| anonim_4396 a întrebat:

Ce contează cel mai mult pentru Dumnezeu, în viata aceasta a noastră?

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Să ne încredem în El, în Cuvântul Său, în făgăduințele Sale de care este plină Biblia. Pentru că fără credință este cu neputință să fim plăcuți Lui. Și fără credință nu putem să aducem cerul în inimile noastre. Lipsa credinței ne împiedică să ne bucurăm de mântuirea, de dragostea pe care Dumnezeu ne-o oferă zilnic.
Noi trebuie să credem pe Dumnezeu pe cuvânt, tot atât de simplu cum un copil se încrede în părintele său.
Noi credem că lucrurile cerești, spirituale sunt atât de departe, și ca să ajungem la ele trebuie să facem cine știe ce lucruri mărețe, sau mai rău, să ajungem la cine știe ce grad de sfințenie -ca altfel Dumnezeu nu S-ar uita la noi și nu ar pierde timpul cu noi. Dar Tatăl nostru ceresc nu a cruțat nici chiar pe Fiul Său, ci L-a dat pentru noi ca să fim mântuiți tocmai pentru că ne iubește.
Noi nu trebuie să așteptăm să iubim pe Dumnezeu și numai după aceea să credem că El ne iubește. Dumnezeu este dragoste; și El ne iubește nu că suntem buni și nici că suntem răi. El ne iubește așa răi cum suntem, și trebuie să credem lucrul acesta. Apostolul Pavel spune: "Pe când eram noi încă păcătoși, Hristos a murit pentru noi".
Aici este problema cea mare a oamenilor: că ei nu cred că sunt iubiți de Dumnezeu chiar așa cum sunt ei acum. Când omul va ajuge să creadă că este iubit de Dumnezeu, atunci inima omului se va topi, și se va lăsa atras de Dumnezeu.
Unii cred că este prea ușor să fie astfel mântuiți; alții cred că ei nu se coboară la o credință atât de simplă și ușoară și cred că dacă se vor încrede în Dumnezeu își vor pierde demnitatea și poate respectul față de oamenii care îi cunosc.
Alții se împotrivesc credinței ca să nu-și piardă serviciul, statutul, familia, imagineas au prestația, sau alte privilegii pământești -binecuvantari pe care tot Dumnezeu li le-a oferit. Ei s-au agățat de binecuvântări și nu se gândesc la Dătătorul binecuvântărilor.
Nu degeaba Mântuitorul a întrebat: "Dar când va veni Fiul omului, va găsi El credință pe pământ?" Dumnezeu nu poate să facă multe pentru noi tocmai din pricină că nu avem credință. Asta contează cel mai mult, și de asta avem nevoie: de credință.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Săne Păstrăm sufletul curat. Săne Păstrăm inima curată săne Păstrăm gândurile curate săne Păstrăm intențile curate va întrebați de ce? Și cum puteți face asta? În primul rând cu toți suntem oamenii cu toți îl căutăm pe Dumnezeu cu toți vrem să-l avem lângă noi cu toți vrem să-l vedem pe Dumnezeu cum ne ajuta și ne ascultă rugăciunea și rugămintea durere suferința da noi nu facem nimic cu Adevărată să-l căutăm să-l păstrăm lângă noi cu fapta nu doar cu ruga și vorba căci mulți ne credem oamenii buni și creștini și cuminți buni la inimă și la suflet dar nu-i asa nu-i deloc asa noi îl căutăm doar la greu nu și la bine noi când avem probleme îl căutăm Atunci și când dăm de bine ce face? Uităm tot și de noi uităm cum? Pai uite așa omul uită de tot când o duce bine și devine lacom răutăcios invidios obraznic rău vitor mânios își întunecă sufletul mintea gândul intențile îi sunt murdare apoi se întreabă decei merge rău de ce îi vine belea pe cap și de ce nu o duce bine... Dumnezeul nu cere imposibilul de la nimeni absolut nici unul dintre noi. Ne cere săne Păstrăm sufletul și inima gânduri intențile fapte curate de ce? Doar (DOAR) așa îl poți Mulțumi pe Dumnezeu cu Adevărat într-adevăr cu Adevărat. Nimeni nu-ți spune ce sa faci cu viata cu sufletul tău nimeni nu te oblig poți fuma cât vrei poți bea ce vrei cât vrei poți sate droghezi câte vrei și cu cine vrei dar când îți întorci privire către el nu fugi de el nu te gândi nici prin cel mai mic gând sa nu-ți treacă ca Dumnezeu are ceva cu tine nu nu are nimic Dumnezeu cu tine ori care ar fi păcatul ori cât de grav ar fi păcatul ori cât de gravă ar fi fapta intenția gândul ori câte de rău țiar fi sufletul și inima întunecată drumul să-ți fie către el nu fugi de Dumnezeu și fugi de păcate către Dumnezeu dacă te întroci ești salvat și iertat/ă nu suntem fără de păcate nu ești om sfânt pe pământul ăsta Nu exista om creștin 10000%% pe pământul ăsta Nu Exist om corect pe pământul ăsta. Țieneti minte Dumnezeu Există eu știu mai mult ca sigur asta nu-i o rușine sa mergi la biserică săte rogi din toată inima ta și tot sufletul tău cu privirea care el cu toată inima către el da cu toată inima către el și tot sufletul tău. Cine îl caută da chiar îl caută cu Adevărat într-adevăr l va găsi eu garantez asta pe ce vreți voi Dumnezeu Există nu-i mult 5 minute un pasalm o rugăminte care îți vine să-ți vina din inima mergi acolo ca te așteaptă și atunci ai învins

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul și primul rand nu Exist om fără de păcate fără de greșeli care ori fi ele sa fie fapta și greșeală dacă nu te duci cu păcatul mai înainte și îți intuneci inima sufletul ochii gândurile cu intenți care mai de care greșit bolnave murdare cu cât te afunzi în ele cu atât de ți singur de Dumnezeu și de Adevărul lumi și pământului departe de scufunzi în rău și caz pe mână celui rău și el face ce vrea din tine când vrea. Dumnezeul nu vrea răul la nimeni 5 minute nu mai mult 5 minute ori care biserică îți iese în cale intra acolo ca nu pățești nimic absolut nimic acolo este casa lui Dumnezeu orice biserica pe care o vezi în orice colți al lumi este casa lui Dumnezeu vrei să-l cunoști pe Dumnezeu? Vrei sa fi mai aproape de Dumnezeu? Vrei sa nu ai necazuri? Vrei sa nu mai păcătuiești? Vrei sa fi un om liber de păcate de probleme de necazuri și probleme? Dumnezeu este singur Absolut singurul și singura calea Adevărată cu Adevărat care te poate pune pe drumul cel bun drumul Adevărat cine săte aproape de Dumnezeu cine îl cauta într-adevăr cu Adevărat cu fapta nu cu vorba cu intenția și fapta cine îl caută pe Dumnezeu îl va găsi sigur. Dar de ce sa mergem la biserica când putem merge în cluburi...

| EestiSodalane a răspuns:

Câtă iubire sinceră arătăm față de El.

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Să avem dragoste pentru El și pentru semenii noștri.

| T0Teu a răspuns:

Nu știu un singur lucru. Contează sa credem în moartea și învierea lui Hristos, sa împlinim Biblia, sa ne păstrăm curati și asa mai departe...

| Anonim027 a răspuns:

‭‭Mica‬ ‭6:8‬ ‭VDC‬‬
[8] Ți s-a arătat, omule, ce este bine! Și ce alta cere Domnul de la tine decât să faci dreptate, să iubești mila și să umbli smerit cu Dumnezeul tău?

| Ana37181920 a răspuns:

E o întrebare grea! Insa câteva lucruri conteaza… neprihănirea, cumva o curăție a sufletului, o nevinovăție a noastra! Conteaza smerenia, Adica sa nu ne credem mai buni decât ceilalati! Conteaza sa mergem mereu spre mantuire; ori de cate ori cădem sa ne ridicam, căci „bucurie se face in Cer pentru un păcătos care se pocăiește" pocăiește in sensul de părere de rău a păcatelor (indiferent de religia lui)…. Mai conteaza sa facem bine oamenilor, sau măcar sa nu le facem rău, căci in fiecare om exista o sclipire de Dumnezeu… cum asa? Pai Dumnezeu ne-a creat din suflarea Sa, îl doare cand suntem răniți sau cand rănim pe cineva. O parte din Hristos se regăsește in fiecare dintre noi. Zice Iisus la un moment dat „gol am fost si nu m-ați îmbrăcat…" etc… uite. citeste aici si vei regăsi întregul citat:

https://doxologia.ro/evanghelie/ev-matei-25-31-46

Nu in ultimul rând, ci cel mai important, Dumnezeu vrea de la viața asta a noastra sa ne mantuim, ca sa fim cu El si in Rai, nu doar aici!

Alta vorba faina…. Zice cam asa: „Vei fi cu Dumnezeu in viața veșnica, exact atât cât ai fost alături de El in viața de pe pamant", Adica daca stam lângă Dumnezeu aici, si dincolo vom fi tot cu El… dar daca stam foarte departe de El. asa va fi si restul vesniciei noastre, care e un timp groaznic daca esti departe de sursa Luminii, a Iubirii; a liniștii si a păcii nemărginire.

Dumnezeu sa te ajute!