| anonim_4396 a întrebat:

Poate fi considerat Dumnezeu un model în viața noastră? De ce?

Mulțumesc anticipat!

27 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Este un model inalt, pe care nu il putem urma fara ajutor. Primul care L-a urmat a fost Sf Mc Stefan.
Insa nu doar in jertfa este greu de urmat, ci si in smerenie.

| OOOLEOOO a răspuns:

Depinde, pentru tine poate?

NOname
| NOname a răspuns:

Da, dar nu unul bun (decât pentru psihopaţi poate).

| AwaZoh98 a răspuns (pentru NOname):

Și să înțeleg că prin "psihopați" te referi la creștini. laughing

| NOname a răspuns (pentru AwaZoh98):

Nu, mă refer la psihopaţi, dar probabil mai sunt şi creştini printre ei.

| doctorandus a răspuns:

Daca vei imita comportamentul lui Yahweh din Biblie vei ajunge la puscarie sau la balamuc.

| NOname a răspuns (pentru doctorandus):

Gând la gând. : ))

| danay72 a răspuns:

Pentru ca e perfect si ne invata doar lucruri bune si spre folosul nostru.

| mODIN a răspuns:

Da poate fi considerat un model dar nici pe departe nu un model bun.Hitler si Nero ar fi cam cele mai apropiati oameni de Dumnezeu.

| OnuOnulică a răspuns:

Da, poate fi considerat un model.

| zurick a răspuns (pentru OnuOnulică):

Zau?
Considera-l pe Dumnezeu un model, dar ce calitati vrei sa ai tu de la el? Calitati sunt insusiri, da? Dumnezeu atunci nu poate avea calitati pentru ca El nu poate avea defecte.Totusi il mai vrei ca model? De ce vrei cumva sa devii vreun zeu ca atunci Dumnezeu te va uri si considera un satan

| OnuOnulică a răspuns (pentru zurick):

A fost doar o parere zurick.winking

| Mădă0611 a răspuns:

Nu, in nici un caz, dar daca vorbim de psihopati, da, insa Iisus ar putea fi, asta nu inseamna ca sunt de acord cu religiile sau ca cred ca a existat acea persoana descrisa in biblie sau in povestile multora. De ce? Pentru ca avem empatie si ea ne ia linistea daca facem ceva "rau", asa ca e mai sanatos pentru fiecare sa faca "bine". In caz ca nu sunteti de acord ca despre empatie e vorba, care inseamna egoism/egocentrism, poftim: era pe aici o intrebare de genul "ce sa fac sa nu mai vad oameni tristi ca ma intristeaza pe mine si nu imi place sentimentul?", cred ca nici nu si-a dat seama cat adevar si sinceritatea e in intrebarea lui.

| sublime89 a răspuns:

Daca vorbim de d-zeul crestin, in niciun caz nu poate fi un model, pentru ca e mai rau decat toti imparatii si dictatorii din istoria omenirii, si cu un cult al personalitatii mai elaborat decat toti astia la un loc. E un dictator responsabil de genocid, viol, pedofilie, minciuna si manipulare. Un dictator care asteapta sa fie laudat si preaslavit ca nimeni altul. Singurul nostru noroc e ca e un dictator imaginar. Noi l-am creat, dupa chipul si asemanarea noastra. Tot ce avem de facut e sa ne schimbam mentalitatile in bine si atunci, automat acest dictator va inceta sa mai existe. Din pacate nord-coreenii nu pot face la fel cu dictatorul lor. Noi avem sansa asta, si ar fi pacat sa nu profitam pe ea. Sa te supui unui zeu imaginar e una din marile absurditati de care a fost in stare omenirea. Totul a inceput cand eram complet ingoranti in legatura cu natura si realitatile din jurul nostru. Vremuri cand cutremurele, eruptiile vulcanice, sau furtunile erau considerate pedepse din partea zeului, iar atunci el trebuia imbunat prin si mai multa supunere. Din pacate unii mai cred asta si-n prezent...

| M25M a răspuns:

Nu, a se vedea indemnurile la crima si violenta, incurajarea sclavagismului, misoginismul, homofobia promovate de acest zeu.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Nu neaparat.Sunt multe crime savarsite in "numele lui Dumnezeu".

| AwaZoh98 a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Poti da si exemple? big grin

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru AwaZoh98):

Of,sunt multe.
Cauta si tu pe google.

| Moisie a răspuns:

Crestinii nu au Dumnezeu ci se roaga unui Dumnezeu FURAT de la o alta religie, si o fac incalcandu-i Legea!
Asa ca crestinii nu il pot lua ca model pe un Dumnezeu ale carui Legi le arunca la gunoi si le incalca!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Potrivit Bibliei Dumnezeu este cel mai bun exemplu pe care-l putem imita. De ce? Deoarece oamenii au fost creaţi cu capacitatea de a reflecta calităţile Creatorului, cu ar fi iubirea, bunătatea, generozitatea ş.a. Acesta şi este motivul pentru care suntem îndemnaţi să "devenim imitatori ai lui Dumnezeu" (Efeseni 5:1)

Cele bune!

| doctorandus a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Biblia zice ca Dumnezeu este suveranul creatiei si are prin urmare dreptul sa porunceasca exterminarea unor copii (de ex. cei madianiti). Insa tu nu esti Dumnezeu si daca incepi sa omori copii te poti considera norocos daca ajungi la puscarie. Quod licet Iovi non licet bovi.

| Dragosdoar a răspuns:

Nu! cum a zis si metalheadslayer hitler si nero sunt cei mai apropiati de d-zeu

| CapitanuSemafor a răspuns:

Desigur. Daca ai anumite placeri mai speciale, este modelul perfect. Este priceput in omor, incest, viol, genocide, lipsa de motive... ajungi criminalul perfect!

| LoveeMakeup9 a răspuns:

Da,poate fi. Daca citesti BIBLIA o sa iti dai seama. Poate fi considerat pentru ca El a venit pe pamant, din cer si s-a umilit pe pamant.S-a lasat batut, hulit si batjocorit de oamenii rai.A coborat pe pamant, la fel, invelit in umilinta.Printul cerului s-a nascut intr-o iesle pe pamant.DE CE? Pentru ca ne-a iubit, si printre cei iubiti ai fost si tu.Citeste Biblia si roaga-te lui Dumnezeu sa ti se descopere in viata.Isus iti poate schimba viata! Iti doresc sa fii binecuvantata!

| VladMax a răspuns:

De Dumnezeu nu se prea stie mult! Dar Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu poate fi considerat un model in viata noastra de toate zilele... Cauta in Noul Testament Evangheliile de dupa Matei, Marcu, Luca si Ioan. Citeste acolo si vei gasi orice raspuns. Tot asa poti gasi viata unu Sfant ca si Sfantul Grigorie Decapolitul sau Sfantul Teodosie de la Brazi sau chiar Sfantul Mare Mucenic Dimitrie Izvoratorul de Mir... Citeste Vieti de Sfinti si vei gasi acolo MODELELE PERFECTE! (Dar poti citi si din Noul Testament Evangheliile)

| AwaZoh98 a răspuns (pentru VladMax):

Indubitabil am citit Evangheliile din Noul Testament, respectiv viețile a mai multor sfinți. Prin această intrebare vreau doar să aflu mai multe opinii legate de imaginea lui Dumnezeu din perspectiva celor de la această categorie! big grin Mulțumesc pentru răspuns! happy

| VladMax a răspuns (pentru AwaZoh98):

Cauta-ma pe mess la id : sitaritivlad@yahoo.com