| muffinXXL a întrebat:

Ce credeți că ți se întâmplă după ce mori? Fără răspunsul: putrezești! Pe asta o știu și eu.

34 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Biblia, adica Cuvantul lui Dumnezeu spune ca te transformi in materia din care te-a facut Creatorul, adica in TARANA iar dupa ce mori NU MAI STI NIMIC pana ce nu te reinvie Dumnezeu. Asa spune Dumnezeu, daca tu esti mai "stiutor" ca Acesta poate ai alte pareri. laughing

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Cuvantul lui Odin te contrazice. Dupa ce murim vom ajunge in Valhalla unde o sa bem si o sa ne distram pana la Ragnarök. Acum daca tu te crezi mai 'stiutor' decat Odin care si-a dat ochiul stang pentru cunoasterea suprema atunci poate ai alte pareri, e ok oricum e dreptul tau sa gresesti.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru drutzix):

Dragule, credeam ca ai depasit stadiul clasei pregatitoare dar se vede ca nu ai depasit inca gradinita ca evolutie mintala. Mai incearca și cu zeii azteci, poate, poate.

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Vezi 'inteligentule' ca vechea religie nordica a reinviat http://www.bbc.com/news/world-europe-31437973
Apropo de evolutie mintala, nu eu sunt cel care inca are prieteni imaginari si nu eu ma rog la ei ca sa nu ma trimita in iad.
PS: Am dovezi pentru Odin la fel cum ai si tu pentru zeul tau YHWH.

| danut a răspuns (pentru drutzix):

Atunci sa te asigure de viata vesnica ala de ai tu dovezi de el.

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Desigur. Odin imi asigura viata vesnica la fel cum si YHWH ti-o ofera tie.

| danut a răspuns (pentru drutzix):

Asta chiar ca nu ai de unde sa o sti, CE si CUM imi ofera Dumnezeu mie, poate deja mi-a ofererit destul asa incat sa fiu SIGUR de EL. Dar in ce te priveste pe tine, numai daca esti mama Omida poti afla ceva. laughing

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Nu ma intereseaza ce crezi ca ti-a oferit zeul tau fals. Discutia era despre viata vesnica iar eu am spus ca Odin o sa imi ofere un loc in Valhalla la fel cum tamplarul transformat in zeu o sa iti ofere tie loc in Rai. Asa ca nu deraia de la subiect ca nu am introdus viata personala in discutie.

| danut a răspuns (pentru drutzix):

Daca nu te intereseaza ce cred intreaba-l pe Odin al tau si vei primi raspunsul.

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Nu il deranjez pentru intrebari fara scop, asta tine de bunele maniere.
Ps: Invata sa citesti pana la capat un raspuns ca am impresia ca citesti 20% si te opresti.

| danut a răspuns (pentru drutzix):

Cum tu nu-ti deranjezi zeul pentru intrebari fara scop asa si eu nu raspund la ceea ce tu visezi noaptea si scrii ziua.

| OOOLEOOO a răspuns:

Viata este o calatorie care te trece prin multe camere, fiecare etapa a vietii este o noua camera, apoi vine sfarsitul si mori, dar atunci realizezi ca si trupul tau nu a fost decat o alta camera.

"Universul nu iroseste nimic"

| 愛日本 a răspuns:

Habar nu am dar ar fi ceva sa ne 'revedem' toata viata, sau cel putin doasr partile frumoase

| doctorandus a răspuns:

Nu stie nimeni, cine-ti zice ca stie ce se intampla cu sufletul omului dupa moarte te minte.

| danay72 a răspuns:

Nimic, omul ajunge intr-o stare de inconstinenta.Eclesiastul 9:5, 6, 10

| milan9 a răspuns:

Omul nu e doar suflet! Sufletul NU ÎNCETEAZĂ niciodată să existe!

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| AvalohAlyn a răspuns:

Iti continui viata intr-o alta dimensiune, lume, in vesnicie.Tin sa cred ca viata nu se termina cu moartea fizica.Vom exista pe un alt plan.

| muffinXXL explică (pentru AvalohAlyn):

Și eu la fel.

| CinevaNou a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Da, pentru ca retelele neuronale sunt ceva ce merita sa existe pe alt plan, si sa functioneze chiar si fara impulsuri electrice.

| sublime89 a răspuns:

Tie nu prea mai are ce sa ti se intample, pentru ca esti mort. Multe lucruri se intampla dupa ce mori, dar nu te includ si pe tine. Atunci reincepe "eterna pace", cum zicea Eminescu in Scrisoarea 1. O pace care a fost intrerupta in momentul in care te-ai nascut.

| AirănMeidăn a răspuns:

Ce tare ar fi sa ne reincarnam. Adica, imi place ideea asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Alcyon a răspuns:

Toate discutiile astea imi amintesc de piesa Sinucigasul. Un om care vrea sa se sinucida (in interpretarea lui Dan Puric), se duce la preot si-l intreaba:
Parinte, exista suflet? Si preotul raspunde: daca te iei dupa religie, exista; daca te iei dupa stiinta, nu exista; daca te iei dupa constiinta, nu stie nimeni. Asta-i realitatea, nu stie nimeni. Daca vrei s-auzi variante:
1. Adormi pur si simplu, si nu te mai trezesti
2. Iti continui existenta intr-o alta lume: aici, problema ramane deschisa, fiindca fiecare are propria varianta.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Nu vreau sa cred ca mori si atat. Ori sunt eu mai sensibila, ori nu stiu. Dar sper, ca dupa ce voi muri, sa ma reincarnez din nou, in aceeasi persoana, in aceeasi familie, cu aceeasi prieteni, dar intr-o viata diferita. Si sa o iau de la capat din nou si din nou, facand alegeri diferite care vor duce la la un sfarsit fericit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Floricele. happy

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Nu exista dovezi adevarate si testate ca ar exista o alta viata. vom ajunge probabil unde tii minte ca am fost inainte sa ne nastem.

| Sean a răspuns:

Negru, ce era inainte sa te nasti, neant, substantele organice din corpul tau vor ajunge ingrasamant pentru florii si cam atat.

| DannyABCD a răspuns:

Mori

| clickerul a răspuns:

Era la un moment dat, o teorie, ca, dacă totul este făcut din atomi, când mori, atomii din care ești făcut se descompun După aceea, ei se alătură cu alți atomi și creează astfel un nou organism.