| navarre a întrebat:

Ce credeti ca a vrut sa se transmita in acest capitol din Exodul?
http://www.trilulilu.ro/imagini-diverse/tigrulmanu-image -10
Deci cine este Domnul si cine este Iahve?

12 răspunsuri:
| wales a răspuns:

Traducerea Cornilescu.

`` Domnul S-a coborât într-un nor, a stat acolo lângă el şi a rostit Numele Domnului. Şi Domnul a trecut pe dinaintea lui şi a strigat: „Domnul Dumnezeu este un Dumnezeu plin de îndurare şi milostiv, încet la mânie, plin de bunătate şi credincioşie, `` Exod 34:5, 6.

King James Version.

`` And the LORD descended in the cloud, and stood with him there, and proclaimed the name of the LORD. And the LORD passed by before him, and proclaimed, The LORD, The LORD God, merciful and gracious, long-suffering, and abundant in goodness and truth, `` Exodus 34:5, 6.

Pasajul la care faci referire invocă Trinitatea. Cum poate exista o triunitate într-o credinţă monoteistă?

Dumnezeu este și trei și unul singur în același timp, dar nu și în același sens. El este trei ca număr de persoane, dar unul ca esență. El se manifestă în trei persoane, dar are o singură natură. Ar fi o contradicție dacă afirmăm că Dumnezeu are trei naturi într-una singură sau trei persoane într-o singură persoană. Însă nu avem o contradicție când afirmăm că Dumnezeu are trei persoane împărtășind o singură natură. Dumnezeu este ca un triunghi. Deși are trei laturi, triunghiul este unul singur. Colțurile, luate individual, nu formează triunghiul în întregul lui. Dumnezeu este ca unul la puterea a treia; 1x1x1=1. Dumnezeu nu este; 1+1+1=3, aceasta ar fi triteism sau politeism. Dumnezeu este unul singur, manifestându-Se veșnic și simultan în trei Persoane distincte.
Dumnezeu este dragoste " Şi noi am cunoscut și am crezut dragostea pe care o are Dumnezeu față de noi. Dumnezeu este dragoste; și cine rămâne în dragoste rămâne în Dumnezeu, și Dumnezeu rămâne în el." 1 Ioan 4:16. Însă pentru ca dragostea să poată exista, e nevoie de cineva care să iubească " Tatăl " pe cineva " Fiul " și de duh al dragostei " Duhul Sfânt ". Așadar, dragostea însăși este o triunitate.

Răspuns utilizator avertizat
| wales a răspuns (pentru navarre):

`` Si totusi despre ce trinitate vorbesti, ca biblia il indica pe Yeshua (Iisus) de abia in NT. ``.

Tu înţelegi ce doreşti, eu îţi spun ce trebuie!

Tu nu căuta în Biblie termenul `` Trinitate `` mot a mot. Nu aşa drăguţ-o. Biblia este scrisă cu cuvinte foarte simple dar, dacă rostul căutărilor cuiva sunt îndreptate să defăimeze Cuvântul adevărului, Dumnezeu îl va împiedica să înţeleagă cele scrise:

`` Din această pricină, Dumnezeu le trimite o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună, pentru ca toţi cei ce n-au crezut adevărul, ci au găsit plăcere în nelegiuire, să fie osândiţi.`` 2 Tesaloniceni 2:11, 12.

Tu cu ce gând îţi petreci timpul prezentând fel şi fel de subiecte despre Dumnezeu?

Şi totuşi Trinitatea dumnezeirii a existat încă de la început, iar Biblia ne vorbeşte despre aceasta chiar din primul capitol. În evanghelia lui Ioan întâlnim:

`` La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu.`` Ioan 1:1.

`` El era la început cu Dumnezeu. `` Ioan 1:2. Cine era `` El ``? Isus, bineînţeles, vezi Genesa 1:3 `` Dumnezeu a zis: ``. Ce a făcut Dumnezeu? A rostit, a cuvântat. Dumnezeu a făcut lumea prin cuvânt `` LOGOS ``.

Mai departe. `` Şi Cuvântul S-a făcut trup şi a locuit printre noi, plin de har şi de adevăr. Şi noi am privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava Singurului născut din Tatăl.`` Ioan 1:14. Ce a făcut Cuvântul Lui Dumnezeu? S-a făcut trup, iar noi l-am cunoscut sub numele de Isus. De altfel tot V.T. vorbeşte despre venirea şi întruparea Lui Isus sub diferite nume: Mesia; Mielul; Şilo; Fiul Omului etc.

Duhul Sfânt: `` Pământul era pustiu şi gol; peste faţa adâncului de ape era întuneric, şi Duhul lui Dumnezeu Se mişca pe deasupra apelor.`` Genesa 1:2. Cine se mişca pe deasupra apelor? Bineînţeles, Duhul Lui Dumnezeu, adică Duhul Sfânt.

Iată dar cum Biblia ne descrie existenţa Trinităţii chiar din primul capitol: Dumnezeu Tatăl; Genesa1:1. Dumnezeu Fiul; Genesa 1:3. Dumnezeu Duhul Sfânt: Genesa 1:2.

Răspuns utilizator avertizat
| wales a răspuns (pentru navarre):

Dragă, dacă tu nu-ţi poţi explica un lucru, asta nu înseamnă că acel lucru este catalogat ca fiind neadevărat! În anumite situaţii trebuie să acceptăm că suntem prea mici pentru a avea răspunsul cuvenit la toate, iar acest lucru este foarte logic, nu întrebarea ta plină de lacune. Dumnezeu a spus:

`` Căci gândurile Mele nu sunt gândurile voastre, şi căile voastre nu sunt căile Mele, zice Domnul. Ci cât sunt de sus cerurile faţă de pământ, atât sunt de sus căile Mele faţă de căile voastre şi gândurile Mele faţă de gândurile voastre. `` Isaia 55:8, 9.

Şi totuşi o explicaţie tot există, dar trebuie gândită duhovniceşte, ce vreau să spun? Întrucât Dumnezeu este Creatorul tuturor lucrurilor, celor văzute şi celor nevăzute '' Coloseni 1:16 '', admitem că lumina Sa este mult mai benefică decât a soarelui. Cum bine aflăm şi din Apocalipsa, că pe noul pământ, nu va mai fi soare:

`` Acolo nu va mai fi noapte. Şi nu vor mai avea trebuinţă nici de lampă, nici de lumina soarelui, pentru că Domnul Dumnezeu îi va lumina. Şi vor împărăţi în vecii vecilor. `` Apoc. 22:5.

În plus, chiar psalmistul îl descrie pe Dumnezeu că este un soare pentru noi:

`` Căci Domnul Dumnezeu este un soare... `` Ps. 84:11.

Iată dar răspunsul la nedumerirea ta. Fotosinteza a existat cu ajutorul Lui Dumnezeu, pentru că lumina Sa este mai bună decât a soarelui, dar probabil, unii care se bazează doar pe un singur neuron, nu pot înţelege asta, deci, nu e vorba de voinţă, ci e vorba de puţină!

Dacă ai nedumeriri şi în privinţa celor 6 zile de Creaţie, ţi le explic foarte lămurit, dacă tu nu poţi pricepe cum.

Răspuns utilizator avertizat
| wales a răspuns (pentru navarre):

Exact cum am anticipat, deşi îţi vorbesc pe înţeles tu nu poţi pricepe. Ascultă-mă bine ce îţi spun acum! Singurul loc unde Dumnezeu se descoperă pe Sine este Biblia, iar Biblia spune lămurit:

`` Unde erai tu când am întemeiat pământul? Spune, dacă ai pricepere. `` Iov 38:4.

`` Ce este omul se cunoaşte după numele care i s-a dat demult: se ştie că este din pământ, şi nu poate să se judece cu Cel ce este mai tare decât el. `` Eclesiastul 6:10.

`` Cine s-a suit la ceruri şi cine s-a coborât din ele? Cine a adunat vântul în pumnii lui? Cine a strâns apele în haina lui? Cine a hotărât toate marginile pământului? Cum se numeşte el şi cum cheamă pe fiul său? Ştii tu lucrul acesta? `` Proverbe 30:4.

`` şi nu ştiţi ce va aduce ziua de mâine! Căci ce este viaţa voastră? Nu sunteţi decât un abur, care se arată puţintel, şi apoi piere. `` Iacov 4:14.

Tu poţi să te consideri cum doreşti, dar acest lucru nu e altceva decât rezultatul mândriei. Şi satan a dorit să fie ca Dumnezeu, dar şi-a frânt gâtul '' vezi Isaia 14:14 ''. Aşadar, ai grijă cum te înalţi pe sine '' vezi Luca 14:11 ''.

Pavel spunea: '' Prin harul care mi-a fost dat, eu spun fiecăruia dintre voi să nu aibă despre sine o părere mai înaltă decât se cuvine; ci să aibă simţiri cumpătate despre sine, potrivit cu măsura de credinţă pe care a împărţit-o Dumnezeu fiecăruia. '' Romani 12:3.

Oricum, Biblia afirmă că omul este limitat acum: '' Căci cunoaştem în parte şi prorocim în parte; Acum, vedem ca într-o oglindă, în chip întunecos; dar atunci, vom vedea faţă în faţă. Acum, cunosc în parte; dar atunci, voi cunoaşte deplin, aşa cum am fost şi eu cunoscut pe deplin. '' 1 Cor.13:9,12.

Dacă tu consideri că le ştii pe toate, ok! Atunci explică următoarele:

`` Căci iată, vine ziua care va arde ca un cuptor! Toţi cei trufaşi şi toţi cei răi vor fi ca miriştea; ziua care vine îi va arde, zice Domnul oştirilor, şi nu le va lăsa nici rădăcină, nici ramură. Dar pentru voi, care vă temeţi de Numele Meu, va răsări Soarele neprihănirii, şi tămăduirea va fi sub aripile Lui; veţi ieşi şi veţi sări ca viţeii din grajd. `` Maleahi 4:1, 2.

În lumina acestor versete, comparat cu declaraţia Domnului Isus '' Eu sunt Lumina lumii; Ioan 8:12 '', practic, El prin soare, reflectă slava întregii puteri fizice, biologice şi spirituale. Care este relaţia cauză-efect dintre energia soarelui şi toate aceste caracteristici ale comportamentului uman. Mai ales cele spirituale.Care este procesul prin care soarele neprihănirii, pe unii îi va arde iar pe alţii îi va tămădui? Mai departe! S-a constatat ştiinţific că omul pe timp de zi are un anume comportament, iar noaptea are alt comportament, dar nu se cunosc cauzele exacte, mai ales în medicina mintală; cei cu demenţia, au un anume comportament în anumite faze ale lunii, dar nu există o explicaţie ştiinţifică, tu o cunoşti cumva? '' Efeseni 5:11; 1 Tes. 5:7; Romani 13:13 ''

În altă ordine de idei, ai demonstrat cu întrebarea precedentă cât de mult cunoşti!

Răspuns utilizator avertizat
| wales a răspuns (pentru navarre):

Versetele din Luca 17:20, 21, sunt adevărate şi se aplică în vieţile noastre, doar dacă sunt înţelese în contextul lor, dacă doreşti să le aplici altfel decât a dorit Dumnezeu să le aplice în vieţile noastre, se va numi PRETEXT! Aşadar, acest lucru este valabil pentru cine acceptă TOT Cuvântul Lui Dumnezeu, altfel, devenim selectivi şi vom înţelege doar ce ne satisface eul, ai priceput? Biblia spune lămurit; că toată Biblia vine de la Dumnezeu, deci, TOATĂ, nu doar pasajele care ne convin sau care credem noi ce s-ar potrivi pentru noi:

`` Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire, `` 2 Timotei 3:16.

Noi nu trebuie să potrivim versetele biblice după comportamentul nostru, ci noi trebuie să ne potrivim caracterul după principiile Lui Dumnezeu. Aşadar, comportarea ta faţă de crezul altor persoane sau în relaţiile interumane nu este una obiectivă şi care să prezinte un adevăr, ci tu te manifeşti în funcţie de ideologia care te reprezintă şi care îţi satisface interesul personal, nicidecum, tu nu te raportezi la principiile Scripturale. În ce bază anulezi tu anumite versete biblice? Dacă oamenii nu se raportează cu totul la învăţătura centrală a Bibliei, pe ce criterii de selecţie alegem cine are dreptate? Tu chiar nu pricepi că eliminând adevărul absolut al Lui Dumnezeu, practic, va fi cuvântul tău împotriva cuvântului meu şi fiecare va considera că adevărul este de partea sa.

By the way; unde vezi tu mitologicul în comentariul meu sau nu ştii exact sensul cuvântului? Cât despre dogmă... Dumnezeu spune lămurit, să facem voia Lui, altfel:

`` Nu oricine-Mi zice: „Doamne, Doamne!" va intra în Împărăţia cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu care este în ceruri. `` Matei 7:21.

Răspuns utilizator avertizat
| wales a răspuns (pentru navarre):

Nu te supăra, dar nu este onest din partea ta să ignori continuu întrebările mele, în schimb, tu doreşti numai răspunsuri! Îţi voi răspunde imediat la întrebare, dar nu înainte de a primi răspunsurile pe care le aştept. Aşa e fairplay, nu crezi?

| roxanad a răspuns:

Iahve ( sau Iehova ) este numele lui D-zeu. Dumnezeu, Domnul, Cel Preainalt si altele sunt doar titluri, ele arata pozitia lui D-zeu fata de noi, puterea lui... Daca toate lucrurile, toate animalele, chiar si cea mai mica insecta are un nume, crezi ca D-zeu, Creatorul tuturor acestor lucruri, e posibil sa se fi lasat pe sine fara nume? Nu prea cred. In rugaciunea pe care fiecare o spunem, primul lucru este asta: "Tatal nostru care esti in ceruri, sa fie sfintit numele tau"... Iahve sau Iehova, cum vrei sa-i spui, e acelasi lucru, este numele lui D-zeu si el are si o semnificatie deosebita. Iahve= El face sa devina. Sper sa intelegi ce vreau sa spun. happy