| navarre a întrebat:

Cine sunt acei,, NOI" descrisi chiar in biblie?
http://www.youtube.com/watch?v=M5oUIIXoJog
Daca numele lui Dumnezeu este Iahve, cum se face ca in biblie ni se descrie asa ceva? http://www.trilulilu.ro/imagini-diverse/tigrulmanu-image -10

Răspuns Câştigător
| DyNo a răspuns:

In Biblie nu se vorbeste despre Dumnezeu, ci despre zeii elohim, prin care si acest Iahve, zeii elohim ii numara pe Iahve, Eli, El, El Shagay, Adonai, Shabaot etc. Acestia au fost tradusi in antichitate prin cuvantul "Dominus Dei" ( Dumnezeu ). Deci asa a ajuns sa se vorbeasca in biblie despre Dumnezeu, deoarece in Biblie se vorbeste de fapt despre acesti zei elohim, dintre care si Iahve, si daca citim Vechiul testament ne dam seama ca Iahve era printre cei mai cruzi dintre ei.

Răspuns utilizator avertizat
18 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Sfanta Treime. Aceasta este "Noi".

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns (pentru navarre):

Cum poti spune ca a fost inventata? E ca si cum as spune ca nu exista gravitatie caci ea a fost inventata de Newton.

Ce s-a intamplat la Niceea nu a fost o inventare ci o teoretizare si o oficializare. Atunci sa dogmatizat (stablizat) lucrurile. Acest lucru este un fapt istoric. Noi nu avem cum sa judecam autentic acest eveniment deoarece nu am fost acolo. Cel mai mult putem judeca scrierile istorice, iar scrierile istorice spun alceva decat aberezi tu printr un limbaj atintit la jignire care deformeaza cu mult adevarul (chiar si incomplet fie el).

| shadovv a răspuns (pentru navarre):

Daca vrei adevarul consulta cartile nu videouri pe youtube. Citestei pe filozofii bizantini, pe teologi, etc.

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns (pentru navarre):

Nu am o exemplar al Bibliei in casa. Deci nu pot sa ti dau dovezi clare. Din cate stiu exista pasajul cu "Duhul plutea deasupra apei". Ceea ce vorbesti tu este arianism si inca cateva erezii. Eu nu pot acum sa ti dau dovezi. Cel mai bine e sa vezi ce dovezi au dat cei care au indepartat arianismul.

Cat despre "Este usor sa respingi ceva ce nu cunosti!" este ironic ca tu spui asa ceva. Mergi la surse!

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns (pentru navarre):

Esti stupid! Iisus este mijlocitorul intre om si Dumnezeu. Ce treaba are asta cu valabilitatea trinitatii?

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns (pentru navarre):

Am sati ofer un citat: "Este usor sa respingi ceva ce nu cunosti!" - navarre

Crestinismul nu afirma ca "cei trei sunt una si aceeasi persoana". Acest lucru reiese si din expresia "persoanele Sfintei Treimi sunt Dumnezeu Tatal, Fiul si Duhul Sfant". Daca observi limbajul "persoanele" este la plural!

Răspuns utilizator avertizat
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Despre Isus, pe care Biblia îl prezintă ca fiul lui Dumnezeu, Closeni 1:15, 16 spune: El este chipul Dumnezeului celui nevazut, Cel intai nascut din toata zidirea. Pentru ca prin El au fost facute toate lucrurile care sunt in ceruri si pe pamant, cele vazute si cele nevazute: fie scaune de domnii, fie dregatorii, fie domnii, fie stapaniri. Toate au fost facute prin El si pentru El.
Aceste versete arată că Isus a fost prima creatură a lui Dumnezeu şi totodată a fost folosit la crearea celorlalte lucruri. Deci, când Biblia spune "să facem om după chipul nostru", se referă la colaborarea dintre Dumnezeu şi Fiul Său, Isus. Nu este vorba de Trinitate.

Răspuns utilizator avertizat
| DyNo a răspuns:

Inca ceva, Dumnezeu ni se recomanda cu "noi", in Biblie, deoarece zeii elohim, erau mai multi, i-am exemplificat intr-un comentariu, tot aici. Dar crestini, au spus ca este vorba despre "sfanta treime", total neadevarat, este vorba despre zeii elohim, care erau mai multi, elohim, este un plural, care inseamna "zeii", in limba israelita.