| Elide a întrebat:

Ce credeți despre profețiile de la Fatima când Fecioara Maria s-a aratat in fata unor copii? A trecut 100 de ani de atunci au fost ținute secret la Vatican.

32 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce aceasta secretomanie a papismului, cand Dumnezeu vrea ca "toti oamenii sa vina la cunostinta adevarului si sa se mantuiasca"? - I Timotei 2:4
E papismul o societate ezoterica ale carei asa-zise profetii sunt tinute la secret?
Consider ca profetiile de la Fatima sunt false, si nu li s-a aratat unor copii Fecioara Maria, ci eventual altcineva care poate, conform textului Scripturii, sa se faca si "inger de lumina", ca sa insele pe oameni. - II Corinteni 11:14
Fecioara Maria niciodata n-ar confirma prin aparitiile ei ereziile papismului, cum ar fi purgatoriul, infailibilitatea papala, imaculata conceptie, si nici nu ar cere "consacrarea" sau convertirea Rusiei Ortodoxe la erezia papista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profețiile de la Fatima sun adevarate.
se crede ca cea de-a treia profetie prezicea persecutarea Papei si distrugerea Bisericii catolice
"Si pentru Biserica va veni vremea celei mai grele incercari. Cardinalii nu se vor mai intelege cu cardinalii, iar episcopii nu se vor mai intelege cu episcopii. Satan se va plimba printre ei si schimbari importante se vor produce la Roma. Ceea ce este putred va cadea si va disparea pe veci. Biserica se va intuneca, iar lumea va tremura de spaima. Aceste vremuri vor veni atunci cand nici un rege, imparat, cardinal sau episcop nu va sti, si cu toate acestea vremea va veni, caci va aduce pedeapsa, implinindu-se astfel Voia Tatalui meu". Acestea fiind spuse, intelegem mai bine pioasa tacere a Vaticanului, in ciuda dorintei Fecioarei Maria ca aceasta profetie sa fie facuta publica dupa 1960.
Papa Ioan Paul al II-lea a manifestat la inceput o mare devotiune fata de Fatima si fata de Fecioara Maria in ipostaza Sa de Maica Domnului de la Fatima. Astfel, el a propovaduit mesajul ei, care era "pocaiti-va pentru pacatele voastre si intoarceti-va la Dumnezeu", insa, in cele din urma, el nu si-a mentinut atitudinea, sub pretextul ca mesajul secretului este apocaliptic. Textul nu a fost facut public niciodata, dar se pare ca este de o violenta extrem de greu de inteles. Numeroase voci chiar contesta ceea ce al treilea secret de la Fatima sustine, pe motiv ca nici un creator nu ar putea sa-si distruga opera intr-un asemenea mod. Textul vorbeste de numeroase semne care se vor arata inaintea nenorocirii finale. Intr-o noaptea friguroasa, probabil in miezul iernii, cu doar 10 minute inainte de miezul noptii, un cutremur major va zgudui Pamantul pret de opt ore. Se vehiculeaza ca acesta va fi al treilea semn major al apropierii Apocalipsei. In urma acestui cutremur devastator, axa planetei se va inclina si o obscuritate infricosatoare va pune stapanire asupra planetei timp de trei zile. Totul va fi in intuneric. Atunci, o mare cruce mistica va aparea pe cer, pentru a aminti pretiosul pret pe care Iisus l-a platit pentru Dragostea sa pentru umanitate. In casa voastra, unicul lucru care ar putea sa lumineze vor fi lumanari binecuvantate. Urmatorul semn, care va declansa si Apocalipsa, va fi asasinarea unui barbat de nivel inalt. Atunci un razboi nuclear, asa cum nimeni nu isi poate imagina, se va declansa. In urma Apocalipsei, doua treimi dintre oameni vor muri in primele trei zile. Apoi lucrurile vor deveni si mai cumplite, pentru ca haosul si raul sa puna stapanire pe intreaga planeta. Aceasta nebunie nu va dura la infinit, in cele din urma pacea va fi cea care va domina ceea ce va mai ramane din societate. Si apoi, plecand de la aceasta, va incepe o noua era cu persoane pline de bunatate. Singura problema este ca foarte putini dintre oameni vor fi alesi pentru a relansa viata pe Terra. Acesti norocosi sunt cei care se vor lepada de viata pacatoasa pe care o duc si vor gasi drumul de intoarcere spre divinitate.

| Elide explică (pentru anonim_4396):

Pai ce oameni să relanseze viața pe Terra pentru ca in Biblie spune că după toate nenorocirile ce vor avea loc pe Pământ Iisus va veni și va învia morții și va face un cer nou și un pământ nou, eu una cred că sunt false aceste profeții și chiar daca ar veni un cutremur de 8 ore eu cred că nu era Fecioara Maria ci un demon.

| RAY a răspuns:

De ce nu se arata personajele astea si in fata unor adulti le e frica de adulti? nu de aia dar multe personaje apar la copii hai sa credem in toate, fecioara maria e un mit copiat de la egipteni isis apoi copiat de crestini de ce? pentru ca cultul feciorei maria era populara pentru femei toate erau virgina asa ca barbati au bagat cultul in biblie dar cu mentiunea ca femeia sa fie supusa barbatului

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Toate astea au spus niste copii incredibil saraci copii au ramas traumatizati, tu uiti de promisiunea lui dumnezeu =niciodata nu voi distruge pamantul =tu ai impresia ca dumnezeu e amnezic? plus ca apocalipsa inseamna total altceva in greaca un fel de un nou inceput un nou ciclu fara basmele scrise de tine, 666 =imparatul nero

| Elide explică (pentru RAY):

Pai da normal că Apocalipsa înseamnă un nou inceput, un cer nou și un pământ nou și Dumnezeu il va distruge pe acesta și oamenii rai odată cu el și va face un nou inceput!

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Iahve numai distruge nimic asa a promis dupa potop, vezi asta e o speranta, tiai dori sa numai existe rautate pe lumea, ai o speranta ca candva vor fi pedepsiti ca vor suferi ca vor exista numa oamenii buni, posibil ca ai suferit din cauza unor persoane rele

| Holiday a răspuns (pentru Elide):

Al naibii spiridus, nu i-a iesit prima data, nu i-a iesit nici a doua oara, l-a trimis pe schizofrenicul de Isus si nici de data asta nu i-a iesit... Poate dintr-a patra incercare ii iese...laughing

| Elide explică (pentru Holiday):

Lasa.ma cu tine că cine rade la urma rade mai binewinkingwinking

| Elide explică (pentru RAY):

Fiecare are dezamăgiri în viața ce vrei sa spui că tu nu ai avut, și da este o speranța că dacă nu avem speranța asta nu am mai avea un scop în viață.

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Stiu asta miha, speranta = religia in divinitate, si eu spun ca fara speranta e greu sa poti exista

| Holiday a răspuns (pentru Elide):

Nu rade nimeni "la urma". Dar macar cat traiesti ai putea fi mai relaxata.

| Elide explică (pentru RAY):

Lasa.ma cu religia cu tot este vorba de credință nu mă spală nimeni pe creier cum se mai zice, sunt atâția oameni care și.au dat viața pentru Mântuitorul nostru Iisus Hristos, martiri, mucenici spune le cum vrei aici este mai presus de religie și te asigur că dacă mă nasteam in India și citeam Biblia mă botezam deoarece nici Iisus n.a avut o religie anume și nu ne.a băgat religiile pe gat, botezul se face pentru a primii Duhul Sfant

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Ca uni sau omorat pentru religia ta nu o face reala, inseamna ca islamul e real a? sunt persoane mai slabe de inger in lumea asta care pot fi determinate usor sa-si dea viata si sunt persoane alfa care profita de ei in mii de feluri, nu vezi balena albastra cat de usor sau sinucis uni, gandeste-te ca evrei de atunci ori ca erau omorati ori ca traiau pentru ei era la fel, ei credeau ca sfarsitul va veni atunci, miha tiam spalat eu creieri cu ce anume? tiam povestit de vreo credinta de a mea

| Elide explică (pentru RAY):

Nu dar mai zic unii că religia ne spală pe creier, cu toate că ei credeau că vine sfr atunci nimeni nu știe nici îngerii nici Fiul ci numai Tatăl dar degeaba zic eu ca o sa apuc sfr daca va veni in anul 3000

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Nu o sa vina nimeni decat moartea atat, niciodata in toata istoria nu a intervenit nici o divinitate pentru cei buni, saraci, nici un zeu, sfant nimic, omul a avut speranta ca ceva va schimba asta si in prezent o are

| Elide explică (pentru RAY):

Nu a intervenit deoarece cei buni săraci milostivi credincioși au deja locuri in Cer ai citit Fericirile?

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Nu a intervenit pentru ca nu exista iar tu trebuie sa scrii un argument ca sa nu fi dezamagita de credinta ta

| Elide explică (pentru RAY):

El de va întoarce și orice ochi il va vedea, tu il vei vedea!

| RAY a răspuns (pentru Elide):

De 2017 anii tot se intoarce, posibil ca s-a ratacit prin univers e nici nu ma mir

| Elide explică (pentru RAY):

Se va întoarce chiar daca tu nu crezi, ție îți trebuie ceva că sa crezi o revelație sau o minune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Elide):

Cerul şi pământul nou. Viaţa veşnică

Acasă Descopera ortodoxia Ortodoxia pentru Incepatori
Descopera ortodoxiaOrtodoxia pentru Incepatori
Cerul si pamantul nou. Viaţa veşnica
De către Preot Iulian Raţă - 9 iulie 200901823

Cerul şi pământul nou. Viaţa veşnică
Dumnezeu a creat lumea cu intenţia etern-iubitoare de a o duce la desăvârşire. Prin urmare, ea este menită să se transfigureze până la plenitudinea existenţială în care Dumnezeu să fie totul în toate (I Corinteni 15, 28). Sfârşitul lumii, încheerea modului de existenţă istorică a lumii se impune logic şi datorită faptului că lumea materială, având un început, va trebui să cunoască şi un sfârşit, într-o formă oarecare.
Sfârşitul lumii nu înseamnă nimicirea lui cu desăvârşire, dispariţia ei, pentru că ştim, conform creaţiei, că toate au ieşit din mâna lui Dumnezeu „bune foarte". Nimicirea ar însemna zădărnicirea sau eşecul planului creaţional al lui Dumnezeu. Sfârşitul lumii va fi de fapt o transformare masivă, existenţială, o preschimbare a lumii. În acest sens, există numeroase argumente biblice.
Temeiuri biblice:
„…Tu Doamne ai întemeiat pământul şi lucrul mâinilor tale sunt cerurile. Acelea vor pieri, iar tu vei rămâne. Toate ca o haină se vor învechi şi ca pe un veşmânt le vei înfăşura şi le vei schimba iar Tu acelaşi eşti… (Psalmul 101)"
„Căci chipul acestei lumi va trece" (I Corinteni 7; 31)
„Atunci cerurile vreo pieri cu vuiet mare, stihiile arzând se vor desface şi pământul şi lucrurile de pe el vor arde cu totul" (II Petru 3; 13);
Preschimbarea lumii nu înseamnă distrugerea ci înnoirea, precum rezultă de la Romani 8; 21: „că şi făptura însăşi se va slobozi din robia stricăciunii, spre libertatea măririi fiilor lui Dumnezeu".
Întemeiaţi pe datele scripturistice, putem spune că pământul şi lumea înnoite şi transfigurate, vor avea următoarele calităţi:
– Lumea reânnoită va fi desăvârşită şi incoruptibilă, cuprinzând valori şi frumuseţi neconcepute în viaţa istorică, conform I Corinteni 2, 9;
– Dintr-o lume exterioară omului, ea va deveni şi o lume interioară, constituindu-se şi în conţinut sufletesc, pentru locuitorii ei;
– Frumuseţea şi strălucirea ei va fi identică cu a persoanelor din ea şi invers. Practic mediul se va armoniza desăvârşit cu locuitorii, devenind o unitate organică;
– În lumea transfigurată va locui dreptatea, adică va străluci iubirea, armonia şi pacea lui Dumnezeu „care covârşeşte toată mintea", Dumnezeu fiind „totul în toate" (I Corinteni 15, 28);
Fericirea veşnică a celor drepţi
Spre deosebire de fericirea şi nefericirea sufletelor după judecata particulară, cele după Judecata Universală se vor deosebi atât intensiv cât şi extensiv.
Extensiv, se vor deosebi prin faptul că sufletele vor recepta şi trăi fericirea şi nefericirea împreună cu trupul, în întregimea persoanei.
Intensiv, se vor deosebi prin faptul că sufletele vor resimţi şi trăi fericirea şi nefericirea cu sentimentul şi intensitatea veşniciei. Dacă după Judecata particulară trăirea fericirii sau nefericirii era relativă, provizorie, pentru că sufletul mai aştepta încă desfăşurarea istoriei şi mai ales sentinţa Judecăţii universale, deic mai putea aştepta şi schimbări, acum după Judecata universală simţirea şi trăirea lor vor avea conştiinţa şi dimensiunea absolultului, a veşniciei.
Temeiuri biblice:
„În casa Tatăului meu multe lăcaşuri sunt" (Ioan 14; 2)
„Fiecare va primi plata după lucrul său" (II Corinteni 5; 10)
Temeiuri patristice:
Sfântul Grigorie de Nissa spune: „Nici bunătăţile promise, nici viaţa de durere a celor păcătoşi nu este egală cu vreo suferinţă care întristează aici".
Sfântul Ioan Damaschin zice: „după înviere… va fi mai degrabă o singură zi, continuă, când Soarele dreptăţii va străluci lumina peste cei drepţi"
Dar fericirea veşnică nu trebuie înţeleasă static, ca o odihnă, ca o mulţumire cu ceea ce a realizat şi primit omul până atunci. Esenţa iubirii, a libertăţii şi a fericirii este viaţa activă, simţirea vie. Fericirea constă în trăirea fericirii dar şi în continuă sete după ea, în necesitatea însetării după mai multă iubire şi mai multă fericire. Întrucât iubirea şi fericirea veşnică sunt Dumnezeu, iar Dumnezeu este etern comunicabil prin energiile necreate dar şi etern incomunicabil în esenţa sa, rezultă firesc că fericirea veşnică va fi o eternă împărtăşire ascendentă din energiile necreate. Acest urcuş spiritual neîncetat în Dumnezeu este dezvoltat îndeosebi de către Sfântul Grigorie de Nissa, care l-a numit „epectază" (epektasis).
Pr. George Remete „Dogmatica Ortodoxă"

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Haaaaaaaaaa trebuie sa ma droghez da poate o sa am o revelatie cu afrodita, abia astept relevatia aia, sa numi spui ca tu ai avut relevati divine?

| Elide explică (pentru RAY):

Am avut dar nu le vei afla vreodată pentru că tu iei totul în râs.

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Si eu am avut cu afrodita cateodata am si nopti intregi cu ea, na nu ma crezi a ca tu iei totul in ras, razi de credinta mea, afrodita promova iubirea ca si iisus

| Elide explică (pentru RAY):

Bravo tie spor la treabă laughing laughing laughing

| danay72 a răspuns:

În Biblie nu apar aceste profeții, deci nu sunt autentice.

| Hitalix22 a răspuns (pentru Elide):

Daca tu crezi in Dumnezeu, El chiar exista. Parerea mea este ca aplocalipsa va veni, dar nu stie nimeni cum va fi. Doar daca ai o aparatura extrem de avansata. Dar in Biblie este scris cum va fi. De unde stie biblia asta?!
Citeste Biblia si vei afla mai multe. parerea mea este ca Dumnezeu este o fiinta de pe alta planeta adica extraterestru

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Aici greșești ray. Maria nu e Isis, de fapt cultul lui Isis ar fi fost cel al zeiței vrăjitoare. Iisus nu era o copie a lui Horus, deoarece Horus n-a fost ucis, conform mitologie nu se știe cauza din care a murit. Într-adevăr în mitologia egipteană există un personaj care a murit și a înviat, dar învierea din mitologia egiteană nu aceea cu învierea lui Iisus care se crede că este de natură fizică, să explic:
Conform mitului Osiris, Isis și Set erau 3 frați care erau descendenți ai primiilor 2 oameni Geb care era Pământul și Nut care era cerul.
Bun mitul spune că Osiris s-a căsătorit cu sora sa Isis, iar Set a devenit gelos pe Osiris și la ucis după care ia împrăștiat rămășițele prin tot egiptul ( mitul fraticidului dintre Set și Osiris este similar cu cel dintre Cain și Abel, deoarece anumite culte evreiești credeau Cain și-au ucis fratele din cauza unei surori, credință pe care doar islamici o mai împărtășeșc acum) în fine ideea este Isis era îndrăgostit de fratele ei, și cu ajutorul unui vrăjitor numit Anubis care conform mitul avea cap de șacal au căutat toate osemintele lui Osiris prin egipt și le-au găsit pe toate cu excepția penisului, și l-au mumificat, după care l-au adus la viața în alt tărâm numit și tărâmul de dincolo.
Conform mitului ( nu se știe dacă Isis era virgină), dar aceasta a rămas însărcinată în mod divin și la născut pe Horus care și-ar fi îndepărtat unchiul de la putere și ar fi devenit primul faraon.