| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti? Ne-am nascut dintr-un accident sau suntem creatia lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Daca tu crezi ca dintr-un accident s-a putut naste un "computer" atit de performant precum e creierul uman, care inca intrece orice computer creat de om, o "pompa" atit de fiabila precum e inima omului, care pompeaza mai mult decit orice pompa creata de om - o face timp de 70-80 de ani, fara intrerupere si fara reparatii, sau un ceas atit de precis cum e Universul cu miscarile corpurilor ceresti, atunci poti spune ca totul a fost doar un accident, si atita tot, insa, daca poti vedea in spate ceva sau cineva inteligent care a facut toate aceste lucruri, atunci cred ca esti pe calea cea buna. Si asta doar pentru ca e varianta cea mai logica. Si cea mai usor de crezut.

14 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

O intamplare.De ce un accident? A decis cineva ca noi nu aveam ce cauta in universul asta ca sa fim considerati un accident? Am aparut si noi p-aici.Asta nu inseamna ca universul s-a abatut de la un plan strict pe care il avea.

| costis a răspuns:

Din accident nu apar nici 2 verigi de lant sau o roata de ceasornic. Dar un om?

| mODIN a răspuns:

Sau varianta a 3-a:Am evoluat.

| RAY a răspuns:

Si dumnezeu ca o aparut din nimic a creat miliarde de stele din nimic ce a fost intamplare? eu cred ca totul e nimic si nimic e totul e greu de imaginat dar daca te uiti intr-un atom vezi ca e aproape gol

| Doub a răspuns:

Cum sa ne nastem dintr-un accident? Nimic nu e accidental...cineva ne-a creat, cineva ne iubeste!:)Sunt foarte multe dovezi despre faptul ca TOT ce scrie in Biblie este adevarat(: Daca vrei te poti uita la asta:http://www.youtube.com/watch?v=EDNDvpjbx6U

| sublime89 a răspuns:

Doar astea 2 alternative sunt? Oricum, accidentul pare mult mai probabil dupa toate dovezile pe care le avem pana acum.

| HueyFreeman a răspuns:

Atunci cand exista conditii favorabile unui eveniment, nu consider ca ar fi un accident daca acesta ar avea loc in acele conditii.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Tot ce am ajuns să cunoaştem până acum nu ne-a oferit încă niciun exemplu de lucru apărut din nimic. Orice realizare, fără excepţie, a avut o cauză.
Acesta este doar un singur raţionament care mă convinge că viaţa este opera unui Creator şi nu un rezultatul unui accident întâmplător.

| AteulRational a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Pentru ca nu am avut un "nimic" sa testam si sa vedem.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista accident.
Orice efect are o cauza.
Se pot ignora cauzele dar nu putem spune ca ele nu exista.

| dragos38 a răspuns:

Nimic nu este intamplator, totul a fost creat de catre o imaginatie, o inteligenta universala care ne depaseste, un accident natural sau cataclism spune-i cum vrei s-a produs in anul 2004 tunamiul din insulele Indoneziene care a maturat 200.000 de vieti, unul dintre supravietuitori a declarat ''acum realizez cate vulnerabila ne viata''. acolo poti spune ca da a fost un accident, nimeni nu stia cei asteapta.

| godge a răspuns:

Nici una nici alta suntem rezultatul mecamismului intamplare-selectie.

| lorypoly a răspuns:

Daca ar fi sa ne luam dupa Biblie suntem creatia lui Dumnezeu, dar fiecare crede ce vrea

| lau2003 a răspuns:

Da noi si lumea noastra am fots creati de Dumnezeu, daca vrei argumente cauta in Biblie daca o ai cauta Geneza 2:7, 8. O zi buna.