| Moisie a întrebat:

Oare din ce cauza crestinii ortodocsii au impresia ca popii pe care Isus ii acuza ca il slujesc pe Mamona, sunt mai vrednici de crezut si de urmat decat Dumnezeul Bibliei sau Domnul Isus?
De ex. daca Isus le cere celor care vor sa-l urmeze sa NU se duca la biserica ca acolo se strang doar fariseii si le spune sa NU asculte de popi ca ii duc pe calea gresita, sau nu le cere sa tina post, din ce cauza crestinii ortodoci fac exact inversul?
Cred cumva ca mantuirea vine de la popa din satul lor, sau ca la Judecata de Apoi ii va judeca preotasa si nu cel pe care acum nu-l asculta?

15 răspunsuri:
| casian_6565 a răspuns:

Aia e pe la sfarsitul lumii cand adearatii preoti se vor ascunde. deoarece dreapta credinta e mai grea da pastrat nu ar fi mai usor sa mergi la scoala dar sa nu inveti nimic? e putin mai complicat dar ca sa intelegi totul ar trebui sa incepi sa citesti biblia si afli adevarul

| Moisie explică (pentru casian_6565):

Si care este acea "credinta dreapta"?
Cumva Ortodoxia care te indeamna sa nu asculti de Legea lui Dumnezeu" sau religia mozaica in varianta SECTEI mozaice infintata de Isus, secta care in ziua de azi nu mai exista pentru ca a fost interzisa?

| casian_6565 a răspuns (pentru Moisie):

Citeste si vei afla raspuns la toate intrebarile de aceea se zice ca dumnezeu ale cheile iadului pentru ca dupa invierea Sa portile iadului s au daramat de frica lui si Pt ca dumnezeu are puterea suprema si pe cei rai ii va trimite in iad citeste din biblie si ai sa vezi ca necredinta pe care voi nu o aveti o sa va coste scump...

| Moisie explică (pentru casian_6565):

Zice undeva Dumnezeu sau Isus sa citim scriptura numita Biblia?
Pai eu am STUDIAT Biblia si nu am citit-o, NU am gasit niciunde aceasta cerinta pe care vrei tu sa ne-o impui?
Ai ajuns tu cumva Dumnezeu si vrei sa ne impui o carte pe care nici Creatorul nu a impus-o?
Daca ai avea macar un pic de cultura generala si ai STII ca religia crestina are origini iudaice, si daca ai avea cunostinte minime in iudaism, ai STII ca Dumnezeu Creatorul nu vorbeste absolut nimic despre IAD, si ai mai STII si faptul ca atat personajul numit Diavol cat si Imparatia Sa IADUL au aparut doar dupa nasterea lui Isus Christos, adica a aceluia care singur se recunoaste ca fiind LUCIFER!

| Moisie explică (pentru casian_6565):

Poate imi explici si mie din ce cauza necredinta in "dumnezeul" care singur isi spune Lucifer, ma va face sa regret amarnic aceasta necredinta a mea, si din ce cauza faptul ca religia crestina cere membrilor ei sa mictionezi pe Legea lui Dumnezeu va fi rasplatita?
S-a damblagit cumva Dumnezeu si a ajuns sa-i placa de cei care IL batjocoresc si care se mictioneaza pe pantofii Lui?

| casian_6565 a răspuns (pentru Moisie):

Am zis ca in biblie scrie tot ceea ce vrei sa stii si daca ai vrea sa stii lucifer a fost un inger de al lui Dumnezeu care a vrut sa fie la fel de puternic precum Dumnezeu nu ai habar de nimic nu studia ci citeste ca vad ca nu ai habar si mai zici de mine nu stii tu mai multa religie decat mine vezi ca toate aste o sa te coste si in final o sa mi dai dreptate. dincate vad tu nu crezi in Dumnezeu cteste si afla si apoi spune-mi ce ai inteles

| Moisie explică (pentru casian_6565):

Eu cred ca tu glumesti!
Dumnezeul lui Moise, adica Unicul Dumnezeu, nu are nici Iad si nici Rai, asa ca tu bati campii cand afirmi asemenea baliverne!
Iadul a aparut odata cu Christos, care este "dumnezeul" tau, doar ca tu necitind Biblia nu stii ca el singur isi spune Lucifer!

| Moisie explică (pentru casian_6565):

Evanghelia lui Petru ar fi trebuit sa fie cea mai importanta pentru ca Isus l-a numit pe acesta ca fiind urmasul si loctiitorul sau.
Evident ca acea autoritate divina care il are ca urmas pe Constantin si prin el toti papi, este Christosul care se recunoaste ca fiind Lucifer, si stapanul cheilor Iadului!
Nu e asta clar, tinand cont de crimele despre care si tu ai pomenit?

| casian_6565 a răspuns (pentru Moisie):

Ce crime ma? cheile iadului se refera ca la judecata pe cei pacatosi Dumnezeu i va trimite acolo pe veci tu esti dus cu capu ma cauta in biblie de cate orio sa ti zic esti turc? te dai mare filozof aici. Dumnezeu face ce vrea ce ti pasa tie daca Evanghelia lui Petru e sau nu in biblie al a scris Apostole iteligentule cauta in carti si informeaza-te

| Moisie explică (pentru casian_6565):

Nu ma, n-ai inteles nimic, Christos nu are nicio treaba cu pacatosii pentru ca doar pentru acestia si-a dat viata, si iata ca vedem ca incurajeaza crima furtul si preacurvia pentru ca le ofera curvelor si criminalilor posibilitatea sa ajunga in Imparatia lui, daca se caiesc/pocaiesc.
Ca doar de aia a adus cu sine "Sfarsitul Legii" si i-a salvat pe pacatosi de sub "blestemul Legii"!
Daca tu ai ceva de comentat despre persoana in loc de subiectul in tema, comentea-za te rog de mamicutza ta, si nu de mine.
Ma cultule care nu stii nimic, in Biblie exista doar Epistole si nu Apostole, si tot in Biblie spune Pavel motivul pentru care a aruncat la gunoi EVANGHELIA lui Petru, mancate-ar tata de citit ce esti care nu STII nimic! Asa ca unde este Evanghelia lui Petru, pentru ca Petru si nu alti cioflingari ca Luca si Marcu de care nici Dracu nu a auzit, trebuia sa transmita invaturile lui Isus.
Pricepi sau vrei sa-ti desenez ca pe la Giroc?

| Cezar2014 a răspuns:

Dumnezeu a intemeiat misiunea preotului in biserica crestina.
Deschide biblia si citeste.

| Moisie explică (pentru Cezar2014):

Asta s-a intamplat doar in visurile tale.
In realitate Dumnezeu nu a dat niciodata nimic bisericii crestine, si lucrul acesta este usor de inteles pentru ca biserca crestina le cere oamenilor sa nu asculte de Legea lui Dumnezeu ci de Legea unuia care singur isi spune Lucifer

| Cezar2014 a răspuns:

Sfanta carte a Noului Testament sa te lumineze dar pentru asta trebuie sa citesti.

| Moisie explică (pentru Cezar2014):

Ce sa fac?
Sa ma lumineze o carte scrisa de niste sarlkatani care au lucrat cu puterile dracilor?
Pai tu ce intelegi din versetul de la Luca 9:1?
Cum sa citesc ceva ce nici Dumnezeu si nici Isus nu imi recomanda sa citesc?
Doar pentru ca mi-o recomanda cineva care il considera pe Lucifer ca fiind Dumnezeu?
Cred ca glumesti!

| Moisie explică (pentru Cezar2014):

Cine naiba a sfintit cartea asta care il slaveste pe Lucifer ca fiind Dumnezeu?
A sfintit-o cvumva acela care se recunoaste singur ca fiind Seful Cheilor IADULUI, adica Christos?