| RAY a întrebat:

Ce e asa perfect la lumea asta sau la universul nostru de as crede intr-un creator?

de ce vad doar imperfectiuni daca totul e perfect?

23 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Desertul e mare. dar exista camile.

| OOOLEOOO a răspuns:

Stephen Hawking spune ca fara imperfectiune nu ar fi existat universul.

NOname
| NOname a răspuns:

Http://youtu.be/s6AdEDm2mLQ

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

rolling on the floor
Si cand te gandesti ca unii chiar cred porcaria aia si ca cei care nu cred sunt considerati prosti, orbi, nebuni, morti, cu dracu pe scurt... rolling eyes

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Se aplica tuturor categoriilor de oamenii, ateii sau regiosi, religiosi nu inteleg un om zic ca e posedat, iar ateu nu inteleg religiosi, zic ca sunt bolnavi:http://sclavii.blogspot.ro/2011/02/pozelitismul-religios_03.html

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte bun articol şi foarte bune argumente.

"O alterare de natură organică sau funcţională a stării normale a unui organism (uman sau animal) se numeşte boală. Religia este o boală. Aceasta îl face pe pacient să se comporte iraţional, să pretindă că are halucinaţii şi că vede obiecte care nu există, să nege realitatea şi evoluţia prin selecţie naturală, să facă investiţii în servicii imaginare, să voteze doar pe cei care pretind că suferă de aceeaşi boală, să stea în genunchi în faţa altor mamifere şi să le pupe mâinile în loc să stea drept în faţa oricui, să dea cu limba peste stârvuri de om expuse prin biserici, să aştepte să i se rezove problemele de către nişte duhuri mitologice, să se abţină de la sex, alimentaţie normală sau să consume pâine cu vin crezând că de fapt consumă carne cu sânge.
Nu cu foarte mult timp în urmă, bolnavii îi ucideau şi îi torturau pe cei care sufereau de o formă mai uşoară a afecţiunii (eretici) sau pe oamenii sănătoşi (atei), şi considerau că femeile reprezintă o specie inferioară, fără drept la educaţie sau la proprietate. Din fericire în prezent, aceste simptome ale bolii sunt considerate infracţiuni şi pedepsite prin lege, deşi mai corect ar fi fost ca respectivilor bolnavi să li se administreze şi un tratament urgent cu logică, epistemologie şi cultură generală. Probabil că multă lume se va scandaliza din cauza faptului că numesc religia o boală, însă cum poate fi considerat normal comportamentul unor indivizi care decid să-l ucidă pe altul pentru simplul fapt că acela nu îi crede?
(Vasile nu ne crede; ce facem cu el, îl spânzurăm sau îl ardem în piaţă?)
Sau presupunând totuşi prin absurd că acesta este vreun comportament normal, atunci cum se cheamă când doi oameni se abţin de la a face sex chiar dacă au şi unde, şi cu cine, şi cu ce? Dacă nici asta nu este o boală atunci SIDA înseamnă sănătate curată.
Religia este o maladie culturală cu specific naţional, regional şi iraţional şi de aceea, infestaţii din România se manifestă la modul creştin-ortodox, cei din ţările arabe la modul musulman, cei din India la modul hindus, iar istoria este plină de prezenţa multelor şi diferitelor tulpini ale virusului, fiecare în luptă directă cu celelalte pentru resursa primară (umanitatea) în conformitate cu principiul selecţiei naturale. Tocmai din cauză că aproape fiecare dintre ele caută să le aducă pe celelalte la extincţie, societatea a trebuit să se adapteze şi să împiedice războaiele şi persecuţiile de tip religios prin adoptarea statului secular, stat care are menirea de-a le apăra pe religii unele de altele.
Ca şi când acestea nu ar fi fost destule, boala religioasă mai este şi foarte infecţioasă şi se transmite cel mai des de la părinte la copil. Dar nici asta nu ajunge, aşa că religioşii sunt obligaţi de virusul care le-a posedat creierul să infesteze pe oricine altcineva prin intermediul prozelitismului religios. Să ne imaginăm că nu vorbim despre religie ci despre sifilis. Comparaţia nu e deloc deplasată. Cum ar suna deci conversaţia următoare în acest caz?
- Salut, suntem de la Asociaţia Internaţională a Bolnavilor de Sifilis; vreţi să vă dăm şi vouă?
- Nu, mulţumim, ne simţim bine aşa cum suntem.
- Copiii voştri nu doresc?
- Nu, şi ei se simt bine sănătoşi.
- Poate o mică infecţie la şcoală, la ora de contactare a sifilisului?
- Nu credem, de fapt i-am retras de la acea oră şi ar fi bine să fie scoasă din programă.
- Dar ştiţi că voi aţi fost creaţi de către Marea Bacterie, Treponema Pallidum, care vă iubeşte şi o să vă tortureze pentru eternitate dacă nu vă contaminaţi şi voi?
- Acesta este un apel la frică, ilogic. Şi nici nu am văzut dovezi cum că aşa s-ar fi întâmplat, se poate să aduceţi dovezi? Ştiinţa modernă spune că am evoluat prin selecţie naturală din alte forme de viaţă.
- Evoluţia este doar o teorie, nu s-au văzut pe nicăieri peşti care să respire aer sau care să poată merge pe uscat. Iar dovezile pentru existenţa şi divinitatea Supremei Bacterii există în cartea sfântă a Asociaţiei, pe care au scris-o nişte barbari prin epoca bronzului, fiind inspiraţi direct de către Marea Bacterie.
etc...

Dacă ar fi fost vorba de aşa ceva, toată lumea s-ar fi crispat imediat şi s-ar fi întrebat de ce statul promovează infestarea la scară naţională acordând o gamă foarte largă de privilegii acestei asociaţii în loc să investească de urgenţă în cercetare pentru descoperirea unor medicamente. Medicamente care sunt deja descoperite şi foarte eficiente în cazul religiei - educaţie ştiinţifică şi dezbateri publice. Statul însă, are de câştigat de pe seama religiei, deoarece odată îmbolnăviţi de creştinism, indivizii incep să deteste această viaţă şi să aştepte bunăstare şi nivel de trai decent după moarte, ceea ce convine de minune politicienilor incompetenţi care nu sunt în stare să ofere celor care i-au votat acel trai decent, şi deci recurg la înlocuirea realitatăţii triste cu speranţe deşarte şi prostie generalizată.
Trăim într-o lume bolnavă care totuşi este de vreo 200 de ani în curs de însănătoşire. În ciuda faptului că statul sprijină propagarea acestei maladii sociale prin sprijinirea prozelitismului religios, ceva s-a schimbat. Probabil sistemul imunitar a intrat în funcţiune."

http://sclavii.blogspot.ro/2011/02/pozelitismul-religios_03.html

Sunt curioasă dacă cei cu "sunteţi posedaţi/satanişti" au vreun argument logic şi bazat pe facte, nu pe imaginaţie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Ok, la posedati,nu zic,ca s-ar putea ca sa fie bolnavi,dar satanisti? Astia nu cred ca sunt bolnavi, iar acum aici astia au zis ca religia e o boala, asta deci practic ateii sunt aia sanatosi si in rest generatii intregi sunt bolnavi, de fanatici, nu zic ca aia chiar sunt, dar daca am o credinta religiosa nu inseamna ca sunt bolnav psihic.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Reciteşte articolul şi comentariul meu, căci văd că nu ai înţeles nimic (sau te faci că nu ai înţeles).

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

L-am citit, articolul ca de aceia l-am si dat exemplu, insa comentariu din ultima parte nu l-am prea inteles.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Spuneai că proverbul "dacă nu înţelegem un om, avem tendinţa să îl considerăm prost" se aplică în egală măsură religioşilor şi ne-religioşilor.

Iar eu îţi spuneam (poate mult prea subtil) că da, aşa este, însă cei din urmă au de partea lor şi argumente, logică, dovezi, nu doar fantezii şi speculaţii, ca în cazul primilor, când vin cu insulte şi ameninţări.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Corect

| RAY explică:

De ce trebuie un leu sa omoare o caprioara ce fel de creator ar permite asa ceva, de ce trebuie sa existe virusi, microbi

| Fatamuntilor a răspuns:

In lumea asta imperfecta traim toti; si atei si credicioasi.Chiar daca e facuta de un Creator sau de alticeva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si m-am intrebat asta, de ce Dumnezeu, am permis inegalitatea intre rase (la animale ma refer, dar si la oamenii), adica nu putea el sa de-a alta hrana? Iar un alt paradox cu care ma confrunt este? Daca Dumnezeu stie tot atunci stie din stard daca un om merge in Iad sau Rai, deci de ce atata agitatie? thinking

Răspuns utilizator avertizat
| Aiwendil a răspuns:

Diavolul creeaza imperfectiunile. Dumnezeu a creat lumea perfecta.Noi oamenii creem imperfectiunile pentru ca putem fi si rai.Noi singuri stricam acesta lume.Noi suntem aceia care prin rau luptam intre noi, ne uram, ne inuram, blestamam, torturam si asa mai departe. Daca n-ar fi fost raul acum ai fi trait intr-o lume perfecta.

| RAY explică (pentru Aiwendil):

Gresit,dumnezeu a creat boli,virusi,microbi,dezastre naturale, astea nu a creat omul, de ce trebuie ca animalele sa se ucida intre ele? de ce a lasa copii orbi din nastere, bonavi etc
unde e acea perfectiune ce naiba e asa perfect zi-mi un singur lucru, organismul uman moare in fiecare clipa la propiu

| Aiwendil a răspuns (pentru RAY):

Raul s-a folosit de ceea ce a creat Dumnezeu si a creat boli, virusi, microbi si dezastre naturale.
Oamenii sunt bolnavi pentru ca au de platit o karma care insemna suma consecințelor etice ale acțiunilor bune sau rele ale unei persoane care determină avatariile reîncarnărilor.
Si cum nu sunt perfecti? Suntem.Nu intelegi ca organismul uman pe care El ti l-a dat e o perfectiune, chiar daca ai niste imperfetiuni minore? Gandeste-te la tot din ce e format corpul.De la piele,muschi,oase,sange, organe, celule, neuroni, tot ce se afla in organismul nostru cat de perfecte sunt asezate si gandite! Sa iei niste celule si sa le faci sa devina un ficat sau un plaman e ceva.Ai cinci degete la maini cu care poti sa prinzi lucruri.Mainile si picoarele impreuna cu capul se misca in asa fel incat nu ti se desprind.Gandeste-te la nas cu care respiri.Mai simteai tu mirosul daca nu aveai nas? La fel e si cu restul lucrurilor legate de corp.Corpul nostru este foarte rezistent.De nu ar fi asa ne-am imbolnavii zi de zi la cate bilioane de microbi si virusi sunt in jurul nostru.Organismul e ceva complicat de creat, trebuie sa ai o minte superioara ca sa poti creea asa ceva.
E normal ca orice sa aiba si un inceput si un sfarsit.Crede-ma daca ai trai 1000 de ani te-ai plictisi de moarte.Te plictisesti acum cand ai timp liber, dar daca ai trai mai mult crezi ca ai avea de o viata frumoasa? Nu.Ar trebui sa astepti mai mult pana o sa scapi de toate greselile si pacatele pe care le-ai facut

| RAY explică (pentru Aiwendil):

Raul s-a folosit, ca sa inteleg ca virusi o data erau buni, astea chiar sunt vrajeli tinele pentru tine

| RAY explică (pentru Aiwendil):

Piele cancerul de piele care ne afcteaza daca asa perfect e de ce nu ne apara de razele solare?

ai auzit de boli musculuare eu da,muschi nu sunt perfecti daca nu-i antrenezi devin grasime

sangele de ce respinge corpul alta grupa de sange

de ce se imbolnavesc organele,eu vb de lucruri reale nu de fantezi nu vad nimic perfect,du-te prin spitale sa vezi oamenii bonavi corpul uman e imperfect

tu visezi omule numa oamenii pacatosi,uiti ca majoritatea dintre voi sunteti crestini foare buni si iubitori,de ce pacatuiti voi,eu n-am nevoie de o viata frumoasa nu exista asa ceva, nu ma fa pacatos de parca tu ai fi mare sfant ce greseli am facut ma ca sa stiu si eu sau pacate ca plang cand vad copii bonavi, oamenii saraci ca vreau sai ajut cum pot da asa e sunt greseli, ai ajutat tu vreodata pe cineva habar nu ai ce vb, a doua oara ai ignor

| Aiwendil a răspuns (pentru RAY):

Daca esti ateu de pui intrebari despre religie? Lasa-i in pace pe cei care sunt credinciosi! Cu ce te deranjeaza pe tine? Ti-am spus de ce se intampla ca oamenii sa aiba aceste lucruri.Din cauza ca exista rau. Daca nu ar fi rau NU te-ai imbolnavi.
E normal sa antrenezi corpul pentru intarirea corpului.Corpul are nevoie de miscare.
La sange e vorba de compatibilitate.E cum ai fi sa pui intr-o stica unde se afla benzina sa pui uleI.Se combina? Nu.
Orice se defecteaza la un moment dat.Chiar si organele. Daca tu nu mananci sanatos, normal ca te imbolnavesti. Apoi mai e si faptul ca se mosteneste o boala de la unul dintre parinti.Sunt o gramada de chestii care provoaca boli si se stiu si motivile.
Eu nu visez pacatosi, dar asta suntem.Si nu te fac pacatos.Si am ajutat si eu persoane asa ca stiu cum e.Mai ales ca sunt genul de persoana care greu poate sa refuze.

| Aiwendil a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt vrajeli. Exemple exista la oameni.Sotii Curie au descoperit radioactivitatea.Iar niste oameni au folosit acesta radioactivitate a lor si au creat bomba nucleara.