| AvalohAlyn a întrebat:

Ce e mai frumos ca printr-un om,care din pacate si-a pierdut viata sa se faca ca acel om sa ofere cu ajutorul organelor lui viata altora oameni? E un dar de nepretuit si sincer omul acela donator o sa fie un inger sau se aseamana ca un inger sau daca nu un suflet bineplacut lui Dumnezeu, foarte foarte si extrem de bineplacut.

http://stirileprotv.ro/......hilor.html

Ce parere aveti despre astfel de gesturi? Adica de donarea organelor altor oameni atunci cand nu mai exista sanse de supravietuire pentru viitorul donator.

Ce e mai frumos decat asta?
Darul dat de Dumnezeu adica viata,daruita de un om altui om. Exista o vorba:Dar din dar se face rai.
Si chiar e superba,acest dar este sfant si minunat, de nepretuit.
Voi ce credeti?

25 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Sunt total de acord cu donarea de organe! Un gest nobil, de multe ori hotarat de catre rudele ramase in viata!
Oameni inteligenti! happy

P.S. Multi credinciosi (unele secte, daca nu ma insel) nu-s de acord cu asta!

| Lizzu a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

De ce credinciosii nu sunt de acord? Asta denota egoism din partea lor cand ar trebui sa ofere, tocmai pentru ca cred in d-zeu, sa fie generosi. Are legatura cu religia? E pacat sau asa ceva? Nu inteleg. De ce sa fie pacat sa ajuti? Ce rol mai are trupul dupa moarte? Nici unul.

Si sa stii ca nu numai rudele pot hotara pentru tine, le poti informa din timp cu privire la faptul ca asta doresti dupa ce nu vei mai fi, si le poti spune sa-ti respecte dorinta. E corpul tau si poti face ce doresti cu el, nu?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Lizzu):

Liza, donarea de organe a luat amploare in ultimii ani. La acest capitol, noi, romanii eram total incuiati, ca sa nu spun chiar impotriva!
In anul 2010, Biserica Ortodoxa inca nu isi daduse consimtamantul in acest aspect! Ulterior a acceptat! Insa au ramas anumite culte( secte) care sunt impotriva. Asta stiu sigur! Nu stiu care anume si nici nu stau sa caut acum informatii pe net, dar exista!
De ce am precizat ca familia isi da acordul? Pentru ca romanul nu se gandeste la asta din timp, din timpul vietii! Cati dintre romani au transmis familiei ca in caz de moarte accidentala vor dori sa doneze organele? Cine se gandeste la moarte?
Poate de acum inainte romanii se vor gandi serios la asta si in mod legal! Mass-media isi are rolul ei, pozitiv, de informare! happy

| Lizzu a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Da,inteleg raspunsul tau.
Si, ma rog, daca celebra Biserica nu-si dadea acordul fara de care nimeni nu accepta donarea de organe, nu mai era voie? Doamnee... fereste.

Adica daca biserica nu era de acord, eu ca adept al ei nu trebuia sa imi exprim dorinta de a face ceea ce vreau eu cu trupul meu.
Halal societate. Pune biserica sa hotarasca pentru fiecare individ in parte. Absurd.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Romanul isi vinde organele, pe bani grei, cat este inca in viata! 14.000 euro un rinichi, 13.000 euro jumatate din ficat...(search pe goagal)
Ce sa mai doneze ala mort?hee hee

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns:

laughing adica daca imi donez organele o sa ajung in rai? laughing Ce se adapteaza povestea, maine - poimaine o sa scrie asta in biblie.
Altii treaba lor, eu nu vreau sa donez sau sa primesc organe, prefer sa mor, sange as putea sa donez, dar nu as vrea sa primesc, la fel, prefer sa mor.

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Spui asta, Mada, pentru ca nu esti in situatia de a cersi o zi in plus de viata. Nu cred ca vom fi pregatiti vreodata sa acceptam ca trebuie sa murim. E instinctul de supravietuire care in momentele acelea va reinvia in noi si va fi mai puternic decat orice ratiune. Mai ales daca ai pentru ce sau pentru cine trai.

Nu mai vorbi asa. Nimeni nu vrea sa moara. Nimeni nu e pregatit, nimeni nu accepta senin gandul asta.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Daca as sti ca am sange strain in corp, ca organe nu iti da nimeni fara sa ceri, dar sange da, m-as sinucide la gandul ca e al cersetorului din coltul strazii care a avut nevoie de bani, al tigancii care sta jos, pe trotuar, iarna, cu un copil in brate si unul langa ea, congelat (la cersit, copiii fiind pentru sensibilizarea trecatorului).
Eu il accept, moartea e ceva firesc, e acum, peste cateva minute, ore, maine, nu poti sa scapi, e ca si cum ai spune "nimeni nu vrea sa imbatraneasca", de parca vointa o sa te scuteasca de ceva.

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu,nu te scuteste de nimic,doar ca noi vorbim fara sa fi fost pusi vreodata in acele situatii si ni se pare totul usor,dar nu e cand ajungi acolo.

De ce daca sunt tot oameni? Nu conteaza rasa, esti rasista?
Daca sangele e in perfecta stare si nu e infectat,atunci e totul bine.
Oricum daca ai avea nevoie urgenta de sange,sa presupunem intr-o situatie cand tu nu esti contienta de tine, si ti se face transfuzia, ce mai conteaza? pentru a te salva se face totul.

Nu suntem separati unul de altul, daca gandim asa, lumea nu o sa se mai schimbe vreodata.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Nu cred ca iti doresti sa traiesti 100 de ani, din care ultimii 20-30 sa fii vai de tine, sa traiesti de pe o zi pe alta, sa fii la mila nu stiu cui.
Sunt rasista. Sa ma salveze cand o sa le cer, in afara de morfina n-o sa cer nimic, in cad de vreo urgenta.
Nu vreau sa se schimbe lumea, vreau sa nu mai ramana oameni, ei sunt boala Pamantului, trebuie lasati sa cada e cate ori trebuie, pana invata ceva, daca invata. Cu cat suntem mai multi, cu atat ne inmultim mai repede. Unii au prea mult, altii deloc. Unii au prea multe drepturi, altii deloc.

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Poate va veni un timp cand iti vei schimba viziunea ...suntem schimbatori.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Neah, nelasand pe cineva sa traiasca, ii faci un bine, si apoi, de ce sa donezi unui fumator sau unui alcoolic, sau unui pedofil, unui depravat? O merita, sa plateasca.

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

Ah..Doamne..aici se vede de fapt caracterul tau...din pacate nu e unul asa de bun..Cum poti sa ai mentalitatea asta si sa fii asa''rece''? Nu trebuie sa fii neaparat credincios, eu am vazut atei care sunt sensibili si foarte darnici..In fine..Totusi pune-te in situatia unui om care vrea sa traiasca, are copii si e tanar de exemplu si nu poate, nu are cine sa dea organe, sufera de o boala crunta si isi doreste atat de mult sa traiasca..ar face orice..Si uite ca nu se gaseste un om..Pacat de gandirea ta.Regretabil.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Extraordinar! Ai gasit buba laughing Ce are caracterul meu cu organele? Eu nu beau, deci nu fac scandal, nu imi bat "sotia", nu imi abuzez psihic copilul, nu fumez deci nu supun pe nimeni la fumatul pasiv, nu maltratez oameni ca apoi sa am ganduri si sa ma imbolnavesc de inima, sa zicem, nu ma droghez, nu iau steroizi, de ce sa-i dau cuiva ficatul, rinichii sau inima daca de ale lui nu a avut grija? Sa traiasca mai mult, sa distruga alte vieti? Nu! Cum era vorba "nu arunca margaritare porcilor"?
Asta e ca stirile cu grasene care cersesc mila. Cine le pune sa nu aiba grija de ele?
"Ah...doamne", de ce nu vindeca dumnezeul tau?

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

Majoritatea au suferit accidente sau au facut acea boala, afectiune fara sa doreasca..la asta nu te gandesti? Nu tii la viata omului care e la intamplare in care murim cu totii si disparem in neant (am fost ironic aici)? Sincer, pune-te in locul omului.tu nu ti-ai fi dorit daca ai fi fost in locul acelui om bolnav care isi doreste sa traiasca inca o luna sau an macar sa se gaseasca cineva binevoitor? Daca ai fi pe moarte si ai mai avea in plan sa mai faci cateva lucruri, sa mai traiesti ceva timp si ai sti ca mai am 10 minute de trait cum ar fi?
A si Dumnezeu ajuta, a ajutat de multe ori ca oameni cu suferinta sa isi gaseasca alinarea ca nu stiti voi sau nu ati aflat sau nu ati citit e alta problema..cauta pe internet marturii crestine..spirituale..In fine.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

A ajutat sa isi gaseasca alinarea laughing autosugestie.
Pai daca dumnezeu vrea ca x sa traiasca, are grija sa nu aiba un accident. Ne "certam" pe tema asta de parca as avea 100 de inimi, 1235 ficati si 5443 rinichi, de pot sa salvez 6778 oameni.

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

Eu stiu sigur ca mie nu mi-ai da inima tarolling on the floor

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nici una din parti nu stie ceva despre cealalta parte (cel care primeste despre cel care a donat/doneaza, si invers). App de asta, vezi filmul 21 grams, e foarte fain.

| zurick a răspuns:

Salut! Cred ca ai dreptate! Viata este cel mai frumos dar a lui Dumnezeu si nimeni in afara de Dumnezeu nu poate lua viata,mi se pare cel mai mare dar sau cel mai bun gest dupa moarte, care indiferent ce au facut in viata, Dumnezeu, tatal ceresc ii va rasplati.Iar acel donator[inger] a salvat vieti, ceva mai presus nu exista.Pa,pa.

| Narfundo a răspuns (pentru zurick):

Da tu chiar crezi ca a dat donatorul ceva? au fost luate pur si simplu.El nici macar nu a fost constient.Gandeste!

| zurick a răspuns (pentru Narfundo):

Stii sunt situatii in care donatorul doreste sa faca asta.Citeste despre preotul catolic care a fost de acord cu asta si care a spus ca el va dona ca sa salveze vieti si a murit peste 2 luni [nu-mi amintesc cum a murit]si a salvat parca trei vieti.

| Lizzu a răspuns:

Si eu sunt de acord cu donarea de organe si o sustin.

As vrea ca in ziua mortii mele sa fac un asa bine unor persoane care asteapta de ani de zile pe cineva care sa le ofere sansa la viata. Sa mi se ia tot ce este in stare buna, trupul nu mai conteaza absolut deloc. Ma gandesc, de ce sa putrezeasca in pamant partile corpului care pentru altii sunt comori adevarate, iar eu sa le risipesc?

E un gest de nepretuit cum ai spus si tu, si nu neaparat d.p.d.v. religios, aici vorbesc de simplul fapt de a ajuta chiar si cand nu mai esti. Este ceva inaltator ca orice fapta buna facuta.

Admir persoanele care vor sa ajute prin asta ca si prin orice altceva.

| dracu14 a răspuns:

Mereu am zis, in cazul unui accident daca eu numai am nici o sansa de salvare sa-mi fie donate organele, oricum n-as mai avea ce face cu ele, nu? doar ca decizia mea nu are nici o legatura cu dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu le-as dona si pentru cercetare nu numai unor bolnavi.