| anonim_4396 a întrebat:

Ce cred ateii ca se intampla dupa moarte? nimic? trecem in non-existenta?
atunci de ce experminetam acum cand traim "ceva" in loc de nimic?
de ce nu putem sa ne imaginam inexistenta? straight face

5 răspunsuri:
| edoru a răspuns:

Autorul acestei elucubraţii şi-o fi citit cu voce tare mai întâi şi apoi a încuviinţat cele propriu spuse?

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Hai, imagineaza-ti tu si povesteste-ne si noua!

| LuS[z] a răspuns:

Ai auzit de iad si rai?

| siegfried182005 a răspuns:

Imagineaza-ti cum era inainte sa te nasti. Asa va fi si dupa moarte. A fost greu?

| wyk a răspuns:

"Ceva"-ul poate fi experimentat pentru ca exista (ca posibilitate logica, nu neaparat accesibila). Inexistenta nu poate fi imaginata pentru ca nu putem experimenta nimicul. Cam asta e tot, si nu-i complicat! Daca am putut fi non-existenti inainte de nastere exista posibilitatea logica a anihilarii (trecere in non-existenta) si dupa moarte, desi eu nu cred ca va fi cazul. Dar asta e o alta poveste.