| mamasiita a întrebat:

Ce e o secta sidespre ce e vorba intr-o secta? mersi funda

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Saracul Google...

| mamasiita explică (pentru greece12):

Ca am 11 ani si nu inteleg nimic

| Azµre a răspuns:

Cred ca intrebarea trebuia pusa la categoria religie. O secta este o comunitate alcatuita din adeptii unei doctrine filozofice sau politice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si de ce nu postezi la Religie?

| Hash001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca el cumpara salamu de la chioscu din statie. D'aia.

| CadeamiarMaseaua a răspuns:

Fara sa iti fac o poveste uriasa ca marycroitor secta este ca o religie dar neoficiala (ca si crestinismul, islamismul, budismul etc)
Au divinitatile lor, traditiile si sarbatorile lor...cam despre asta e vorba.
(si poate nu a postat la religie ca nu stia ce e aia secta)

| marycroitor a răspuns:

Sectă este denumirea dată unui grup de persoane ce formează o comunitate religioasă, care s-a separat de biserica oficială[1] în scopul corectării unor abateri doctrinare atribuite structurii-mamă. De regulă, denumirea de sectă nu este acceptată de membrii grupării, care consideră că ei sunt singurii care dețin „adevărul".[2]
De regulă, sectele sunt grupări religioase de dimensiuni mici, desprinse de biserica oficială a unui stat, reprezentând un grup închis, alcătuit din adepții unei anumite doctrine. De cele mai multe ori, sectele sunt expresia unei disidențe sociale. Ele urmăresc să răspundă unor nevoi fie individuale, fie de grup, care sunt resimțite ca păreri impuse de o societate sau de către sistemul religios dominant.[3] Există, de asemenea, secte desprinse din alte secte.
O sectă este caracterizată printr-un devotament sau o dedicare exagerată față de o persoană, o idee sau un obiect, folosind tehnici de manipulare și control care nu sunt etice, în scopul atingerii scopurilor conducătorilor de grup, în defavoarea membrilor, a familiilor lor sau a comunității. Aceste tehnici de control includ izolarea de prieteni și membrii de familie, debilitarea, folosirea unor metode pentru a mări sugestibilitatea și supunerea, controlul informațiilor, anularea individualității sau a judecății critice, promovarea dependenței față de grup și teama de a-l abandona,