| AvalohAlyn a întrebat:

Ce este meditatia si cum se face ea? Si la ce ajuta?

Răspuns Câştigător
11 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Meditatia e aia cand te gandesti sa nu pierzi timpul si sa nu ajungi sa te irosesti in dorire de slava si de patimi.

| Zenicide a răspuns:

Se poate folosi in mai multe moduri, fie iti golesti mintea de toate ajutandu-te sa te relaxezi sau sa te calmezi fie te concentrezi asupra unui singur lucru blocand alte ganduri.
Depinde ce metode folosesti, meditatia se poate face prin multe metode, controland respiratia, chiar si cu muzica/sunete.

| danay72 a răspuns:

Mule religii orientale fac acest, spunand ca sufletul lor ajunge in alta parte.Dar in Biblie, meditarea se refera la faptul de a te gandi profund la ceea ce asimilezi din Biblie.

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Meditaţia e o parte a sufletului ce îţi afectează conştiinţa.Te ajută să judeci mai limpede fiecare lucru şi să depăşeşti eventualele probleme care pot să apară pe parcursul vieţii.Astfel faci distincţia între bine şi rău, dar îţi oferă şi timp pentru a lua cele mai bune decizii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MEDITÁȚIE, meditații, s. f. 1. Reflectare, cugetare adâncă; meditare, reflecție

Unii o fac cu anumite tehnici. Eu o fac pur si simplu. Cuget. Pozitiile alea tampite sunt niste prostii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La noi la otodocsi,linistea e muzica rugaciunii,si rugaciunea inimii este meditatia. incepe cu rugaciunea buzelor,a mintii si a inimii, care banuiesc ca duce la o stare mult inaltatoare a spiritului, din moment ce intreaga fiinta si, viata, si faptuire a celui implicat devin o permanenta rugaciune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea le am cu astea dar cred ca e o modalitate prin care te relaxazi fizic si psihic.Pe de alta parte cred ca e si o pierdere de timp.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Http://bucurialuisatan.com/? s=meditatia acseseaza acel link sa vezi ce e meditatia Bucuria lui Satan...

| AvalohAlyn explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Meditatia nu are nicio treaba cu Satan...Se practica in multe religii si curente filozofice.happy

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Stiu dar o practica si satanisti. Am meditat si eu cand nu credeam asa tot de pe site-ul ala pana am vazut ca exista bine si rau happy

| Causanu_Elena-Ramona_1981 a răspuns:

Meditatia asjuta sa te relaxezi, dar crede-ma nub are nici un efect(cel putin pentru m9ine