| EmaS a răspuns:

Căci însuşi Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel şi cu trâmbiţa lui Dumnezeu, Se va coborî din cer, şi întâi vor învia cei morţi în Hristos.
Apoi, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiţi toţi împreună cu ei în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; şi astfel vom fi totdeauna cu Domnul.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT explică (pentru EmaS):

Parca seamana cu o rapire extraterestra.

| EmaS a răspuns (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

Da,pentru cei care nu cunosc puterea lui Dumnezeu,seamana, dar ea va avea loc, sa stii.

| Apache a răspuns (pentru EmaS):

Deci mai pe scurt.cei buni se ridica la cer, cei rai raman pe pamant!
...e naspa ca o sa ramana 99 % din populatie pe pamant

| Danutza27 a răspuns (pentru Apache):

Nu o lua nici asa ca si in iad au facut baietii investitii masive au creat o liota de locuri de munca.Astia chiar au cheltuit banii cu cap nu ca la noi km de asfalt parca este din aur. dracii sunt si ei organizati. Asteapta pe cei 99% cu plugurile ascutite si cu capastru nou nout. Cazanele sunt incalzite mai ceva ca boilerele Titanicului, si baga aia la carbuni cit 10 mil de Tit la un loc
Tu ce zici in mintea ta n,, ca dracii ramin sa fluiere a paguba si tu cu prietenii la chef si ei (dracii) cu buza umflata. Poate ai vrea sa ii prinzi sa lte tii de coarnele lor si sa ii alergi ca pe motocicleta Sa fuga aia mincind nori ca la ei este democratie si iadul este pe pamint Vise coane vise

| miradoniz a răspuns:

Sunt singura căreia i se pare că doamna din video vorbește despre vremea comuniștilor? nu de alta, dar cam așa povestea și străbunica despre "prigoană"! Iar "vagoanele îngrămădite, având geamurile astupate" sunt pură inspirație nazistă! Atât că rugăciunile de atunci nu au fost ascultate...în mod vizibil

| Danutza27 a răspuns:

Prima epistolă a lui Pavel către Tesaloniceni este unicul text din Scripturi în care figurează cuvântul „răpire". Se pare că credincioşii din Tesalonic erau îngrijoraţi cu privire la cei care au crezut în Domnul Isus şi totuşi au decedat (au adormit în Hristos). De aceea apostolul Pavel le scrie la 1 Tesaloniceni 4:13-18 ce va fi cu cei adormiţi în Hristos (creştinii decedaţi) pentru ca să-i mângâie pe ei şi pentru ca ei să se mângâie unii pe alţii cu aceste cuvinte (1 Tesaloniceni 4:18). Să vedem ce scrie Pavel despre răpirea Bisericii la cer la 1 Tesaloniceni 4:13-18:
Nu voim, fraţilor, să fiţi în necunoştinţă despre cei ce au adormit, ca să nu vă întristaţi ca ceilalţi, cari n-au nădejde. Căci dacă credem că Isus a murit şi a înviat, credem şi că Dumnezeu va aduce înapoi împreună cu Isus pe cei ce au adormit în El. Iată, în adevăr, ce vă spunem, prin Cuvântul Domnului: noi cei vii, cari vom rămânea până la venirea Domnului, nu vom lua-o înaintea celor adormiţi. Căci însuşi Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel şi cu trâmbiţa lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer, şi întâi vor învia cei morţi în Hristos. Apoi, noi cei vii, cari vom fi rămas, vom fi răpiţi toţi împreună cu ei, în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; şi astfel vom fi totdeauna cu Domnul. Mângâiaţi-vă dar unii pe alţii cu aceste cuvinte.

| AdrianL a răspuns:

Inainte de sfarsitul lumii cei credinciosi vor fi ridicati la cer de Dumnezeu dar vor mai ramane ca-ti va care nu sunt pregatiti sa intre in Rai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care datornic va fi mai recunoscator? cel care a fost iertat de o mica datorie sau cel care a fost iertat de o datorie mai mare? cel care a fost iertat de o datorie sau cel iertat de toate datoriile?