| fllu07 a întrebat:

Ce este Regatul sau Împărăția lui Dumnezeu?
Cei mai mulți spun: " Vie împărăția ta... "
Ce cerem de fapt când spunem aceste cuvinte?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când o cerem. o cerem pentru noi, deci să fie aici.

84 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O lume mai bună, mai perfectă, mai dreaptă.

| fllu07 explică (pentru sadrian46):

Unde sa fie asta?

| fllu07 explică (pentru sadrian46):

Da. Dar se pare ca o cerem degeaba. Nu vine.

| CostinAlamariu a răspuns:

Mantuirea, imparatia lui Dumnezeu care o sa fie dupa judecata de obste

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru fllu07):

Aici sunt multe de discutat despre rolul rugăciunii în contextul religios.
De exemplu este o zicală. Dumnezeu îți dă o pâine, dacă i-o ceri, dar nu ți-o bagă el în straiță, în sacoșă.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Probabil "iluminarea", reconectarea la natura si pacea sufleteasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Răspunsurile la întrebările tale se găsesc în Sfintele Scripturi(Biblie) Daca nu citești Biblia (care este cuvântul lui Dumnezeu) nu vei înțelege lucrurile cu adevărat importante. "Interesul nostru nu este pentru lucrurile care se văd, ci pentru cele care nu se văd; pentru că cele vizibile sunt efemere, dar cele care nu se văd sunt eterne."
2 Corinteni 4:18
În cuvântul lui Dumnezeu spune ce va urma să se întâmple foarte clar și când ne spunem vie împărăția ta ne referim la Noul Ierusalim dar Dumnezeu a pus evenimentul pe o data exactă și doar El știe când se va intampla.Aceste versete îți vor răspunde la niste întrebări: Vor veni mulți în numele Meu și vor zice «Eu sunt Cristos!» Și astfel vor înșela pe mulți. Veți auzi despre războaie și vor apărea tot felul de vești despre implicațiile lor. Să nu vă speriați; pentru că toate aceste lucruri trebuie să se întâmple. Dar sfârșitul NU VA FI ATUNCI. Un popor se va revolta împotriva altui popor; și un regat se va opune altuia. În unele zone vor fi cutremure de pământ, foamete și epidemii. Dar toate acestea nu vor reprezenta decât ÎNCEPUTUL DURERILOR Atunci vă vor preda chinuitorilor și vă vor omorî. Din cauza numelui Meu, veți fi urâți de toate națiunile lumii. În aceste condiții, mulți își vor pierde credința; se vor trăda unii pe alții și se vor dușmăni unii pe alții. Își vor face apariția mulți pseudo-profeți care vor înșela mulți oameni. Din cauza înmulțirii nedreptăților, dragostea celor mai mulți (credincioși) se va diminua. Dar cine va rezista până la sfârșit, va fi salvat. Această Veste Bună a Regatului va fi predicată în toată lumea, ca să fie o probă (în vederea Judecății) pentru toate națiunile lumii. Atunci va veni sfârșitul. Când veți vedea pe reprezentantul distrugerii (despre care a vorbit profetul Daniel-Antihristul; atunci va începe NECAZUL CEL MARE) ajuns în locul sfânt – cine citește, să înțeleagă despre ce este vorba –, „cei care vor fi în Iudeea, să fugă spre munți. Cine va fi pe terasa casei, să nu (mai) coboare să își ia ceva din ea; iar cine va fi la câmp, să nu se (mai) întoarcă să își ia haina. Vai de femeile care vor fi însărcinate și de cele care vor alăpta în acele zile. Rugați-vă ca fuga voastră să nu fie iarna și nici într-o zi de Sabat. Pentru că atunci va fi un NECAZ atât de mare, încât nu va avea echivalent în toată istoria lumii. Iar dacă acele zile nu ar fi fost reduse, nimeni nu ar scăpa. Dar din cauza celor aleși, ele vor fi mai puține. Atunci, dacă vă va spune cineva «Să știți că aici (sau acolo) este Cristos», să nu îl credeți! Își vor face apariția cristoși falși și profeți falși. Aceștia vor face mari demonstrații de forță, realizând miracole cu scopul de a păcăli chiar și pe cei aleși. Remarcați faptul că v-am prezentat totul ANTICIPAT! Deci dacă vă vor zice: «Cristos este în deșert», să nu vă duceți acolo! Sau dacă vi se va zice: «El este în camere secrete», să nu credeți. Pentru că apariția Fiului Omului va fi asemănătoare fulgerului care se vede de la Est la Vest. Oriunde va fi un corp mort, acolo se vor aduna vulturii. Imediat după dezastrul din acele zile de necaz, soarele se va întuneca, luna nu va mai lumina, stelele vor cădea din cer pe pământ și corpurile cerești vor fi destabilizate. Atunci va fi evidentă pe cer apariția Fiului Omului. Toate familiile pământului vor plânge și vor privi cu regret pe Fiul omului venind pe norii cerului cu autoritate și într-o mare glorie. El Își va trimite îngerii cu trompeta care va produce un sunet de mare intensitate – de la o margine a cerului până la cealaltă; și vor aduna pe aleșii Lui din cele patru puncte cardinale. Puteți învăța o lecție privind smochinul: când ramura lui se face fragedă și înfrunzește, știți că se apropie vara. În mod asemănător, când veți vedea întâmplându-se toate aceste lucruri, să știți că Fiul Omului este aproape: chiar la uși! Vă spun adevărul: lucrurile despre care v-am vorbit, se vor întâmpla în timpul acestei generații. Cerul și pământul nu vor supraviețui; dar cuvintele Mele vor rămâne confirmate de tot ce se va întâmpla. Cu excepția Tatălui, nimeni nu știe ziua și ora când se vor întâmpla aceste lucruri – nici îngerii din cer și nici (chiar) Fiul! Va fi ceva asemănător cu zilele în care trăia Noe. În perioada premergătoare potopului, oamenii mâncau, beau, se însurau și se măritau, până când a intrat Noe în corabie. Nu au știut nimic din tot ce urma să se întâmple până când a venit potopul și i-a luat pe toți (prin surprindere). Ceva asemănător se va întâmpla și la venirea Fiului Omului. Atunci, dintre doi bărbați care vor fi la câmp, unul va fi luat și altul va fi lăsat. Dintre două femei care vor măcina la moară, una va fi luată iar alta va fi lăsată. Vegheați permanent, pentru că nu știți în ce zi va veni Stăpânul vostru. Să știți că dacă stăpânul unei case ar ști la ce oră din noapte vine hoțul, ar sta treaz și nu i-ar permite să îi spargă casa. Deci fiți și voi pregătiți; pentru că Fiul Omului va veni în momentul în care NU vă așteptați. Cine dorește să fie sclavul demn de încredere și înțelept lăsat de Stăpânul lui să coordoneze grupa slujitorilor și să le dea hrana la momentul potrivit? Acel sclav pe care Stăpânul îl va găsi procedând așa la venirea lui, este un om fericit. Să știți că va fi pus să administreze toate lucrurile Stăpânului lui. Dar dacă sclavul este unul rău, va zice în inima lui «Stăpânul meu întârzie!» Dacă în consecință va începe apoi să își bată colegii de muncă, să mănânce și să bea cu bețivii, Stăpânul lui va reveni în ziua în care el nu se așteaptă la acest lucru, îl va tăia în două; și va avea destinul ipocriților. Acolo va fi plâns și chin devastator.
Matei 24:5‭-‬51
in aceste versete este prezentat puțin necazul cel mare și a doua venire (dar foarte important a doua venire și răpirea bisericii sunt doua evenimente diferite; uite https://youtu.be/OGo4jhFlx18
VĂ RECOMAND CANALUL de Youtube 3.16 Vlog!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cei care merg pe drumul distrugerii, consideră mesajul care vorbește despre cruce, ca fiind expresia unei nebunii. Dar pentru noi care suntem pe drumul salvării, crucea este forța lui Dumnezeu. De fapt, în Scripturi este scris următorul text: „Voi distruge înțelepciunea filosofilor; și cei inteligenți vor fi frustrați." Unde este înțeleptul? Unde este omul care a învățat multe lucruri? Unde este cel care participă la dezbateri filosofice? Oare nu a retrogradat Dumnezeu înțelepciunea acestei lumi la nivelul de nebunie? Prin înțelepciunea ei, lumea nu a putut să Îl cunoască pe Dumnezeu. Dar în acord cu înțelepciunea de care dispune, El a decis să salveze pe cei care cred atunci când se predică despre cruce – acest concept considerat stupid. Iudeii pretind că autenticitatea unui mesaj este demonstrată doar atunci când se întâmplă lucruri miraculoase. Grecii sunt oamenii care vor o demonstrație filosofică. Dar noi predicăm prezentându-L pe Cristos care a fost crucificat; iar acest mesaj este o ofensă pentru evrei și o nebunie pentru celelalte națiuni. Dar pentru cei (care au fost) chemați – indiferent că sunt evrei sau de altă naționalitate – Cristos este atât forța, cât și înțelepciunea lui Dumnezeu. Și se întâmplă așa pentru că „nebunia" lui Dumnezeu este mai înțeleaptă decât capacitățile intelectuale ale oamenilor; iar așa-zisul punct slab al lui Dumnezeu este superior forței (intelectuale a) oamenilor! Fraților, amintiți-vă că atunci când v-a chemat Dumnezeu, numai câțiva dintre voi erați considerați „înțelepți" conform standardului acestei lumi. Nu ați fost mulți nici cu o semnificativă influență (în societate) și nici nu proveneați din familii remarcabile. Dar Dumnezeu a ales astfel exact acele lucruri pe care lumea le consideră ca fiind o nebunie, ca să le facă de rușine pe acelea despre care ea spune că reprezintă înțelepciunea. El a ales lucrurile pe care lumea le consideră slabe, ca să le facă de rușine pe cele considerate remarcabile. Dumnezeu a ales (să acționeze folosind) lucrurile inferioare, nesemnificative și (chiar) considerate ca neavând nicio valoare, ca să le distrugă pe cele care sunt importante pentru lume. El a făcut acest lucru pentru ca nimeni să nu mai pretindă că este justificat să se laude înaintea lui Dumnezeu. Și datorită Lui, voi sunteți în Cristos. Dumnezeu L-a făcut pentru noi înțelepciune, dreptate, sfințire și răscumpărare, pentru ca, în acord cu Scriptura, „cine se laudă, să se laude în Iahve".
1 Corinteni 1:18‭-‬31

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Va rog scuzati-ma! Va rog nu rostiți numele lui Dumnezeu că nu mai știm care este!(eu am preluat versetele de mai sus dintr-o versiune care face aceasta greșeală) In ebraică se citeste de la dreapta la stânga, nu se scriu vocalele.Iar numele lui Dumnezeu este יהוה Evreilor le era frica sa nu ia numele lui Dumnezeu în deșert așa ca nu l-au mai rostit, ei adresându-se Lui cu Adonay (care înseamnă Doamne).In prezent nu se cunosc vocalele din numele Său.Deci orice variantă al numelui Său este fals.

| fllu07 explică (pentru CostinAlamariu):

Tinere, tu să raspunzi când vii cu dovezile alea solide cercetate si de netăgăduit conform carora Isus sa născut pe 25 decembrie

| fllu07 explică (pentru sadrian46):

Da, dar nu vorba doar de mâncare, (ca sa analizăm exemplul pe care l-ai dat) ci si despre pace în lume, siguranța, sănătate. Astea ar trebui să le dea Dumnezeu Nu? Ca se pare ca oamenii sunt incapabili sa le ofere.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru fllu07):

N-am zis ca am dovezi solide ca Iisus s-a nascut pe 25 decembrie. Am zis ca VREAU dovezi ca NU s-a nascut atunci ci altcandva, dar n-am primit astfel de dovezi. De cunostiintele tale m-am lamurit cand ai scos din nimic ca ar fi murit la 33 de ani si 6 luni. Absolut niciunde in Biblie nu scrie "33 de ani si 6 luni". Asta e o inventie de a ta. Ce rost are sa vorbesc cu astia care inventeaza ei ce nici macar nu scrie in Biblie?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru fllu07):

Pace în lume. Studiază cauzele războaielor actuale și o să constați că nu se poate fără ele.
Siguranță. aici să clarificăm. Trebuie definită. Dacă ai un acoperiș deasupra capului și o ușă închisă cu cheia, deci dreptul la locuință așa cum este el definit pe undeva în drepturile omului, Dta ai părerea că Dumnezeu ar trebui să se ocupe el și de asta.
Sănătate. Stoop, stop. Sînătate în raport cu boala. Aici nu ai habar sau cunoștiințe sau nu te pricepi. De când te naști, corpul tău luptă cu boala, cu condițiile fiziologice, în luptă cu ceea ceea ce ar putea să te omoare. Astfel la naștere ești dotat cu cea mai mare sănătate posibilă cu genele tale, de Dumnezeu dată. Dta apoi ești de părere că Dumnezeu ar trebui să îți mențină acea stare de sănătate la nesfârșit. Aici intervine un paradox. Nici Dumnezeu cel atotputernic nu poate crea o piatră, un bolovan mai mare decât cel pe care el însuși îl poate duce. Viața este cel mai mare bolovan pe care l-a creat. Astfel, pace în lume, siguranță, sănătate, nu sunt lucruri pe care le poți cere lui Dumnezeu. Pâine. da. Chiar și oamenii au înțeles asta, așa că chiar și la noi legile oferă salar minim, cât să ai ce mânca, ajutoare materiale tot cât să ai ce mânca, dacă ești cu veniturile familiale sub un anumit prag, locuințe sociale, iar țările mai bogate și mai iluminate se gândesc să ofere un venit minim garantat de când te naști până mori, fie că lucrezi, fie că nu, deci câte ceva din impărăția aceea. Ah, da, ne-a mai dat și bomba atomică care a făcut imposibil orice război mondial. Astfel un război mondial care să semene prin amploare și distrugeri cu al doilea este posibil doar în mințile conspiraționiștilor. Amin.

| fllu07 explică (pentru CostinAlamariu):

Păi dacă nu le ai, nu le solicita de la alții. Ipocritule. Dacă știi că nu ai, si nu există astfel de dovezi, de ce le ceri de la altii?
Si ba da, ti-am Dat dovezi ca serviciul pământesc al lui Isus Cristos a durat 3 ani și jumătate, (sau 6 luni) când ți-am arătat că Isus a participat la 4 sărbători de paști, si la a 4a sărbătoare a murit. Dar tu ai zis ca sunt dovezi din fund. Dar Mă rog, as prefera sa nu mai debitezi prostii la întrebările mele. Ca sa nu te blochez.

| fllu07 explică (pentru sadrian46):

Păi unui Dumnezeu Atotputernic trebuie să poți să îi ceri orice. Biblia îl prezintă ca Atotputernic. Prin urmare ii cerem orice: sănătate, pace, siguranța, sa înlăture moartea. Însuși numele lui se poate traduce și: "eu voi deveni ce voi vrea sa devin".
Traducerea aceasta ne duce cu gândul la faptul că Dumnezeu poate deveni orice este nevoie ca își ducă scopul la îndeplinire. Deci d.p.d.v al Bibliei, faza cu un Dumnezeu limitat cade.

| fllu07 explică (pentru anonim_4396):

Cred că ești într-o confuzie mare. Împărăția lui Dumnezeu nu poate fi Noul Ierusalim, pentru noi cerem ca această împărație să vină pe pământ, iar Noul Ierusalim nu va veni niciodată pe pământ. Dar știm că Împărăția va veni, pentru că dacă nu, nu avea sens sa ne învețe Isus Cristos să ne rugăm pentru ea.

| fllu07 explică (pentru sadrian46):

Cauzele războaielor? Hmm e atât de simplu: principala cauză e lăcomia. Eu imi doresc ce ai tu, resursele tale. Iar ca sa le obțin iti ofer democrație și pace, siguranță și prosperitate, dar mai întâi trebuie să omorâm câțiva oameni. Ca sa putem instaura apoi democrația. O altă cauză ar fi lăcomia. De exemplu eu imi doresc mulți mulți mulți bani. Și ca sa ii obțin, vând arme. Dar cam toate țările au stocuri de arme. Si nu le mai trebuie. Dar dacă ar fi un război civil, în care noi sa vindem arme, si susținem fie tabăra rebelă, fie cea a guvernului din țara respectivă, după interes, ar crește nevoia de arme, iar eu pot sa vând mai multe, sa fac si mai mulți bani. O altă cauză ar fi lăcomia, da. Dinainte o țară puternic dezvoltată economic, si vreau sa subjug toate economiile din jurul țării mele, sau cât mai multe. Si atunci apare un război etnic, sau de alta natura, ca sa reusesc sa cauzez pierderi pe toate sectoarele țării respective. Iata doar 3 cauze pentru care se întâmplă războaie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Da se poate sa ai dreptate, dar eu știam că după necazul cel mare Dumnezeu distruge tot universul, îl reface și pe noul Pamant va fi Noul Ierusalim

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru fllu07):

Ok. așa să fie. Dar ai citit cumva care este cauza pentru care Hitler a declanșat al doilea război mondial? De foame. Atunci, cu mentalitatea pe care o avea, cu resursele pe care le avea, așa a încercat el să realizeze supraviețuirea poporului său. Așa că lăcomia este una, și este păcat, dar lupta pentru supraviețuire, nu este păcat, căci tu, acela care lupți, lupți pentru supraviețuirea poporului tău. Astfel, lăcomia nu justifică războiul, dar supraviețuirea, da. Iar când spui supraviețuire, spui lupta pentru viața. Astfel viața umană acum pe pământ este condiționată de război. Până vor fi guverne locale, vor fi războaie. Cănd va fi un guvern mondial, nu va mai fi nevoie de război. Și ne vom apropia mau mult de mpărăția lui Dumnezeu.Te invit să mă contrazici cu argumente pertinente, pe care să le pot accepta și eu.

| fllu07 explică (pentru anonim_4396):

Biblia arată că pământul va rămâne pentru totdeauna, si va fi locuit de oameni ascultători pentru todeauna. Cei rai vor fi înlăturați, si pământul va fi populat cu oameni buni, ascultători. Iar cerul? Universul? Ce vină are? De ce sa îl pedepsești/distrugi pentru că oamenii de pe pământ sunt răi, si razvratiți?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru fllu07):

Deci d.p.d.v al Bibliei, faza cu un Dumnezeu limitat cade.
Dar te-ai gândit că punctul de vedere aL Bibliei, o colecție de 47 de cârți, scrise de autori diferiți. în perioade diferite, cu interese diferite. ar putea fi greșit, mai ales referitor la natura lui Dumnezeu, ce poate el, ce vrea el sau ce nu vrea el? Așa că, dacă te bazezi DOAR pe Biblie ca să înțelegi lumea, să poți trăi viața, s-ar putea să fie periculos, mai ales să te lași în seama lui Dumnezeu. Think about it. Ce au făcut Adam și Eva? Au gustat din pomul cunoașterii și și-au luat soarta în mâini cu toate riscurile și neajunsurile. Iar tu ești urmașul lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Biblie are 66 de cărți ea este Cuvântul lui Dumnezeu. Daca analizezi cărțile originale din biblie cele în ebraică și aramaica vei fi remarca că ESTE scrisa de Dumnezeu (Dumnezeu le-a spus oamenilor ce sa scrie, ei doar au scris) Dumnezeu a lăsat o mulțime de mesaje ascunse in biblie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Am văzut apoi un nou cer și un nou pământ – pentru că cerul și pământul împreună cu apele de pe el care fuseseră inițial, nu mai existau. Am văzut sfântul oraș – noul Ierusalim – coborând din cer de la Dumnezeu. El era pregătit ca o mireasă împodobită pentru (întâlnirea cu) soțul ei. Am auzit venind din cer o voce care spunea cu o mare intensitate sonoră: „Acesta este cortul lui Dumnezeu cu oamenii (Săi)! El va veni să locuiască împreună cu ei. Aceștia sunt poporul Lui; și Dumnezeu va fi personal cu ei ca Dumnezeu al lor! El va șterge din ochii lor orice lacrimă; iar moartea nu va mai exista, pentru că acele lucruri care fuseseră inițial, au dispărut." Cel care stătea pe tron, a zis: „Eu înnoiesc totul!" Apoi a mai zis: „Scrie! Pentru că aceste cuvinte sunt adevărate și demne de toată încrederea!" El mi-a spus: „S-a terminat! Eu sunt «Alfa» și «Omega» – începutul și sfârșitul. Celui care însetează îi voi oferi gratuit să bea din izvorul apei vieții. Cel care va obține victoria, va moșteni aceste lucruri. Eu voi fi Dumnezeul lui, iar el va fi fiul Meu. Dar cei fricoși, necredincioși, cu un caracter urât, criminali, adulterini, vrăjitori, închinători la idoli împreună cu toți mincinoșii, au ca loc (în care vor sta) acel lac de foc și de sulf, care este a doua moarte."
Revelația 21:1‭-‬8

| CostinAlamariu a răspuns (pentru fllu07):

Dovada mea este Sfantul Duh care ghideaza biserica in toate deciziile ei. Daca biserica prin binecuvantarea sfantului Duh a deciz ca nasterea Domnului e pe 25 decembrie atunci asa e bine sa fie. Si ti-am zis, nu se stie exact varsta la care Hristos si-a inceput serviciul pamantesc. In Evanghelie scrie in jur de 30 de ani, dar nu fix atunci. Exista o portita de plus sau minut cateva luni care face orice calcul imposibil si profund speculativ. Ti-am zis treaba asta dar refuzi sa ma asculti.

| fllu07 explică (pentru sadrian46):

Cu drag. Un prim argument este că Hitler nu de foame a invadat Polonia, nu din cauza luptei pentru supraviețuire a atacat Austria, si din dorința lacomă de a conduce întreaga lume, a atacat superputerea de atunci, URSS. Pe când a promis, si a semnat un pact de neatacare cu Iosif Stalin. Atunci care e lupta pentru supraviețuire? E adevarat, în 1933 când Hitler a venit la putere, țara era înfometată, greu încercata economic. Dar gici ce: si celelalte țări aveau aceiași încercare. Dar niciuna nu a invadat altă țară. Pana nu s-au aliat împotriva lui Hitler. P alta cauză mizeră este naționalismul. Nu toți avem 2 mâini și 2 picioare, un corp identic, si sânge în vene? De ce eu român sunt mai important decât tine, maghiar? De ce eu sârb, croat, macedonean, sunt mai bun decat tine bosniac sau alta naționalitate? Dar fiind că, cred ca sunt mai bun, si mi se asigura cele necesare, te calc pe cap pe tine, ca eu sunt mai bun. Mai tare. Si hop. Ce avem noi aici? Un război etnic.
Apoi, dacă Hitler a început al 2lea război mondial de foame, a câștigat mai multă mâncare când a ars si gazat cca. 6 milioane de evrei? Afara de țigani, si alte minorități naționale religioase, naționale, si de care or mai fi.

| fllu07 explică (pentru sadrian46):

66 de cărți. Si tocmai: scrisă de bărbați diferiți, cu meserii diferite, în perioade diferite, si se îmbină atât de bine. Perfect chiar. Asta imi spune că e opera lui Dumnezeu. (Nu vreau sa deschidem subiectul dacă se contrazice biblia) Cat despre Adam si Eva, eu au ales în cunoștință de cauză. Un exemplu păstrând proporțiile: tu ii spui copilului tau, ca daca pune mâna pe plita încinsa se arde. Dar el alege sa puna mâna. Si se arde. Si plânge, si il doare, si arsura e grava, dar tu nu ii poti face nimic. El știa că se va arde, nu de la un străin, ci de la tatăl lui care i-a dat viața și până în acel moment la crescut cu iubire, grija si atentie. Doar ca in cazul primilor noștri părinți, dacă alegeau neascultare urmau să moară. Si au murit. Si au știut asta. Dar au ales.

| fllu07 explică (pentru CostinAlamariu):

Sigur. Spiritul lui Dumnezeu este acolo unde se încearcă să se cultive roadele lui, consemnate în Galateni 5:22, 23. Nu unde este lăcomie și minciună cu scopul extorcării oamenilor. Acolo unde este pace, pentru că Iehova Dumnezeu este un Dumnezeu al păcii, nu al războiului, unde preot ucrainean ortodox sfințește armele, si armatele care merg la lupta impotriva fraților lor ortodocși ruși. Si preot rus care face același lucru. Nu mai zi de spiritul lui Dumnezeu, ca oricum tu zici va este o persoană.

| fllu07 explică (pentru CostinAlamariu):

Bun. O luam altfel. Vino cu un argument biblic din care să înțeleg că Isus Cristos și-a sărbătorit ziua de naștere. Ca apostolii i-au sarbatorit-o sau au sarbatorit-o pe a lor. Vino cu un argument biblic din care să înțeleg că trebuie să sărbătoresc nașterea lui Isus, indiferent de data. Bagă sa te vad.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru fllu07):

Mureau oricum. Mitul nemuririi este mit, creația oamenilor. Când a apărut viața a apărut și moartea. Astfel orice ființă vie alege viața din start.
Astfel, dacă citești Biblia, ca să îți folosească la ceva, trebuie să o interpretezi.