| PorumbRodica1965 a întrebat:

,,Sa vina Regatul(Imparatia) lui Dumnezeu " Ce va insemna aceasta? (Matei 6:9, 10)

21 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Imparatie, nu regat, asa cum sti, 2Petru 3, 10-13.
Un cer nou si o noua planeta.

| PorumbRodica1965 explică (pentru danut):

Danut, scumpete, iarasi ai inceput sa patinezi. Pai de ce ii spunem regat? Pentru ca este condus de un,, REGE' In cazul de fata, il avem pe Isus Cristos Regele Regatului Mesianic, alaturi de care vor domni ca regi si preoti cei 144000, ce au fost rascumparati de pe pamant. Afla si tine seama ca astazi Isus este rege ceresc, este un exemplu model pentru regii pamantului.Un cer nou si un pamant nou este altceva. Te rog sa citesti 2Petru 3:11-16,(ps ti-am mai spus ca indici biblici se noteaza asa : prima data nr. capitolului aici,, 3" urmat de doua puncte :si apoi insiri versetele 11, 12. pana la sau intre 11-16). E bine?

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Scumpo, Isus este Rege dar si Imparat, cum le combini pe astea doua? Si daca tot domneste o face doar alaturi de cei 144000? Atat de putini, si cu restul ce face? Sti cumva ce reprezinta cifra asta 144000 sau pentru tine este doar un numar? Cum scriu cartea, capitolul si versetul este treaba mea sau tu nu poti intelege decat asa cum mi-ai spus mie? Un cer nou si un pamant nou este CE, un nou market sau doar o fantasmagorie sau CE, ai tu o explicatie speciala adaptata "cerintelor" din "regat"? Biblia se intelege asa cum este scris, LITERAR, exceptie facand viziunile, profetiile si pildele sau povestioarele spuse pentru a da exemple.

| PorumbRodica1965 explică (pentru danut):

Deci daca, crestinul din tine vorbeste, trebuie sa fie umil, bland, bun, dispus sa invete adevarul dintr-o inima sincera, izvoraste iubirea, care nu are granite, iubirea fata de Dumnezeu si fata de semeni trebuie sa ne indemne la lucruri bune (Evrei 10:25, 26) Obligati suntem fata de Cristos si fata de Dumnezeu sa spunem adevar nu minciuni, asa ca ia-ti o inima umila si accepta tu binisor adevarul. Asta nu inseamna ca tu sau alti trebuie sa renunte la religia lui, stai in ea daca ti-e bine, este optiunea ta. Dar daca dezbatem cateva puncte biblice nu ne strica la frumusete sau la anteligenta.Nu? Deci te rog sa citesti Apocalipsa 14:1-4; ne spune foarte clar ca au fost cumparati de pe pamant pentru ca sa domneasca in Cer alaturi de Cristos, Domnia lor va fi peste supusii pamantesti. Citeste Apocalipsa 7:9-14! Referindu-ne la un cer nou = o noua guvernare peste pamant, ceea ce o cerem in rugaciunea,, Tatal nostru " adica Regatul lui Dumnezeu,;,, un pamant nou "= o noua natiune, care vor fi salvati din necazul cel mare ce este in fata noastra(Matei 24:21; Apocalipsa 7:14)Astfel scopul initial al lui Dumnezeu se va implini pe pamant.

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Imi cer iertare dar tableta de pe care scriam este la reparat, revin cu raspunsuri dupa depanare, multumesc de intelegere.

| PorumbRodica1965 explică (pentru danut):

Bine, astept.

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

RASPUNS
"Deci daca, crestinul din tine vorbeste, trebuie sa fie umil, bland, bun, dispus sa invete adevarul dintr-o inima sincera, izvoraste iubirea, care nu are granite, iubirea fata de Dumnezeu si fata de semeni trebuie sa ne indemne la lucruri bune (Evrei 10:25, 26) "

Iertare dar ai foarte multe idei confuze in logica ta, de exemplu, crestinul nu poate fi crestin daca nu ESTE: bland, bun, umil dar la chestia cu dispunerea la invatatura ai
zbarcit-o, invatatura se capata numai din Cuvantul lui Dumnezeu, nu dintr-o "inima sincera". Intr-o inima sincera nu poate exista ADEVARUL ci doar o parere personala despre cum
ar fi adevarul.
Evrei 10, 25. Sã nu pãrãsim adunarea noastrã, cum au unii obicei; ci sã ne îndemnãm unii pe altii, si cu atât mai mult, cu cât vedeti cã ziua se apropie.
26. Cãci, dacã pãcãtuim cu voia dupã ce am primit cunostinta adevãrului, nu mai rãmâne nici o jertfã pentru pãcate,
Aceste este texte nu au nici cea mai mica legatura cu subiectul in discutie ci se refera la Hristos ca Mare Preot. Esti in mare confuzie privind studiul Bibliei, dar sa continuam.

"Obligati suntem fata de Cristos si fata de Dumnezeu sa spunem adevar nu minciuni, asa ca ia-ti o inima umila si accepta tu binisor adevarul."

Aici iar revi la "specificul" credintei voastre, prin separarea lui Hristos de Dumnezeu, Hristos si Dumnezeu sunt UNUL iar tu ma acuzi de minciuna, care adevar si care minciuna, HRISTOS SPUNE, EU SI TATAL SUNTEM UNA, cine minte aici, Biblia
sau tu?

"Asta nu inseamna ca tu sau alti trebuie sa renunte la religia lui, stai in ea daca ti-e bine, este optiunea ta. Dar daca dezbatem cateva puncte biblice nu ne strica la frumusete sau la anteligenta.Nu?"

?

"Deci te rog sa citesti Apocalipsa 14:1-4; ne spune foarte clar ca au fost cumparati de pe pamant pentru ca sa domneasca in Cer alaturi de Cristos, Domnia lor va fi peste supusii pamantesti."

Apocalipsa 14 1. Apoi m-am uitat, si iatã cã Mielul stãtea pe muntele Sionului si împreunã cu El stãteau o sutã patruzeci si patru de mii, care aveau scris pe frunte Numele Sãu si Numele Tatãlui Sãu.
2. Si am auzit venind din cer un glas ca un vuiet de ape mari, ca vuietul unui tunet puternic; si glasul pe care l-am auzit, era ca al celor ce cântã cu alãuta, si cântau din alãutele lor.
3. Cântau o cântare nouã înaintea scaunului de domnie, înaintea celor patru fãpturi vii si înaintea bãtrânilor. Si nimeni nu putea sã învete cântarea, afarã de cei o sutã patruzeci si patru de mii, care fuseserã rãscumpãrati de pe pãmânt.
4. Ei nu s-au întinat cu femei, cãci sunt verguri si urmeazã pe Miel oriunde merge El. Au fost rãscumpãrati dintre oameni, ca cel dintâi rod pentru Dumnezeu si pentru Miel.

Primul verset prezinta eroii din discutie Hristos si cei salvati. Numarul 144000 nu indica un numar ci este un simbol folosit pe vremea lui Ioan si reprezinta o cantitate ce nu se poate numara. In perioada in care a fost scrisa Biblia numerele aveau o cu totul alta semnificatie decat cea numerica.
Al doilea verset arata activitatea celor din primul verset.
In al treilea verset descoperim ca suntem la Tronul lui Dumnezeu, dar acesta nu este pe TERRA, lucru chiar specificat in versetul trei unde se indica de unde au fost rascumparati respectivii, DE PE PAMANT, aceasta specificatie nu era necesara
daca actiunea era pe TERRA.
In al patrulea verset este indicat sau mai bine zis specificat ca respectivii nu au avut alta religie (nu sau spurcat cu femei) decat cea INDICATA de Dumnezeu care ESTE subliniata in versetul :
12. Aici este rãbdarea sfintilor, CARE PAZESC PORUNCILE LUI Dumnezeu si CREDINTA lui Isus. (oare cati mai pazesc CREDINTA lui Isus, adica cele 10 PORUNCI, adica PORUNCILE LUI DUMNEZEU?)

"Citeste Apocalipsa 7:9-14! Referindu-ne la un cer nou = o noua guvernare peste pamant, ceea ce o cerem in rugaciunea,,
Tatal nostru " adica Regatul lui Dumnezeu,;,, un pamant nou "= o noua natiune, care vor fi salvati din necazul cel mare ce este in fata noastra (Matei 24:21;
Apocalipsa 7:14 Astfel scopul initial al lui Dumnezeu se va implini pe pamant."

Am citit dar nimic nu indica ceea ce spui tu ci cu totul altceva,
reciteste versetul 9 dar si 15 care spun acelasi lucru ca versetul 4 din capitolul 14
Apocalipsa 7, 15. Pentru aceasta stau ei înaintea scaunului de domnie al lui Dumnezeu si-I slujesc zi si noapte în Templul Lui. Cel ce sade pe scaunul de domnie, îsi va întinde peste ei cortul Lui.
Totul arata ca este vorba de Scaunul de domnie a lui Dumnezeu care este IN CER, nu pe pamant.
Putem continua dar cred ca unul din noi are informatii eronate, incearca noua intrebare pe care am pus-o sa vedem cum stai.

| Doub a răspuns:

Sfârşitul lumii.

| J0B0MAT a răspuns:

Ca o sa vina sfarsitul lumii pe care o cunoastem.

| oprescudorin11 a răspuns:

Inseamna sa vina, exact ce ne dorim noi acum, adica o lume in cate toti sa respectam decalogul.

| PorumbRodica1965 explică (pentru oprescudorin11):

Ehei sunt multi care nu au nici auzit despre decalog, daramite sa-l respecte. Dar gandeste-te putin de ce a spus Isus acest lucru in rugaciunea model :,, sa vina imparatia Ta"?(Matei 6:9, 10).

| oprescudorin11 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Toate rugaciunile sunt 'model' dar rugaciunea imparateasca(Domneasca) se numeste 'Tatal nostru'.
Ezoteric vorbind, este cea mai completa si reprezentativa rugaciune, pe care Insusi Iisus i-a indicat-o unui mirean care in disperare a intrebat cum sa se roage.
Caci rugaciunea acopera toata toata vointa lui Dumnezeu.
Am vazut (citit ) o gramada de interpretari a acestei rugaciuni fara gres spusa.
Imi permit sa-ti spun ceea ce stiu, chiar daca te voi plictisi! Ca nu esti obligata sa citesti (suntem in democratie).
'Tatal nostru carele esti in ceruri'Inseamna ca Domnul Dumnezeul nostru este atotcuprinzator, in noi dar si in afara noastra.
'Sfinteasca-se numele Tau 'inseamna ca ne plecam in fata vointei lui plina de bune intentii pentru noi, ca ne amintim mereu ca el ne indruma.
"Vie imparatia Ta' inseamna ca este atotcuprinzator, si ca este totul viu, modificabil dar si o cerere de a se pogora asupra noastra 'Duhul Sfant"care da viata. In limba romana este perfect exprimat 'sa vina si sa fie vie".
'Faca-se Voia Ta!"Atat in Cer cat si pe pamant."
Este o recunoastere a dreptatii pe care Dumnezeu o face si care ne indeamna la smerenie., la inchinare.
"painea noastra cea de toate zilele, da-ne-o noua Doamne' s-ar traduce prin rugaciunea de a ne lua in considerare, de a ne indruma spiritual cata vreme suntem smieriti.
"si iarta-ne noua pacatele noastre precum iertam si noi gresalele gresitilor nostri"
ne rugam aici sa fim iertati, caci nimeni nu este fara de pacat, sa ne vedem nimicnicia noastra, perenitatea noastra, sa fim stapaniti, sa nu ridicam mana asupra aproapelui, caci si noi gresim, sa iertam, caci daca nu iertam noi insine vom avea de patimit.
"Si nu ne duce pre noi in ispita, ci ne izbaveste de cel rau'.
Asta inseamna ca suntem avertizati asupra existentei raului inexorabil, dar numai Dumnezeu ne poate feri daca-i respectam binele cu care ne inconjoara.

Sunt anumite secte, chiar in Cabala, aceasta ultima propozitie nu este amintita (interesant sau ciudat).
Deci rugaciunea Imparateasca are 4 capitole :
1. Fixeaza 'despre Dumezeu '
2. recunoaste atotputernicia Lui
3. ne invata atitudinea de smerenie
4. ne atentioneaza ca exista si 'raul', ca suntem o lume duala.

| PorumbRodica1965 explică (pentru oprescudorin11):

Sa nu te superi Oprescudorin, dar asa vocabular folosesti de pe vremea in care era bunica fatuca,,, nu ne vedem nimicnicia "... Mai adapteaza-te si tu la limba moderna si pe intelesul tuturor. Cat despre rugaciunea tatal nostru, trebuie sa fii instiintat ca Isus le-a dat-o ca model apostolilor. Dar ceea ce tu interpretezi este total gresit. Nu intelegi nimic din sensul cuvintelor ei.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Trecand peste eludarea unor termeni ezoterici, de asemenea contestati de secte si politicieni, trecand peste dorinta organica, de altfel, de supravietuire, foarte bine explicata, ezoteric, desigur, de acel 'Tatal Nostru', rugaciune ezoterica, deci punctuala, constat (vorbind in termeni juridici, adica eufemistici, cu tristete ca apropierea de termenul ezoteric, 'Nemernicie', este ocolit exact de cei in cadrul carora se incadreaza, cu sau fara stiinta lor.
Deci nu am de ce sa ma supar, trendul este sa ocolim in fapt radacina poruncilor, in sensul supravietuirii.Este de inteles.
Sa explic termenii pe scurt? De care ma folosesc iar pastorii vostri vor sa-i arunce precum gunoiul sub pres, caci se recunosc in ei si nu ar mai putea convinge populatia(adica acel 'intelesul tuturor'.). "tuturor' nu inteleg, dar daca sunt credinciosi respecta.
Cauza aparitiei sectelor, imi dau seama acum, si-ti multumesc ca mi-ai dat aceasta revelatie, este ca se eufemizeaza, in raport cu nemernicia, termenii, chiar si ai limbajului in ideea de a ocoli FONDUL.
Ca un exemplu, este iarasi aparitia tendintei de ascundere a gunoiului sub pres. (sectele).
Desigur, sunt un dinozaur, nu am nici un drept sa judec, e LEGE, dar am dreptul sa constat doar pentru mine, aceste fapte nemernice (de ascunderea gunoiului sub pres, in 'lumina ' modernismului).
Departe de mine sa ma implic intr-o exegeza inutila, constat.
Oamenii vor sa fure, dar nu accepta cuvantul 'Furat', si -l va desfiinta, eufemizandu-l, transformandu-l in cuvantul 'luat'.
Nu vrem sa ne mai consideram 'nemernici"?
Simplu, inventam un cuvant: "gresiti". Vorbim frumos.
Este adevarat ce te-a invatat seful tau pastor, ca SI apostolilor li s-a comunicat rugaciunea desi in particular s-a folosit de imprejurarea devenita "Pilda" ca un mirean a cerut un ajutor pentru salvarea lui spirituala, organica in fond, de a avea o rugaciune mantrica.
Nu vreau sa scriu mai mult, si asa sper ca nu voi gasi intelegere. poate cand si tu vei deveni 'dinozaur".
Totusi, din motive sincere de respect, as vrea sa vad si eu "Biblia pe intelesul tuturor'.Cum intelegi tu, spre exemplu, Rugaciunea Regala. Daca nu intreaba pe ceilalti, te rog.
Concluzia mea este ca ezoterizarea este 'ascunderea gunoiului sub pres', si tinde spre confuzia cu 'eufemizare"(pe intelesul tuturor-sectele ).
Daca va duce la, in fapt ocoli a spune lucrurile 'Pe sleau", si 'intelesul tuturor este slujit temeinic.
in fond traiti lumea pe care o re-creati.Cu toate consecintele.
Intr-o zi, in scopul eliminarii dinozaurului veti rescrie si reinterpreta si Tatal Nostru.
Imi imaginez ce va deveni.
Mult succes in actiunea prozelita.Nu e rau, nu e rau.

| PorumbRodica1965 explică (pentru oprescudorin11):

Multam. Vad ca te-a zgaraiat. Dar acu` gandeste si tu putin, poti sa-i spui lui nea Costica, ca este un dinozaur, sau ca explica ezoteric? Sa fim seriosi. Tu cand te certi cu sotia cum ii vorbesti? Si stii ceva? Daca nu putem fi realisti, si sa ne folosim de ceea ce ne-a dat Dumnezeu, -,, minte", ca sa ne deosebim de animale, atunci, bine este sa stam in banca noastra sa nu ne dam in petici, ca nu ajungem nicaieri. Vorbim mult si fara folos. Si dupa cum ai mentionat tu, unii folosesc tot felul de termeni moderni pentru asi da cu stangul in dreptul dar nu ajung nicaieri. Noi vrem sa ajungem la cunostinta exacta despre Dumnezeu, despre Isus, cunostinta necesara pentru a participa la realizarea scopului bine definit al celui ce ne-a creat cu un scop. Nu o luam pe ulei, ca patinam, vezi tu iti spui punctul tau de vedere, pentru ca te simti lezat. Imi pare rau ca nu accepti studierea Bibliei ca sa vezi care este punctul de vedere al lyui Dumnezeu cu privire la viata pe pamant. Sa gasesti ce mod de inchinare accepta Dumnezeu, ce mod de viata, ce obligatii avem noi oamenii. s. a. m.d. Ca sa vorbim mult fara sa ne zidim, nu are rost nu ajungem nicaieri. Vezi ce se intampla in lumea de azi?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Biblia este 10 porunci simple. Pentru omul simplu, de pe strada. Nu-l intereseaza povestile din Biblie, oricum nu le-ar intelege. Cine incearca (tot sa le explice) nu face decat sa deturneze adevarul. Ca tine sau pastorii tai. Nu sunteti pregatiti sa intelegesti subtilitati.
Iar cu nevasta nu am ce vorbi, am epuizat cele vreo cateva subiecte de interes.

| oprescudorin11 a răspuns:

Ceea ce spui tu se refera la gasirea echilibrului si cailor de a trai in mod corect, de a accepta moartea inerenta (care ii tulbura in general pe oameni), de a ne vindeca, printr-o anamneza dumnezeeasca, adica a ne trata sub o forma corecta, mentala, intr-o lume in care puterea banului se instituie si creeaza o presiune permanenta.
Trebuie sa recunosc ca toate bisericile traditionale, dar si protestantii sau si mai rau, cultele aparute acum, mai mult sau mai putin justificate se raporteaza la 'puterea banului' adica EXACT la ce Mantuitorul ne avertiza sa ne ferim.
Amintesc doar faza in care Iisus intra in Templu si vazand ca Biserica Lui se transformase in tarabe de negustori, a pus mana pe bici si i-a izgonit.
E singura Lui nemultumire si avertizare violenta!
Nici macar Iisus n-a avut in acel moment acea 'rabdare crestina'.In fata raului suprem, s-a dovedit ca este Fiul Lui Dumnezeu!

| oprescudorin11 a răspuns:

Este foarte adevarat, ca viteza mare a tehnologiei, i-a pus in dificultate pe capii bisericilor traditionale, adus la crerea diverselor culte capusare, care dau interpretari deviante de la scopul initial. Este evident ca si Papa romanocatolic (care a capusat ortodoxismul) ajuns sa faca compromisuri care ies din decalog sau rugaciunea imparateasca.
Istoria multimilenara a demonstrat ca RABDAREA este invingatoare.

| PorumbRodica1965 explică:

Mi-as dori sa stiti sa raspundeti scurt si la obiect. Dar raspunsurile voastre lasa de dorit, este ca si la scoala gen. daca invatatorul te intreaba cat este rezultatul adunarii 2+2 tu ii spui ca-i verde, sau aproape de 5. Nicidecum nu esti prezent cu realitatea care provine de la ceva credibil, de la Cel drept, sau Marele Invatator ce l-a avut pamantul. Atunci, conchidem,, invatatorul tau nu este bun, nu te invata cum stau lucrurile in realitate " Asa ca nu te supara, dar trebuie sa-ti schimbi invatatorul, iar invatatorul nou te va ajuta sa te schimbi si tu. Crezi? Daca da, si esti sincer ve-i actiona potrivit cu o dorinta potrivita si sincera. Daca nu ve-i ramane in bancuta in care esti, unde lumina adevarului nu ajunge. Psalmul 119:105; Isaia 48:17-20.

| PorumbRodica1965 explică:

Pai astazi cine conduce lumea?

| PorumbRodica1965 explică:

Doar crestinii stiu sa raspunda. Va rog dati-le exemplu!