| AdioTPU a întrebat:

Ce fac ateii de Paște și Crăciun? Cum le sărbătoresc?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

În mod normal ar trebui sa meargă la munca și sa își facă activitățile zilnice.Dar în general fac ce facem și noi.Primesc liber, mănâncă, beau, merg în concediu.

| BBJHHRUGs a răspuns (pentru Freya1):

'Ai de capul tau de proasta sau prost ce esti! Ai gasit tu ce raspuns sa dai. Daca ai stii cate craciunuri si paste am lucrat eu si imi doream sa fiu acasa cu ai mei. Si eram crestin.
Ateii sarbatoresc sfintele sarbatori aproape la fel ca si credinciosii cu exceptia ca ei nu le sarbatoresc din spirit religios. Ei nu se duc la biserica sau sa participe la diferite slujbe religioase, etc.
"...Dar în general fac ce facem și noi.Primesc liber, mănâncă, beau, merg în concediu."
Si ce ai fi vrut sa faca ma rog? Nu sunt si ei oameni? Unde e dragostea voastra fata de aproalele tau. Voi crestinii si credinciosii sunteti foarte rai, diabolici chiar.
Daca un sistem iti impune un regim indoctrinant il respecti fie ca vrei sau nu pentru ca este dreptul tau sa te bucuri de zile libere. Ca daca sarbatorile ar fi fost taiate pe viata nu ar mai respecta niciunul iar tu ai muri tampit-o sau tampit-ule ce esti.

| Freya1 a răspuns (pentru BBJHHRUGs):

Sa umflat orezul în tine? Te bagi în seama ca musca în c.uru calului doar pentru ca ești tu prost și nu ști sa îți ceri drepturile.

Tu ce chiar sărbătoreai ceva și era important pentru tine și ai tai mergeai la munca.Si aia pe care ii durea în fund de religia ta, făceau misto și nu" țineau "nimic ca asa spun ei dar pe toți ii vezi întinzând mese, stăteau cu ai lor, mergeau în vacante în zone turistice și traditionale și ție ți se pare corect.
Se vede ca nu te duce capul nici cât sa treci drumul.

Dacă tu nu crezi în vrăji sau vrăjitoare spre exemplu, nu te duci nu?
Dacă nu crezi ca Dumnezeu exista și te ajuta nu te rogi.E simplu.
Nu vi și te dai în grande ca tu ești mai deștept ca toți ca nu crezi intr-o religie și când vin pastele îți iei liber sa te pregătești de înviere.
Unde *** îți e logica.

| BBJHHRUGs a răspuns (pentru Freya1):

Am fost religios, chiar fanatic practicant. nu mancam pana nu spuneam rugaciunea, nu ma culcam pana nu spuneam rugaciunea, nu ma spalam pe fata sau pe dinti pana nu spuneam rugaciunea, pentru fiecare bucurie sau necaz primit spuneam rugaciunea, mergeam la biserica, participam la slujbe, etc. cand lucrezi intr-o companie care plateste bine si iti cere sa lucrezi de sarbatori prin rotatie adica fie lucrezi de craciun si ai liber de revelion si viceversa nu aveam altceva decat sa ma impun regulilor. Daca le spuneam vreau liber de craciun ca sunt credincios stii cum ma dadeau afara... de fapt imi spuneau daca nu iti convine stii unde e usa. Sistemul de azi indiferent de bussines nu tine cont de sarbatorile legale. profitul lor trebuie sa mearga in continuare. doar no sa stea in loc pentru credinta unuia. Acum fiind ateu sincer iti spun sarbatorile pentru mine nu mai au nici un farmec(o zi normala). prefer sa lucrez. Altceva era cand am fost crestin si sarbatoream paste, craciun, simteam spiritul ala de sfinte sarbatori.

| Freya1 a răspuns (pentru BBJHHRUGs):

Pai ție creștin fiind ți se ingradea dreptul la liber, dar altora ce normal nu ar trebui sa tina sărbătoarea în alte firme sau în alte părți le dădea liber.Nu e corect de asta zic.

Musulmani, sau evrei nu ar accepta lucuri de genul asta.

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Felul in care se sarbatoresc aceste sarbatori (daca mi se permite repetitia) nu are nicio legatura cu credinta ci doar cu niste obiceiuri nationale.

| Mosotti a răspuns:

Mananca si bea, asta fac ateii, adica ca mine.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Prin post si rugaciune, desigur. Faptul ca nu cred in povestile plagiate cu bazaconii nu inseamna ca nu pot sa fac frumos un brad impodobit si sa maninc una-alta. Pe de alta parte, in ultimii ani am avut o mare grija la ce porcarii bag in mine in perioada aia pentru ca nu ma pasioneaza deloc sa pun pe mine 3-5 kile intr-o saptamana ca apoi sa am ce da jos, asa cum fac majoritatea "drept-crestinilor" - doar ca ei nu le mai dau jos, se umfla ca imbecilii si de pe la 40 de ani incolo umplu spitalele sa se repare, iar cand iese treaba bine, multumesc tot barbosului ca niste imbecili, in loc sa multumeasca medicilor. Si desigur ca nu asculta recomandarile acestora, ca ii apara dumbniedzau doar...

| lifesabiach a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Oricum nu e nimic religios in mos craciun si iepurasul de paste.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru lifesabiach):

Cum breh? Ce sarbautorim atunci? Nasterea duomnului (care nu avea cum sa aiba loc iarna daca ai un pic de habar de istorie) si invierea lui. Pam-pam!

| Holiday a răspuns:

90% dintre activitatile efectuate in mod traditional de crestini in perioada aia, de fapt nu au nicio legatura cu misticismul crestin. Deci nu e mare greutate sa le eviti pe cele 10% care tin strict de indobitocirea mistica si sa participi la restul impreuna cu cei care isi spun crestini.

| Mayhem666 a răspuns:

Exact ce face si restul lumii, doar ca nu in mod religios.
Si pentru aia/ala care a primit funda si a spus "in mod normal ar trebui sa..." nu, nu ar trebui nici un "sa...", aia se cheama discriminare, nu e nimic normal la aia.

| Dismally a răspuns:

Dar crestinii cum sarbatoresc Craciunul? Mancand carnati si saramale? laughing Ca asta poate face oricine, nu conteaza religia big grin

Răspuns utilizator avertizat
| leo59 a răspuns:

Dar de ce nu poate fi si iarna o nastere? Sunt imterzise iarna? Iar istoria cu referire la nasterea Domnului nu zice decat ce zice Biblia. Poate asa unele speculatii care sunt irelevante.

| lifesabiach a răspuns:

Tata e ateu. Se odihneste. Mai participa la masa din respect pentru mama. Dar atat. Daca sunt atei nu inseamna ca sunt roboti si nu au nevoie de zile libere si timp petrecut cu familia.