| gorlan a întrebat:

Ce face religia asta din om, mai nou sex-ul este pacat, maine vad ca este pacat sa bei apa sau sa mananci... ce naiba va feriti sa faceti asa zisele "pacate"? Dupa ce nu exista nici dumnezeu sau vreo alta prostie de zei, voi va inchinati la oase si le si pupati (moaste cum le ziceti voi) si mai si va abtineti sa faceti "pacate", deci religia asta prosteste lumea de tot si guvernu se plange ca suntem in criza, eu unu m-as duce la base si boc si i-as intreba cate biserici sunt si or sa zica peste 60000 si dupa ii intreb cate scoli si spitale sunt si or sa imi zica ca 2000 maxim (stiu ca e exagerat dar na), va inchinati la oameni morti (iisus) la oase (moaste) si alte prostii... Serios acum voi v-ati gandit vreodata ca moastele alea sunt niste oase normale? Mai nou avem si fabrica de moaste, vreau sa vad ce raspundeti la tot ce am scris aici!

Răspuns Câştigător
| MyObsession a răspuns:

Creştinii ăştia nu ştiu să-şi petreacă viaţa.
Păi acum 2 zile bunicămiu a murit şi bunicămea mă tot freca să nu mai ascult muzica mea ''satanistă'' că e păcat.
Păi ce marele sfânt căcat nici să ascultăm muzică nu mai avem voie? Cât despre bisericile mai multe decât şcolile.
Ruşine.era o lume mai frumoasă dacă toţi preşedinţii erau atei şi se bazau mai mult pe educaţie.De exemplu eu nu am mai fost de 3 ani la biserică şi acum bunicii mă cred oaia neagră a familiei, mă fac satanistă etc etc.
Mii de oameni mor de sărăcie şi boală în România şi Africa şi cine mai ştiu eu ce ţară şi pă ăştia îi freacă de biserică.
Adevărat, mai e un pic şi e interzis să te caci.

31 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dintotdeauna pacatul a fost pacat.Inainte era rusine ca doi tineri sa intretina relatii sexuale inainte de casatorie.Dar acum moda s-a schimbat.Pacatul este pus la loc de cinste.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Am vorbit cu Iisus aseara.
A spus ca de maine intra inca o porunca:,, E pacat sa mergi la w.c!''

| Popcorncubranza a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Sincer, nu as fi mirat daca maine ar zice biserica ca nu avem voie la w.c si ca toti crestinii vor face pe ei pentru a indura si ei suferinta xD Dupaia ne vor spune ca e pacat sa mergem fara sutana o.O

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru Popcorncubranza):

Am vorbit cu sfantul Pentru care a spus asa :,, De azi de la ora 12:30 intra inca o porunca: Cine va mai purta chiloti/lenjerie va ajunge in iad! Asteptam toti crestinii sa-si arunce lenjeria de la etajul 10. "
Soo, imi dai niste popcorn pentru spectacolul de la 12 jumate?

| Popcorncubranza a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Sigur, cu cascaval sau cu sare? A da, si pe mine m-a sunat sa imi zica asta oh go on
Aduci tu niste cola?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru Popcorncubranza):

Cu cascaval.
Ok, aduc eu cola.
Bere vrei? sau...ramane mai multa pentru mine?batting eyelashes

| Popcorncubranza a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Cu cascaval sa fie! Hai ca iti las tie bereawinking Dar daca insisti poti sa imi aduci si mie daca nu bere macar un vin thinking

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru Popcorncubranza):

Iti aduc si vin si bere!
Vin alb sau rosu?
Bere heineken?
Sau ce iti place?

| Popcorncubranza a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Bun, asa te vreau! Asa se sarbatoreste o ploaie de lenjerie ce naiba smug Vin rosu ca merge cu cola thinking bere de care o fii, dar Silva neagra e buna tongue

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru Popcorncubranza):

M-am gandit la ceva...
Sper ca lenjeria cre(s)tinilor sa fie curata nail biting

| Popcorncubranza a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Da ma, la asta nu m-am gandit!:O Daca e murdara... aduc si o umbrela :-s

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru Popcorncubranza):

Sper sa fie curata O.o
Adu doua umbrele.
Mai, daca sare si Nicolae Guta si Urzi23 de la etaju 10?
Ce party as da dupa... big grin

| Popcorncubranza a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Daaa, ma inviti si pe mine, nu?thinking

| razvanz_7509 a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Psalmul 68. David

8. Să nu fie ruşinaţi, din pricina mea, cei ce Te aşteaptă pe Tine, Doamne, Doamne al puterilor, nici înfruntaţi pentru mine, cei ce Te caută pe Tine, Dumnezeul lui Israel.
9. Că pentru Tine am suferit ocară, acoperit-a batjocura obrazul meu.

psalmul 1:
1. Fericit bărbatul, care n-a umblat în sfatul necredincioşilor şi în calea păcătoşilor nu a stat şi pe scaunul hulitorilor n-a şezut;
2. Ci în legea Domnului e voia lui şi la legea Lui va cugeta ziua şi noaptea.
3. Şi va fi ca un pom răsădit lângă izvoarele apelor, care rodul său va da la vremea sa şi frunza lui nu va cădea şi toate câte va face vor spori:
4. Nu sunt aşa necredincioşii, nu sunt aşa! Ci ca praful ce-l spulberă vântul de pe faţa pământului.
5. De aceea nu se vor ridica necredincioşii la judecată, nici păcătoşii în sfatul drepţilor.
6. Că ştie Domnul calea drepţilor, iar calea necredincioşilor va pieri.
5. Atunci va grăi către ei intru urgia Lui şi întru mânia Lui îi va tulbura pe ei;
6. Iar Eu sunt pus împărat de El peste Sion, muntele cel sfânt al Lui, vestind porunca Domnului.
7. Domnul a zis către Mine: "Fiul Meu eşti Tu, Eu astăzi Te-am născut!
8. Cere de la Mine şi-ţi voi da neamurile moştenirea Ta şi stăpânirea Ta, marginile pământului.
9. Le vei paşte pe ele cu toiag de fier; ca pe vasul olarului le vei zdrobi!"
10. Şi acum împăraţi, înţelegeţi! Învăţaţi-vă toţi, care judecaţi pământul!
11. Slujiţi Domnului cu frică şi vă bucuraţi de El cu cutremur.
12. Luaţi învăţătură, ca nu cumva să Se mânie Domnul şi să pieriţi din calea cea dreaptă, când se va aprinde degrab mânia Lui! Fericiţi toţi cei ce nădăjduiesc în El.

psalmul : 26

1. Domnul este luminarea mea şi mântuirea mea; de cine mă voi teme?
2. Domnul este apărătorul vieţii mele; de cine mă voi înfricoşa?
3. Când se vor apropia de mine cei ce îmi fac rău, ca să mănânce trupul meu;
4. Cei ce mă necăjesc şi vrăjmaşii mei, aceia au slăbit şi au căzut.
S. De s-ar rândui împotriva mea oştire, nu se va înfricoşa inima mea;
6. De s-ar ridica împotriva mea război, eu în El nădăjduiesc.
7. Una am cerut de la Domnul, pe aceasta o voi căuta: să locuiesc în casa Domnului în toate zilele vieţii mele,
8. Ca să văd frumuseţea Domnului şi să cercetez locaşul Lui.
9. Că Domnul m-a ascuns în cortul Lui în ziua necazurilor mele; m-a acoperit în locul cel ascuns al cortului Lui;
10. Pe piatră m-a înălţat. Şi acum iată, a înălţat capul meu peste vrăjmaşii mei.
11. Înconjurat-am şi am jertfit în cortul Lui jertfă de laudă. Îl voi lăuda şi voi cânta Domnului.
12. Auzi, Doamne, glasul meu cu care am strigat; miluieşte-mă şi mă ascultă.
13. Ţie a zis inima mea: Pe Domnul voi căuta. Te-a căutat faţa mea; faţa Ta, Doamne, voi căuta.
14. Să nu-ţi întorci faţa Ta de la mine şi să nu Te abaţi întru mânie de la robul Tău;
15. Ajutorul meu fii, să nu mă lepezi pe mine şi să nu mă laşi, Dumnezeule, Mântuitorul meu.
16. Că tatăl meu şi mama mea m-au părăsit, dar Domnul m-a luat.
17. Lege pune-mi mie, Doamne, în calea Ta şi mă îndreptează pe cărarea dreaptă, din pricina vrăjmaşilor mei.
18. Nu mă da pe mine pe mâna celor ce mă necăjesc, că s-au ridicat împotriva mea martori nedrepţi şi nedreptatea a minţit sieşi.
19. Cred că voi vedea bunătăţile Domnului, în pământul celor vii.
20. Aşteaptă pe Domnul, îmbărbătează-te şi să se întărească inima ta şi aşteaptă pe Domnul.
Psalmul : 55
1. Mântuieşte-mă, Doamne, că m-a necăjit omul; toată ziua războindu-se m-a necăjit.
2. Călcatu-m-au vrăjmaşii mei toată ziua, că mulţi sunt cei ce se luptă cu mine, din înălţime.
3. Ziua când mă voi teme, voi nădăjdui în Tine.
4. În Dumnezeu voi lăuda toate cuvintele mele toată ziua; în Dumnezeu am nădăjduit, nu mă voi teme: Ce-mi va face mie omul?
5. Toată ziua cuvintele mele au urât, împotriva mea toate gândurile lor sunt spre rău.
6. Locui-vor lângă mine şi se vor ascunde; ei vor păzi călcâiul meu, ca şi cum ar căuta sufletul meu.
7. Pentru nimic nu-i vei mântui pe ei; în mânie popoare vei sfărâma, Dumnezeule.
8. Viaţa mea am spus-o ţie; pune lacrimile mele înaintea Ta, după făgăduinţa Ta.
9. Întoarce-se-vor vrăjmaşii mei înapoi, în orice zi Te voi chema. Iată, am cunoscut că Dumnezeul meu eşti Tu.
10. În Dumnezeu voi lăuda graiul, în Dumnezeu voi lăuda cuvântul;
11. În Dumnezeu am nădăjduit, nu mă voi teme: Ce-mi va face mie omul?
12. În mine sunt, Dumnezeule, făgăduinţele pe care le voi aduce laudei Tale,
13. Că ai izbăvit sufletul meu de la moarte, picioarele mele de alunecare, ca bine să plac înaintea lui Dumnezeu, în lumina celor vii.

PSALMUL 2
Al lui David.

1. Pentru ce s-au întărâtat neamurile şi popoarele au cugetat deşertăciuni?
2. S-au ridicat împăraţii pământului şi căpeteniile s-au adunat împreună împotriva Domnului şi a unsului Său, zicând:
3, "Să rupem legăturile lor şi să lepădăm de la noi jugul lor".
4. Cel ce locuieşte în ceruri va râde de dânşii şi Domnul îi va batjocori pe ei!
5. Atunci va grăi către ei întru urgia Lui şi întru mânia Lui îi va tulbura pe ei;
6. Iar Eu sunt pus împărat de El peste Sion, muntele cel sfânt al Lui, vestind porunca Domnului.
7. Domnul a zis către Mine: "Fiul Meu eşti Tu, Eu astăzi Te-am născut!
8. Cere de la Mine şi-Ţi voi da neamurile moştenirea Ta şi stăpânirea Ta marginile pământului.
9. Le vei paşte pe ele cu toiag de fier; ca pe vasul olarului le vei zdrobi!"
10. Şi acum împăraţi înţelegeţi! Învăţaţi-vă toţi, care judecaţi pământul!
11. Slujiţi Domnului cu frică şi vă bucuraţi de El cu cutremur.
12. Luaţi învăţătură, ca nu cumva să Se mânie Domnul şi să pieriţi din calea cea dreaptă, când se va aprinde degrab mânia Lui! Fericiţi toţi cei ce nădăjduiesc în El.

| sandra2012 a răspuns:

Credinta in Dumnezeu depinde de fiecare om in parte. Sunt oameni care cred ca exista Dumnezeu si fac ce fac pentru El, iar alti oameni nu cred ca exista Dumnezeu si isi traiesc viata dupa bunul lor plac. Depinde de alegerea fiecaruia, de cum a fost viata omului respectiv si ce educatie religioasa a primit.

Răspuns utilizator avertizat
| NinelHell a răspuns:

Ghiorlan abera:
"maine vad ca este pacat sa bei apa sau sa mananci."
Esti doar un incult care-si da si el cu parerea.Nu meriti nici un raspuns, deoarece oricum nu il poti intelege.
Credinciosii au inchis spitalele?
Religia a trimis medicii la munca in strainatate si a lasat in tara doar incompetentii si foarte putini medici buni?

| Omulrational a răspuns:

Eu iti propun sa i lasi in pace, e treaba lor, e viata lor pe care o pierd degeaba cu biserica.

| Fishhh a răspuns:

Esti la fel de incult ca un cresti ignorant.Nu spun asta pentru ca sunt un fanatic religios ci pentru ca ai demonstrat-o cu fiecare cuvant scris aici.
Daca ai trecut liceu iti pot aduce cel putin 5 dovezi [stiintifice] cum ca dumnezeu exista, ca nu e cel care ti-l imaginezi tu si alti oameni e partea a 2 a.
De cand mostele sunt doar oase? Si da mi se pare un gest de idiotenie rara ca un crestin sa se inchine la altceva decat dumnezeu, in cazul de fata moastele.
Iisus reprezinta o idee, nu neaparat un om, si nu vad cu ce a gresit in ce a facut.
Acum astept eu de la tine cel putin 5 argumente pe care le pot verifica, si sa sustina tot ce ai zis tu mai sus.

| NuDauFunda a răspuns (pentru Fishhh):

As fi curios sa aud dovezile de care pomenesti. Nu de alta, dar am o viziune oarecum similara cu a ta, numai ca nu-mi pot aduna gandurile si nu le pot sintetiza in cateva fraze. Multumesc.

| Fishhh a răspuns (pentru NuDauFunda):

Stiinta se leaga cu religia mai mult decat cred unii.Mai ales fizica cuantica.Chiar daca reusesti sa iti pui gandurile pe foaie/forum/TPU ma indoiesc ca o poti face in cateva cuvinte... sau macar pagini
Pentru o discutie mai ampla prefer PM sau mail

| chelstone a răspuns (pentru Fishhh):

''Stiinta se leaga cu religia mai mult decat cred unii.Mai ales fizica cuantica.''
Eu cand citesc astfel de fraze imi vine sa-mi dau cu o tigaie in cap... Fizica cuantica este un nume nu tocmai potrivit, aceasta parte a fizicii se numeste mecanica cuantica, si nu stiu care e legatura de care vorbesti tu intre religie si fizica cuantica, care, studiaza fizica atomica, cu stari cuantice, cu electroni, cu interactiunea dintre electroni. Si pentru ca este fizica CUANTICA (poate stii ce inseamna o cuanta...) ea se ocupa cu particulele elementare, fermioni, bosoni, interactiuni gravitationale ( ce guvernează mișcarea planetelor, a sistemelor solare, a întregii materii), interactiuni electromagnetice si nucleare. Mecanica cuantica este folosita de cercetatori pentru descrierea Big Bang-ului, expansiunea spatiului, marimea universului, etc.
Nu inteleg, poate ne explici care este legatura intre religie si mecanica cuantica?! Caci iata ce ai afirmat. ''Stiinta se leaga cu religia Mai ales fizica cuantica.'' Mai ales fizica cuantica?! laughing

| Dav7id a răspuns (pentru Fishhh):

Daca si numai daca mie mi-ai zis mai sus,daca nu atunci ignora ce am zis,ca era doar pentru tine in postura in care mi-ai adus ochilor litere:Wow,deci ti-ai dedicat timp sa imi raspunzi,prietene mersi e un gest neasteptat.Ce tare e asta,cum zice unu ceva contradictoriu,ba' tu n-ai scoala,ce sa zic de liceu,liceu e alt tip de mamaliga, crede-ma lectii primesti si de la unu' fara studii enorme, prin simplul fapt ca ii place sa isi dezvolte ce au altii in calcaie.creierul.Ce-mi zici tu mie de dumnezeu cand tu nici macar nu scrii cu litera mare,eu nefiind foarte credincios e normal,dar tu,l-ai jignit astfel,da-o in pacat,sa nu mai faci treaba asta,ca vine mos craciun cu o nuielusa, poate nu crezi in mos craciun, ca ar slabi fara un pahar de lapte si prajiturile pe care nu i le-ai mai pune la bradu' tau artificial.Moastele stiu si recunosc ca am gresit foarte mult,sunt niste oase sfintite sau ce nu vad eu bine si au si carne pe ele? Acum comentariu de mai jos daca si ala e pentru mine, poate vorbesc degeaba, daca vorbesc in plus imi sterg comentariu si uiti tot ce am zis.2-lea comentariubig grinraga comentariu stii vorba aia:"dumnezeu iti da,dar nu-ti baga in traista",oricum le-ai lua,banul e castigat de tine,munca ta,oasele tale si "sufletul" care este distrus de atat rautate si ceva mai stupid de atat n-am auzit in viata mea si repetbig grinaca chiar ai dreptat... dubai,luxos,criza? In primul' rand nu pot ca sunt roman,sunt oarecum condamnat sa muncesc in lei,care sunt din ce in ce mai neajunsi,postez pe TPU de drag,frate, ca aici asta facem, nu ne desfiguram verbal.Crede-ma puteam sa iti vorbesc intr-un fel foarte agramat,dar care sa te doara.M-am saturat cand stau intr-o aglomeratie in autobuz,troleu sa trebuiasca sa fac loc unor puhoaie de oameni sa se inchine,cum trec pe langa biserica, date ma asa sa ma inchin nu vezi ca dumnezeu ma vede. happy. Vezi ca te contrazici singur, ceea ce pune in pericol inteligenta ta.Ateu=adept al ateismului, persoană care neagă existența lui Dumnezeu și a oricărei divinități si crestin=fara sa mai lungesc comentariu inseamna sa crezi cu adevarat, intru totu' in dumnezeu.Vezi ce spui.Cat despre ceilalti care au comentat pe aici cu ce au zis,bravo lor,e parerea lor, sunt liberi sa se exprime, ca si mine probabil.

| Fishhh a răspuns:

Prin comentariu' anterior am vrut sa iti demonstrez ca a fi ateu fara motiv e aceeasi treaba cu a fi crestin fara motiv.Doar pentru ti s-a pus sau crezi in ceva nu inseamna ca e adevarat sau ca ai dreptate.
Daca chiar ai dreptat in tot ce spui de ce esti in Romania si postezi pe TPU in loc sa fi in Dubai la plaja sau alt loc luxos in care nu e criza?

| AlinaaAli a răspuns (pentru Fishhh):

Asta da raspuns! doarte bine i-ai ziswinking
ti-as da fundita davca as fi in locul lui!
dar eu iti dau un vottongue

| Popcorncubranza a răspuns:

Mie imi place popcornul xD

| Dav7id a răspuns:

Iese mereu cu haos cand vine vorba de biserica,identic cu ce se intampla cand e reducere la zahar,orez si la ce se mai fac reduceri,cand se aude de moaste oameni stau la rand ca la paine,asteapta sa vina oasele(moastele). Atat de disperati suntem noi romanii in marea majoritate.N-am crezut,nu cred, nu voi crede, dar voi contiuna sa cred in mine.

| MiauMiauPisiPufoasa a răspuns:

In primul' rand base n-are nici o legatura cu religia.
In al doi'lea rand daca nu crezi in Dumnezeu e problema ta.
In al trei'lea rand m scuzi da` unii sunt credinciosi si sincer cred ca ar plange la asemenea chestii.dar in fine SOARTA te duce unde vrea ea.

Răspuns utilizator avertizat
| MiauMiauPisiPufoasa a răspuns (pentru gorlan):

Dumnezeu nu e al meu ^^ Si exista in sufletele noastre

| BRplayer a răspuns:

Pai ai putea sa ai dreptate, dar in religia asta spune"ai libertataea de a crede sau nu" Si eu ma gandesc daca nu eixsta Dumnezeu...Sincer? Imi place ca ne abtinem de la anumite pacate. daca n-ar fi chestiile astea ne-am omori unii pe altii caci na nu e pacat si daca mori nu ajungi nicaieri.E bine sa existe niste limite.Pe de alta parte daca nu ar fi Dumnezeu? Care ar fi ultima mea speranta si la cine as mai cere ajutor chiar daca il primesc sau nu cu cine stau in sufletul meu daca nu am cu cine se alege prafu de toate sperantele mele.