| IEHOVADUMNEZEU a întrebat:

Am o întrebare pentru creștini ortodocși
Unde scrie în biblie ca trebuie să pupați niște moaște niște oameni morți și să faceți ce faceți
Nu este biblic așa ceva
Din contra zice să nh va închinați morților și idolilor cu numai lu Dumnezeu
Și dacă ziceți ca nu va închinați la morți atunci ce faceți de ce atingeți oasele și le pupați?
Este biblic așa ceva?
Dacă este biblic dați versete în acest sens unde scrie
Și am multe teme de dezbătut cu dumneavoastră.
Pacea Domnului să va călăuzească viață

19 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ai dreptate, in Biblie scrie clar sa nu ne inchinam, decat lui Dumnezeu. Exod20:4,5

| T0T a răspuns:

Pentru că sunt niște oi suficient de dobitoace încât să pupe simbolic niște morți care au fost oameni ca ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parca mai conteaza. ei cred ca primesc puncte pentru biletul dus spre rai daca pupa toate icoanele din curtea bisericii daramite nu stiu ce moaste.

Răspuns utilizator avertizat
| BogdantheDreamer a răspuns:

Moaştele sunt semnul lucrării harului Duhului Sfânt în lume, şi ele sunt făcătoare de minuni pentru cei care se închină cu credinţă lui Dumnezeu, a cărui lucrare se manifestă în sfintele moaşte.

"Mulţimea păgânilor aduseră lemne şi vreascuri, mai ales iudeii făcură aceasta bucuros, după cum le este obiceiul… Focul a luat forma unei bălţi că o pânză umflată de vânt în jurul trupului lui Policarp… şi am simţit un miros plăcut că de fum de tămâie sau alte preţioase miresme… Păgânii s-au străduit că nici rămăşiţele trupului lui să nu le putem lua, că mulţi creştini au dorit să facă aceasta şi să aibă sfântul lui trup (moaşte)… După aceea am dobândit osemintele lui, care sunt mai de preţ decât pietrele scumpe şi mai cinstite deal aurul. Domnul ne va ajuta ca să ne adunăm, după putinţă ca în jurul lor, să prăznuim ziua naşterii lui că mucenic cu veselie şi cu bucurie intru aducerea aminte de cei care luptă au săvârşit."

Uite aici sursa:

http://ro.orthodoxwiki.org/Moa%C8%99te

Mai sunt citate in Biblie referitoare la oseminte.

Ps: Bine ai revenit Adventistule!

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru BogdantheDreamer):

Dami niște versete unde este scris dacă este biblic această practică nu mi-ai dat nimic și sunt făcătoare de minuni iauzi laughing dovedește mai cu citate din Biblie nu cu tradiție ci citate din Biblie lăsa tradiția omenească ci bazeazate pe cuvântul Domnului
Pacea domnului

| aCek1ng a răspuns:

Atata timp cat multa lume face asta nu prea ai ce sa le mai zici.
Lumea din zilele noastre este controlata de biserica. Nu vezi ca preotii sunt si peste presedinti, parlamentari, etc.

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru aCek1ng):

Și dacă multă lume face asta ce? dacă nu este biblic?

| aCek1ng a răspuns (pentru IEHOVADUMNEZEU):

Nu vezi ca numai conteaza pentru ei?
Daca lideru zice ceva...toti se supun.
Si mai zici ca e o tara libera laughing

| 熊Panda熊 a răspuns:

Dovada Biblica :20. Apoi a murit Elisei şi l-au îngropat, iar în anul următor au intrat în ţară cete de Moabiţi.
21. Dar iată, odată, când îngropau un mort, s-a întâmplat ca cei ce-l îngropau să vadă una din aceste cete şi, speriindu-se, au aruncat mortul în mormântul lui Elisei. Căzând acela, s-a atins de oasele lui Elisei şi a înviat şi s-a sculat pe picioarele sale." (IV Regi cap 13 )
"Încât şi peste cei ce erau bolnavi se puneau ştergare sau şorţuri purtate de Pavel, şi bolile se depărtau de ei, iar duhurile cele rele ieşeau din ei."(F.Ap. cap 19. )
Sa nu mai vorbim de Chivotul Legii, Cojocul lui Ilie, Umbra si lucrurile Sf. Petru, etc.
"Dumnezeu nu e Dumnezeul celor morti ", deci, din cuvintele Mantuitorului reiese ca moartea de fapt e o trecere la alta viata. Sfintii se pot arata si se pot ruga pentru noi (ex. Moise si Ilie, la Schimbarea la Fata)
"În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca mijlocitori, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi". (II Cor 5:20)
Noi NU ne rugam sfintilor ca unor dumnezei, ci ca unor mijlocitori catre Dumnezeu.
Sa te mai intreb un lucru : voi nu mancati carne de iepure (asta de porc stiu ca ziceti ca are bacterii) sau de animal necurat fiindca voi tineti si Legea Noua, dar si cea Veche. Atunci, daca tineti legea veche, de ce nu va circumcideti sau de ce nu trimiteti jertfe?
(Daca citesti atent la Marcu 7 scrie: 19. Că nu intră în inima lui, ci în pântece, şi iese afară, pe calea sa, bucatele fiind toate curate.
21. Căci dinăuntru, din inima omului, ies cugetele cele rele, desfrânările, hoţiile, uciderile")? Poti sa-mi raspunzi?

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru 熊Panda熊):

Unde scrie ca creștini trebuie să pupe oase și icoane și ale practicii păgâne unde zice creștinilor închinătoare icoanelor oaselor slujiitile pipările unde

| 熊Panda熊 a răspuns (pentru IEHOVADUMNEZEU):

Pai nu ti-am spus ca oamenii se atingeau si de umbra lui Petru si se vindecau? Pai daca faceau pacat, nu era logic ca Petru sa le fi spus sa nu se mai atinga de sfinti? Daca umbra facea minuni, cu atat mai mult trupul! Daca vrei sa stii, cand se scot moastele, nu miroase urat, ci miroase de obicei a mir. Si, nu poate fi o minune de la Diavol, pentru ca "satana nu poate lupta contra lui satana ", iar in acele locuri se vindeca demonizatii. Crede-ma, eu am trecut prin religii neoprotestante, inclusiv adventismul, desi sunt tanar, dar am tras concluzia ca cea mai adevarata ditre toate este Ortodoxia.
Ti-am scris mai sus raspunsurile la intrebare, dar nu cred ca le-ai citit.

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru 熊Panda熊):

Satana face minuni să ști și asta e o minune de a lu satana și Isus zice să ne rugăm tatălui care este în ceruri și îngeri să ne rugăm lu Dumnezeu nu lor ca și ei sunt niște slujitori ca noi oameni deci singură închinare trebuie adusă lu Dumnezeu și icoanele și moaștele sunt lucruri păgâne de la păgânism cu moaștele și icoanele cercetează puțin religiile străvechi ale lumi
Unde zice în biblie Isus să ne rugăm icoanelor? zice să nu ne rugăm și unde zice să ne rugăm oaselor? morți sunt morți nu mai știu nimic scrie în biblie îți dau și versete în legătură cu asta ca mortu nu mai simte nu mai știe nimic
Dacă citești Sfântă scriptură vei află singur/ă răspunsul la toate întrebările tale legate de Dumnezeu
Doamne ajuta

| AdiTorrent7 a răspuns:

E bine de știut ca nu ai cum să intri în contact direct cu aceste oseminte nici dacă ai dori acest lucru...
Moastele expuse pentru a fi cunoscute de crestini (ca într-un mic "muzeu" de inspiraţie spirituală) sunt de cele mai multe ori închise ermetic într-o cutiuţă din tablă, pentru ca apoi deasupra să fie protejate iarăşi cu sticlă.
Deci nu există pericol de contaminare involuntară cu sfinţenie fără voia credinciosului… happy

Sărutarea lor nu este un act obligatoriu, este doar o manifestare umana, de respect de cinste, asa cum si dumneata daca mai ai parinti, tinzi sa te atingi de ei, si asta fără să te acuze cineva de divinizare si idolatrie, nici de iresponsabilitate si inutilitate, ci pur şi simplu dintr-un respect, unul pe care vecinul tău îl înţelege, deşi nu ar face acelaşi lucru faţă de părinţii tăi...

Respectul, sau formele de manifestare ale acestuia nu sunt impuse de nimeni, nu sunt condiţii sine qua non pentru mântuire...

Acesta este însă o formă de manifestare a unui respect sau a unei consideraţii umane...

| AdiTorrent7 a răspuns:

Vizitam sute muzee şi atingem (sau nu avem cum dar am arde de nerabdare sa atingem) exponate, obiecte care poate au fost descoperite in morminte, pentru că astfel avem sentimentul unei conoasteri directe parcă însaşi a istoriei prin mijlocire directa cu obiectul care a facut acea istorie...
Atingerea exterioara a cutiei in care se afla osemintele sfinţilor exact acest rol îl îndeplineşte.

Trupurilor sfinţilor, la fel ca şi amintirii lor, li se oferă DOAR UN ANUMIT RESPECT happy, atat, mai ales ca sunt facatoare de minuni.

Asa se intampla si in Vechiul Testament:winkingwinking
"Apoi a murit Elisei şi l-au îngropat, iar în anul următor au intrat în ţară cete de moabiţi. Dar iată, odată când îngropau un mort, s-a întâmplat ca cei ce-l îngropau să vadă una din aceste cete şi speriindu-se au aruncat mortul în mormântul lui Elisei. Căzând acela S-A ATINS DE OASELE LUI ELISEI ȘI A ÎNVIAT şi s-a sculat pe picioarele sale" ( IV.Regi13,20-22).

| AliGab a răspuns (pentru AdiTorrent7):

Foarte tare! Multumit AdventistDeZiuaAȘaptea? Multumesc si eu pentru acest citat din Biblie, nu il cunosteam happy...recunosc ca nici nu am citit in intregime Vechiul Testament

| Mașka98 a răspuns:

Nu sunt ortodoxa, si sunt de acord cu ce ai scris, toate aceste practici sunt nebiblice. Biblia numeste aceste religii, care nu fac ce se spune in ea, Babilonul cel mare.

| AdiTorrent7 a răspuns (pentru Mașka98):

Pai normal ca nu esti de acord daca nu esti ortodoxa, ca doar acesta este "rolul" celor care nu fac parte din Biserica...

Pentru cultura generala, Babilonul din Apocalipsă nu se refera la vreo religie…
"Babilonul cel Mare", prezentat şi ca "desfrânata cea mare", "beată de sângele SFINŢILOR şi de sângele MUCENICILOR lui Iisus" (Apocalipsa 17, 6).

"Sfinţii şi mucenicii lui Iisus", în toată istoria creştinismului AU FĂCUT PARTE DOAR DIN BISERICĂ. "Babilonul cel Mare" a vărsat sângele lor, A RĂNIT BISERICA, nu are altă legătură cu Biserica

Hristos profetic spune despre Biserică faptul că "nici Porţile Iadului nu o vor birui"! S-a păcălit oare Hristos? Să nu se ardă nimeni cu aşa ceva.

Cei interesaţi să lovească creştinătatea, Biserica, interesaţi să dezinformeze, vor să-i facă pe ceilalţi să înţeleagă greşit "Babilonul cel Mare" din cap.17-18 din Apocalipsă.
Dar "Babilonul cel Mare" nu se referă la nici o religie, ci la opusul ei, fie la o mentalitate a păcatului (la modul figurat corupţia, mirajul banului etc...), la necredinţă (curente care s-au îndreptat clar împotriva creştinismului, precum comunismul) sau chiar la vreun,, organism de conducere" de genul unui guvern mondial (ceea ce de mult se pregăteşte).

Babilonu din Apocalipsa prezentat şi ca desfranata cea mare beata de sangele sfintilor si de sangele mucenicilor lui Isus (Apocalipsa 17, 6).
Babilonul este cel ce loveste Biserica.
Cei interesati sa lovească crestinatatea vor sa faca pe ceilalti sa inteleaga gresit Babilonul din Apocalipsa.
Babilonul nu se refera la nici o religie ci la opusul ei, la o mentalitate a pacatului (corupţia, lacomia dupa bani etc...), la necredinţă (comunismul), s.a.