| Warden99 a întrebat:

Ce fel de durere simti in iad? Durerea pe care o stim noi e una fizica, nu are legatura cu lumea spiritula si totusi iadul este o "camera de tortura"...

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Daca ti "seama" la mintea oamenilor poate vei descoperi un "super Iad".

| thealchemist a răspuns:

Daca ai fi citit in mod serios despre iad ai fi vazut ca durerea nu este una fizica, este singuratatea. camera de tortura e pentru mase.

| danay72 a răspuns:

Eclesiastul9:5,6,10,Fapte3:23

| milan9 a răspuns:

Pentru a intelege foarte bine raspunsul la aceasta intrebare trebuie tinut cont de faptul ca acest cuvânt, "suflet", ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). Uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

Unele culte, în mod conştient greşit, neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului suflet. Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

| milan9 a răspuns:

Fie ca sunt de fericire sau nefericire, locurile in care vor fi asezate sufletele sunt vesnice:

Ioan 5, 29: „Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre ÎNVIEREA VIEŢII şi cei ce au făcut cele rele spre ÎNVIEREA osândirii."

Ecclesiast 3, 11: „Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."

Ioan 5, 26: „Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are VIAŢĂ VEŞNICĂ şi la judecată nu va veni (se deduce că "ceilaţi" vor veni, nu sunt morţi...). "

II Corinteni 5, 1: "Căci ştim că, dacă acest cort, locuinţa noastră pământească, se va strica, avem zidire de la Dumnezeu, casă nefăcută de mână, VEŞNICĂ, în ceruri."

Iuda 1, 6: Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanţuri VEŞNICE, spre judecata zilei celei mari.

Iuda 1, 7: „Tot aşa, Sodoma şi Gomora şi cetăţile dimprejurul lor care, în acelaşi chip ca acestea, s-au dat la desfrânare şi au umblat după trup străin, stau înainte ca pildă, suferind pedeapsa focului celui VEŞNIC.

Iuda 1, 13: "Valuri sălbatice ale mării, care îşi spumegă ruşinea lor, stele rătăcitoare, cărora întunericul întunericului li se păstrează în VEŞNICIE.

Marcu 3, 29: Dar cine va huli împotriva Duhului Sfânt nu are iertare în veac, ci este vinovat de osânda VEŞNICĂ.

Matei 18, 8: Iar dacă mâna ta sau piciorul tău te sminteşte, taie-l şi aruncă-l de la tine, că este bine pentru tine să intri în viaţă ciung sau şchiop, decât, având amândouă mâinile sau amândouă picioarele, să fii aruncat în focul cel VEŞNIC.

Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel VEŞNIC, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."
Matei 25, 46: Şi vor merge aceştia la osândă VEŞNICĂ, iar drepţii la VIAŢĂ VEŞNICĂ.

II Tes 1, 9 Ei vor lua ca pedeapsă pieirea veşnică de la faţa Domnului şi de la slava puterii Lui,

Daniel 12, 2: Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la VIAŢĂ VEŞNICĂ, iar alţii spre ocară şi ruşine VEŞNICĂ.

| sublime89 a răspuns:

Povesti. Toata notiunea de iad a fost inventata atunci cand omul a fost martorul unor catastrofe de genul cutremurelor sau eruptiilor vulcanice. Neavand alta explicatie pentru lava care iesea de sub pamant, el si-a imaginat ca acolo in adancuri este o lume a focului si a suferintei vesnice, unde oamenii rai se duc dupa ce mor. In contrast cu iadul sta raiul, care este exact opusul, adica cerul cel luminos si pur unde locuiesc ingerii impreuna cu d-zeu, si unde se duc doar oamenii buni.

| Radu284 a răspuns:

Sa inteleg ca nu ai fost niciodata deprimat, dezamagit, speriat?

| suffarstar a răspuns:

Este vorba despre constiinta omului care sufera, el este izolat de orice fericire, dupa cum intunericul este absenta luminii, asa si suferinta este absenta fericirii, adica a iubirii lui Dumnezeu.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Potrivit Bibliei moartea este o stare de inconştienţă totală care nu permite experimentarea vreunui sentiment. (Eclesiastul 9:5, 6 - Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită. Şi iubirea lor şi ura lor şi gelozia lor au pierit deja şi nu mai au parte niciodată de ceea ce se face sub soare.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cine ti-a spus tie ca vei torturat? inseamna ca nu stii mai nimic.mai citeste si mai invata.esti prea departe.

| Swan39 a răspuns:

Dovadă că oamenii au inventat termenul de "iad" bazându-se pe viziunea pe care o au ei asupra ideii de durere.

| YesViRginia a răspuns:

Ai frati sau surori? Oameni la care tii? Durerea din iad e ca si cum ti-ai vedea si simtii apropiatii in durere.E ca si cum iti vezi fratele, varul, murind si tipand dupa ajutor si tu nu mai ai ce face.Cam asta-i iadul.

| SalvatiSuflete a răspuns:

Exista atat o durere materiala cat si una spirituala.Deoarece exista atat un corp fizic cat si unul spiritual.Din proprie experienta iti pot spune ca "trairea"corpului spiritual este mult mai intensa.
Durerea din iad este provocata de chinul, agonia, disperarea, maleficul tuturor acelora care se afla acolo incercand sa transmita aceasta "durere" spre "usurarea" lor