| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca dupa ce mori,(si ajungi doar un suflet fara corp)nu mai simti durerea?
Daca da, atunci de ce oamenii sunt torturati in Iad?(Ei nu ar mai simti nici o durere de la tortura)

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Omul cand moare nu mai simte nimic.Conform Bibliei, omul e sufletul, deci cand moare merge in pamant, nici in iad, nici in rai.Geneza2:7,Ezechiel18:4,Eclesiastul9:5,6,10.Cand Adam a pacatuit, Dumnezeu I-a zis ca se duce in tarana, nu in iad.Geneza3:19.Apoi,Dumnezeu promite ca pe oamenii buni, ii va invia pe pamant, cand va distruge tot ce este rau de pe el.Ioan5:28,29.Psalmi37:9-11,Isaia25:8,Apocalipsa21:3-5

| OnuOnulică a răspuns:

Nimeni nu poate sa iti dea un raspuns concret...pentru ca nimeni nu a murit si apoi a reinviat.
Oricum, un corp dupa ce moare nu mai simte absolut nimicwinking
Nu exista Rai sau Iad... exista doar odihna vesnica.

| milan9 a răspuns:

Omul nu e doar suflet! Sufletul NU ÎNCETEAZĂ niciodată să existe!

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| milan9 a răspuns:

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

Gruparea iehovista în mod conştient greşit neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului "suflet". Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă?

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10).
Ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul? SUFLETUL.

| Alcyon a răspuns:

Logic, daca n-ai trup, n-ai cum sa simti durere fizica. Nu poti simti decat suferinta psihica. Gandeste-te ca cineva te inchide intr-o camera intunecoasa si te lasa acolo mult si bine. Va fi tot un soi de tortura pentru tine, dar de alta natura.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iadul este adevarul inteles prea tarziu. Exista zeci de mii de marturii de persoane care au fost in moarte clinica si care povestesc cam aceleasi lucruri bineinteles filtrate de capacitatea lor de a intelege ce au "vazut".
Cea mai interesanta mi s-a parut marturia unui neurochirurg ateu Eben Alexander.
Se gasesc pe net carti, marturii etc.Dar sa bagi capul in nisip si sa spui ca nu exista este mai la îndemâna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu nu vezi iadul cum trebuie.

| RockRox a răspuns:

Hei happy Pai noi nu avem de unde sa stim daca dupa ce murim mai simtim vreo durere sau nu pentru ca nimeni nu s-a intors de acolo ca sa ne spuna cum e. Si cat despre iad, ei bine nici acolo nu poti fii sigur 100% ca exista. Eu una nu cred, eu sunt o atee si poti sa ma judeci daca vrei dar imi place sa-mi traiesc viata fara sa cred ca daca fac ceva care sa-l supere pe atotputernicul zeu voi arde in flacarile iadului. Peace