| anonim_4396 a întrebat:

Ce fel de munci prestează oamenii care ajung în Rai?

Răspuns Câştigător
| Ajsjaks a răspuns:

Nicio muncă. Biblia nu spune de absolut nicio munca. Raiul e un loc veșnic unde ne vom bucura cu Dumnezeu, ne vom odihni, Îl vom lăuda pentru totdeauna. Dar nu vom munci.

43 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cântatul pe nori, cam asta vei face o veșnicie, îți vei slavi creatorul, atât de penibil e ăla că are nevoie de cântecele tale

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cântă imnuri de slavă până răgușesc.

| fllu07 a răspuns:

Nicio munca. Oamenii nu ajung în Rai. Nici măcar Isus Cristos, David, Avraam, sau alți profeți fideli nu au ajuns în Rai. Dumnezeu spune clar ca toți cei care mor se duc în țarână. Adică încetează sa existe. Vor trăi din nou la înviere. Iehova Dumnezeu a promis ca va fi o înviere, și el nu minte. Atunci toți cei care au murit vor trai din nou, aici pe pământ în condiții perfecte. Ioan 5:28, 29; Faptele Apostolilor 24:15 și Tit 1:2

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Mai citește o data Biblia

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma straduiesc sa o citesc în fiecare zi, și tot la concluzia asta ajung: nu exista viața după moarte.
Dar nu mai comenta la răspunsurile mele dacă te supara adevărul.

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Ma supără minciunile tale, ca ii înveți pe alții ceva FALS. Dumnezeu ne a promis cerul, și tu zici ca nu exista raiul. Domnul Isus i-a zis acelui tâlhar de pe cruce ca va fi cu El în rai, tot Domnul Isus a spus că ne va duce în locul pregătit de El în cer, dar da, dacă știi tu mai bine decât El care e adevărul, bine așa, se pare ca tu porți acei ochelari de cal.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai și atunci de ce i-a învățat pe oameni să se roage ca împărația lui Dumnezeu sa vină pe pământ? "Precum în cer, și pe pămant" ce rost ar avea?
Iehova Dumnezeu promite o viață veșnică aici pe pamant: "vor construi case, și le vor locui, vor sădi vii, și le vor mânca rodul" unde construiești tu case și plantezi vii, și pomi fructiferi în ceruri? laughing
Dacă viata veșnică va fi in cer, unde se vor împlini cuvintele din Isaia 11:6, 7,8? Sunt animale sălbatice în cer? În plus în Apocalipsa/Revelația 21:3, 4 Dumnezeu promite ca în lumea Sa noua, va înlătura boala, suferința și moartea. Durerea, jalea, lacrimile. și ca ceva sa fie înlăturat el trebuie sa existe. Nu? Când a fost vreodată durere, jale, moarte, boală în cer, ca Dumnezeu sa le înlăture?
Da într-adevăr, un număr de oameni aleși de Isus Cristos vor merge la cer. Dar numărul este limitat. Și ei au o misiune speciala acolo: Apocalipsa 5:9, 10.
Ce rost ar avea ca acei oameni, cumpărați de pe pământ sa domnească ca regi și preoți peste un pământ pustiu, căci oamenii buni conform cu ce spui tu, merg toți în rai, cei răi, nedrepți, în iad.
Încă odată te încurajez: folosește logica. Gândirea, pune-ți întrebări. Meditează la ce citești. Nu lua de bun tot ce zice pastorul. Gândește tu cu mințisoara ta. Ca d'aia o ai.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

În plus, unde scrie în Biblie ca imediat după ce a murit Isus s-a dus în Rai, ca să poată fi împreună cu tâlharul?
Din contră, din Matei 12:40 aflăm că Isus Cristos a stat 3 zile și 3 nopți în inima pământului. Deci Isus nu s-a dus în cer după ce a murit, deci nici pe tâlhar nu l-a putut lua cu el. Așadar altul trebuie sa fie înțelesul acestor cuvinte. Nu?

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Nu mai da versete fără să cunoști contextul. Versetele din Isaia 65 cu "vor zidi case și le vor locui [...]" se refera la pământul ăsta, nu la veșnicie. Adică tu chiar nu te uiți cu un verset mai sus unde scrie că cine va muri la 100 de ani va fi tânăr? In viziunea voastră, noi vom locui pe pământ o veșnicie. Dar cine mai moare în acea veșnicie? Nu îți dai seama ca acele versete sunt pentru poporul Israel, pentru oamenii care încă nu au ajuns în veșnicie?
Cat despre versetele din Isaia 11, din nou, citește cu atenție. În versetul 8 scrie de bebeluși, pai ce bebeluși sa mai existe în veșnicie dacă oamenii nu se vor mai căsători, după cum e scris în Biblie? Plus ca nașterea de copii e ceva pentru acum, ca să umplem pământul, nu e pentru când vom fi în rai, în veșnicie. Iar în versetul 4 din Apocalipsa 21 se refera ca va șterge lacrimile din ochii lor, adică lacrimile de pe pământ, pe care le au vărsat cât timp au fost în viață. Adică de ce ai mai plânge pe pământ și ai mai suferi dacă ai fi în veșnicie? Nu ar fi trebuit sa te bucuri? Cât despre versetul din Apocalipsa 5:10, are o trimitere în 1 Petru 2:5 unde scrie că noi suntem zidiți sa fim o preoție sfântă aici, pe pământ, acum, nu în veșnicie.
Deci eu îți zic sa folosești tu logica, rațiunea, habar n am, și sa accepți și restul Scripturi, nu numai ce îți convine ție. Eu îți dau multe versete peste care tu sari, dar eu explic versetele pe care le dai tu. Vezi diferența?

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Care alt inteles? Nici măcar nu ai ce interpreta la acest verset, e foarte clar. Și de unde sa știm noi ce a făcut Domnul Isus? Poate a fost prima oară în rai și apoi a coborât în iad. De unde sa știm noi?

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine. Asa e. Umblă sănătoasă maică.

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

laughing laughing tipic. Nu mai ai ce spune, asa i? happy

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, chiar am ce spune.
De exemplu dacă acele versete din Isaia se referă la poporul Israel, la oamenii care nu au ajuns la veșnicie. explica-mi te rog care sunt oamenii care au ajuns la vesnicie?
În plus, explica-mi te rog de ce spune Isus: cei blânzi vor moșteni pământul? Și nu Israelul va moșteni pământul? De ce spune psalmistul (37:9-11 și 29) ca cei drepți vor locui pentru totdeauna pe pământ? Ce înțelegi prin totdeauna? Totdeauna pana mor, sau cum? Mica 4:4 spune fiecare va sta sub vița lui, si sub smochinul lui. Unde vor fi vițe de vie și pomi fructiferi în cer? Psalmii 72:16a spune ca va fi bogăție de grâne pe pământ. Va fi belșug pana pe vârful munților. Ți se pare ca in prezent este belșug de hrană pentru toti oamenii? În plus, în cer sunt doar corpuri spirituale, invizibile. De ce le-ar trebui mâncare materiala? laughing
Mai mult explica-mi te rog următoarele versete:

Eclesiastul 1:4
Isaia 45:18
Psalmii 104:5
Matei 5:5
Proverbele 2:22.

Vezi, am multe sa zic, dar nici eu nu înțeleg de ce îmi pierd timpul cu tine, de regula nu prea stau la discuții cu cei care refuza să gândească.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci? Îmi răspunzi punctual la acele versete? La cine se referă? Când se va împlini? S-au împlinit deja? Sau o bagi pe aia: Tainele Domnului. Nu știm noi. Noi mergem la cer. Și pământul va arde 1Petru 3. numa placa asta zgâriata o ai? Sau gândim și noi logica?

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Pai, oamenii care n au ajuns la veșnicie suntem noi, cei care încă n au murit și trăim aici, pe pământ. Da, cei blânzi vor moșteni pământul, dar pământul veșnic, ceea ce ne a promis Dumnezeu. În Psalmul 37 scrie ca cei ce nădăjduiesc în Domnul vor stăpâni țara (am spus deja care țară, cea descrisa în Evrei 11:14) și ca cei blânzi o moștenesc. Este clar despre ce țară vorbim, patria cerească.
Cat despre Mica 4:4, citește următorul verset unde scrie că, pe când popoarele umbla în numele dumnezeului lor noi vom umbla în Numele lui Dumnezeu, pai în veșnicie care alte popoare să umble în numele unui dumnezeu fals? Acei oameni nu vor moșteni raiul ptc nu cred în adevărul Dumnezeu.
Iar din Psalmul 72 unde scrie ca va fi belșug de grâu în tara pana la vârful munților, eu zic ca e o metaforă care exprima bogăția, belșugul ptc cum ar putea sa fie grâu pana în vârful munților în mod real? Nu se poate asa ceva, e imposibil.
În Eclesiastul 1:4 da, scrie că pământul rămâne veșnic în picioare, dar hai sa aruncam o privire în Noul Testament. În 2 Petru 3:5-7 scrie cum pământul a fost înecat de apa pe vremea lui Noe și ca acum e păstrat pentru focul din ziua judecății. Eu zic ca nu degeaba sunt puse unul după altul aceste versete, ci cred ca au legătură și cumva va fi ca și cu potopul, numai ca va fi cu foc. Adică pământul a rămas același de atunci, nu? La fel și cu focul, poate va arde ce e pe el și asa mai departe ca să îl curețe, dar el va rămâne. Nu stiu, Dumnezeu știe, dar știu clar ca în Biblie scrie în mai multe locuri ca pământul va arde, deci nu are cum sa nu fie așa ptc Biblia nu minte (asta ar însemna ca Dumnezeu sa mintă).
În Isaia 45:18 scris ca Domnul n a făcut pământul ca să fie pustiu, ci ca să fie locuit. Ok, ti se pare ca e gol? De când l a creat Dumnezeu e ocupat de totul felul de vietăți. Nu scrie în verset ca acest pământ a fost făcut sa fie locuit veșnic, ci scrie ca a fost făcut ca să fie locuit. Da. Și tu acum unde locuiești, nu pe pământ? Deci versetul ăsta n are legătură.
În Psalmul 104:5 scrie ca pământul niciodată nu se va clătina, dar nu știu care e sensul acestor cuvinte ptc în Evrei 12:26 scrie că Domnul va mai clătina încă o data și pământul, și cerul.
În Matei 5:5 este vorba de pământul făgăduit, nu de acesta de acum ("Dar noi, după făgăduința Lui, așteptăm ceruri noi și un pământ nou, în care va locui neprihănirea." 2 Petru 3:13).
Si Proverbe 2:22 nu spune nimic despre asta, adică nu îți susține afirmațiile.

Bun, eu am explicat versetele puse de tine, acum explică tu versetele pe care le voi pune eu ptc nu mi se pare corect sa ignori ce zic eu din moment ce eu îți răspund.

Pământul va arde:
2 Petru 3:7, 10, Apocalipsa 21:1
Noi avem făgăduința unui pământ nou, în cer:
Apocalipsa 21:1, Isaia 65:17, Isaia 66:22, 2 Petru 3:13, 1 Petru 1:4, Ioan 12:26, Ioan 14:1-4 etc.

Cat despre rai, iad, Trinitate, venirea Domnului Isus sper ca te ai lămurit, dacă nu, dau iar versetele care arată clar aceste lucruri. Eu sincer nu înțeleg dc îmi pierd timpul cu tine ptc ești împietrit și nici măcar Biblia nu îți schimba inima, tu continui sa vezi în fata ochilor doar ce îți convine, dar toate celelalte versete ale Bibliei? Cum rămâne cu ele?

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Întâi ma refer la versetele la care mi-ai răspuns. Versetele din partea mea care arata ca pământul nu va arde/sau nu va fi distrus. Apoi o să-ți răspund și la ale tale:
Psalmii 37:9, 11,29 evidențiază ideea ca cei drepți vor locui pentru eternitate aici pe pamant, pe un pamant curățat de cei răi.
La fel proverbele 2:22 este partea din explicație și întărește ideea conform căreia cei răi vor fi smulși de pe pământ. Astfel pământul va fi curățat și numai bun de locuit de oameni blânzi și pașnici.
Mica 4:4 - nu citesc următorul verset. Ci acesta. Cum va fi posibil ca oamenii sa locuiască sub vița lor și sib smochinul lor, în cer, unde sunt doar lucruri spirituale, invizibile, nimic material.
La fel Psalmii 72. "Te-ai spălat repede pe mâini" ca e o metafora. Oamenii dintotdeauna au trăit pe pământ, Adam și Eva au trăit pe pământ. Ca oameni perfecți. Deci aceasta este locuința noastră. Nu cerul.
Isaia 45:18, ba da, sa fie locuit veșnic. De oameni. Pe lângă atâtea versete care arata asta, poți deduce aspectul asta si din modul în care a fost creata planeta noastra: circuitul apei în natură, răsăritul soarelui, și schimbul de oxigen și dioxid de carbon, nu se încheie niciodată, sunt niște elemente fără de care viata nu ar fi posibila. Atunci dacă acestea sunt create ca sa susțină viața, de ce ai crede ca ele sunt vesnice, dsr planeta noastră nu. Va fi distrusa.
Matei 5:5 Isus spune clar. Cei blânzi vor moșteni pământul. Simplu. Nu lasă de înteles ca aceasta exprese are altă însemnătate. Simplu: vor moșteni pământul.

Pamant nou în cer? Am citit bine?

Cum am putin timp îți răspund și la versetele tale.

| fllu07 a răspuns (pentru fllu07):

Cum anticipam, când nu știi ce sa zici bagi placa cu tainele Domnului. Noi nu știm. da știe el. Nu. Biblia ne îndemna sa ajungem la "cunoștința exacta" a adevărului, nu sa bâjbâim prin taine. 1Timotei 2:4. În plus o alta dovada ca viata veșnică va fi aici pe pamant este Rugăciunea Tatăl Nostru: de ce trebuie sa ne rugăm pentru ca împărația lui Dumnezeu sa vină pe pământ? Ce sens ar avea dacă oamenii buni sunt duși ei în în cer, în împărăție? Sau Isus ne-a învățat sa ne rugam asa. degeaba, ca oricum împărația nu va veni pe pământ? Nu? Sau și asta e o taină? laughing vezi ca nu ține faza cu tainele. Amos 3:7 spune ca Iehova le.dezvaluie lucrarea sa slujitorilor săi. Nu face nimic ascuns. În taine. în secret. deci ce taine tot visezi? Spune mai bine ca doctrina penticostală nu e capabila sa explice minciunile pe.care le susține. Și baga d-astea: lasă frate, sora, Domnul știe. Tainele lui.
Nu, Iehova știe. Dar ne spune și noua. Punct.

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

"Psalmii 37:9, 11,29 evidențiază ideea ca cei drepți vor locui pentru eternitate aici pe pamant, pe un pamant curățat de cei răi." - Eu nu m as grabi sa trag asemenea concluzii. De ce scoți versete din context? Tot Psalmul 37 vorbește de lucruri care se întâmplau atunci, care erau de actualitate ("Nu te mânia pe cei răi", "Încrede te în Domnul si fă binele", "Domnul sa ti fie desfătarea", Încredințează ti soarta în mana Domnului "," Taci înaintea Domnului și nădăjduiește în El", "Lasă mania, părăsește iutimea" etc.) deci versetele acelea pe care le ai amintit tu sunt doar niște urmări (sau beneficii) ale unei comportări bune, nu știu de unde îți reiese ție ideea ca se refera la sfârșitul lumii.
"Mica 4:4 - nu citesc următorul verset. Ci acesta. Cum va fi posibil ca oamenii sa locuiască sub vița lor și sib smochinul lor, în cer, unde sunt doar lucruri spirituale, invizibile, nimic material." - Foarte bine, nu citi și celelalte versete, că doar e ok și chiar indicat sa scoți versete din context tocmai pentru a-ți împărtăși doctrinele nebiblice și pentru s fi credibil. E mai ușor sa creadă ascultătorii că ceea ce le zici tu e adevărat dacă nu prezinți contextul. Inteligent.
"La fel Psalmii 72. "Te-ai spălat repede pe mâini" ca e o metafora. Oamenii dintotdeauna au trăit pe pământ, Adam și Eva au trăit pe pământ. Ca oameni perfecți. Deci aceasta este locuința noastră. Nu cerul. " - Ce treaba au Adam si Eva aici? În plus, gândește și tu, cum ar fi posibil sa fie grâu pana în vârful munților? Îți imaginezi un turn de grâu care, ca prin minune, nu se răstoarnă niciodată? Ori dacă nu, ce ar trebui sa fie? O mare de grâu care sa ajungă pana la vârful munților? Pai asta ar inneca pământul. Zic sa gândim și noi sa puțin și sa nu luam toate versetele din Biblie mot-à-mot.
"Atunci dacă acestea sunt create ca sa susțină viața, de ce ai crede ca ele sunt vesnice, dsr planeta noastră nu. Va fi distrusa." - Sincer sa îți spun, nici nu ma interesează sa cercetez asta. Ok, zici ca s veșnice. Asa, și? Mântuirea mea nu depinde de asta. Nu am intenția sa răspund la întrebări nebune care duc la certuri.
" Matei 5:5 Isus spune clar. Cei blânzi vor moșteni pământul. Simplu. Nu lasă de înteles ca aceasta exprese are altă însemnătate. Simplu: vor moșteni pământul." - Nu știu traducerea ta cât de mult mai modifica Biblia, dar sa știi ca în Biblie este scris de un pământ nou. (" Dar noi, după făgăduința Lui, așteptăm ceruri noi și un pământ nou, în care va locui neprihănirea. " 2 Petru 3:13).

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

"Cum anticipam, când nu știi ce sa zici bagi placa cu tainele Domnului. Noi nu știm. da știe el. Nu. Biblia ne îndemna sa ajungem la "cunoștința exacta" a adevărului, nu sa bâjbâim prin taine. 1Timotei 2:4. " - rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor
De unde pana unde scrie în 1 Timotei 2:4 ca trebuie sa ajungem la o cunoștință exactă a adevărului? laughing
1 Timotei 2:4: "care voiește ca toți oamenii să fie mântuiți și să vină la cunoștința adevărului. ".
"În plus o alta dovada ca viata veșnică va fi aici pe pamant este Rugăciunea Tatăl Nostru: de ce trebuie sa ne rugăm pentru ca împărația lui Dumnezeu sa vină pe pământ? Ce sens ar avea dacă oamenii buni sunt duși ei în în cer, în împărăție? Sau Isus ne-a învățat sa ne rugam asa. degeaba, ca oricum împărația nu va veni pe pământ? Nu? " - În Luca 17:21 scrie ca Împărătia lui Dumnezeu este înăuntrul nostru și in Romani 14:17 scrie ca Împărătia lui Dumnezeu este neprihănire, pace și bucurie în Duhul Sfânt. Eu ma gândesc ca atunci când spunem "vie Împărătia Ta", spunem sa vina Împărătia Lui în inima noastră, adică sa avem neprihănire, pace și bucurie în Duhul Sfânt ori spunem sa vina mai repede Domnul Isus. Nu stiu sigur.
Iar în Amos 3:7 scrie ca Dumnezeu nu face nimic fără să Își descopere taina Sa prorocilor, adică Dumnezeu ii anunță pe proroci de planurile Sale, de ceea ce urmează sa se întâmple. Spre deosebire de voi, noi încă avem proroci în biserica și nu de puține ori Dumnezeu ne a înștiințat despre ce urma sa se întâmple. Deci, din nou, nu mai scoate versete din context.
"În taine. în secret. deci ce taine tot visezi? Spune mai bine ca doctrina penticostală nu e capabila sa explice minciunile pe.care le susține. Și baga d-astea: lasă frate, sora, Domnul știe. Tainele lui." - Josnic sa spui asta. În primul rand, încetează cu tainele tale ptc nu am spus asta. Eu am spus ca nu știu, Dumnezeu știe (asta după ce deja mi am expus părerea). Nu am spus "tainele Domnului.". Fa diferența. Și eu ma tem sa spun ceva greșit, și decât sa fiu vinovată înaintea Domnului prefer sa fiu sincera și sa spun ca nu știu. Eu, spre deosebire de tine, sunt mult mai mică și am și doar 2 ani de când m-am pocăit, nu am atâtea cunoștințe ca și tine, deci nu pot spune ca știu sa explic fiecare verset din Biblie. Ar trebui sa înțelegi asta. Plus ca la noi la biserica nu se face asa, ci, când întreb pe cineva (un slujitor) de niște versete, încearcă cât știu ei de bine sa le explice, nu spun "tainele Domnului" cum zici tu. Decât sa dea explicații false ca voi, mai bine spun ca nu știu și sunt nevinovați înaintea Domnului.
"Nu, Iehova știe. Dar ne spune și noua. Punct." - De fapt, noi nu cunoaștem pe deplin totul, ptc suntem oameni. Scrie FOARTE CLAR în 1 Corinteni 13:9, 10 ca acum CUNOAȘTEM ÎN PARTE dar când va veni ce este desăvârșit acest "în parte" se va sfârși. Lucrul asta e întărit în versetul 12 unde scrie ca cunoaștem un parte dar atunci vom cunoaște pe deplin. Deci nu, nu trebuie sa cunoștem totul, asa cum zici tu. Mai citește Biblia, ca nu o cunoști

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

M-am gândit nițel la răspunsul tau: am câteva întrebări care nu au răspuns după ce l-am citit. dar îți adresez doar 2:
Dacă în Luca 17:21 (verset pe care l-ai amintit) scrie că împărația lui Dumnezeu este înăuntrul nostru, de ce ne-a mai învățat și îndemnat Isus sa ne rugam pentru împărația lui Dumnezeu, de vreme ce ea e venită, e în oameni. Sau mă rog, în unii oameni, cei buni. Ce sens are sa te rogi să vină ceva ce a venit deja?
La faza cu "noi avem prooroci, și nu de puține ori Dumnezeu ne-a înștiințat de ce urma să se întâmple (bănuiesc ca prin acei prooroci). vezi ca Isus Cristos nu a spus ca semnul de identificare al adevăraților continuatori ai săi ar fi, proorociile, darurile miraculoase, vorbirea în limbi, ci ceea ce se scrie în Ioan 13:34, 35.
Iar despre cei ce fac proorocii în numele lui Isus, citim ceva interesant în Matei 7:21-23.
Cat despre ceea ce am spus eu: ca voi folosiți mereu scuza: "tainele Domnului" când nu știți sa explicați ceva. nu este ideea mea. Am avut un coleg de școală, Fineas, și un coleg de muncă, mai târziu, Gabriel. ambii erau penticostali, și ambii spuneau aceiași chestie: Când le puneam o întrebare la care nu aveau răspuns, sau ceea ce învățau ei era fals, băgau asta: tainele Domnului. El știe. Noi nu. El le vorbește în taine. Sau: noi suntem biserica adevarata. Eu întrebam: de ce? Că suntem singurii care avem vorbirea în limbi. Bun. și ce spuneți, sau ce vorbiți în limbi? Ce vă transmite Dumnezeu? Nu știm. sunt tainele lui. Dar el ne vorbește. Deci, departe de mine sa te jignesc. Dar asta mi-au spus frații tai. Sincer.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai mult, dacă împărația este înăuntrul nostru, de ce se spune în Luca 4:43 că Isus anunța și altor orașe Evanghelia Împărației? Ce le anunța? Logic acum. Oameni buni aveți Împărația înăuntru?
Dar dacă descoperi ca Împaratia este altceva, ceva ce nu este înăuntrul nostru, ceva ce încă nu a venit, ceva ce trebuie anunțat. parcă totul capătă culoare nu? Nu mai sunt taine, să mă exprim în limbajul foștilor mei colegi.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă împărația lui Dumnezeu este înăuntrul nostru, ce vrea să ne spună Isus în Matei 4:17? Sau însemnătate aveau cuvintele lui? Ce trebuiau să înțeleagă acei oameni care îl ascultau?

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă împărația lui Dumnezeu este în interiorul, în inima, în ființa tuturor celor drepți aprobați de Dumnezeu, care este înțelesul cuvintelor din Matei 24:14? Ce le va fi predicat oamenilor?

Iată câte întrebări apar dacă acceptăm concepția nebiblica conform căreia împărația lui Dumnezeu este înăuntrul nostru. Cu siguranță altceva a vrut sa zică Isus Cristos în Luca 17:21. Nu? Sau din nou, nu folosim logica? Tot cu căluțul? Tot cu căluțul? laughing

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Niciun "căluț". Nu e ok. Eu ți am răspuns la întrebări, tu trebuia sa faci la fel, nu sa nu adresezi alte întrebări. Stau și îmi pierd efectiv timpul ca să explic și tu în loc sa răspunzi la rândul tău la întrebările mele, îmi adresezi altele. Păi, ce crezi, îți mai răspund?

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai dacă răspunsul tau nu lămurește situația, din contră, o complică și creează alte și alte întrebări, nu-i logic sa ți le pun?
Vezi și asta e o dovada ca nu te interesează cu adevărat sa afli adevărul, ci vrei sa găsești suficiente dovezi pentru doctrina penticostala. Nimic mai mult. Dar în Biblie nu le găsești. pentru că, după cum vezi, sunt N întrebări la care nu ai răspuns. Exemplul cu Împărația lui Dumnezeu este cel mai elocvent: pe tine la biserica te învață că e în oameni, ca e o stare buna a inimii, și Biblia învață altceva: ca este un guvern ceresc, instituit de Iehova Dumnezeu, condus de Isus Cristos împreună cu cei 144.000 de bărbați și femei "cumpărați" de pe pământ, și au ca scop repararea răului făcut de Diavol și demoni, aducerea omului la perfecțiune, restabilirea a tot ceea ce a însemnat gradina Eden, și în cele din urmă după testul final, distrugerea definitiva a Diavolului și a celor ca atunci, la testul final vor alege sa treacă de partea lui. In cele din urmă însuși Regele Isus Cristos se va supune și se va pleca înaintea lui Iehova Dumnezeu în semn de închinare și ii va preda omenirea re-adusa la perfecțiune pentru ca Dumnezeu sa fie totul pentru toți. 1Corinteni 15:28.
Iata cum o simplă învățătura biblică demontează minciunile care se predau și în biserica ta:

1) Dumnezeu și Isus Cristos sunt una aceiași persoana. Fals. Altfel Isus nu mai declara ca Tatăl este mai mare, și nu se mai supunea/închina înaintea lui Iehova. Ioan 14:28.

2) toți oamenii buni merg la cer. Fals. Un număr limitat: 144.000 și au ca scop readucerea perfecțiunii, pentru ca oamenii să se bucure pentru eternitate de viață aici pe pamant. Revelația 5:9, 10
3) Împărația lui Dumnezeu este în inima noastră. Fals. Este un guvern ceresc real condus de Isus Cristos. Guvernul pentru care și tu te rogi: "vie Împărația ta, precum în cer și pe pămant" - adică cum s-a făcut ordine în cer când Diavolul a fost învins și aruncat jos, asa sa fie și pe pămant. Apocalipsa/Revelația 12:9-12.

Și lista poate continua. Deci înțelegi de ce nu îți răspund? Sau tot cu căluțul. laughing

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Cum sa nu ma intereseze sa aflu adevărul? Deja l-am aflat, adevărul e Cuvântul și Cuvântul e Hristos și cunosc ceea ce trebuie sa cunosc, nu am nevoie de ideile turnului de veghe ca să ma "lumineze" ptc știu multe despre voi și nu mi-a fost deloc greu sa aflu ca voi aveți multe erezii pe care, desigur, le pot spune. Iar acum sa îți răspund:

1)Explicatia e foarte simplă. Versetul menționat de tine nu spune ca Domnul Isus nu e Dumnezeu, dar mai trebuie și sa înțelegem Biblia când o citim. Atunci Domnul Isus vorbea de pe pământ, în calitate de Om, asa cum scrie în Filipeni 2:6, 7. Acolo scrie clar ca Domnul Isus a luat chip de rob și S a făcut ASEMENEA oamenilor și din Evrei 2:9 știm ca Domnul Isus a fost pentru puțin timp mai prejos decât îngerii pentru a putea sa ne mântuiască. Deci Domnul Isus când a spus ca Tatăl e mai mare, a spus o când era pe pământ în trup, când era mai prejos decât îngerii.

2) Nici nu are rost sa vorbesc despre acei 144.000 cu tine ptc voi luați Biblia numai asa cum vreți voi. Adică de unde știți ca în 1935 s-a încheiat numărătoarea? În Apocalipsa 7:4 scrie foarte clar ca acei 144.000 fac parte din Israel dar voi spuneți ca martorii de la Rusalii pana la 1935 fac parte din acei 144.000. Nu aveți suport biblic pentru asta, deci nu mă lua pe mine cu 144.000 ptc din start aceasta învățătură a voastră e falsă, deci n are rost sa vb despre acei 144.000.

3) De unde știi tu ca e fals? Adică Biblia minte? Am trăit sa o aud și pe asta. Dacă Biblia spune un lucru, asa este și nu încape loc de îndoială.

Și lista mea de întrebări e lunga, diferența e că tu nu poți avea un răspuns biblic la acele întrebări

| meko121233 a răspuns (pentru anonim_4396):

1) Chiar și după înălțarea lui Isus la cer, apostolii săi l-au descris pe Tatăl ca având o poziție separată și superioară în raport cu Isus. (1Co 11: 3; 15:20, 24-28; 1Pe 1: 3; 1Ioan 2: 1; 4: 9, 10)

2) „Adică de unde știți ca în 1935 s-a încheiat numărătoarea?"? Nu s-a încheiat în 1935 numărătoarea. Enumerarea triburilor din Apocalipsa nu puteau fi triburile Israelului antic, deoarece nu a existat niciodată un trib al lui Iosif. În plus, triburile lui Efraim şi Dan nu sunt incluse în această enumerare, iar leviţii, care fuseseră puşi deoparte pentru serviciul de la templu, nu erau socotiţi printre cele douăsprezece triburi.) Așadar, este vorba despre Israelul spiritual al lui Dumnezeu.

3) Biblia nu ne învață că Regatul cerurilor este în inima noastră în sensul că domnește prin intermediul inimii cuiva. Dimpotrivă, ea arată că „cuvântul despre regat", sau „vestea bună despre regat", poate și trebuie să ne influențeze inima. De fapt, Regatul lui Dumnezeu are conducători, supuși, legi și mandatul de a duce la îndeplinire voința lui Dumnezeu în cer și pe pământ.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

1) Isus a zis: sunt Fiul lui Dumnezeu.
2) Fariseii au zis: Este demn să moară fiindcă s-a făcut pe pe sine FIUL lui Dumnezeu.
3) "Dar voi cine spuneți ca sunt? Simon Petru a răspuns și a zis: tu ești Cristosul FIUL Dumnezeului celui viu. Matei 16:15
4) Diavolul, care o perioada a fost în ceruri ca înger bun, care a colaborat cu Isus cand si Isus era in ceruri, a zis: "Dacă ești FIUL lui Dumnezeu... "
Și vii tu beaupasant și spui: nu domne, Isus Cristos este Dumnezeu. Punct. Si tot noi suntem problema. :)) ceaa căluț. Ceaa.

2) sunt Martor al lui Iehova născut în familie de Martori, și părinții mei de mici au fost Maartori ai lui Iehova... deci avem în familie o istorie de 60 de ani de când am ales sa credem ceea ce spune Biblia, dar nu am auzit niciodată ideea cu Rusaliile și cu ce alte aberații ai spus tu acolo. Dar poate știi tu mai bine. Și da, Biblia vorbeste despre 2 grupuri care ii slujesc lui Dumnezeu, numite turma mică, și Alte oi. Turma mică este limitata la 144.000 de bărbați și femei aleși de pe pământ. Care vor fi regi și preoți peste pământ.
Eu ca un simplu cititor al Bibliei ma intreb: dacă cei buni merg toți în Rai. Cei răi în Iad. La chin veșnic, pământul ars. (precum spui) ăștia 144.000 vor domni peste un pământ pustiu? Nelocuit?

3) da e falsă ideea ca Împărația lui Dumnezeu este o stare a inimii. Sau este înăuntrul nostru, Deoarece nu poți explica logic ce anunța Isus Cristos în Luca 4:43, Matei 3, sau Matei 24:14. Care este vestea bună a Împărăției?

A, și să-ți mai spun ceva: Martorii lui Iehova nu au pretenția ca sunt infailibili, ca nu greșesc în înțelegerea Bibliei... din contră, când realizăm ca am înțeles și am predat greșit un lucru, îl recunoaștem și îl corectam. Pentru ca nu-i asa, lumina vine crescând. La 5 dimineața este puțină lumina, la 7 mai multa, la 11 mai multa și la amiaza e clar. e vizibil tot. În plus Iehova Dumnezeu dezvăluie anumite lucruri când consideră el ca e momentul, nu când vor oamenii. Fie ei și Martori ai lui Iehova. Sa știi asta de la un Martor al lui Iehova.
Cat despre turnul de veghe :)) mă faci să râd. Nu vreau sa fiu rău, dar nici nu ma pot abține. Ai vrea tu sa te bucuri de unitatea pe care o creează revista Turnul de Veghe. Ai vrea tu ca Penticostalii din Fiji, Guam, Australia, România, și toate celelalte aproximativ 240 de țări și teritorii sa fie toți hrăniți spiritual cu aceiași hrana spirituală. Dar stai, sunt sute de țări și teritorii unde nu se propovăduiește doctrina penticostala. sunteți mulți în America, și în general în tarile dezvoltate. Nu știi sa îmi spui nimic despre frații tăi penticostali din Rota, Zimbabwe, Congo Nigeria. Sudan, etc. Eu știu să-ți spun ceva despre Martorii lui Iehova din acele țări, și din orice țară îți alegi tu. ORICE ȚARĂ. sa nu mai zic ca deținem top 3 cele mai traduse reviste din lume, Turnul de Veghe, Treziţi-vă, și cel mai tradus site web, www.jw.org/ro mult peste google.com, Wikipedia, OMS, sau ONU. Pam Pam.
Și, bonus pentru tine, ca mi-esti simpatică. toată munca asta imensă cât este în spate, este făcută voluntar. Adică nu primim bani. Nici ca mergem la ușile oamenilor, nici ca traducem, construim, vorbim în Sala Regatului, ori ne vezi pe stradă la căruciorul cu literatura. Toți adulții au loc de muncă. Apoi în timpul lor liber fac ceva și pentru Dumnezeu și semenii lor. Nici "pastorii" noștri nu au salariu. Nici vreun beneficiu economic ori material de pe urma faptului ca sunt Martori ai lui Iehova. la voi cum e? :D

| anonim_4396 explică (pentru meko121233):

1) Versetele date de tine nu exclud Dumnezeirea lui Hristos. Spre ex, în 1 Corinteni 11:3 scrie ca Dumnezeu este Capul lui Hristos. Dar tot aici scrie ca bărbatul e capul femeii. Dacă faptul ca Dumnezeu este Capul lui Hristos Îl exclude pe Domnul Isus de la Dumnezeire, atunci și faptul ca bărbatul este capul femeii exclude femeia ca fiind om. Acesta e raționamantul tău, asa i?
În 1 Corinteni 15:20 scrie ca Domnul Isus a înviat. Unde scrie ca nu e Dumnezeu?
În 1 Petru 1:3 scrie ca Dumnezeu este Tatăl Domnului Isus. Da, ok, știam asta de la începutul Noului Testament. Altceva?
În 1 Ioan 2:1 scrie ca avem la Tatăl un Mijlocitor, și anume pe Domnul Isus. Da, din nou, știam deja ca El e Mijlocitorul nostru. Dar asta inseamna ca nu e Dumnezeu? laughing
În 1 Ioan 4:9, 10 scrie că Dumnezeu a trimis în lume pe singurul Sau Fiu. Da, știm cu toții ca Domnul Isus a venit pe pământ, Și a lăsat slava pentru puțin timp și a devenit ca un om la înfățișare și asta ca să ne mântuiască. Dar nu înțeleg, scrie cumva ca Domnul Isus nu e Dumnezeu?

2) Cum adică semințiile din Apocalipsa nu sunt semințiile reale ale lui Israel? Atunci ce sens ar fi avut să le mai enumere? Și dacă ar fi doar niște nr simbolice înseamnă că și 144.000 e un nr simbolic, dar voi spuneți clar că nu este un nr simbolic, ci e unul literal. Pai, care e adevărul pana la urma? În plus, ar trebui sa mai citești Biblia ptc scrie CLAR în Apocalipsa 7:7 ca și leviții sunt incluși în acei 144.000, nu sunt excluși cum ai spus tu.

3) Cum adică Biblia nu ne învață că Împărătia lui Dumnezeu e in inima noastră? Scrie negru pe alb în Luca 17:21 ca Împărătia lui Dumnezeu e înăuntrul nostru. Doar nu minte Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Da, Domnul Isus e Fiul lui Dumnezeu, știu asta de când eram mica, nu cred că era necesar sa îmi reamintești. Poate e nevoie sa îți reamintesc eu ca Domnul Isus e Dumnezeu.
În Ioan 20:28, după ce Toma L a văzut pe Domnul Isus înviat, I a spus: "Domnul meu și Dumnezeul meu!". În 2 Petru 1:1, în partea finala versetului scrie: "prin dreptatea Dumnezeului și Mântuitorului nostru Isus Hristos".
In Tit 2:13 scrie: "așteptând fericita noastră nădejde și arătarea slavei marelui nostru Dumnezeu și Mântuitor, Isus Hristos."
În Galateni 1:1 scrie clar: "Pavel, apostol NU de la Oameni, nici printr-un OM, ci prin ISUS HRISTOS și prin Dumnezeu Tatăl, care L-a înviat din morți" și în versetele 11 și 12 scrie așa: "Fraților, vă mărturisesc că Evanghelia propovăduită de mine NU este de obârșie OMENEASCĂ, pentru că n-am primit-o, nici n-am învățat-o de la vreun OM, ci prin descoperirea lui ISUS HRISTOS.". În Isaia 9:6 scrie și mai clar: "Căci un Copil ni S-a născut, un Fiu ni S-a dat și domnia va fi pe umărul Luu; Îl vor numi: Minunat, Sfetnic, DUMNEZEU TARE, Părintele veșniciilor, Domn al păcii.".
În plus, mai e ceva destul de ușor de înțeles: în Isaia 43:11 scrie ca Dumnezeu e singurul Mântuitor. La fel și în cap 45 unde scrie că Dumnezeu e singurul Dumnezeu drept și mântuitor și aceeași idee este accentuată în Osea 13:4. În Isaia 45:5 scrie ca Dumnezeu e Domnul si nu mai este altul, la fel și în versetul 6. La fel si în Deuteronomul 6:4 unde scrie ca Domnul Dumnezeul nostru e singurul Domn. Deci, Dumnezeu e singurul Domn și singurul Mântuitor. Atunci, apare o întrebare. De ce în Noul Testament scrie de atâtea ori ca Domnul Isus e Domnul si Mântuitorul nostru? (2 Petru 1:1, 8,11, Tit 2:13 etc.). Dacă stam sa gândim și noi câtuși de puțin, ne dăm seama foarte rapid ca Domnul Isus e Dumnezeu, ptc nu exista alt Dumnezeu și nici alt Domn și Mântuitor decât unicul Dumnezeu (Tatăl, Fiul și Sfântul Duh).

2) Dar în Apocalipsa unde erau acei 144.000? În cer sau pe pământ? (Apocalipsa 19:1)

3) Cum sa fie falsă? Deci Domnul Isus e mincinos? În Luca 17:21 Domnul Isus a spus foarte clar că Împărătia lui Dumnezeu este înăuntrul nostru. Sau știi tu mai bine decât El?

Cat despre toată povestea cu martorii lui Iehova... Tu în ceea ce ai scris mai sus ai pus accentul pe OAMENI și nu pe Dumnezeu. Ce îmi pasa mie ce faceți voi? Mie îmi pasa ce face Dumnezeu. Nu mai scoate în slăvi martorii, că cine se inalta va fi smerit, asa ca ai grija. Nu îmi pasa ce fac penticostalii din alte țări sau dacă sunt exact ca cei din România. Mântuirea e personală. Crezi ca nu mai dorm bine la noapte dacă nu știu cum sunt penticostalii din America? laughing Sau crezi ca nu mai dorm bine la noapte dacă noi nu avem reviste și site uri foarte traduse? laughing. Dacă faceți ce faceți nu înseamnă că asta va mântuiește, știm foarte clar ca mântuirea vine prin credință, nu prin fapte. Și ghici ce? Nici noi nu primim bani pentru ca suntem penticostali, nici pastorii nu sunt plătiți pentru ceea ce fac sau sunt, nimeni nu e plătit pentru nimic. Sau ce? Credeai ca numai la voi e asa? rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Citiți și voi alte cărți înafară de Biblie! Știți prea multe informații...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Citesc și alte cărți, dar Biblia e și va fi mereu pe primul loc ptc e singura carte care ne poate mântui sufletele

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Foarte bine! Sunteți foarte deștepți amândoi.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok. Împărația este în inima noastră. Ce anunța Isus în Luca 4:43? În Matei 24:14, ce trebuie sa anunțăm? Spune punctual.
Și vezi ca ar trebui sa te intereseze ce fac penticostalii din alte țări. 1Petru 2:17, asta dacă ați fi o organizatie unită. dacă sunteți fără cap și fără coadă, te interesează doar de pielea ta.

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Evanghelia Împărăției lui Dumnezeu. Ce i asa greu de înțeles?
În 1 Petru 2:17 scrie sa i iubim pe frații noștri. În mod foarte clar se refera sa i iubești pe toți, dar dacă eu nu i cunosc, cum ii pot iubi? Desigur, dacă as avea ocazia sa ii cunosc sau sa ii vad sau sa aud despre ei, i as putea iubi, dar dacă nu știu nimic despre ei, rămâne sa ii iubesc pe cei pe care ii știu, nu i logic? Nu scrie în Biblie sa i iubești pe toți de pe tot pământul și dacă nu i cunoști sa te informezi despre ei ca să ii cunoști și sa ii poți iubi. Peste tot unde era vorba în Biblie sa îți iubești frații cred ca era vorba de cei din aceeași biserica, ori pe cei pe care ii cunoști (spre ex, Filimon nu cred ca era din aceeași biserica cu Pavel, dar tot trebuiau sa aibă dragoste de frati unii pentru alții deoarece se cunoșteau).

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Buun. Mergem pe drumul cel bun. Sa presupunem ca suntem.colegi de școală. De banca chiar. Eu având altă religie fata de tine. Și tu, ca un bun creștin, vrei să respecți porunca lui Isus de anunța Evanghelia Împărăției. Cum procedezi? Ceva în genul:
-Alexandru
- Da beaupasant.
- Uite vreau să-ți spun și ție Evanghelia Împarației.
- te ascult
- pai gata, ți-am zis. Paa. Ne vedem mâine la școală.

Cam asa ceva, sau cum?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Munci cinstite, in nici un caz fraude.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu mă refeream când ajungi acolo, la ce ești pus să lucrezi.

| amdrei3239 a răspuns:

Imagineaza-ti ca esti Dumnezeu si vin la tine toti neispravitii care au senzatia ca daca au crezut prosteste ceva sunt automat mantuiti.
Ce ai putea sa faci cu ei cand nu sunt buni de nimic?

| anonim_4396 explică (pentru amdrei3239):

Mă gândesc că poate ne va pune să vindem ceva lucruri la un magazin sau să culegem fructe/legume. Cam la asta mă gândesc. Mă gândesc că seara ne vom aduna cu toții și vom mânca, vom vorbi.
Nu cred în noțiunea de "Iad", dar oamenii care au ucis pe alții(de ex.)cred că vor ajunge printre alți oameni care au ucis pe alții.

| Lardel12 a răspuns:

Cei care au credință.Nu contează ce lucrezi.Conform Ioan 3:16 "Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea că a dat pe singurul Său Fiu că oricine crede în El să nu piară ci să aibă viață veșnică"

| anonim_4396 explică (pentru Lardel12):

Eu mă refeream la ce se-ntâmplă după moarte, ce ești pus să lucrezi în viața de apoi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu cred că ești pus sa lucrezi ceva.