| SandraEve a întrebat:

Ce i-ati spune sau L-ati intreba pe Dumnezeu daca ati fi pusi fata in fata cu El?

81 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ultima oara mi-a spus ca Henri Coanda are dreptate! "Adevarul are tot atatea forme de abstract, precum abstractul, forme de absurd". Henri Coanda.winking Iar pe Henri Coanda l-am ascultat personal, atunci cand a rostit acesta cugetare!

Răspuns utilizator avertizat
| andronik93 a răspuns:

Grea intrebare laughing probabil ca l-as intreba daca i-am validat asteptarile pe care le avea de la noi si care erau acelea

| Mclaren12 a răspuns:

Te referi la zeul evreiesc? Cine zice ca el ii "Dumnezeu"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost așezat în fața Lui,mi-a dat răspunsuri fără a pune întrebări!
De se va mai întâmpla aș bea un pahar de vin cu el și nu I-aș pune întrebări!
Întrebări la care nu și-ar dori nimeni răspunsul!
Ești credinciosă,crezi,te crezi sfântă? greșești mai mult decât îți imaginezi,El nu are nevoie de credincioși și sfinți,sfinți ce nu au existat niciodată,doar evrei psihopați ce și în ziua de azi oferă lumii tâmpenii(suficient că am zis tâmpenii) în care să creadă! El are nevoie să te uiți în sus și să ști tu că El e acolo doar că nu e doar El și trebuie să ști și asta! Nu are nevoie să împrăști credință,nu are nevoie de credincioși și nici de sfinți, nu are nevoie de cercetători și curioși, pui întrebări ce face placul celuilalt de lângă El. Nu suntem facuți să le punem întrebări nici Lui nici celuilalt, ci să mergem drept, ci să mergem drept!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu îmi pasă ce întrebare I-ai adresa Lui, dar încearcă, să vezi poți, ai o întrebare, oferă fair play și răspunde și tu la întrebarea pusă de tine!

| OldSoul a răspuns:

Cand o sa fiu impreuna cu sufletul pereche.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Iata-ma, Doamne!", cum i-au raspuns la chemare Moise si, altadata, preotul Anania, din Damasc. Sau asa cum spune Rugaciunea vamesului: "Dumnezeule, fii milostiv mie pacatosului!" si varianta sa: "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!" Cu Dumnezeu nu poti fi familiar, nici sa stai la palavrageala, pentru ca Dumnezeu este "foc mistuitor" si "infricosator". Dumnezeu este de fata pretutindeni, dar nu-L vedem noi, fiindca este nevazut. Nici nu este bine sa ne dorim sa-L vedem, ca sa nu cadem in inselare.
Totusi, avem sfintele icoane, care marturisesc intruparea lui Hristos, Fiul lui Dumnezeu, si care este Chipul lui Dumnezeu Cel nevazut. Cine a vazut pe Fiul, a vazut pe Tatal!
Folosind aceste "telefoane duhovnicesti", care sunt icoanele, putem sa-i spunem lui Hristos Dumnezeu-Omul problemele noastre si sa ne rugam Lui si Preacuratei Sale Maici, sau prietenilor si casnicilor lui Dumnezeu, care sunt sfintii reprezentati in icoane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta în ipoteza în care există,nu?
"De ce sunt atât de mulți copii care suferă,care mor de foame,de frig,de boli,care sunt abuzați, violați?"
"De ce ai permis atâtor oameni să nu creadă în Tine, de ce nu le-ai dat dovezi?"
"De ce vrei să credem orbește?"
"De ce nu ai împiedicat dezastrele naturale, războaiele, atentatele?"
Etc.

| Alfred0703 a răspuns:

Cat cere pe ora.

| SandraEve explică (pentru OldSoul):

Serios? happy hai mai, stie el cel mai bine cand si in ce circumstante si cred ca ar lasa sa fie o surpriza acel moment. Altfel, unde ar mai fi farmecul?

| SandraEve explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Am inteles :*

| SandraEve explică (pentru Ionut1492):

Despre ce boli vorbesti? happy

| SandraEve explică (pentru andronik93):

Buna intrebare, cred ca si eu la fel. Iar in caz contrar, ce as putea face pentru a nu-L dezamagi :*

| SandraEve explică (pentru Mclaren12):

Multi, printre care si eu. In conceptia mea, El este

| SandraEve explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu de ce ma ataci happy nu ma cred sfanta. Nici pe departe, am atatea pacate...cateodata imi e jena sa mai privesc catre cer si sa Ii spun ceva. Iar apoi, gresesti. El are nevoie de oameni buni si credinciosi. Nu e de ajuns sa privesti in sus cum spui tu.
Nu mai comentez, ar fi multe de spus

| SandraEve explică (pentru anonim_4396):

Foarte frumos :* chiar mi-a facut placere sa citesc ce ai scris!

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru anonim_4396):

E impropriu sa-l intrebi pe Dumnezeu lucrurile acelea, pentru ca nu El e de vina. Sigur, nimic nu e intamplator si toate au rostul lor. Si dovezi exista, trebuie doar sa le vezi, sa le cauti si sa le recunosti.

| SandraEve explică (pentru anonim_4396):

Ai raspuns la toate intrebarile acestea. Doar ca fie nu te-ai interesat, fie nu vrei sa te interesezi. Oricum nu ai crede alege argumente...din moment ce ai intreba asa ceva. Denota in primul rand lipsa de credinta si incredere in El totala si lipsa de documentare. Prin documentare nu zic discutii cu oameni de stiinta sau atei

| SandraEve explică (pentru Alfred0703):

Mda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SandraEve):

Am răspuns? De la El? Nu cred.Depinde care ar fi acele argumente.
Cred în Dumnezeu.Dar nu pot s-o fac orbește,fără să-mi pun niciun fel de întrebare.
Ce e în neregulă cu oamenii de știință/cu ateii? Îi consideri mai prejos,doar pentru că nu îți împărtășesc convingerile, cel puțin ateii?
Te-ai gândit că poate sunt atei care la început au crezut, dar nu au primit ajutor când au avut nevoie, nu au primit răspuns la rugăciunile lor și au încetat să creadă? Nu spun că e bine, dar nu știu.e o dovadă de lașitate sau de curaj? La unii e prima.La alții e a 2-a.Și cei dintr-a 2-a categorie, chiar dacă din punctul meu de vedere greșesc, merită respect pentru că acceptă că sunt pe cont-propriu, pentru că nu se bazează pe un ajutor divin.

| OldSoul a răspuns (pentru SandraEve):

Pai daca intru in depresie si ma sinucid fix inainte sa dau de tipa aia?
Sau cum mai ziceam... o sa-mi intalnesc sufletul pereche la propria-mi inmormantare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Nu,nu e de vină, dar permite să se întâmple toate astea.Nu știu de ce, nu îl acuz, nu sunt în măsură s-o fac, doar nu înțeleg.
Dovezi există. dacă ar exista cu adevărat dovezi incontestabile toți am crede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SandraEve):

Nu,dacă El ne-a creat,El ne vrea cu capul sus,nu te atac,dar sunt cercetări ce faci tu și știm amândoi ce înseamnă cercetările...
Are nevoie de noi pentru a crede în El,El va exista prin credința noastră,să credem doar,tamtam-ul despre El nu e necesar,nu are nevoie de asta,ne-a oferit marea,oceanele în care ne putem spăla păcatele,soarele de care mulți se feresc să priveasă la el,pentru a ne lumina,ploi să ne trezească din a face greșeli și multe altele în care să avem o viață,să trăim...să ne bucură de tot ce neîți oferă,nu,nu Se supără când greșim,când păcătuim,nu ne-a făcut perfecți! De ce să Îl slavim când nu credem suficient în El,de ce să căutam răspunsuri care nu le vom primi niciodată? El știe ce faci, dar tu ști ce vrea El de la tine? Nu ști, crede în El, e suficient, asta vrea El...fi creația Lui nu a lumii în care trăiești, ricică capu sus și El va ști ce vrei și asta vrea și El, să trăiești cu gândul spre El nu la altceva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SandraEve):

Da,foarte frumos, cuvinte dintr-o carte ce nu o înțelegem! Copy/paste, asta vrea lumea să facem, nu să înțelegem!

| SandraEve explică (pentru m1dn1gh7):

Mai mult decat corect ceea ce spui

| SandraEve explică (pentru anonim_4396):

Hei, nu am spus ca sunt mai prejos decat ceilalti. Toti suntem egali :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SandraEve):

Egali? Nu.Nu am fost, nu suntem, nici nu vom fi.Sungem egali din anumite puncte de vedere și complet diferiți din altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce,cu ce m-ar ajuta răspunsurile după ce faptelw sunt consumate, îmi văd de viață și El dacă există pentru noi va înțelege.•

| SandraEve explică (pentru anonim_4396):

In ochii lui Dumbezeu suntem toti egali pana la proba contrarie. Pe tori ne iubeste la fel si ne poate ierta chiar si in ultima clipa. Diferenta care ne deosebeste dupa cum ai spus si tu, e aceea ca unii nu vor mantuire. Iar El nu ne-o da fortat