| SandraEve a întrebat:

Ce i-ati spune sau L-ati intreba pe Dumnezeu daca ati fi pusi fata in fata cu El?

81 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ca si ateu nu se indoieste de propria lui existenta? as fi curios ce ar spune, oare ar putea crede ca un zeu apare din nimic si creeaza totul din absolut nimic, de ce cere credinta oarba? de ce nu se arata?

| SandraEve explică (pentru RAY):

Poftim? laughing) ok, intreaba-L asta. O sa rada chiar si El
Succes

| OldSoul a răspuns:

Cand o sa fiu impreuna cu sufletul pereche.

| SandraEve explică (pentru OldSoul):

Serios? happy hai mai, stie el cel mai bine cand si in ce circumstante si cred ca ar lasa sa fie o surpriza acel moment. Altfel, unde ar mai fi farmecul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SandraEve):

Am răspuns? De la El? Nu cred.Depinde care ar fi acele argumente.
Cred în Dumnezeu.Dar nu pot s-o fac orbește,fără să-mi pun niciun fel de întrebare.
Ce e în neregulă cu oamenii de știință/cu ateii? Îi consideri mai prejos,doar pentru că nu îți împărtășesc convingerile, cel puțin ateii?
Te-ai gândit că poate sunt atei care la început au crezut, dar nu au primit ajutor când au avut nevoie, nu au primit răspuns la rugăciunile lor și au încetat să creadă? Nu spun că e bine, dar nu știu.e o dovadă de lașitate sau de curaj? La unii e prima.La alții e a 2-a.Și cei dintr-a 2-a categorie, chiar dacă din punctul meu de vedere greșesc, merită respect pentru că acceptă că sunt pe cont-propriu, pentru că nu se bazează pe un ajutor divin.

| OldSoul a răspuns (pentru SandraEve):

Pai daca intru in depresie si ma sinucid fix inainte sa dau de tipa aia?
Sau cum mai ziceam... o sa-mi intalnesc sufletul pereche la propria-mi inmormantare.

| SandraEve explică (pentru anonim_4396):

Hei, nu am spus ca sunt mai prejos decat ceilalti. Toti suntem egali :*

| SandraEve explică (pentru OldSoul):

Esti bleg daca faci asta laughing nu merita nici cea mai minunata faptura de pe pamant sa iti dai tu viats pentru ea. Daca te sinuzici, pierzi dreptul la mantuire. Viata e un dar dat de la El, cel mai frumos dar. Tot El are dreptul sa il rascumpere, nu tu, si in niciun caz pentru o fatuca

| OldSoul a răspuns (pentru SandraEve):

Asa am zis si eu laughing
Dar si singuratatea te ucide incet
Aia e, si sanatoriiile sunt o alternativa nu? rolling on the floor

| SandraEve explică (pentru OldSoul):

No, gandeste pozitiv :p

| OldSoul a răspuns (pentru SandraEve):

Corect, sa vedem partea plina a paharului laughing
Nu o persoana iti mananca zilele, ci lipsa ei rolling on the floor
Stii, deja ma simt mai bine

| SandraEve explică (pentru OldSoul):

Ai rabdarez o sa apara acea persoana cand ai sa incetezi sa o doresti cu atata ardoare. Sunt alte chestii mai importante pe care te-ai putea axa

| OldSoul a răspuns (pentru SandraEve):

Cine mai are nevoie de psiholog cand te are pe tine aici?
THXwinking

| SandraEve explică (pentru OldSoul):

Nu stiu daca esti ironic sau nu laughing sper ca nu

| OldSoul a răspuns (pentru SandraEve):

Nu sunt ironic
Incurajarile si sfaturile de bine sunt ceva pozitiv
Nu-s atat de distrus cat sa fac misto de oamenii buni laughing
Nu de alta, dar si eu sunt unul din ei.

| SandraEve explică (pentru OldSoul):

Mersiiii, apreciez :*

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

De ce ar rade dumnezeu? apropo crestino dumnezeu nu rade, el nu este supus firi umane, dar de unde sa stii tu, care nu stii tatal nostru fara copy paste

| SandraEve explică (pentru RAY):

Dormi in continuare, papa

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Dar tu ce l-ai intreba?

| SandraEve explică (pentru RAY):

Am mai raspuns de doua ori. L-as intreba cat de tare L-am dezamagit si ce as putea face, cum as putea face sa fiu mai puternica.

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Isi raspund, sa citesti biblia, cred ca daca exista Dumnezeu e dezamagit sa stie ca nu cunosti cuvantul lui

| SandraEve explică (pentru RAY):

Nu stiu ce te face pe tine sa crezi ca "nu stiu tatal nostru decat cu copy paste" sau ca nu am citit biblia. Dar e strict parerea ta si cu cea mai mare sinceritate iti spun ca ma doare undeva de ea.
Si Dumnezeu e mult mai dezamagit in momentul asta de falsele tale acuze si judecata adusa mie decat daca stiu eu vreo rugaciune sau nu. El stie mai bine cine sunt eu, ce stiu, ce nu, ce cred, ce nu. Nu stau eu acum sa iti dovedesc tie ceva, nu e asta telul meu in viata. Ramai la nivelul ala si incearca sa incetezi sa mai intri in polemici. Cred ca ai o varsta ...ai nu dai dovada de maturitatea aferenta

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Deci dreptul la libertatea de exprimare te face imatur nu stiam

| SandraEve explică (pentru RAY):

Care libertate de exprimare? laughing exprima-te in alts parte si nu prin JIGNIRI sau FALSURI

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Cine te a jignit fata, nu minti, ai o mentalitatea foarte dogmatica, inchisa, comunista chiar

| Donsavas a răspuns:

De ce sentimentele si emotiile noastre sunt provocate de niste reacții chimice ce pot fi controlate

| mentholinks a răspuns:

Daca e asta biblic, i-as spune ca m-a dezamagit.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ultima oara mi-a spus ca Henri Coanda are dreptate! "Adevarul are tot atatea forme de abstract, precum abstractul, forme de absurd". Henri Coanda.winking Iar pe Henri Coanda l-am ascultat personal, atunci cand a rostit acesta cugetare!

| SandraEve explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Am inteles :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru SandraEve):

Unii nu o vor pentru că nu cred în El.
Dacă există,da,noi vom avea de câștigat, ei de pierdut.
Dacă nu există, tu(și alții, poate și eu, dar tu ești aia cu virginitatea până la căsătorie)te-ai privat singură de anumite lucruri doar din cauza unei false credințe.

| SandraEve explică (pentru anonim_4396):

Exact, total adevarat. Hm nu mi-am facut un țel din a ma casatori virgina, nu se stie niciodata ce se va intampla. Dupa cum am spus, sunt si eu atat de pacatoasa cat ceilalti, poate mai pacatoasa ca marea majoritate
Iar in cazul in care nu exista, asta este... oricum firea asa imi e si nu mi mi-ar parea rau de felul in care mi-am trait viata

| Mclaren12 a răspuns:

Te referi la zeul evreiesc? Cine zice ca el ii "Dumnezeu"?

| SandraEve explică (pentru Mclaren12):

Multi, printre care si eu. In conceptia mea, El este

| Mclaren12 a răspuns (pentru SandraEve):

Si "multi" aia ce pozitie au? Nu sunt nici pe departe ceva eruditi ai religiei crestine, nu l-au vazut si n-au vorbit niciodata pe Yehova, de fapt pana la un punct isi resping propriile basme biblice, ipocrizie totala. Pozitia celor "multi" care cred ca Yehova este "Dumnezeu" este cea a unor oameni simpli care nici macar n-au citit biblia probabil si doar cred orbeste in niste bazaconii doar pentru ca asta li s-a spus de la nastere, sa aiba credinta si doar sa creada. Din cauza indoctrinarii si a ignorantei refuzati sa acceptati asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost așezat în fața Lui,mi-a dat răspunsuri fără a pune întrebări!
De se va mai întâmpla aș bea un pahar de vin cu el și nu I-aș pune întrebări!
Întrebări la care nu și-ar dori nimeni răspunsul!
Ești credinciosă,crezi,te crezi sfântă? greșești mai mult decât îți imaginezi,El nu are nevoie de credincioși și sfinți,sfinți ce nu au existat niciodată,doar evrei psihopați ce și în ziua de azi oferă lumii tâmpenii(suficient că am zis tâmpenii) în care să creadă! El are nevoie să te uiți în sus și să ști tu că El e acolo doar că nu e doar El și trebuie să ști și asta! Nu are nevoie să împrăști credință,nu are nevoie de credincioși și nici de sfinți, nu are nevoie de cercetători și curioși, pui întrebări ce face placul celuilalt de lângă El. Nu suntem facuți să le punem întrebări nici Lui nici celuilalt, ci să mergem drept, ci să mergem drept!

| SandraEve explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu de ce ma ataci happy nu ma cred sfanta. Nici pe departe, am atatea pacate...cateodata imi e jena sa mai privesc catre cer si sa Ii spun ceva. Iar apoi, gresesti. El are nevoie de oameni buni si credinciosi. Nu e de ajuns sa privesti in sus cum spui tu.
Nu mai comentez, ar fi multe de spus

| anonim_4396 a răspuns (pentru SandraEve):

Nu,dacă El ne-a creat,El ne vrea cu capul sus,nu te atac,dar sunt cercetări ce faci tu și știm amândoi ce înseamnă cercetările...
Are nevoie de noi pentru a crede în El,El va exista prin credința noastră,să credem doar,tamtam-ul despre El nu e necesar,nu are nevoie de asta,ne-a oferit marea,oceanele în care ne putem spăla păcatele,soarele de care mulți se feresc să priveasă la el,pentru a ne lumina,ploi să ne trezească din a face greșeli și multe altele în care să avem o viață,să trăim...să ne bucură de tot ce neîți oferă,nu,nu Se supără când greșim,când păcătuim,nu ne-a făcut perfecți! De ce să Îl slavim când nu credem suficient în El,de ce să căutam răspunsuri care nu le vom primi niciodată? El știe ce faci, dar tu ști ce vrea El de la tine? Nu ști, crede în El, e suficient, asta vrea El...fi creația Lui nu a lumii în care trăiești, ricică capu sus și El va ști ce vrei și asta vrea și El, să trăiești cu gândul spre El nu la altceva!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce,cu ce m-ar ajuta răspunsurile după ce faptelw sunt consumate, îmi văd de viață și El dacă există pentru noi va înțelege.•

| SandraEve explică (pentru anonim_4396):

Ma rog, faci niste confuzii dar nu sunt eu in masura sa te luminez.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SandraEve):

Nu,a făcut-o El #

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu îmi pasă ce întrebare I-ai adresa Lui, dar încearcă, să vezi poți, ai o întrebare, oferă fair play și răspunde și tu la întrebarea pusă de tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Iata-ma, Doamne!", cum i-au raspuns la chemare Moise si, altadata, preotul Anania, din Damasc. Sau asa cum spune Rugaciunea vamesului: "Dumnezeule, fii milostiv mie pacatosului!" si varianta sa: "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!" Cu Dumnezeu nu poti fi familiar, nici sa stai la palavrageala, pentru ca Dumnezeu este "foc mistuitor" si "infricosator". Dumnezeu este de fata pretutindeni, dar nu-L vedem noi, fiindca este nevazut. Nici nu este bine sa ne dorim sa-L vedem, ca sa nu cadem in inselare.
Totusi, avem sfintele icoane, care marturisesc intruparea lui Hristos, Fiul lui Dumnezeu, si care este Chipul lui Dumnezeu Cel nevazut. Cine a vazut pe Fiul, a vazut pe Tatal!
Folosind aceste "telefoane duhovnicesti", care sunt icoanele, putem sa-i spunem lui Hristos Dumnezeu-Omul problemele noastre si sa ne rugam Lui si Preacuratei Sale Maici, sau prietenilor si casnicilor lui Dumnezeu, care sunt sfintii reprezentati in icoane.

| SandraEve explică (pentru anonim_4396):

Foarte frumos :* chiar mi-a facut placere sa citesc ce ai scris!

| anonim_4396 a răspuns (pentru SandraEve):

Da,foarte frumos, cuvinte dintr-o carte ce nu o înțelegem! Copy/paste, asta vrea lumea să facem, nu să înțelegem!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta în ipoteza în care există,nu?
"De ce sunt atât de mulți copii care suferă,care mor de foame,de frig,de boli,care sunt abuzați, violați?"
"De ce ai permis atâtor oameni să nu creadă în Tine, de ce nu le-ai dat dovezi?"
"De ce vrei să credem orbește?"
"De ce nu ai împiedicat dezastrele naturale, războaiele, atentatele?"
Etc.

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru anonim_4396):

E impropriu sa-l intrebi pe Dumnezeu lucrurile acelea, pentru ca nu El e de vina. Sigur, nimic nu e intamplator si toate au rostul lor. Si dovezi exista, trebuie doar sa le vezi, sa le cauti si sa le recunosti.

| SandraEve explică (pentru anonim_4396):

Ai raspuns la toate intrebarile acestea. Doar ca fie nu te-ai interesat, fie nu vrei sa te interesezi. Oricum nu ai crede alege argumente...din moment ce ai intreba asa ceva. Denota in primul rand lipsa de credinta si incredere in El totala si lipsa de documentare. Prin documentare nu zic discutii cu oameni de stiinta sau atei

| anonim_4396 a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Nu,nu e de vină, dar permite să se întâmple toate astea.Nu știu de ce, nu îl acuz, nu sunt în măsură s-o fac, doar nu înțeleg.
Dovezi există. dacă ar exista cu adevărat dovezi incontestabile toți am crede.

| SandraEve explică (pentru m1dn1gh7):

Mai mult decat corect ceea ce spui

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Big like, nota 10, meriti fundita

| Romanul86 a răspuns (pentru RAY):

Big Ok pentru @Yavanna se descurcă. laughing laughing laughing
1 : 0

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

Desi e o lauda ca nu stie tatal nostru, asa crestini sunteti voi a

| SandraEve explică (pentru RAY):

Zi-mi si mie, de unde ai tu aceasta certitudine?

| SandraEve explică (pentru Romanul86):

Hihi, mersii.

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Se vede ca habar nu ai, la cum te comporti esti foarte imatura

| SandraEve explică (pentru RAY):

Se vede ca nu am habar? Cum anume ti-ai dat tu seama?
De fapt, nici nu-mi pasa.

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Ba isi pasa, dar.negi asta in fine, eu ti am raspuns la intrebare atat in rest crezi ce vrei, daca voi crestini radeti de propia biblie ce sa spun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum zice: „Împărătia lui Dumnezeu este înăuntrul vostru" (Luca 17, 21) Nu cred ca ar trebui sa existe un "Dacã".
As intreba cum se obtine pacea interioarã, tu?

| SandraEve explică (pentru anonim_4396):

Probabil cum a mai spus cineva aici, daca e mandru de mine su ce as putea face pentru a ma apropia mai mult de mantuire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Iti place sa privesti gogule, a smug?"

Răspuns utilizator avertizat
| Romanul86 a răspuns:

Cred că am tăcea! Sau am zice : Pomenește-ne Domane în Împărăția Ta!

| Alfred0703 a răspuns:

Cat cere pe ora.

| SandraEve explică (pentru Alfred0703):

Mda

| anonim_4396 a răspuns (pentru SandraEve):

Egali? Nu.Nu am fost, nu suntem, nici nu vom fi.Sungem egali din anumite puncte de vedere și complet diferiți din altele.

| SandraEve explică (pentru anonim_4396):

In ochii lui Dumbezeu suntem toti egali pana la proba contrarie. Pe tori ne iubeste la fel si ne poate ierta chiar si in ultima clipa. Diferenta care ne deosebeste dupa cum ai spus si tu, e aceea ca unii nu vor mantuire. Iar El nu ne-o da fortat

| CVane a răspuns:

I-as spune:
U w0t m8? 1v1 me IRL

| Andrei258 a răspuns:

Nu trebuie saa l intrebi nimicstie tot

| SandraEve explică (pentru Andrei258):

Citeste cu atentie, te rog. Intrebarea se refera la tine. Ce l-ai intreba tu. Tu ce curiozitate ai avea laughing asta indica intrebarea. Tocmai ca El stie tot, L-ai putea intreba orice.

| Andrei258 a răspuns (pentru SandraEve):

Tocmai am citit nu l as intreba nimic pentru ca El stie totul despre mine sau despre oricare dintre noi inca din pantecele mamelor noastre

| SandraEve explică (pentru Andrei258):

Da mai, ideea e ca El stie. Tu nu
Si daca ai fi avut tu vreo curiozitate

| Andrei258 a răspuns (pentru SandraEve):

Nu am ce curiozitate sa am

| BlackOldSun a răspuns:

Care din asa zisi prieteni imaginiari te referi? Din astia cateva mii crezi ca numai al tau este cel adevarat? Nu cred ca asa avea asemenea ''viziuni'' dacat cu ceva. stimulente laughing dar dupa s-ar strange tot muntele Olimp si Asgard de zei!

| SandraEve explică (pentru BlackOldSun):

Uite ca Dumnezeu lasa la aprecierea ta daca vrei sa crezi sau nu. Iisus nu va veni din nou pe pamant sa se rastigneasca a doua oara la Acces Direct si sa faca eventual si o minune...doar ca sa crezi tu.
So... vrei sa crezi, bine. Nu, iar e bine.
Dumnezeu nu obliga la mantuire.

| andronik93 a răspuns:

Grea intrebare laughing probabil ca l-as intreba daca i-am validat asteptarile pe care le avea de la noi si care erau acelea

| SandraEve explică (pentru andronik93):

Buna intrebare, cred ca si eu la fel. Iar in caz contrar, ce as putea face pentru a nu-L dezamagi :*