| EmaS a întrebat:

Daca ar fi sa muriti la noapte si ati sta in fata lui Dumnezeu, si Dumnezeu v-ar intreba: "De ce ar trebui sa te las sa intri in cerul Meu?" ce I-ati spune?

Răspuns Câştigător
| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

Am avut ocazia sa imi marturisesc si eu operatia mea complicata care necesita moartea in 2010.Am fost operata la Bucuresti de coloana.Am avut scolioza idiopatica foarte grava...Am simtit dragostea si iubirea lui Dumnezeu si am vazut chiar intrarea in Rai. Aceea clasica..cu multa verdeata fericire si un Pom in mijloc. Fizionomia fetei mele era inca fericita si calma, chiar daca acestia ma inghetasera ca sa ma poata opera.Cand m-am dezghetat dr mi-au spus ca am stat foarte cuminte si ca eram fericita si alba ca si zapada de afara.Eram linistita. Acuma, va rog sa nu ma credeti o nebuna. Acesta a fost adevarul meu. Stiu cum e sa simti moartea, asa ca mai bine ne-am schimba opinia despre Dumenzeu si l-am privi ca pe un tata adevarat.

| EmaS explică (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Slavit sa fie Dumnezeu! El nu ii lasa pe cei care se incred in El de rusine si nici singuri.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

"si am vazut chiar intrarea in Rai. Aceea clasica..cu multa verdeata fericire si un Pom in mijloc." pam pam, nu e nevoie sa zici mai mult.

| surfer01 a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Ai aberat de la anestezice.

| ErrorFound a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Era un cosmar, trezeste-te! Totul s-a intamplat in subconstientul tau, n-a fost nimic "magic".

125 răspunsuri:
| EmaS explică:

Nu gasim nicaieri in Biblie ca la Judecata se poate negocia. De aceea Dumnezeu spune:''Astazi, daca auziti Glasul, nu va impietriti inimile ci intoarceti-va la Dumnezeu.,, http://lldordorll.blogspot.ro/......nu-va.html

| chelstone a răspuns:

Dar ce-l face pe dumnezeu sa creada ca eu vreau sa INTRU ( laughing ) in cerul lui? Poate eu vreau sa stau PE cerul lui... Asa, pe norisori laughing Hai, ma Ema, iar incepi cu bazaconii?

| EmaS explică (pentru chelstone):

Hai mai Chelstone, de ce nu recunosti ca ti-ar placea sa zbori inspre cer sa plutesti pe norisori, in schimbul iadului?

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

laughing laughing Da, asta-i tot ce-am visat... laughing Da' pana la urma ce-i asa de speriat la iadul asta?!

| EmaS explică (pentru chelstone):

Acolo este un loc de suferinta, este plansul si scrasnirea dintilor.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

laughing laughing Da' ce imi iau si proteza dentara cu mine?!

| EmaS explică (pentru chelstone):

Chelstone, nimeni nu ar renunta la tot ce are, poate chiar si la viata lui, pentru ceva de care nu este pe deplin incredintat ca exista. happy

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

laughing Pai, ema, de ce esti asa de infantila?! Tu stii cati oameni au murit in razboaie ale religiilor?! Stii tu cati oameni au murit pentru Allah?! Toti erau ''pe deplin incredintati ca exista'', si tu vii acum si ne spui noua ca nu exista alti zei in afara de ala de-i faci tu propaganda? Pe cine crezi tu ca pacalesti ema?! Nu vezi ca te minti singura?! Ai ajuns sa dai niste raspunsuri mecanice, defensive ce nu au nici cea mai mica legatura cu realitatea.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''nimeni nu ar renunta la tot ce are, poate chiar si la viata lui, pentru ceva de care nu este pe deplin incredintat ca exista.''
Da, ema?! Da' in Evul Mediu, multi au murit pentru ca erau ''pe deplin incredintati ca dumnezeu nu exista'', cum altfel decat daca nu exista dumnezeu au murit acei oameni ema?! Deci ema, inca odata termina cu aceste infantilisme. Sa stii ca nu discuti aici cu copii de de 3 ani si nici cu fanaticii din secta ta a caror judecata le lipseste pe deplin.

| Inferno a răspuns:

Pentru ca poti.

Răspuns utilizator avertizat
| 4b a răspuns:

Ema mama, tin sa-ti spun ca mer in pamant, iar suflarea de viata mere la Creator...
Metaforic vorbind, daca ar fi sa intru in scenariul tau, poate ca i-as spune Domnului: "M-am luptat lupta cea buna, mi-am ispravit alergarea...''
Sanatatewinking

| robby212 a răspuns:

I-as Spune Lui:Imparate, Puternice, iarta-ma, caci mult am pacatuit, si in fiecare zi te-am rastignit cu pacatele mele. Iarta-ma Imparate Preabunule.

Stiti vorba unui mare om:"Omul daca ar trai o zi pe Pamant, nu ar fi fara de pacat".

Numai bine, Dumnezeu sa ne ierte pe toti.

| Nucreeed a răspuns:

De ce sunteti asa siguri ca veti trai vesnic? Eu unu' nu m-am gandit niciodata la asta si nici nu mi-am dorit sa traiesc vesnic...
De ce vreti eternitate?straight facenu pot sa inteleg...eu m-am obisnuit cu ideea ca atunci cand sunt mort, sunt mort si gata..Va este greu sa acceptati ideea asta si d'aia v'ati creat ideea de rai?

| EmaS explică (pentru Nucreeed):

Te inseli. Exista viata dupa moarte. Ar fi simplu sa mori si gata.http://www.viatavesnica.ro/......ea-clinica

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Ema, Ema, ti-am mai zis ca experientele din timpul mortii clinice sunt vrajeli. Fiecare vede iadul/raiul asa cum crede ca e, deci e doar sugestie --> autosugestie. Necrestinii, adica cei care nu au auzit de iad/rai ar trebui sa vada iadul, macar 1 din cei care au fost in moarte clinica, dar sunt 100% sigura ca niciunul nu l-a vazut. Oare de ce?

| EmaS explică (pentru Mădă0611):

Bunicul meu a vazut iadul si raiul si a vazut-o pe mama lui in iad cum se chinuia. Dupa aceasta experienta a zacut doua saptamani la pat. Apoi s-a pocait el si bunica mea.Erau singurii din sat pocaiti.Acum ei sunt la Domnul. Un coleg de-al sotului meu care radea de el ca s-a pocait a ras si a spus daca exista Dumnezeu sa ma schimbe de pe un picior pe celalalt.A doua zi a avut un accident foarte grav la locul de munca i-a fost prins un picior la masina la care lucra si a fost operat.In timpul operatiei a vezut cerul si iadul si pe Domnul Isus.Cand s-a trezit a cerut o Biblie si de atunci s-a pocait.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Da, stiu povestea cu buniul tau, si te-am intrebat ceva, dar ca de obicei, n-ai raspuns. Ce parere avea, fiind crestin, despre mama lui? Ti-am zis si o poveste cu un student la teologie care a intrebat un preot sau calugar orb, imi scapa numele, daca fratii lui avortati pot fi mantuiti, el daca o sa viseze ceva cu rai sau iad, o s-o vada pe mama lui in iad, de exemplu.
A 2-a poveste e pura coincidenta, sau pentru ca e crestin, sa fi facut anume, inconstient, asa cum crestinii care se departeaza de dumnezeu se pedepsesc singuri, autosugerandu-si stari negative, de aici toate o sa mearga prost.

| Vladuthz a răspuns (pentru Nucreeed):

Se amagesc cu aceasta posibilitate(cel mai probabil iluzie) metafizica, deorece le este frica de moarte. Nimeni nu stie ce se afla dincolo de acest fenomen, de aceea se refuciaza in religie. Asta + frica de iad, din cauza carora nu au curajul sa se indoiasca si sa puna catusi de putin la indoiala crestinismul.

| Vladuthz a răspuns (pentru EmaS):

Aha, foarte interesant. De unde ai scos povestile astea?

| EmaS explică (pentru Vladuthz):

Inainte cand nu Il cunosteam pe Dumnezeu, imi era frica de moarte.Insa acum nu imi mai este frica, stiu ca Domnul Isus ma va intampina si vom merge acolo unde mi-a pregatit un loc.Am pacea si bucuria in inima mea.Nu ma mai tem!

| Vladuthz a răspuns (pentru EmaS):

Tocmai asta e si ideea. Ai abordat aceasta idee pentru a nu-ti mai fi frica de moarte. Adevarul este ca nimeni nu stie ce este dincolo de moarte. In orice caz, te asigur 100% ca nu e acest dumnezeu in care tu crezi, poate altul, poate nu, insa acest zeu al tau in nici un caz, deoarece 1. este un psihopat, iar 2. este o fiinta irationala, in timp ce universul in sine este perfect, merge pe anumite legi ce ar demonstra ca a fost facut de o fiinta rationala.

| 1dandan1 a răspuns (pentru EmaS):

Ma-i facut sa rid big grin.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Depinde care dumnezeu ca sunt 2700 de dumnezeii cu iahve ce sa vorbesc daca joaca cs des si doreste sa jucam impreuna, ce as putea spune unui asa zeu diabolic si rau cum e iahve
Dumnezeu a omorat 42 de copii pentru ca au jignit un chelios:

2Imparati 2:23-24~
23De acolo s-a suit la Betel. Si pe cînd mergea pe drum, niste baietasi au iesit din cetate, si si-au batut joc de el. Ei îi ziceau:,, Suie-te, plesuvule! Suie-te, plesuvule!``
24El s-a întors sa -i priveasca, si i -a blestemat în Numele Domnului. Atunci au iesit doi ursi din padure, si au sfîsiat patruzeci si doi din acesti copii.

Dumnezu pedepseste aspru pe omenii curiosi.

1Samuel 6:19-20~
"19Domnul a lovit pe oamenii din Bet-Semes, cînd s'au uitat în chivotul Domnului; a lovit (cincizeci de mii) sapte zeci de oameni din popor. Si poporul a plîns, pentru ca Domnul îl lovise cu o mare urgie.
20Oamenii din Bet-Semes au zis:,, Cine poate sta înaintea Domnului, înaintea acestui Dumnezeu sfînt? Si la cine trebuie sa se suie chivotul, daca se departeaza dela noi?``

Dumnezeu a omorat un om care nu a vrut sa loveasca pe cineva.

1Imparati 20:35-36~
35Unul din fiii proorocilor a zis tovarasului sau, dupa porunca Domnului:,, Loveste-ma, te rog!`` Dar omul acela n-a vrut sa -l loveasca.
36Atunci el i -a zis:,, Pentruca n'ai ascultat de glasul Domnului, iata, cînd vei pleca dela mine, te va omorî un leu. Si cînd a plecat dela el, l -a întîlnit un leu si l -a omorît.

Dumnezeu a omorat un samaritean.

2 Samuel 6:3-7~
3Au pus chivotul lui Dumnezeu într'un car nou, si l-au ridicat din casa lui Abinadab, de pe deal; Uza si Ahio, fiul lui Abinadab, cîrmuiau carul cel nou.
4L-au luat dar din casa lui Abinadab de pe deal; Uza mergea alaturi de chivotul lui Dumnezeu, si Ahio mergea înaintea chivotului.
5David si toata casa lui Israel cîntau înaintea Domnului cu tot felul de instrumente de lemn de chiparos, cu arfe, cu laute, cu timpane, cu fluere si cu timbale.
6Cînd au ajuns la aria lui Nacon, Uza a întins mîna spre chivotul lui Dumnezeu si l -a apucat, pentru ca erau sa -l rastoarne boii.

| relian a răspuns:

Tu crezio ca Dzeu te intreaba pe tine ceva? Eu cred ca te inseli elare alte treburi mai importante decit sa te intrbe pe tine ce spui.Si daca nu tear lasa sa intri in cerul lui care ar fi problema? Nu stiu dar pui niste intrebari naspa, scuze ca tio spun dar nu stiu ce gindesti sau cu a cui cap gindesti.Tu o sapa nu ai pe acasa? Ia sa te trimit eu la sapa sa iti dau norma sa vezi ce nu-ti mai arde tie de ceruri si intrebari. Pune si fa ceva util ca probabil esti maritata, fa curatenie ceva, ai grija de copil etc si invatal chestii cei trebuie in viata nu il indoctrina.Acordai libertate si ai grija de el asa de la distanta.

| EmaS explică (pentru relian):

Pai nu asa ar fi logic? Vad ca si la judecata exista posibilitatea ca sa te aperi.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Pai nu asa ar fi logic?''
Totusi, n-ar fi logic ca in loc sa ne dai trimiteri catre visele neamului tau sau stiu eu ce vise au avut unii in moarte clinica, si care nu demonstreaza nimic de altfel, sa vii mai intai cu niste argumente adevarate care sa demonstreze ceva si abia mai apoi sa ai pretentii sa ne vorbesti de pe pozitia in care o faci despre zei, si o viata de apoi ce nu are nici cea mai mica sustinere in realitate?

| EmaS explică (pentru chelstone):

Eu nu pierd nimic, nu imi este greu sa iti tot repet, dar tie iti este de folos.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Care alti zei? tongue

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Care alti zei? tongue''
Tu te faci ca nu vezi?! Allah, Budha, Brahma si multi altii...
Oricum tu nu ai niciun argument cu care sa sustii ceea ce afirmi asa ca, raspunsurile acestea de adolescent razgaiat nu fac decat sa te discrediteze, mai mult si mai mult... Singura te duci in derizoriu. Ti-am zis ema, cu infantilisme ca ale tale nu poti pacali pe nimeni.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Scopul meu nu este acela de a pacali pe cineva, Doamne fereste.Eu vreau sa va deschid ochii si sa fiti salvati de iad.Nu am intrat in polemici deoarece eu cu tine am mai avut asemenea discutii si am pus mult suflet, dar degeaba.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Eu nu pierd nimic, nu imi este greu sa iti tot repet, dar tie iti este de folos. ''
Pe mine nu ma intereseaza ce pierzi tu sau nu, vorbele tale nu-mi sunt de folos, pentru ca tu habar nu ai de nevoile mele astfel incat nu poti sa-mi spui tu mie ca ceva ce afirmi tu imi e de folos. Aici nu vorbesti cu sectantii tai, unde va amagiti voi unul pe altul cu tot felul de povesti, scoate capul in lume cu adevarat si ai sa vezi ca nimeni nu-ti inghite galustele tale.
Nicaieri in lumea asta nu vei demonstra nimic cu viele si cu propaganda ta de doi bani, ca, la noapte il visez si eu pe allah cum imi spune cat de impostori sunteti voi astia, propagandistii, si ti-o torn asa ca argument. Lumea asta nu se dovedeste pe vise, nu rastorni tu muntii cu visele tale si cu o amarata de carte, ca sunt mii de carti de demonstreaza contrariul, si nu faci decat sa devii din ce in ce mai penibila cu tot felul de debitatii pe care le enumeri, ti-am spus, arunci gogosi, asa mecanic, doar in dorinta de ai contrazice pe altii insa nu faci decat sa te discreditezi din ce in ce mai mult. Dam stiu ca nu ti-e greu sa repeti, ce altceva ar putea face un indoctrinat?! Ceea ce fac de altfel toti indoctrinatii, REPETA! Voi nu construiti nimic mai, sunteti niste marionete, voua vi se introduc ''programe'' in creier si voi le repetati, voua nu va place sa ganditi, e mai comod sa te amagesti, sa visezi, sa astepti sa-ti cada din cer, pentru voi nu conteaza adevarul, doar alinarea voastra psihica, atat si nimic mai mult.

| EmaS explică (pentru chelstone):

La revedere!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Eu vreau sa va deschid ochii si sa fiti salvati de iad.''
In primul rand ar trebui sa-ti deschizi tu ochii, sa mai meditezi la viata ta, la lumea asta, sa cobori cu piciorele pe pamant mai intai, apoi sa incerci sa fii coerenta in ce spui, sa vorbesti cu subiect si predicat, cu teza si argument si nu din vise si almanahe, ca nu esti tu buricul targului, abordarile tale infantile, diversiunile pe care le-ai adoptat in decursul timpului, incapacitatea ta de a demonstra ceva, amagirile tale cu privire la zei si la utopii demonstreaza ca tu esti cea care trebuie sa deschida ochii. A cui ochi sa deschizi tu, si cu ce si cum?! Cu tot felul de gogosi pe care nu le inghite nimeni?! Afla ca nu toata lumea este formata din lingai de moaste si din indoctrinati ca cei pe care ii intalnesti tu in secta ta. A cui ochi sa deschizi tu?! Suie-te in tren si da un tur prin lume sa vezi ca lumea e total diferita de cum o vezi tu.

| Vladuthz a răspuns (pentru EmaS):

Scopul tau nu este de a pacali pe cineva, deoarece tu la randul tau nu stii ca esti pacalita (sau poate totusi exista anumite semne de intrebare care se ridica si la tine, dar le inhibi imediat datorita fricii de a pune la indoiala credinta in dzeu).

| relian a răspuns (pentru EmaS):

La judecata oamenilor daai dreptul sa te aperi, insanu si cind te judeca Dzeu.Sa te aperi de ce? Elstie tot asa ca stie si ce vei zice asa ca nu vad rostul apararii.

| EmaS explică (pentru relian):

Chiar daca vei avea dreptul sa o faci, nu te vei putea dezvinovati.

| relian a răspuns (pentru EmaS):

Si daca nu ma pot dezvinovatii atunci ce rost mai are sa ma apar? Deci din start situ verdictul asa ca cuvintele sint de prisos.Ca urmare eu nu i-as raspunde nimic.Sau poate i-as raspunde odata ce stii ce vei face si stii ce eu am facut sau ce as vrea sa spun de ce mai ma intgrebi? Daca el ar pune asemenea intrebare, asta ar arata ca nu este asa cum voi il stiti sau cum voi credeti ca Dzeu ar fi, adica atotcunoscator.Cineva care stie tot, viitorul, stie ce gindesti, cum, stie ce raspuns vei da pai ce rost are sa maite intrebe? Mi se pare aiurea.Deci intrebarea ta nu isi are rostul.Sau poate ca deja te indoiesti de puterile domnului tau.Aha asta este bine daca deja incepi sa iti pui intrebari.Dai inainte ca e bine, poate intr-o zi te vei trezi la realitate. Sper sa nu te trezesti prea tirziu.Dar pina la urma mai bine mai tirziu decit niciodata.Continua sa iti pui intrebari ca e bine.

| EmaS explică (pentru relian):

Poate ca am pus aceasta intrebare cu scopul de a va pune pe ganduri.

| Mădă0611 a răspuns:

Daca ar fi sa mor la noapte, "doamne ajuta", daca l-as vedea pe dumnezeu ar fi semn ca n-am murit, ci doar visez.

| EmaS explică (pentru Mădă0611):

Sa stii ca au fost oameni care in urma unui vis s-au pocait.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Sa stii ca au fost oameni care in urma unui vis s-au pocait. ''
''Vis este un termen care descrie experiența subconștientă''
Adica, Ema, totul se petrece in mintea ta, de altfel la fel e si cu moatea clinica, totul se petrece in subconstientul nostru, nu-i niciun fel de clalatorie in alte lumi...

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Cand nu stii cum functioneaza visele. Cred ca vreo 97% din populatie nu stie.

| EmaS explică (pentru Mădă0611):

Eu stiu ca am avut vise care s-au implinit cu exactitate.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Era ceva ce ti-ai dorit, ceva ce era evident ca o sa se intample, sau ceva ce ai facut sa se intample. Cand visezi ceva, incearca apoi sa iti amintesti de unde stii fiecare element din vis, daca iti dai silinta, e posibil sa le recunosti pe toate, deci ele exista in mintea ta, nu e nimic nou.

| zurick a răspuns:

Salut! Eu i-as spune ca chiar de am facut nu stiu cate pacate eu cred in El si in puterea lui.Pa,pa.

| AvalohAlyn a răspuns:

As spune doar atat:Iarta-ma, iarta-ma si fie voia Ta.Sunt doar un nevrednic si faca-se voia Ta.De am gresit mult sa platesc iar daca mila Ta e valabila si la mine nevrednicul as fi foarte fericit. Iarta-ma si Slava Tie''
Sincer.

| Lizzu a răspuns:

Si sa presupun totusi ca exista d-zeu si ceva dincolo. De ce ar fi atat de RAU incat daca nu faci tot ce spune el te chinuie? Emaaaa nici un om,cel mai bun si sfant si pur om de pe pamant nu face atata rau si nu pedepseste pe cel care il ia in ras,esti de acord?

Toti marii invatati ai lumii,calugarii din toate religiile lumii te invata si te indeamna sa nu raspunzi cu rau la rau,sa ierti mereu,sa traiesti in pace cu altii,atunci de ce dumnezeu iertator nu face la fel ca oamenii?

Asta mi-e mie neclar si-mi va fi pana descopar un raspuns cat de cat.
D-zeu,daca exista,este inteles total gresit de oameni,sa stii. Este total eronata opinia noastra despre cum va fi, daca va fi.

De ce ar mai fi povestea cu liber arbitru, cu libertatea noastra de a alege? De ce ne-ar fi mintit ca putem alege ce dorim si apoi, daca am ales cumva ceva care nu este in bilbie, atunci la oala cu noi? DE CE?

| dragos9234 a răspuns:

'"Habar n-am""

| Exilee a răspuns:

Nu stiu happy. M-as balbai de frica, de rusine.

| HueyFreeman a răspuns:

"Cerul" este atmosfera, mie imi convine sub ea.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Aduc eu bautura, pot sa intru?

| dracu14 a răspuns:

''trebuie sa ma las de iarba''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar ce vei spune tu daca mori si stai in fata altui zeu care iti spune acelasi lucru : de ce sa te las alaturi de mine?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Imparatia lui Dumnezeu locuieste deja inlauntrul meu.

| surfer01 a răspuns (pentru EmaS):

Dacă raiul e plin de oameni ca tine înseamnă că funcționează mai mult ca un azil de nebuni laughing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Incearca sa raspunzi la ce te-am intrebat. Nu mai da raspunsuri aiurea. Nu are nici o legatura ce ai zis tu cu ce am intrebat eu. Incep sa cred ca esti incapabila sa lasi un raspuns care sa tina de intrebare (nu e prima data cand faci asa).

Raspunsul tau suna cam asa :
X - Ce culoare are iarba?
Y - Cartof.

Hai sa mai incercam o data : "Dar ce vei spune tu daca mori si stai in fata altui zeu care iti spune acelasi lucru : de ce sa te las alaturi de mine?"

* in cazul in care nu te-ai prins, "altui zeu" se refera la... ALT ZEU (adica mai pe intelesul tau, nu e vorba de zeul crestin ci de un ALTUL).

| Vladuthz a răspuns (pentru EmaS):

,,Imparatia lui Dumnezeu locuieste deja inlauntrul meu."

Se cheama autosugestie prin insuflare. Amuzant cum in vechiul testament dumnezeul tau ordona celor ce nu cred sa fie omorati fara mila, iar despre femeie zicea ca trebuie sa fie subordonata barbatului si ca n-are dreptul sa ivnete pe nimeni nimic. Dar dintr-odata totul s-a schimbat cu noul testament. Vechiul nu mai e valabil. Aha, deci sa inteleg ca in trecut era ok sa-i omori pe cei ce nu credeau, insa acum nu, doar pentru ca asa zice o carte? Cat de trist, inloc sa te uiti in jur sa te bucuri de adevaratele minuni ce ti le poate oferi viata (care insasi este o adevarata magie), te pierzi si te minti singura in aceasta capcana, pierzand din vedere adevaratele lucruri ce conteaza cu adevarat.

| Vladuthz a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai linistit ca nu-ti va raspunde, frica ei fata de iad nu-i va permite sa indrazneasca sa se imagineze in fata lui zeu in afara de dumnezeu, tot ce s-ar putea sa-ti zica e: nu exista alt zeu, prin urmare nu ma pot pune in aceaasta situatie.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Nu exista alt Dumnezeu decat acela care ne-a creat si care va veni ca Judecator.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Nu exista alt Dumnezeu decat acela care ne-a creat si care va veni ca Judecator.''
Ema, mai bine demonstreaza tu ca exista acest dumnezeu, ca, asa cum afirmi ca nu exista alti dumnezeii, este la fel de posibil ca si dumnezeul tau sa nu existe si stii tu, lucrul acesta este 100% adevarat, nu exista niciun zeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ar fi nevoie sa spun ceva ceea ce stie deja.Dar I-as multumi pentru privilegiul de a vedea cine suntem, de unde venim si unde vom merge.

| BlackSulphur a răspuns:

Presupunand ca are dreptate crestinismul in legatura cu rai si iad, atunci l-as intreba cat e norma unui angajat in iad, sau macar daca angajeaza! It might be more fun than going in heaven! Sau macar nu asa plictisitor, vorba aia, "raul nu-si ia liber"!

| Xenya a răspuns:

Buna!
Dar de unde poti sa fii atat de sigura ca exista viata dupa moarte?

| thewomaninwhite a răspuns:

La intrebare s-a intors cineva din viata de dincolo ca sa stim ca exista? va raspund eu pentru toti ateii si cei care nu cred in dumnezeu sau au dubii -da s-a intors chiar cineva de care ati auzit Domnul Iisus Hristos. daca nu va aduceti aminte ca a inviat a 3-a zi dupa ce a fost inmormantat

| lolium a răspuns:

"pentru ca, doamne, tu stii tot ce am gandit si ce a fost in sufletul meu "

| ManStrong a răspuns:

In cel mai bun caz omul poate avea intrare in imparatia lui Dumnezeu care o pregateste pe pamint.
Pentru aceasta insa este nevoie sa faci contract cu Dumnezeu.

| GizazCraist a răspuns:

Ema, daraga ce te face sa crezi ca cei care intra in moarte clinica vad viata de apoi?
Daca ai fost atenta la scoala in ora de biologie ar trebui sa stii ca in cazul mortii clinice creierul nu mai primeste cantitatea de oxigen de care are nevoie si din asta pot rezulta niste vise ca... cum sa spun, ciudate

| Polonic1 a răspuns:

I-as raspunde : "De ce as vrea sa intru in cerul tau?"