| anonim_4396 a întrebat:

Ce ii determina pe unii sa-si paraseasca religia si sa treaca la alta? Este ca la hypermarket, cu cerere-oferta?

11 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Unii încep să gândească şi pentru ei...alţii lasă zeii să o facă.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Sunt de acord cu chestia asta doar in cazul casatoriei intre parteneri cu religii diferite.

| doctorandus a răspuns:

Exista anumiti oameni care reflecteaza logic asupra credintelor proprii si in momentul in care li se pare ca dogmele bisericii din care fac parte nu explica realitatea sau contin contradictii de nereconciliat, ei fac un gest de onestitate intelectuala, cautandu-si o credinta care explica realitatea mai bine sau care nu are contradictii. Pentru multi oameni care nu au deschis Biblia sau nu au inteles nimic din ea cand au incercat s-o citeasca, cultele neoprotestante le ofera perspectiva a fi partasi la Cuvantul lui Dumnezeu. Altii sunt nesatisfacuti de spiritul dogmatic din biserica proprie si cauta credinte mai prietenoase si mai stimulative din punct de vedere intelectual, cum ar fi esoterismul (ocultismul). E un scenariu care se tot repeta: inainte de citirea Bibliei ortodox, dupa citirea Bibliei ateu. Pentru ca Biblia a fost scrisa cu cateva mii de ani in urma si ce era intelepciune pe vremea aia e considerat prostie sau nebunie pe vremea noastra. Oamenii au un anumit grad de toleranta pentru absurditati: cand vad prea multe absurditati adunate la un loc considera ca religia este o facatura buna pentru ademenit naivii, o inselatorie si nu mai vor sa creada in ce spun religiile.

| EmaS a răspuns (pentru doctorandus):

Sau poate ca cei care citesc Biblia incep sa inteleaga si au experiente care le dovedeste ca este cu adevarat Cuvantul lui Dumnezeu care nu este lipsit de putere. Dupa ce Il cunosti cu adevarat pe Dumnezeu si gusti din bunatatea Lui, nimeni si nimic nu te mai poate desparti de dragostea Lui!

| TotLora a răspuns:

Doar cateva cazuri stiu in care o persoana a trecut la o alta religie din iubire fata de partenereul de viata si sa se casatoreasca, in rest stiu zeci sau sute de cazuri in care au fost atrasi de ofertele materiale facute de diverse secte. Ce, religia nu e de vanzare?

| anonim_4396 explică (pentru TotLora):

big grin Tocmai spuneam ceva de hypermarket!winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De fapt nu-i chiar scimb de religie as spune eu i o scimbare de nume, degeaba esti pocait,ortodox, catolic etc daca esti rau, eu nu cred ca religia conteaza si credinta de fapt asta si se lasa de inteles din noul testament

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca stiu la ce te referi. Nu ma apuc sa-ti raspund cu depinde de... sunt labili psihic astia care si-o schimba fara sa fie nevoiti sau pur si simplu ii doare-n fix.

| DeidaraXR1 a răspuns:

Pai depinde si cazul. Am un coleg care este ateu deoarece maicasa o fost ortodoxa, taicasau ateu si din iubire au ramas atei toti.

| anonim_4396 explică (pentru DeidaraXR1):

Oh, Peg! Please, not now!

| vily89 a răspuns:

. de la o religie la alta ar trebui sa treci din convingere nu pe motivul ca cine da mai mult...aia nu e religie. Cererea si oferta e numai pentru economie...