| dany248y a întrebat:

Ce inseamna a huli impotriva Duhului Sfant? FUNDA +VOT

Răspuns Câştigător
| Maxim96 a răspuns:

Hula impotriva Duhului Sfant este defaimarea lui Dumnezeu.Se mai numeste "blasfemie". Termenul "blasfemie" poate fi definit în esenţă ca "ireverenţa defăimătoare".
Fariseii sunt care au hulit pentru ca spuneau ca Iisus scotea demonii nu cu ajutorul Duhului Sfant ci cu ajutorul lui Satana.A huli impotriva Duhului Sfant este un pacat continuu, care i-L faci impotriva lui Dumnezeu.Acest pacat nu se iarta nici in veacul de acum nici in cel viitor spune Mantuitorul.Cauza ca nu se iarta nu consta in aceea ca Dumnezeu nu poate sa-l ierte,ci in impietrirea inimii omului si mandriei care nu-l lasa sa cunoasca adevarul.Un alt exemplu sunt ateii pentru ca ei lupta impotriva Lui Dumnezeu si de aceea nici nu vor sa-L cunoasca, e un pacat continuu, dupa cum am mai spus, ceea ce-i impiedica este mandrie si egoismul uman.
Sper ca ai inteles, daca ceva nu e clar poti sa ma mai intrebi.
Sa te binecuvanteze Domnul!

29 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Blasfemia înseamnă cuvinte defăimătoare, injurioase sau dispreţuitoare. Întrucât spiritul sfânt îi aparţine lui Dumnezeu, a vorbi împotriva spiritului înseamnă a vorbi împotriva lui Iehova. Cei ce vorbesc astfel fără să se căiască sunt de neiertat. Isus se referă la cei care se împotrivesc cu bună ştiinţă acţiunii spiritului sfânt al lui Dumnezeu. Spiritul lui Iehova acţiona asupra lui Isus, dar împotrivitorii săi i-au atribuit această putere Diavolului. Astfel, ei au spus blasfemii împotriva spiritului.

| milan9 a răspuns:

O observaţie pentru exprimarea de mai sus,
Numele folosit de "martori" NU este o pronunţie SCRIPTURISTICĂ (deoarece EVREII N-AU PRONUNŢAT NICIODATĂ "Iehova".

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova" ("Iehova" fiind o variantă ciudată de vocalizare în engleză, inventată arbitrar prin îmbinarea dintre consoanele ale unui nume pierdut (Y-H-W-H) şi vocalele(!) altui nume (Adonai) - o compoziţie deci, cel puţin inventată...).

"Iahve" – o altă variantă de pronunţie, rămâne totuşi un compromis forţat!

Pronunţia propusă la voia întâmplării (puteau fi alese oricare alte vocale, din oricare alt nume din cele aproape 5000), "Iehova", nu este acceptată de niciunul dintre rabinii istoriei poporului evreu (SPECIALIŞTI în domeniul ebraicii natale şi a pronunţiei ei).

În consecinţă, "Iehova" nu este un nume, ci doar o variantă greşită de "pronunţie", o CREAŢIE UMANĂ ALEATORIE. Să nu facem o confuzie de neiertat! sad

| milan9 a răspuns:

Pentru a înţelege respectivele "păcate împotriva Duhul Sfânt", iată câteva versete ce Îl prezintă pe Duhul Sfânt:

Matei 28, 19 – "Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh." (Enumerarea prezintă CLAR EGALITATEA cu Tatăl şi cu Fiul)

Evrei 3, 7 - "De aceea, precum ZICE Duhul Sfânt: "Dacă veţi auzi astăzi glasul Lui,"
Evrei 3, 8- "Nu vă învârtoşaţi inimile voastre, ca la răzvrătire în ziua ispitirii din pustie,"
Evrei 3, 9 – "Unde M-AU ISPITIT părinţii voştri, M-AU ÎNCERCAT, şi au văzut FAPTELE MELE, timp de patruzeci de ani."
Evrei 3, 10 – "De aceea M-AM MÂNIAT pe neamul acesta şi am zis: Pururea ei rătăcesc cu inima şi CĂILE MELE nu le-au cunoscut,"
Evrei 3, 11 – "Că M-AM JURAT în mânia Mea: "Nu vor intra întru ODIHNA MEA!"."

Ioan 15, 26. Iar când va veni Mângâietorul, pe Care Eu Îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine.

Fapte 20, 28. Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său.

Efeseni 4, 30 -"Să nu întristaţi Duhul cel Sfânt al lui Dumnezeu, întru Care aţi fost pecetluiţi pentru ziua răscumpărării."

Evrei 2, 4- " Împreună mărturisind şi Dumnezeu cu semne şi cu minuni şi cu multe feluri de puteri şi cu darurile Duhului Sfânt, împărţite după a Sa voinţă?"

Fapte 7, 51 "Voi cei tari în cerbice şi netăiaţi împrejur la inimă şi la urechi, voi pururea staţi împotriva Duhului Sfânt, precum Şi părinţii voştri, aşa şi voi!

Duhul Sfânt ESTE PERSOANĂ! El este în acelaşi timp de natură spirituală. Aşa cum textul spune despre Dumnezeu (Sfânta Treime) că locuieşte în inima omului, deşi este de natură "personală", la fel Duhul Sfânt poate să "umple"şi să "boteze" (fiind de natură spirituală El poate "umple" sau "cuprinde" inima şi sufletul omului):

Luca 1, 41-"Iar când a auzit Elisabeta salutarea Mariei, pruncul a săltat în pântecele ei şi Elisabeta s-a umplut de Duh Sfânt,

Matei 3, 11 " Eu unul vă botez cu apă spre pocăinţă, dar Cel ce vine după mine este mai puternic decât mine; Lui nu sunt vrednic să-I duc încălţămintea; Acesta vă va boteza cu Duh Sfânt şi cu foc." Etc…

| ErrorFound a răspuns:

Sa spui lucruri rele despre duhul "sfant".Sa-l insulti. O prostie pe care preotii si credinciosii o considera blasfemie/erezie...cum vrei tu sa-i zici.
De fapt, nu cred ca e nimic in neregula cu insultarea unor lucruri inexistente.

| Aborted a răspuns (pentru ErrorFound):

Cum poti sa spui ca nu e nimic in a i insulta? mie imi plac unicornii.

| Maxim96 a răspuns (pentru ErrorFound):

Voi neincetata i-L huliti, luptati impotriva lui Dumnezeu, de aceea nu o sa ramaneti nepedepsiti!
"Cel ce crede în Fiul are viaţă veşnică, iar cine nu ascultă de Fiul nu va vedea viaţa, ci mânia lui Dumnezeu rămâne peste el."

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

Vezi-ti de treaba sclavule, eu nu ma inchin nimanui si lup impotriva religiei in general, nu impotriva crestinismului. Va prostit pe toti si vad ca va place.

| ErrorFound a răspuns (pentru Aborted):

Unicornii sunt mai reali ca Dumnezeu, asa ca te rog... rolling on the floor

| Maxim96 a răspuns (pentru ErrorFound):

"Cel ce crede în Fiul are viaţă veşnică, iar cine nu ascultă de Fiul nu va vedea viaţa, ci mânia lui Dumnezeu rămâne peste el."

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

Ma p! s pe mania lui. Fericit?

| Maxim96 a răspuns (pentru ErrorFound):

Te vei duce in iad.

| dany248y explică (pentru Aborted):

Tu inca hulesti.vei arde in IAD.

| Aborted a răspuns (pentru dany248y):

Ok.

| dany248y explică (pentru Aborted):

Vei regreta ziua in care ai hulit impotriva DUHUI SFANT

| Aborted a răspuns (pentru dany248y):

Am sa traiesc in fericire pana atunci, compenseaza.

| dany248y explică (pentru Aborted):

Dar dupa aceasta fericire vei merge direct la chinurile vesnice ale IADULUI
https://youtube.googleapis.com/v/9l6dqR4d7Vg%26source=uds%26autoplay=1

| Aborted a răspuns (pentru dany248y):

Uita te la dr house nu la cacaturi.

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

Ma duc in 3, 14zda micatii.

| Maxim96 a răspuns (pentru ErrorFound):

Drum bunhappy

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

Ma mir ca n-ai inteles ceea ce vreau sa spun. Inteleg ca nu accepti stiinta, dar nici matematica nu stii? rolling on the floor

| Maxim96 a răspuns (pentru ErrorFound):

Sunt olimpic pe tara la matematicahappy, am inteles mesajul, pi=3, 14+zda se primeste un cuvant nu prea eticlaughing
Eu accept stiinta, si chiar i-mi place, dar o combin cu religia.

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

Este o diferenta intre Romania si Republica Moldova.winking
Cred ca te bag in ceata cu asta:
*sper ca iese bine*

df= lim f(t+h)-f(t)
""" h->o. """"""""""""
dt h

*punctul este inmultit*

Sper ca a iesit bine.

| Maxim96 a răspuns (pentru ErrorFound):

Ma eu limitele nu le-am invatat, am terminat abia a 9-a, nu mai spun de derivate, tocmai in a 11 am sa invat aceste lucrurihappy

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

...Cum am spus, este o diferenta intre Romania si Republica Moldova...

| Maxim96 a răspuns (pentru ErrorFound):

Da,recunosc ca la noi invatamantu e de ca**t, dar nu ai ce face.Ma duc in Romania la licebig grin, la voi mai binehappy

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

Ok, mult noroc la studiat.

| WholeWorldTeam a răspuns:

Hula impotriva Duhului Sfant mai este si ratacirea de la dreapta credinta ortodoxa.Chiar daca unii sectanti sustin asta nu au nici o baza.Au doar dovezi niste scrieri lasate de la alti rataciti din vremea Bisericii primare care nu erau de acord cu Biserica.Bineinteles e mai usor sa crezi un om pacatos care scrie totfeluyl impotriva bisericii lui Hristos, decat sa il crezi pe El care spune ca Biserica Sa nu va fi biruita de iad, si ca va fi cu noi pana la sfarsitul veacului.Si tot ei se mai lauda ca il iubesc pe Hristos, cand de fapt il contrazic.De asta ori de cate ori le areti cu biblia ca se ratacesc nu pot sa inteleaga pentru ca prin ereziile lor hulesc pe Duhul Sfant si acestia nu mai sunt primiti. Orice pacat spune biblia, se va ierta omului.Cel impotriva Duhului Sfant nu este iertat nici in veacul de acum, nici in cel viitor.De asta astazi un sectant nu poate sa priceapa cand ii explici.

| CapitanPufuletee a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu faci asta pentru ca este cel mai mare pacat, singurul pacat care nu se iarta! sa injuri de Duhul Sfant si de Dumnezeu (blasfemie)

| dany248y explică (pentru CapitanPufuletee):

Nu am facut-o, nu o fac si nici nu o voi face