| navarre a întrebat:

LUCA 12:10 Şi oricui va vorbi împotriva Fiului omului i se va ierta; dar oricui va huli împotriva Duhului Sfânt nu i se va ierta.

Intrebarea este :daca fiul, tatal si duhul sfant sunt una si aceeasi, cum de in pasajul de mai sus se" arata,, clar ca sunt separate?(fiul si duhul)
Deci pentru vorbe impotriva fiului, se iarta, dar impotriva duhului nu se mai iarta! waaw!

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Ai dreptate in ce ai zis. Dar atunci cand il ai pe Dumnezeu uiti de grija zilei de maine, pentru ca El insusi se ingrijeste de ea.
Ma bucur ca am putut sta de vorba civilizat cu cineva pe acest site!
". Am fost tânăr, şi am îmbătrânit, dar n-am văzut pe cel neprihănit părăsit, nici pe urmaşii lui cerşindu-şi pâinea."

22 Isus a zis apoi ucenicilor Săi: „De aceea vă spun: nu vă îngrijoraţi cu privire la viaţa voastră, gândindu-vă ce veţi mânca, nici cu privire la trupul vostru, gândindu-vă cu ce vă veţi îmbrăca.
Mat 6.25;
23 Viaţa este mai mult decât hrana, şi trupul mai mult decât îmbrăcămintea.
24 Uitaţi-vă cu băgare de seamă la corbi: ei nu seamănă, nici nu seceră, n-au nici cămară, nici grânar; şi totuşi Dumnezeu îi hrăneşte. Cu cât mai de preţ sunteţi voi decât păsările!

28 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Ce vrei sa arati cu asta? Ca nu ai inteles la ce se refera a? Pai nici n-ai sa intelegi ce inseamna asta pana nu-l cunosti pe Dumnezeu.
El e Trinitate. (hai ca te-am bagat si mai mult in eroare)

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru navarre):

Trei persoane au acelasi trup uimitor isi dai seama cum de nu se impiedica in propiele picioare

| Esperança a răspuns (pentru navarre):

Pai am zis ca nu se merita sa dau un raspuns la aceasta intrebare,pentru ca stiu ca a fost pusa cu ironie...dar totusi voi incerca.
Deci... Dumnezeu este Intelepciune. El si-a aratat Dragostea prin Isus Hristos, dandu-l sa moara pentru omenire, iar Duhul Sfant este modul prin care Dumnezeu lucreaza.
Si acum. Isus fiind Dragoste, El iarta orice cuvant jignitor ii este adresat, insa daca cineva indrazneste sa huleasca impotriva lucrarii Lui Dumnezeu, adica Duhul Sfant, acest lucru nu se poate ierta. Nu stiu daca poti sa intelegi tu asta. dar eu am incercat!

| Damasc a răspuns (pentru Esperança):

Daca mergi pe conceptia asta, ia spune-mi tu...nu crezi ca gestul maretului Iisus si anume de a se sacrifica pentru omenire si pentru a spala pacatele poporului,a fost cam in zadar? Nu prea vad schimbari in bine pe lumea asta, deci cu alte cuvinte ce a realizat El prin treaba asta? Pentru ce acest gest "minunat".Ce zici? Te intreb pe tine ca si crestin/a, deoarece eu am cam alte opinii.

| Esperança a răspuns (pentru Damasc):

Daca El nu ar fi acceptat sa fie rastignit, astazi nu am fi existat nici unul din noi.

| Damasc a răspuns (pentru Esperança):

De ce spui ca nu am fi existat? Lamureste-ma si pe mine, n-am citit biblia.

| Esperança a răspuns (pentru Damasc):

Din cauza pacatului care a intrat in lume de la primii oameni creati,Adam si Eva, Dumnezeu a vrut sa mai dea o sansa omenirii sa se caiasca de greselile lor si sa se intoarca cu inima si cu fata spre El ca sa fie binecuvantati! Noi eram condamnati la moarte pentru pacatele noastre, dar Isus a luat chip de om si a ridicat pacatul lumii prin Jertfa Sa. Si Sangele Sau cel Sfant a curatit orice vina. Deaceea azi omul nu trebuie decat sa creada in El si sa il primeasca ca Domn si Mantuitor in viata lui si va fi mantuit.
Dar oamenii de azi,ca si cei de pe vremea cand El era pe pamant, sunt mai iubitori de bani,de placeri,de sine si le place sa traiasca in pacat, stand nepasatori fata de Dragostea Lui Dumnezeu. Dar va veni o zi cand acest privilegiu se va termina. Cand Usa Harului care azi e deschisa larg, se va inchide.

| Damasc a răspuns (pentru Esperança):

Frumos,interesanta perspectiva de a privi lucrurile.Din moment ce in ziua de azi absolut tot si cand zic tot, ma refer la tot se invarte in jurul banilor mi se pare normal ca oamenii sa fie iubitori de bani.Se intampla prea multe rahaturi si nenorociri pentru ca lumea sa mai aiba timp si de credinta in D-zeu.Cand vezi ca n-ai ce manca a 2-a zi si ca nu ai cu ce-ti plati facturile, sa nu mai zic de haine si toate cele necesare ramase, uiti si de D-zeu si de tot.Este un fel de legea junglei laughingai bani traiesti, n-ai bani, opusul.Vei spune acum ceva de genu' presupun mai bine cu sufletul curat si sarac decat cu sufletul murdar si bogat...ma indoiesc. Oricum, mersi pentru raspuns.

| dana85 a răspuns (pentru Esperança):

Felicitari pentru explicatie, ar trebui s-o citeasca fiecare si s-o pastreze in suflet.

| Esperança a răspuns (pentru Damasc):

Ai dreptate in ce ai zis. Dar atunci cand il ai pe Dumnezeu uiti de grija zilei de maine, pentru ca El insusi se ingrijeste de ea.
Ma bucur ca am putut sta de vorba civilizat cu cineva pe acest site!
". Am fost tânăr, şi am îmbătrânit, dar n-am văzut pe cel neprihănit părăsit, nici pe urmaşii lui cerşindu-şi pâinea."

22 Isus a zis apoi ucenicilor Săi: „De aceea vă spun: nu vă îngrijoraţi cu privire la viaţa voastră, gândindu-vă ce veţi mânca, nici cu privire la trupul vostru, gândindu-vă cu ce vă veţi îmbrăca.
Mat 6.25;
23 Viaţa este mai mult decât hrana, şi trupul mai mult decât îmbrăcămintea.
24 Uitaţi-vă cu băgare de seamă la corbi: ei nu seamănă, nici nu seceră, n-au nici cămară, nici grânar; şi totuşi Dumnezeu îi hrăneşte. Cu cât mai de preţ sunteţi voi decât păsările!

| MMihai a răspuns:

Deci pentru vorbe impotriva fiului, se iarta, dar impotruva duhului nu se mai iarta! waaw!
De fapt care este întrebarea?
Este foarte greu de înțeles, cum este în Creștinism, cu Sf Treime și în principiu cine este în realitate Duhul Sfânt, și care este rolul său real în toată povestea asta.
Că apare și exprimarea duh sfânt, care este ceva cu totul diferit, de Sfântul Duh.

| Damasc a răspuns:

Se va ajunge la cearta aici.Verifica din nou pagina in 30 de minute.

| dana85 a răspuns (pentru Damasc):

Felicitari celor ce au dat dovada ca-si pot exprima opiniile si civilizat, fara acuze si atacuri jignitoare.

Răspuns utilizator avertizat
| dana85 a răspuns:

Iisus iarta tot, El a venit in lume pentru noi, ca sa ne curete de pacat(deci sa ne ierte). Ce nu intelegi?

Răspuns utilizator avertizat
| dana85 a răspuns (pentru navarre):

E vorba de pacatul stramosesc, sunt doua lucruri diferite. Nu vrei sa studiezi mai intai, inainte de a te arunca in comentarii gratuite?

| ROBERT89 a răspuns:

Ateii au probleme sa inteleaga concepte chiar mai banale decat acesta.Rabdare,toate la momentul potrivit.

Răspuns utilizator avertizat
| ROBERT89 a răspuns (pentru navarre):

Nimeni nu a zis despre tine ca esti prost.

Răspuns utilizator avertizat
| Urzi23 a răspuns (pentru ROBERT89):

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :pentru Nikky_7651

Pe unde mai citim noi in Dumnezeiestile Scripturi despre Duhul Sfint?

-Ştefan, vorbind evreilor care îl ascultau, când a fost să fie omorât, a spus între altele şi cuvintele acestea: „Voi totdeauna vă împotriviţi Duhului Sfânt; ca părinţii voştri, aşa faceţi şi voi."
Împotrivirea faţă de Duhul Sfânt se vede chiar în Geneza 6:3: „Duhul Meu nu Se va lupta mereu în om, căci el nu este decât carne; totuşi zilele lui vor fi de o sută douăzeci de ani." Totuşi împotrivirea aceasta nu este hula împotriva Duhului Sfânt. Poate să vorbească Duhul Sfânt clar, ai înţeles chemarea Lui şi totuşi te împotriveşti Duhului Sfânt. Păcat grozav, fără îndoială, dar nu este hula împotriva Duhului Sfânt. Mai toţi dintre noi am putea spune că un timp ne-am împotrivit Duhului Sfânt: am înţeles chemarea lui Dumnezeu, dar nu ne-am predat Domnului Cristos, ca să-L urmăm. Această împotrivire faţă de lucrurile lui Dumnezeu, de chemarea Lui, de îndemnurile Lui, este un păcat împotriva Duhului Sfânt.

Oare asta nu o fi hula împotriva Duhului Sfânt?

Fariseii şi cărturarii ziceau despre Domnul Isus: „Cu domnul demonilor, cu Beelzebul scoate El demonii." Vedeau minunile Lui, cugetul le adeverea că este ceva cu totul deosebit, dar ei îşi ziceau: „Trebuie să scoatem o explicaţie, ca nu cumva poporul să se ia după El." Şi explicaţia? „Cu Beelzebul, domnul demonilor, scoate El demonii! Feriţi-vă deci de El!" Omul instinctiv trebuie să se ferească de Diavolul. Şi fariseii puneau pe seama Satanei lucrările Domnului Isus, care erau lucrările Duhului Sfânt. Ei făceau acest lucru dându-şi seama că mint, că din ură faţă de Domnul Isus spun ce spun. Pentru un astfel de păcat nu este iertare, este un păcat veşnic. Cel care a făcut păcatul acesta, nu se mai poate pocăi; aici este piedica: păcatul lor îi împiedică să se pocăiască.

Iar Urzi23 a incheiat cu maiestuozitatea-i caracteristica :

El a spus că orice păcat împotriva Fiului Omului poate fi iertat, dar dacă huleşti împotriva Duhului Sfânt (să pui lucrarea Duhului Sfânt pe seama lui Satan, sau să le consideri egale), eşti terminat

Ai priceput Nikky_7651

| ROBERT89 a răspuns (pentru lolosaurus):

Sramosii tai maimutele te-au invatat asta?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mai stiu cate spirite au si astia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai navarre? cu cine ai facut schimb de intrebari dintre atei? uite o sa urmaresc aspectul asta, ca tot nu am ce face, si o vad postata acum de tine dupa ce am mai cetit-o la n useri. jalnici mai santeti.

Răspuns utilizator avertizat
| dyana9 a răspuns:

Nu conteaza ce auzi parerea mea este evident ca nu au fost una si aceeasi persoana dar acum pentru noi sunt aceeasi persoanahappy