| Mircea08 a întrebat:

Ce inseamna a sfinti, sau a se sfinti?

17 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Înseamnă să fi perfect, adică curat și fără păcat, asemeni creatorului, care prin definiție numai el este imaculat, perfect și fără de păcat, în rest nimeni nu este, că oamenii sunt făcuți din păcat și păcătuiesc continuu.
Totuși există oameni care chiar dacă au fost făcuți din păcat au reușit să aibă o conduită perfectă astfel s-au sfințit, și au devenit sfinți.
Real asta e doar o dogmă idioto-creștină, creată cu scopul de a mușamaliza faptul că și așa zișii sfinți sunt tot idoli inventați de popi, idoli reprezentați prin tot felul de fake-uri în gen icoane făcătoare de minuni, și alte idioțenii de-astea.

| Mircea08 explică (pentru DeyCj):

Tot ce ai scris este perfect adevarat, doar ca nu trebuie sa confunzi religiile "idioto-crestine" cu ceea ce sunt crestinii adevarati. Acestia nu se roaga la iodoli (sfinti cu sau fara moaste, ingeri, sau alte chestii care cred unii ca sunt pile perfecte la Dumnezeu. Intr-adevar, sf. sinod, adica tot niste popi, au declarat per unii sfinti, si ma intreb daca Dumnezeu va avea voie sa-i judece la judecata de apoi fara aprobarea sinodului!?!? Datorita practicilor acestor biserici este criticata si calea Domnului.
"Şi mulţi se vor lua după învăţăturile lor rătăcite şi, din pricina lor, calea adevărului va fi hulită; Şi din poftă de avere şi cu cuvinte amăgitoare, ei vă vor momi pe voi. Dar osânda lor, de mult pregătită, nu zăboveşte şi pierzarea lor nu dormitează."

(A doua epistolă Sobornicească a Sfântului Apostol Petru – 2/2, 3)

| DeyCj a răspuns (pentru Mircea08):

Eu făceam referire la creștinii spirituali nu la creștinii ideologici. Dacă ne referim la creștinii ideologici, atunci da, ei nu au treabă cu prostiile popilor, ci cred în persoana Dumnezeu.
Asta e similar cu sataniștii spirituali și sataniștii ideologici.
Și aici sataniștii spirituali au ritualuri asemănătoare cu slujbele creștinilor, etc și cei spirituali nu se agață de tot felul de idioțenii de genul, și-și trăiesc viața după ideologia satanică, adică Sa-ta-na(ma).

| benny7 a răspuns:

A se sfinti?
A se sfinţi A SE CURĂŢI DE PĂCĂT PRIN HAR.*

| unvecin a răspuns:

A consacra, a dedica pentru un scop sfânt ceva sau pe cineva.

| Mircea08 explică (pentru unvecin):

Ce inseamna "scop sfant", sau, mult mai usor de raspuns ce inseamna "sfant". Daca nu stim ce inseamna sfant nu putem raspunde la nici o intrebare din cele de mai sus

| unvecin a răspuns (pentru Mircea08):

Care ține de divinitate, de religie, de cultul divin.

| Mircea08 explică (pentru unvecin):

Definitia asta este de la dictionar, iar cel care a facut dictionarul a luat definitia de la biserica majoritara. Evanghelia da alta definitie si anume : - sfant - fara de pacat. Potrivit aceste definitii li se spuneau la cresini sfinti deoarece erau fara de pacat.
"Şi trecând Petru pe la toţi, a coborât şi la sfinţii care locuiau în Lida."
(Faptele Sfinţilor Apostoli – 9/32)
"Tuturor celor ce sunteţi în Roma, iubiţi de Dumnezeu, chemaţi şi sfinţi: har vouă şi pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru, şi de la Domnul Iisus Hristos!"
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 1/7)
Nu ştiţi, oare, că nedrepţii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu? "Nu vă amăgiţi: Nici desfrânaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii, Nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu.Şi aşa eraţi unii dintre voi. Dar v-aţi spălat, dar v-aţi sfinţit, dar v-aţi îndreptat în numele Domnului Iisus Hristos şi în Duhul Dumnezeului nostru."
(Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel 6/9-11)
In citatul de mai sus Scrie "v-ati spalat " (adica V-ati spalat de pacate ), "v-ati sfintit"
Despre sfintirea crestinilor scrie la "Botezul cu apa si cu Duh Sfant"

| unvecin a răspuns (pentru Mircea08):

Sunt de acord că creștinii sunt numiți sfinți în epistole.
Și sunt de acord că Împărăția lui Dumnezeu nu acceptă păcătoși, decât oameni curățiți de păcat.

Ziceai: „Evanghelia da alta definitie si anume : - sfant - fara de pacat."

Care e versetul din care reiese că sfânt se traduce mai degrabă cu „fără păcat" decât cu „consacrat lui Dumnezeu"?

Pe urmă: David, Avraam, Noe au fost sfinți după definiția pe care o sugerezi (oameni fără păcat)?

| Mircea08 explică (pentru unvecin):

Da-mi tu mai intai citatul cu "consacrat lui Dumnezeu". Nu spun ca nu e bun asa, este buna si definitia asta, dar in conformitate cu Evanghelia ai iubi pe Dumnezeu e mai mult decat a fi lui cosacrat, iar a iubi pe Dumnezeu inseamna ai pazi poruncile.O definitie exacta nu gasesti, deci nici tu nu o poti da! Eu am dat citatul "Dar v-aţi spălat, dar v-aţi sfinţit," din care reiese clar, dupa parerea mea, ca a te spala de pacate inseamna a te sfinti. Doar nu crezi ca trebuia sa se spele de murdaria de pe nas ca nu era asta de interes pentru nimeni!

| Mircea08 explică (pentru Mircea08):

Si inca ceva, in vechiul testament multe lucruri erau sfinte cum ar fi tamaia :
Exod 30:35 Cu ele să faci tămâie: o amestecătură mirositoare, alcătuită după meşteşugul făcătorului de mir; să fie sărată, curată şi sfântă.
Doar nu crezi ca tamaia era consacrata lui Dumnezeu!? Cine se bazeaza pe vechiul testament nu va intelege niciodata Evanghelia

| Mircea08 explică (pentru Mircea08):

"Pentru că şi Cel ce sfinţeşte şi cei ce se sfinţesc, dintr-Unul sunt toţi; de aceea nu se ruşinează să-i numească pe ei fraţi,"
(Epistola către Evrei a Sfântului Apostol Pavel – 2/11)
Ce face cel ce sfinteste? ia oameni si ii face consacrati lui Dumnezeu, sau ii spala de pacate?

| unvecin a răspuns (pentru Mircea08):

Dacă ai dedus că nu sunt de acord cu ce ai scris, ai dedus greșit. happyCând am văzut că știi deja răspunsul la ce ai întrebat, doar am provocat ca să adâncim subiectul într-o discuție.

Corect. A păzi poruncile lui Dumnezeu e dovada că Îl iubim pe Dumnezeu. Dacă e să măsori sfințenia unui om, cred că cel mai sigur e să îl compari cu standardul folosit la judecată: legea divină morală,

Și da, sfințirea implică curățirea de păcat. Nimic necurat nu va intra în cer.

Despre tămâie cred că merge ce ziceam în primul mesaj: dedicată pentru un scop sfânt. Pentru că termenul sfânt se referă uneori și la obiecte și la locuri sau chiar la un timp anume. Adică e ceva pus de o parte pentru o întrebuințare care ale legătură cu Dumnezeu / religie / credință. O biserică e dedicată să fie loc de închinare, ziua de odihnă e un timp consacrat lui Dumnezeu, a zecea parte din ce câștigăm e de asemenea sfântă. Aici merge mai bine definiția cu pus de o parte, decât „fără păcat" deși nu e rea nici a doua variantă.

Ce întrebam despre Noe, Avraam, David: cred că sunt oameni sfinți. Deși au avut păcate în viața lor, le-au biruit. Consacrarea lor lui Dumnezeu, umblarea pe calea bună i-a făcut biruitori.

| unvecin a răspuns (pentru Mircea08):

„citatul cu "consacrat lui Dumnezeu"."

Exemplu: În 2 Cronici 7:7:
- Cornilescu traduce: Solomon a sfințit...
- Biblia ortodoxă: Apoi a mai sfinţit Solomon...
- KJV: Moreover Solomon hallowed...
- NLF: Then Solomon set apart...

set apart = a pune de o parte

Cuvântul "sfânt" e derivat din verbul grecesc (hagiazo [aJgiavzw]) al cărui înțeles de bază e „a pune de o parte", „a sfinți", „a face sfânt". (Traducere aproximativă după: https://www.biblestudytools.com/dictionary/saints/)

| Mircea08 explică (pentru unvecin):

Cei din vechiul testament s-au mantuit prin credinta - aceasta fiind singura varianta de mantuire

| unvecin a răspuns (pentru Mircea08):

Corect. Toți, inclusiv Abel. (Evrei 11:4)

Mântuirea e darul lui Dumnezeu, obținută prin credință, prin har, nu prin fapte - ca să nu se laude nimeni. (Efeseni 2:8, 9)

Iar rezultatul mântuirii sunt faptele bune, păzirea poruncilor. Dacă faptele lipsesc e semn că credința e moartă / inexistentă. Judecata se face după fapte. (Apocalipsa 20:13)