| Mircea08 a întrebat:

Ce inseamna a trai in Duh?

Răspuns Câştigător
| Nonehhhjj a răspuns:

Eu cred ca a trai in Duh înseamnă al lăsa pe Dumnezeu sa îți conducă viața, noi suntem rai, plini de păcat, deci ne este greu sa facem bine in adevăratul sens al cuvântului, dar dacă trăim in Duh putem face lucruri bune in fata Domnului nu datorită puterii noastre ci fiindcă Duhul lui Dumnezeu este cu noi. Asta cred eu ca înseamnă.

| Mircea08 explică (pentru Nonehhhjj):

Dumnezeu ne-a lasat liberi, sa alegem noi cum ne traim viata. A lasa pe Dumnezeu sa ne conduca viata inseamna de fapt a trai asa cum Dumnezeu a spus sa traim, a ne lasa condusi de indrumarile lui, si asta e raspunnsul corect dupa parerea mea
Cine se lasa condus de Dumnezeu nu are cum sa fie rau si nici nu are pacate (crestinii nu au pacate, despre asta am mai discutat)

| Nonehhhjj a răspuns (pentru Mircea08):

Da, adevărat, pentru ca Dumnezeu ne socotește neprihăniți, chiar dacă am greșit înainte, dacă acceptam ca el sa ne conducă viața, e ca și cum nu am fi păcătuit niciodată, nu ca noi, cum spune vorba aia, te iert dar nu te pot uita sau ceva de genul happy

11 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Inseamna a nu face nimic din ceea ce-ti doresti fiindca este pacat.

| Steregoi a răspuns:

A face voia lui Dumnezeu. Prin Duhul Sfant isi duce la indeplinire scopul ca Pamantul sa devina un rai sau o gradina a Edenului la nivel global.

| Mircea08 explică:

Sa va spun cum am inteles eu ca ce inseamna a trai in Duh. Observati ca am scris Duh cu litera mare la inceput deoarece este vorba de Duhul Sfant. Cuvintele pe care ni le-a spus Iisus sunt Duh, prin urmare, a trai in Duh, inseamna a trai in conformitate cu invatatura lui Hristos.

"Duhul este cel ce dă viaţă; trupul nu foloseşte la nimic. Cuvintele pe care vi le-am spus sunt Duh si viata "
( Sfânta Evanghelie după Ioan – 6/63)
Prin urmare a trai in Duh inseamna a trai asa cum Iisus a spus in Evanghelie sa o facem, deoarece Duhul este adevarul, iar adevarul este cuvantul lui Dumnezeu asa dupa cum reiese si din citatele urmatoare:
"Duhul este cel ce marturisste, ca Duhul este adevarul"
(Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan – 5/6)
"Sfinţeşte-i pe ei întru adevărul Tău; cuvântul Tău este adevărul."
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 17/17)
Deci Duhul este adevarul, adica cuvantul lui Dumnezeu transmis prin Iisus, iar asta nu este altceva decat Evanghelia
Dar sa vedem in versetul care urmeaza ce inseamna a trai in Duh :
"Zic dar : In Duhul sa umblati si sa nu impliniti pofta trupului. Caci trupul pofteste impotriva duhului, iar duhul impotriva trupului; caci acestea se impotrivesc unul altuia, ca sa nu faceti ceea ce ati voi.Iar de va purtati in Duhul nu sunteti sub Lege.Iar faptele trupului sunt cunoscute, si ele sunt : adulter, desfranare, necuratie, destrabalare, Închinare la idoli, fermecătorie, vrajbe, certuri, zavistii, mânii, gâlcevi, dezbinări, eresuri, Pizmuiri, ucideri, beţii, chefuri şi cele asemenea acestora, pe care vi le spun dinainte, precum dinainte v-am şi spus, că cei ce fac unele ca acestea nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu.Iar roada Duhului este dragostea, bucuria, pacea, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credinţa, Blândeţea, înfrânarea, curăţia; împotriva unora ca acestea nu este lege."
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 5/23)
Deci a trai in Duh inseamna a trai in asa fel incat virtutile din Evanghelie sa faca parte din felul tau de a fi

| AllyAlexandra20 a răspuns (pentru Mircea08):

E mai mult decât bine, ceea ce ai scris. Ai înțeles mai bine decât ți-ar putea explica oricine big grin

| RAY a răspuns (pentru Mircea08):

De ce nu ti ai dat fundita singur?

| Mircea08 explică (pentru RAY):

Nu colectionez fundite

| Mircea08 explică (pentru AllyAlexandra20):

M-ai trimis sa citesc o porcarie lunga si absolut gresita. Daca spuneai ceva cu cuvintele tale apreciam mult. Nu conteaza ca unii nu stiu, doar de asta punem intrebari si suntem aici.

| AllyAlexandra20 a răspuns (pentru Mircea08):

Ți-am trimis "porcăria lungă și absolut greșită" pentru că nu mă consider în măsură să îți explic cu exactitate și pe înțeles ce înseamnă a trăi în Duhul. Sunt unele lucruri pe care eu le înțeleg, dar nu le pot exprima în cuvinte.
Nu prea cred că ai de unde să știi că ceea ce scrie acolo este absolut greșit, atâta timp cât întrebarea ta dă de înțeles că nu știi ce înseamnă cu adevărat a trăi în Duh. Probabil că persoana care a scris articolul respectiv a folosit prea multi termeni specifici și te-a zăpăcit. Asta pot înțelege, dar stai liniștit că am citit și eu articolul și îți pot spune că fiecare cuvânt este adevărat.
Iartă-mă că ți l-am trimis, am realizat prea târziu că probabil este prea complicat. Data viitoare voi fi mai atentă happy