| iTéquila a întrebat:

Ce inseamna "crestin ortodox"?

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ortodox se "traduce" cu: dreapta credinta.

| milan9 a răspuns:

Cuvântul exprimă apartenenţa la Biserica Ortodoxa.

| milan9 a răspuns:

Termenul exprimă apartenenţa la Biserica Ortodoxă.

| milan9 a răspuns:

Biserica Ortodoxă este Biserica apostolică de 2000 de ani! Ea nu s-a desprins din nimeni. Ea a mers pe linia ei fără să inoveze sau să renunţe la nimic. Sectă este numită gruparea care schimbă învăţături sau renunţă la ceva!

Vechea biserică apostolică a preluat numele de "Ortodoxă" doar pentru a se deosebi de catolici, începând din 1054. Denumirea de "catolică" a fost introdusă în 1054, iar deosebirile (inovaţiile, schimbările) faţă de ortodocşi, le aparţin catolicilor şi au fost introduse cu aproape un secol înainte de despărţire!

Chiar aceste schimbări ale învăţăturilor creştine autentice, au reprezentat puncte de discuţii, tensiuni şi în final, separare! Iată o parte dintre ele:
1. papa devenea locţiitorul lui Hristos pe pământ, (pretenţia de conducere sau jurisdicţie universală);
2. adaosul filioque;
3. introducerea credinţei în existenta purgatoriului;
4. introducerea folosirii azimelor;

| Exilee a răspuns (pentru milan9):

AI perfecta dreptate!

| milan9 a răspuns:

Biserica Ortodoxă însă, în linie directă rămasă neschimbată (înainte de ruperea legăturilor cu apusul catolic, dar şi după acest eveniment), a avut dintotdeauna "obsesia" păstrării neschimbate a învăţăturilor, exact pe linia în care primele comunităţi apostolice le-au păstrat.

Ea a continuat fără nici o deosebire învăţăturile Bisericii primare.
De ce a insistat ca esenţa de bază a ei să fie "neschimbabilitatea"? Pentru că doar aşa s-ar fi păstrat şi autoritatea acestor învăţături (provenind fidel de la Hristos şi de apostoli)!

| Kalla a răspuns:

D:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica un om care practica ortodoxismul. Ortodoxismul este o religie. Religia este o forma de manipulare a opiniei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crestin drept credincios. apartinator al bisericii apostolice care nu a fost intoxicata cu nimic de-a lungul veacurilor, si este biserica dreptmaritoare si mantuitoare, al carei cap este Iisus Hristos mantuitorul nostru,

| Kaleo a răspuns:

La noi termenul s-a devalorizat. El exprima 20 de milioane de pagani, care fac parte, obligatoriu si prin alegerea parintilor, dintr-o organizatie caracterizata prin organizare de tip politic si scandaluri de tot felul. Un soi de peste imens care s-a imputit incepand de la cap...

La origine, termenul ortodox se traduce prin drept credincios. Intelegeti, prin urmare, de ce spun ca astia de la noi nu mai au nici o legatura reala cu termenul arestat in mod abuziv.

| Oleg20 a răspuns:

Prin secolele v-x, religia creştină era constituită din papalitate şi patriarhie. Însă prin anul 1054, această religie s-a împărţit în două - religia creştină catolică şi creştină ortodoxă. De unde şi creştin ortodox.