| anonomam a întrebat:

Ce inseamna inceperea Triodului?

4 răspunsuri:
| Mircea08 a răspuns:

Nu inseamna decat o traditie a ortodocsilor, fara nici o valoare in plan spiritual. Daca tot nu are nici un efect poate sa insemne orice, sau numai ce spune preotul ca inseamna, deoarece acesta este cel care l-a creat si numai el stie ce inseamna.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Mircea08):

Moldova
Ce este perioada Triodului
Cătălin Acasandrei, 16 Februarie 2019

Termenul „triod" vine din limba greacă, de la „triodion", format din cuvintele „tria" (trei) şi „odi" (odă), şi înseamnă cântare sau imn în trei ode (strofe). Ca o formă de comemorare a vieţii şi a faptelor Mântuitorului Iisus Hristos.

"Cu alte cuvinte, perioada Triodului este un adevărat ghid duhovnicesc de înălţare a omului din păcat, oferindu-i acestuia, pe tot parcursul Postului Mare, povăţuirea necesară pentru a ajunge la bucuria Învierii.''

Sens nu au cuvintele tale, si numai tu stii ce ai vrut sa scrii.

| Mircea08 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Da-mi si mie un citat din Evanghelie in care sa se aminteasca de acest "ghid duhovnicesc de inaltare a omului din pacat"
"Povatuirea necesara" o da SINGURUL invatator Iisus in SINGURA invatatura pentru crestini, Evanghelia. Restul este abureala
"Voi însă să nu vă numiţi rabi, că unul este Învăţătorul vostru: Hristos, iar voi toţi sunteţi fraţi.Şi tată al vostru să nu numiţi pe pământ, că Tatăl vostru unul este, Cel din ceruri.Nici învăţători să nu vă numiţi, că Învăţătorul vostru este unul: Hristos."
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 23/8-10)
"Iar de învaţă cineva altă învăţătură şi nu se ţine de cuvintele cele sănătoase ale Domnului nostru Iisus Hristos şi de învăţătura cea după dreapta credinţă,
Acela e un îngâmfat, care nu ştie nimic, suferind de boala discuţiilor şi a certurilor de cuvinte, din care pornesc: ceartă, pizmă, defăimări, bănuieli viclene,"
(Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 6/3-4)
Iisus NU A SPUS NIMIC despre triod, si daca era ceva important cu siguranta spunea. Citatele sunt date din Biblia Ortodoxa

| SuNaM a răspuns:

Triod e perioada pastelui frate...se incepe de la duminica vamesului si a fariseului si ultima e saptamana patimilor(duminica florrilor )...inseamna exact inceperea perioadei de 6 saptamani dinaintea pastelui