| AvalohAlyn a întrebat:

Ce inseamna "Nasterea din nou" in crestinism?
Ce implica acest lucru si ce trebuie sa fac pentru a ma naste din nou,spiritual vorbind?
Care din voi e nascut din nou, spiritual?

Răspuns Câştigător
| 熊Panda熊 a răspuns:

Explic dupa cum stiu eu, poate gasesti o explicatie mai buna. Pai, in primul rand Mantuitorul zice ca trebuie sa ne nastem din apa si din Duh, multi talcuiesc asta ca referindu-se la botez. Botezul este o nastere din nou.
Apoi este o nastere din nou intoarcerea de la pacat la Dumnezeu. In greaca, pocainta se zice "metanoia", ce inseamna schimbarea mentalitatii, de la pacat, la Dumnezeu. Nu cred ca degeaba spune tatal catre fiul risipitor in Evanghelie : "sa ne bucuram... caci fratele tau mort a fost si a inviat, pierdut a fost si a fost gasit ". Evident ca fiul nu era mort trupeste, dar pentru ca s-a intors de pe calea patimilor spre calea cea buna, "a inviat ".
Nu stiu daca putem spune noi daca suntem nascuti din nou. Dumnezeu stie. Era o istorisire despre un sfant, iar oamenii stateau langa el inainte de a muri, si toti ziceau ca el se va mantui. Insa el le-a zis : "Inca nu ", si in momentul urmator si-a dat duhul. Si a facut Dumnezeu cunoscut faptul ca s-a mantuit. Deci nu putem stii daca suntem desavarsiti fiind in trup, dar nadajduim ca ne vom mantui.
Dar daca ne schimbam viata, din pacat, totusi, putem vedea o diferenta.
Multi confunda pocainta, metanoia, cu trecerea la un alt cult, ceea ce e gresit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 熊Panda熊):

De-acord cu raspunsul cu un singur lucru vreau sa atrag atentia botezul nu inseamna neaparat ca esti nascut din nou ci simbolizeaza aces proces, zic proces pentru ca un om nu se schimba peste noapte.

5 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Nasterea din nou inseamna sa fii mantuit. Mantuirea se primeste prin pocaita si credinta. Trebuie sa crezi in Dumnezeu si ca Domnul Isus este Fiul Lui, ca a venit pe pamant si a murit pentru oameni ca sa putem sa fim iertati de pacate. Pocainta inseamna recunoasterea faptului ca ai pacatuit, adica gresit inaninte lui Dumnezeu, regretul ca acest lucru nu e bun si renuntarea la pacat. Nu poti renunta singur, asa ca trebuie sa Ii ceri lui Dumnezeu sa domneasca peste viata ta. In acel moment, El te va naste din nou, din duh, vei fi o noua persoana, o persoana iertata si sfanta in fata lui Dumnezeu si vei avea o inima noua. O inima dornica sa-L iubeasca si sa-L asculte pe Dumnezeu, iar prima porunca cu care ar trebui ascultarea e botezul.

| VelaJohnny a răspuns:

Pai Pavel spunea crestinilor ca nu pot carnea si sangele sa mosteneasca cerurile, si ca vor fi nascuti din nou, avand un corp spiritual (bun nu spunea chiar asa versetul dar ti-l explic, n-am pofta sa il caut)... apoi se poate spune acelasi lucru si despre cei ce vor invia pe pamant, se vor naste din nou, vor primi inca o viata.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Cel putin in Ortodoxie si Catolicism, botezul nu e doar un simbol, cum zicea Sebaschian, ci o taina, adica Hristos lucreaza in chip tainic in sufletele oamenilor.
Dar nu ne putem pastra curati in toata viata doar cu Botezul. Stii la ce ma refer.

| danut a răspuns (pentru 熊Panda熊):

La ortodocsi si catolici si ei sunt o "taina", habar nu au in ce cred (daca toate sunt o taina). Noroc cu tanti Aglaia care le are cu traditia si stie ce si cum la botez, cununie si moarte ca in ce priveste credinta la ea TOTUL este o mare taina.