| 45731253469 a întrebat:

Ce inseamna sa fii contemporan cu Dumnezeu si cu vesnicia?

24 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da, oamenii pot sa aleaga sa traiasca din perspectiva eterna a vietii, primind iertarea de pacate si mantuirea in dar. Dar pentru aceasta este nevoie de mai multi pasi pe care trebuie sa ii faci prin credinta.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru EmaS):

La ce pași/etape te referi? (care trebuie făcuți).

| EmaS a răspuns (pentru Florin9Florin9):

In primul rand trebuie sa iti recunosti starea de pacat. Sa marturisesti si sa parasesti pacatul. Trebuie sa crezi in jertfa Domnului Isus, sa crezi ca El a platit pretul pentru pacatele tale, sa ceri iertarea sa marturisesti public prin botezul in apa si apoi sa primesti Duhul Sfant care te va ajuta sa te nasti din nou si te va calauzi pe calea dreapta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

De pe ce lume vii?
Bazaconiile astea erau la moda acum cativa ani.
In prezent tot mai multa lume incepe sa prinda care-i faza cu religia crestina si sa nu mai creada in toate prostiile, in special cele amintite de tine.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Cati din voi ati parasit pacatul? doar iisus atat

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Un om nascut din nou isi schimba modul de viata cu 180 de grade. Stii ce ma gandesc eu ca ai exemplu negativ pe mama ta care cred ca nu traieste cu adevarat ca un copil al lui Dumnezeu, de aceea ii judeci pe toti crestinii dupa modul ei de viata.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu cred in religie ci intr o relatie personala si autenticacu Dumnezeu prin Isus Hristos.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru EmaS):

La ce te referi când zici,, Să mărturisești ''?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Cand numai ai argumente jignesti emas pai e frumos asa ceva? ce importanta are mama mea sau tatal meu sau x, important e cum vad eu crestini din jurul meu, crede-ma ca am fost si printre penticostali nu toti sunt ipocriti da majoritatea da, traim intr-o tara crestina unde 99, 99% sunt crestini Romania e cea mai sfanta tara tara din europa, nu trebuie sa urmez pe x sa vad stirile de la ora 5 si vad realitatea, uite norvergia, suedia, danemarca, zi-mi o tara crestina una singura pasnica? una care nu are armarata?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Dragul meu, departe de mine gandul sa te jignesc. Cand mama mea s-a pocait ea s-a schimbat foarte mult si multi din familia noastra am vrut sa cunoastem pe Dumnezeu care a facut asa mari transformari. Lumina noastra trebuie sa fie vazuta de toti oamenii.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

99,99% din romanii sunt crestini se vede lumina in faptele lor in fine

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Din pacate cei care merg pe calea larga sunt multi...

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Cuvantul lui Dumnezeu este actual, El ne vorbeste despre tot ce se intampla in zilele noastre si pana la sfarsitul lumii. Iti recomand sa citesti Sfanta Carte ca sfarsitul sa nu te prinda nepregatit si sa te trezesti in iad.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Unde-i cuvantul lui yehova? Ca de 2000 de ani n-a mai zis nimic.
Si ce sa citesc in "sfanta carte"? Cum yehova ucide milioane de oameni si cum isus ne indeamna sa ne omoram intre noi?
Eu nu stiu unde vezi tu ca Yehova ne vorbeste despre ce se intampla in zilele noastre cand este evident ca toti crestinii se roaga orbeste fara sa primeasca niciun semn cum ca Yehova ar exista sau ar face ceva pentru ei.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Citeste Noul Testament.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Dar de ce nu vechiul testament? iisus nu a venit sa spuna ca vt a expirat el a venit sa implineasca voia domnului pe pamant, asta o spune chiar el
Matei 5:17: "Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Proorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc. "

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Citeste toata Scriptura daca vrei sa o intelegi. Nu scoti un verset din context.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Eu n-am scos nimic din context voi scoateti ce nu va convine voua, daca iisus asa a spus asa e, daca nu era asa spunea asta, de ce a avut nevoie dumnezeu de un upgrade?

| Jardelin a răspuns (pentru EmaS):

"Cand mama mea s-a pocait"... De ce minti si duci oamenii in eroare? Nici mama ta, nici tu, nici altii asemenea tie nu v-ati pocait. Nu ati facut altceva decat sa renuntati la un cultul de care apartineati si sa intrati in alt cult. In cazul vostru cel penticostal, unul din miile de culte neoprotestante, ratioanaliste, intemeiat pe ideea "Sola scriptum, sola fide, sola gratia."

Asta nu e pocainta, sa fi clar! E traseism religios, motivat pe confort trupesc si excitare mistico-emotionala. Spun confort trupesc pentru ca "pocaitilor" nu li se cere nimic, nicio ravna trupeasca pentru a inainta spre desavarsire si spun excitare mistico-emotionala pentru ca in neoprotestantism s-a pierdut de mult masura si s-a alunecat spre un pietism deplorabil. Aceasta excitare mistico-emotionala nu este in realitate credinta. Este o practica religioasa care da dependenta, de aceea majoritatea se simt bine si sunt atrasi ca un magnet de stilul acestor religii inselatoare.

| EmaS a răspuns (pentru Jardelin):

Jardelin, imi pare rau sa te contrazic, mama mea cand s-a pocait, transformarea ei a fost una reala. Mai multe persoane au venit la biserica pentru a vedea ce anume a reusit sa o schimbe in totalitate pe mama si dupa aceea si ei s au convertit. Tu vorbesti despre ortodoxie mai mult decat despre Isus, si credinta ta nu te a transformat. daca credinta ta nu te schimba, schimb o tu pe ea.

| EmaS a răspuns (pentru EmaS):

Am parasit ortodoxia pentru ca ea s-a indepartat de la origini si a adaugat Cuvantului lui Dumnezeu tot felul de practici si ritualuri care nu sunt in conformitate cu Sfanta Scriptura.
Toate acestea au fost adaugate ulterior.
-Din anul 215 slujitorii Bisericii au inceput sa fie numiti Preoti.
-Botezul copiilor mici nu gasim niciunde in Biblie suport, el a aparut dupa anul 250.
-Introducerea lumanarilor si tamaia 320 d.Hristos.
-Cultul mortilor Sec IV
-Rugaciuni facute la mormant prin intermediul sfintilor.
-Pomeni si coliva (Psalmul 106:28, 29)-In anul 600 au devenit prin decret reguli de credinta.
-Acatiste
-Cultul Fecioarei Maria dupa anul 400.
-Sinodul ecumenic din Efes anul 431 decreteaza mijlocirea si fecioria continua a Fecioarei Maria.
-Maria declarata mama a Bisericii.
-Prima sarbatoare consacrata Fecioarei,, Buna vestire.,,
Hainele preotesti in anul 400-420 Constantin cel mare a introdus hainele stralucitoare dupa modelul preotilor pagani.
-La anul 450 Episcopul numit temelia Bisericii locale.
-Moaste sec.IV
-Icoane si statui sec IV-V
-Aghiazma anul 850.
-Aparitia celor 7 taine 1267 acceptata de ortodocsi si catolici.
Egalitatea traditiei cu Sfanta Scriptura 1500.
-Acceptarea Apocrifelor ca si o completare a Bibliei. 1550
Toate acestea au fost introduse de oameni, nu au fost lasate model de catre Domnul si Sfintii Apostoli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Naspa, prea multi spalati pe creier.
Vesnicia exista, insa n-are nicio legatura cu religia crestina sau cu Yehova.
Daca ai fi intrebat asta in evul mediu probabil ca ai fi fost luat la bataie pentru ca foarte multi oameni se declarau crestini pentru ca erau obligati de inchizitie, multi dintre ei practicandu-si adevarata lor religie in secret.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru anonim_4396):

Citesc unele raspunsuri pe aici, si nu ma mir de ce merge totul pe dos in tara asta.
Pana se vor trezi din psihoza lor mistica ne vor aduce in sapa de lemn, exact ca pe vremea cand ei isi imagineaza ca romanii le-au ucis spiridusul, care apoi a inviat bineinteles.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Da. Pana nu vom reactiona violent sa-i dam pe parlamentari jos cu forta (nu mascaradele astea de proteste), vom ramane la fel de primitivi.
Dar cu o tara predominant crestina unde oamenii prefera sa stea in casele lor, rugandu-se la lemne si fantome in loc sa actioneze, este oarecum normal statutul nostru mediocru.