| ROvarsatoru a întrebat:

Ce inseamna sa fii satanist va rog raspundeti

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema e cam asa:
"Sa fii adept al cultului satanic, cult care il slaveste pe Satana, diavolul. "
Acest caracter se atribuie celor traditional si spiritual.
"Se pot face slujbe ca si la crestini ori sacrificii in numele "credintei" in acest Satana."
Nu neaparat,cei care fac crime din motive religiose indiferent de religie au probleme la mansarda.
"--Ei considera ca omul poate tine legatura cu entitatea care-i revine. Acea entitate il poate ajuta cu sfaturi si cu solutii la problemele vietii cotidiene.
El crede ca poate invoca acel spirit pentru a i se arata si a-l sfatui la nevoie, astfel ca, prin diverse ritualuri, persoana in cauza are senzatia ca ia contact cu entitatea protectoare dintre diavoli care-i corespunde lui."
Corect dar nu se aplica celor moderni.
"Am inteles ca,pentru a intra in acest cult, trebuie sa faci juramant de credinta. Si satanistii au biblia lor, cea satanica si au poruncile lor, ca si crestinii."
In satanism modern nu e nevoie de un ritual initiac, iar biblia si porucile satanice se atribuie doar satanimului modern creat de LaVey.
"Inseamna sa crezi cu toata fiinta ta ca diavolul, sau acel inger cazut, este facatorul cerului si pamantului si a tot ceea ce exista, si nu dzeu."
In versiunea traditionala da, in cea spirituala satan e un extraterestru venit din centura Orion pe Terra pe a cauta aur, insa au gasit de asemenea conform mitului, si homo erectus pe care i-a adus la stadiu de homo sapiens, iar in cel modern e un arhietip.

18 răspunsuri:
| RandyMarsh a răspuns:

Salut!
Inseamna sa fii un idiot nebun.
Sa iti lasi credinta intr-o fictiune(Dumnezeu) si sa crezi in alta fictiune(Satana).
Bafta!

| Kalla a răspuns:

E ceva rau.
O seara placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ochii crestinului satanist este oricine care nu crede in Domnul Zeu Iahve care sunt 3 de fapt dar tot una si. bau bau. Ee, Iti este prea superior ca sa il intelegi.
Satan este intruchiparea prostiei si slabiciunii, caci de acolo vin toate lucrurile vazute negative de noi astazi.
Dar de multi satanismul este cunoscut drept religia oamenilor liberi care se cred zei.

| Lizzu a răspuns:

Sa fii adept al cultului satanic, cult care il slaveste pe Satana, diavolul.
Se pot face slujbe ca si la crestini ori sacrificii in numele "credintei" in acest Satana.

Am inteles ca,pentru a intra in acest cult,trebuie sa faci juramant de credinta. Si satanistii au biblia lor,cea satanica si au poruncile lor, ca si crestinii.

Inseamna sa crezi cu toata fiinta ta ca diavolul, sau acel inger cazut, este facatorul cerului si pamantului si a tot ceea ce exista, si nu dzeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-ata 3 chiar, 6gb transfer. Trebuie sa scot pe satana din calculator si sa trec pe ata.

| Lizzu a răspuns (pentru Lizzu):

A...si inca ceva.
Satanistul (adept al cultului satanic) crede ca fiecarui om ii corespunde un ghid dintre diavoli, asa cum si crestinii cred ca fiecare om are un inger pazitor.

--Ei considera ca omul poate tine legatura cu entitatea care-i revine. Acea entitate il poate ajuta cu sfaturi si cu solutii la problemele vietii cotidiene.
El crede ca poate invoca acel spirit pentru a i se arata si a-l sfatui la nevoie, astfel ca, prin diverse ritualuri, persoana in cauza are senzatia ca ia contact cu entitatea protectoare dintre diavoli care-i corespunde lui.

| BlackSulphur a răspuns:

Cauta pe net, pe TPU lumea este prost documentata.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru RandyMarsh):

Ia cauta satanismu modern, si razi de ineptiile pe care ai putut sa le scrii despre satanism happy

| ROvarsatoru explică (pentru Kalla):

Asta stiu si eu

| zurick a răspuns:

Adica sa fii slujitorul satanei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

E Liza ai amestecat sectele si a iesit o ciorbalaughing

| Sociopat a răspuns:

Sa fii satanist inseamna sa nu crezi decat in tine si sa te folosesti de demoni pentru a capata mai multa putere si a sfarsi santajat de ei.Prin santajat ma refer la moarte sau alte lucruri.Asta am citit eu si toata lumea neaga dar hey...e o tara libera si avem drept de libera exprimare.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu asta am citit si am vrut sa scriu si aici. Fiecare isi scrie ceea ce stie.

Acum depinde de cel care pune intrebarea ce selecteaza si ce nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Black are dreptate, cei mai mult te dezinformeaza pe aceasta tema decat sa te informeze din cauza lipsei de informatii. Uite aici un link care te va ajuta:http://www.tpu.ro/......i-moderni/

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha..deci sunt diferente intre cele doua tipuri de culte.
Doar ca el a intrebat de satanisti in general, nici macar nu a specificat.
Si acum primeste raspunsuri la general...

Mersi pentru informatii.
Dar de ce a trebuir sa fie doua tipuri de culte satanice? de ce unul traditional si altul modern?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Sunt 3 doar in Romania si mai multe tipuri in afara tari

| Klaudiu214 a răspuns (pentru Sociopat):

Stai jos ai 4

| SelenaMe a răspuns:

SATANÍSM s. n. 1. caracter, atitudine satanică. 2. cult consacrat lui Satana și răului. 3. tendință în literatura romantică de a lua ca motiv de inspirație diavolul; demonism (2). (< fr. satanisme)

SATÁNIC ~că (~ci, ~ce) 1) Care este caracteristic satanei; în spiritul satanei; diabolic; demonic; diavolesc; drăcesc. 2) Care manifestă răutate și viclenie; diabolic; mefistofelic. /