| Junseng a întrebat:

Ce inseamna YHWH? Si la ce religie apartine?

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Este unul din numele lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Botezul se face oamenilor constienti de alegerea facuta, Domnul Isus Hristos S-a botezat la 30 de ani.

Răspuns utilizator avertizat
| Junseng explică (pentru danut):

Esti catolic? (Isus).

| mentholinks a răspuns (pentru Junseng):

E pocait.

| danut a răspuns (pentru Junseng):

Sunt LATIN, neoprotestant. Iisus este numele Domnului Isus Hristos in pronuntie graca si slava deoarece cele doua limbi nu pot defini (pronunta) un singur I la inceputul cuvintelor asa ca de aici doi de I. Noi ca popor SUNTEM latini.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Aceste date la gasesti in Biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cauta si vei gasi, spune textul Biblic, eu iti spun sa studiezi, nu sa iei texte de pe net, pentru tine nu mai dau mura in gura decat cand te pocaiesti. P.S. Toti CRESTINII trebuie sa se pocaiasca, nu numai "pocaitii".

| xerxes1 a răspuns:

Cel mai bine este explicat aici:
https://en.wikipedia.org/wiki/Tetragrammaton

Varianta in limba romana este o aiureala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

YHWH este o tetragramă (4 litere). Ele sunt literele (consoanele) din alfabetul ebraic din primele secole. Reprezintă numele propriu al lui Dumnezeu.
Mai multe la: https://www.jw.org/......-dumnezeu/

| Romanul86 a răspuns:

Iehova este numele de nerostit a lui Dumnezeu la evrei, el se rostea doar o dată pe an de către marele arhiereu la sărbătoarea iudaică numită Iom Kipur.