| Junseng a întrebat:

YHWH inseamna Dumnezeu pentru religia crestina ortodoxa?

23 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Inseamna Domnul Dumnezeu Isus Hristos, Fiul Tatalui.

Răspuns utilizator avertizat
| Mircea08 a răspuns (pentru danut):

Daca ai spus "fiul tatalui " ai spus tot!

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu Tatal.
Citeste Crezul Crestin (ortodox).

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Este acelasi dar ortodocsi fac din acesta "piatra de temelie" a credintei ortodoxe. Din gura ca din fapte, mai "tarziu".

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu am afirmat niciodata asa ceva fiindca nu corespunde adevarului. Se paree ca prima oara pe teritoriul tari noastre crestinismul a patruns datorita un ui GOT care nu era ortodox si se numea Vulfilas sau cam asa ceva, asta prin anii 300.
" În a doua jumătate a mileniuului I a.Chr., regiunea de litoral a Mării Negre a făcut parte din civilizaţia greacă la început, apoi greacă-elenistă şi romană. Primele aşezări ale grecilor antici în Nordul Mării Negre au apărut în specolele VII-V a.Chr."
Concluzie, ucenicul lui Hristos, Andrei, o fi fost prin zona Pontului Euxin DAR acolo era GRECIA, nicidecum Dacia. Dobrogea devine teritoriu romanesc cu mult mai tarziu, probabil o data cu imperiul valaho-bulgar de prin anii 1100. Ortodoxia apare la noi datorita dominatiei slave din regiune.
Uite un extras din Historia privind Patriarhia Ortodoxa Romana:
" La 10 iulie 1882, Patriarhul ecumenic din Constantinopol a trimis Mitropolitului Primat o scrisoare prin care-şi exprima nemulţumirea în legătură cu discuţiile referitoare la înfiinţarea Patriarhiei Române."
Nu cred ca mai au rost discutii privind istoria crestinismului in tara noastra si nici a ortodoxiei. In anii 1840 taranii ROMANI din Transilvania au platit bani grei ca sa se TIPAREASCA o Biblie protestanta, "noroc" cu revolutionarii pasoptisti care ne-au dat cu 5 secole in urma si asa vom ramane pana la sfrsit.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Oamenii au in gena lor inclinarea spre divinitate si Dumnezeu iar poporul nostru este crestin. In rest fiecare "alege" ce vrea, nici decum cu forta, doar "versiunea" a fost putin deviata.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cand religia a capatat notiunea de RELIGIE Nationala sau de Stat (catolicismul si ortodoxismul in crestinism) atunci au trecut din religie la POLITICA Religioasa si fiindca prima religie oficiala a fost catolicismul, Papalitatea a dus la cruciade, inchizitie (care tot impotriva crestinilor a actionat) si asa mai departe.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In 1054 a aparut (dupa catolici) cea mai mare SECTA, ortodocsi, asta asa ca sa folosesc pentru ortodocsi un cuvant "de alint" pe care il indragesc foarte mult, pana la epuizare.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Se rupea in doua DACA aveau principii diferite dar DACA ai aceleasi principii atunci una ramane religie primara si a doua SECTA. Deoarece prima "capitala" religioasa a fost la Roma si apoi a aparut si la Constantinopol a doua, Catolicismul ramane religie iar Ortodoxismul SECTA.

Răspuns utilizator avertizat
| Goete a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu se stie, ca nu s-a facut testul de paternitate

| RAY a răspuns:

Inseamna Dumnezeu atat sau iahve, yehova

| DeyCj a răspuns:

Nu. YHWH, sunt de fapt inițialele semnelor de magie evreiască, deși în Biblia lor(după care a fost tradusă cea ortodoxă), s-ar traduce ca fiind Dumnezeu, dar nu au treabă cu doxa dreaptă(a se pronunța ortodox)

| xerxes1 a răspuns:

YHWH este numele elohimului care avea grija de evrei.Cei din tinutul vecin il aveau pe Milcom altii pe Chemos.Se estimeaza ca existau in acea perioada cel pun 200 de elohim raspanditi pe toata planeta.
Asa au aparut legendele despre zeii oamenilor din diferite culturi.
Ai nostri ca brazii dupa ce au furat Biblia de la evrei au tradus YHWH cu Domnul.
Nu are nicio legatura cu Iisus sau Yeshua, micul evreu din flori.
Unii zic ca YHWH si-ar fi bagat duhul in Maria si ar fi ramas insarcinata cu el dar este doar un mit.

| Mircea08 a răspuns:

Pentru religia ortodoxa nu inseamna nimic. In ce priveste denumirea de "crestin -ortodox" sunt multe de spus, si asta pentru ca religia ortodoxa e una iar crestina e cu totul altceva. Crestinii traiesc dupa invatatura lui Iisus iar ortodocsii Traiesc dupa mai multe invataturi asa cum reiese si din "dogma ortodoxa":
Toate dogmele crestine laolalta formeaza crezul Bisericii. Mai pe larg, dogmele sunt cuprinse in Sf. Scriptura si in Sf. Traditie sau Predanie (in scrierile Sf. Parinti, in hotararile dogmatice ale soboarelor ecumenice si in cartile rituale ale Bisericii); sistematizate si documentate sunt cuprinse in Dogmatica (stiinta si cartea dogmelor). Mai pe scurt sunt cuprinse in Catehism."
Cititi acum cu atentie si invatatura dupa care traiesc crestinii :
"Iar de învaţă cineva altă învăţătură şi nu se ţine de cuvintele cele sănătoase ale Domnului nostru Iisus Hristos şi de învăţătura cea după dreapta credinţă,
Acela e un îngâmfat, care nu ştie nimic, suferind de boala discuţiilor şi a certurilor de cuvinte, din care pornesc: ceartă, pizmă, defăimări, bănuieli viclene,"
(Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 6/3-4)
Invatatura lui Iisus este Evasnghelia!
"Ţine dreptarul cuvintelor sănătoase pe care le-ai auzit de la mine, cu credinţa şi cu iubirea ce este în Hristos Iisus."
(Epistola a doua către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 1/13)
Daca nu este nici o diferenta, atunci am gresit eu

| Opianne a răspuns:

Yahweh (în ebraică יהוה și transliterat de obicei prin Iahwe sau Iehova) (Tetragrammaton τετρaγράμμaτον în greacă, tradus un cuvânt cu patru litere) este numele propriu al lui Dumnezeu în Biblia ebraică, care înseamnă „El face să devină"