| Lyndsey a întrebat:

Ce inteleg crestinii prin "Domnul sa te binecuvinteze!"?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde.talharul de pe cruce, in ultima clipa a cerut asa; pomeneste-ma doamne, cand vei veni in imparatia ta.asta era o binecuvantare si o pomenire, a lui, deci primit in viata vesnica.A binecuvânta înseamnă a cere lui Dumnezeu să binecuvânteze, adică să trimită cuvântul Lui peste acela, peste acea realitate. Toate câte s-au făcut, prin El, Cuvântul lui Dumnezeu, s-au făcut. Când cerem binecuvântarea lui Dumnezeu, ele, cele făcute deja, dar și stricate de „facerea" noastră, se re-fac, se înnoiesc, se umplu de binele lui Dumnezeu, care este lucrarea Lui cu noi prin Duhul Sfânt!
A binecuvânta înseamnă a nu mai cuvânta de la tine, cu vorbe omenești, ci cu cele dumnezeiești!
Domnul a apus: „Binecuvântați!", și când facem asta, rostim cuvântul Lui și știm că este prezent în el!
Dar cel mai bine vei înțelege ce e binecuvântare, binecuvântând!
Doamne, binecuvântează pe cei ce ne iubesc, și pe cei ce ne urăsc, și pe toată lumea Ta! Amin!
Te îmbrățișez cu drag și cu mare bucurie pentru nașterea aceasta a ta!

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Unii il folosesc ca si o urare de bine, sau ca Dumnezeu sa iti acorde aprobarea sa.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns:

Stai ca mai vin vreo 10 sa-ti spuna ce inteleg, bineinteles, fiecare altceva, de fapt este clasicul "mult/a noroc/bafta" in stil crestin.

| Moisie a răspuns:

Este un alt mod de a spune "Sa te ia Dracu"!
Asta din cauza ca Domnul religiei crestine este Lucifer, adica Dracu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact ca in DEX.

| angus35 a răspuns:

De obicei aceasta sintagma se refera la belsug de bunuri materiale.