| aurelgabriel a întrebat:

Buna Ziua TPU!
Eu studiez la seminarul și as vrea sa știu mai multe despre cei care au trecut în neființă dar nu au avut niciodată relații sexuale.
Va mulțumesc!
Domnul sa va binecuvinteze!

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Daca nu au avut relatii sexuale si nu au fost casatoriti, e foarte bine pentru ei, nu au pacatuit prin pacatul curviei.

5 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

În primul rand nimeni nu trece în neființă. Nu mai folositi expresia asta tampită. Ființa noastră nu dispare dupa moarte ci continuăm să existăm.

În al doilea rand, întrebarea e nonsensică. Au ales ei sa nu aiba sau asa s-a intamplat? Daca au ales ei foarte bine; e o virtute, dar daca au facut alte pacate e degeaba. O singura virute nu te salveaza.

Spune-mi te rog la ce seminar vă învață să folositi expresia "trecut in nefiinta"?

| Sophieka a răspuns:

Ia legatura cu secretariatul dintre ceruri... Sa te puna in contact cu cei trecuti la nefiinta fara contacte sexuale... Doamne, cati nebuni pe pamant.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Hristos a înviat!
Întrebarea ta este destul de generală și răspunsul ține de mai mulți factori, nu doar dacă răposatul a avut "relații sexuale" ori ba.
De exemplu, pruncii nebotezați, care mor la câteva zile după naștere, n-au avut niciodată contact sexual, dar asta contează puțin în ochii lui Dumnezeu, iar locul în care merg pruncii nebotezați e necunoscut nouă.
Un prunc care a murit după botezat merge în rai, pentru că n-are păcate. Totuși, asta nu înseamnă că toți cei ce nu au avut contact sexual merg în paradis. Poți fi un criminal în serie, dar să fi rămas fecior toată viața. Ar fi corect ca acel criminal să meargă în rai?

| pacatosulBogdan a răspuns:

Pretinzi ca studiezi la seminar si nu ai auzit de pilda celor 10 fecioare, spusa de Mantuitorul Iisus Hristos? Cum pe 5 dintre fecioare, care nu au avut undelemn, adica fapte bune (milostenie), nu le-a ajutat fecioria cu nimic ca sa intre in camara de nunta a mirelui Hristos. Iar celelalte 5 fecioare care au avut undelemn, adica fapte bune, dintre care milostenia este cea mai mare, au intrat la nunta mirelui Hristos.
Deci, nu e nimic special de spus despre acele persoane despre care vrei informatii: fecioria singura nu poate mantui pe nimeni!

| Matei32243 a răspuns:

Nu conteaza daca ai avut sau nu relatii sexuale, ci doar ce ai facut cu energia respectiva.Ai sublimat-o prin rugaciune sau diverse practici sau ai aruncat-o prin alte practici.
Biserica crestina este praf la acest capitol.Mai multe informatii gasesti la chinezi, hindusi care au mai multa traditie.