| anonim_4396 a întrebat:

Ce lucruri "rele" a facut lucifer si de unde stiti? Daca puteti, detaliati putin fiecare lucru.

12 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Din cauza ca era o fiinta creata, Lucifer era in mod categoric inferior Tatalui si Fiului, in care exista viata originara, neimprumutata si nederivata. El pretindea egalitate cu Fiul. Dumnezeu a creat un inger frumos, sfant si nepatat, dar acest inger a facut un Diavol din sine.

| 傻瓜的毫不相干 a răspuns (pentru Raniia):

Eu stiam ca Satan inseamna impotrivitor iar diavol inseamna calomniator. A fost creat perfect dar a ravnit ceea ce nu-i apartinea.Am citit o postare mai demult, iar acolo cineva a scris ca de fapt Lucifer nu este numele lui Satan, mi-aduc aminte ca a dat si niste referinte din biblie, a fost destul de interesant. Spunea ca acest nume a fost atribuit in biblie unui rege, parca babilonian, oricum era bine argumentat.Atunci am aflat ca de fapt Lucifer nu e numele lui sarsaila!

| Raquella a răspuns (pentru 傻瓜的毫不相干):

Satan a fost creat ca înger sfânt. Isaia 14:12 ne oferă probabil numele dat lui satan înainte de cădere – Lucifer. Ezechiel 28:12-14 îl descrie pe satan ca fiind creat ca heruvim, fiind aparent cel mai de seamă dintre îngeri. El a devenit însă arogant datorită frumuseţii şi poziţiei sale şi astfel a decis să îşi dorească să stea pe un tron mai presus decât tronul lui Dumnezeu (Isaia 14:13-14; Ezechiel 28:15; 1 Timotei 3:6). Mândria lui satan l-a condus la propria cădere. Observaţi declaraţiile de tipul "Eu voi..." din Isaia 14:12-15. Datorită păcatului de a se răzvrăti împotriva lui Dumnezeu, satan a fost izgonit din cer.

Apache
| Apache a răspuns:

Lucifer a ravnit la tronul de zeu al lui Dumnezeu ...pacatul lui a fost ca a vrut sa fie la fel de puternic ca Dumnezeu

| anonim_4396 explică (pentru Apache):

De unde stii?

| Apache a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca asa scrie.....totusi nimeni nu a spus ca poveste asta ar fi reala nu?

| Allrc24 a răspuns (pentru anonim_4396):

Citeste Biblia.de acolo stie

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Allrc24):

Ce certitudine ai tu că ce scrie în biblie sunt chestii adevărate şi nu fabulaţii scrise de nişte oameni drogaţi?

| Raquella a răspuns:

Chiar şi după ce a fost aruncat din cer, el caută încă să îşi ridice tronul deasupra lui Dumnezeu. El încearcă să falsifice tot ceea ce Dumnezeu face, sperând că va câştiga închinarea din partea lumii şi răzvrătirea împotriva împărăţiei lui Dumnezeu. Satan este sursa ultimă din spatele oricărui cult fals ori religie falsă. Satan va face orice îi va fi posibil pentru a I se opune lui Dumnezeu şi celor care Îl urmează pe Dumnezeu. Totuşi, destinul lui satan este hotărât şi definitiv – veşnicia în lacul de foc (Apocalipsa 20:10).

| ateuNEGATIV a răspuns:

A facut reclama la mere

ps cine doreste sa afle cei teoria evolutiei http://teoria-evolutionista.blogspot.com/

| MasterYoda a răspuns:

Nu a mancat tot din farfurie; a scos limba la oameni, pe strada; a vorbit urat; nu s-a spalat pe dinti de dimineata

| Danielcristian a răspuns:

Lucifer a facut, face, si va face pina la sfirsit.

Incepind din ceruri (furtul scaunului de domnie), cordonarea totala atit a cerului cit si al planetelor.

Apoi gradina eden, ispitirea.
Apoi cu primi fii a lui Adam si Eva si tot asa pina in ziua de azi.
Citeste Iov 2:1--8