| anonim_4396 a întrebat:

Ce mâncăruri este de acord Dumnezeu?

13 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Cu plante, animale, deci cu cu absolut tot de pe pământ, pentru că suntem stăpâni peste el. Mă contrazici, nicio problemă, că am dovezi.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ai dreptate prietene, avem voie si carne si vegetale, dar as vrea sa fac o mica completare, biblia interzice sangele in mancare, ca alimentatie. As dori sa expun un verset.
Levitic 17:10 ''Dacă un om din casa lui Israel sau din străinii care locuiesc în mijlocul lor mănâncă sânge de orice fel, Îmi voi întoarce Faţa împotriva celui ce mănâncă sângele şi-l voi nimici din mijlocul poporului său. Căci viaţa trupului este în sânge. Vi l-am dat ca să-l puneţi pe altar, ca să slujească de ispăşire pentru sufletele voastre, căci prin viaţa din el face sângele ispăşire. De aceea, am zis copiilor lui Israel: Nimeni dintre voi să nu mănânce sânge şi nici străinul care locuieşte în mijlocul vostru să nu mănânce sânge. Dacă vreunul din copiii lui Israel sau din străinii care locuiesc în mijlocul lor vânează o fiară sau o pasăre care se mănâncă, să-i verse sângele şi să-l acopere cu ţărână. Căci viaţa oricărui trup stă în sângele lui, care este în el. De aceea am zis copiilor lui Israel: Să nu mâncaţi sângele niciunui trup, căci viaţa oricărui trup este sângele lui: oricine va mânca din el va fi nimicit.

De asemenea, si in noul testament se spune in Fapte 15 '' De aceea, eu sunt de părere să nu le pricinuim greutăţi acelora dintre neamuri care se întorc la Dumnezeu, ci să le scriem să se ferească de lucrurile pângărite de idoli, de adulter, de animale sugrumate şi de sânge.'' Vedem ca si in noul testament, sangele in alimentatie este interzis.
Multumesc, numai bine draga prietene, o seara frumoasa in continuare.

| Celcestietot a răspuns (pentru Irinel15123532):

Adevarat Irinel, stiam si despre sange, dar mi-am dat seama mai apoi. Multumesc pentru informarewinking!

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Celcestietot):

Cu drag, ma bucura ideea de munca in echipa happy.

| Celcestietot a răspuns (pentru Irinel15123532):

Și euwinking!

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In Geneza 1/29 Dumnezeu a zis: "Iată ca v-am dat orice iarba care face sămânța si care este pe fata întregului pământ, si orice pom, care are in el rod cu sămânța:aceasta sa fie hrana voastră."
Dumnezeu nu se schimba!

| mudokins78 a răspuns:

Nu tot ce zboara se mananca.
Ex: Avionul.
Si nu poti manca pussy ca faci buba!

| Helper07 a răspuns:

Trei cuvinte: Sanatos, Variat si Echilibrat. Dar in primul rand sanatos.

| EduardEdyP a răspuns:

Domnul Isus:
Nu înţelegeţi că orice intră în gură merge în pântece și apoi este aruncat afară, în hazna? Dar ce iese din gură vine din inimă, și aceea spurcă pe om. Căci din inimă ies gândurile rele, uciderile, preacurviile, curviile, furtișagurile, mărturiile mincinoase, hulele. Iată lucrurile care spurcă pe om, dar a mânca cu mâinile nespălate nu spurcă pe om."
Matei 15:17‭-‬20

Pavel:
Eu știu și sunt încredinţat în Domnul Isus că nimic nu este necurat în sine și că un lucru nu este necurat decât pentru cel ce crede că este necurat. Să nu nimicești pentru o mâncare lucrul lui Dumnezeu. Drept vorbind, toate lucrurile sunt curate. Totuși a mânca din ele, când faptul acesta ajunge pentru altul un prilej de cădere, este rău. Bine este să nu mănânci carne, să nu bei vin și să te ferești de orice lucru care poate fi pentru fratele tău un prilej de cădere, de păcătuire sau de slăbire. Încredinţarea pe care o ai, păstreaz-o pentru tine, înaintea lui Dumnezeu. Ferice de cel ce nu se osândește singur în ce găsește bine. Dar cine se îndoiește și mănâncă este osândit, pentru că nu mănâncă din încredinţare. Tot ce nu vine din încredinţare e păcat.
Romani 14:14‭, ‬20‭-‬23 VDC
https://bible.com/bible/191/rom.14.14-23.VDC

| sadrian46 a răspuns (pentru EduardEdyP):

Dar a mânca cu mâinile nespălate nu spurcă pe om."
Aici Isus nu a vrut să spună că nu este cazul să nu respectâm regulile de igienă. El combătea legalismul fariseilor care înlocuiau esența credinței în Dumnezeu cu respectarea strictă a ritualurilor, in care intra și spălatul ritual pe mâini înainte de masă.
Și zice Pavel. Tot ce nu vine din încredinţare e păcat.
Adică?

| EduardEdyP a răspuns (pentru sadrian46):

Adică, daca ți-e frica să mănânci ceva, scârbă sau nu ești sigur de ceea ce ai in farfurie și te gândești că nu ar fi bine... Nu mânca! Pavel spune să nu cercetăm atunci când suntem invitați la masă, să mâncăm, dar dacă persoana spune că mâncarea e închinată idolilor, morților (pomana) să nu mâncăm căci am fost înștiințați și știm că nu e bine

| sadrian46 a răspuns (pentru EduardEdyP):

El a închinat-o idolilor, dar mie îmi este foame. Ce nu este bine?

| EduardEdyP a răspuns (pentru sadrian46):

Ține post!