| CryChristiAN a întrebat:

Ce ne retine pe noi, oamenii, pentru a se face si voia lui Dumnezeu in vietile tuturora?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Multi pierd eternitatea in fericire pentru placerile trecatoare de o clipa.http://www.youtube.com/watch?v=EO0kpi_L1n8

17 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ce ne retine pe noi, oamenii, pentru a se face si voia lui Dumnezeu in vietile tuturora?

Ce ne retine in a face voia Domnului, dar si in A SE FACE voia Acestuia in viata noastra?

Întrebarea necesită pagini de răspuns, nu doar o singură pagină!

O întrebare auxiliară ar fi cine cunoaște la modul corect și exact tot cea ce ar vrea Dumnezeu?

| EmaS a răspuns (pentru MMihai):

Cine citeste Biblia acela cunoaste foarte bine care este voia lui Dumnezeu. happy

| MMihai a răspuns (pentru EmaS):

Incorect
// opinie personală
// Biblia creștinilor are vreo valoare numai pentru creștini, iar pentru cei care nu sunt creștini nu are nici o valoare fiind ultima maculatură posibilă!
/// Creștinii nu dețin monopol pe Dumnezeu ///
Ce este mai mizerabil decât vechiul testament care te învață că specia umană a apărut prin incesturi succesive?
Că este un păcat să vrei să cunoști!
Ne dă exemple că fetele se pot întreținere relații sexuale finalizate cu sarcini cu tatăl lor ( Geneza 19v30-38)!
Că un om poate avea 12 copii băieți +niște fete!
Că trebuie să ai cât mai mulți copii, cea ce iar este fundamental incorect. Trebuie să ai numai copii cărora poți să le dai o educație aleasă și corectă sub toate aspectele!

Vechiul testament este îndemn la înșelăciune, furt -cartea Exodul -- și crimă, șamd.

| EmaS a răspuns (pentru MMihai):

Oamenii nu resping Biblia pentru ca se contrazice pe ea insasi, ci pentru ca il contrazice pe om.Aceasta Carte minunata are putere de a schimba si transforma vieti si destine, de a da un sens o directie, ea da bucurie, fericire implinire. Trebuie sa recunosti ca Biblia este o Carte deosebita de celelalte, este unica: In circulatia Ei, in traducerea ei (Biblia a fost tradusa, retradusa si parafrazata mai mult decat orice alta carte existenta). Este unica in supravietuirea Ei chiar prin persecutii. Unica in invataturile ei. Exista lucrari apartinand aproape tuturor marilor scriitori de literatura, scrise special pentru a evidentia influenta pe care Biblia a avut-o asupra lor. Biblia cuprinde proorociile mesianice ale Vechiului Testament care au fost implinite intocmai de Isus Hristos. In intreg Noul Testament apostolii au apelat la doua aspecte pentru a-I dovedi mesianitatea.Primul a fost invierea, iar al doilea implinirea profetiilor mesianice.Vechiul Testament, scris de-a lungul unei perioade de peste 1000 de ani contine cateva sute de referiri la Mesia cel asteptat. Toate acestea implinandu-se in Hristos, realizeaza o confirmare puternica a identitatii Sale de Mesia. Biblia contine 6408 versete cu profetii, dintre care s-au implinit pana acum 3268, in timp ce restul profetiilor privesc evenimente inca viitoare.Asa ceva nu mai exista in nici o alta carte.Este imposibil ca aceste profetii sa se fi implinit la intamplare.

| shadovv a răspuns:

Libertatea.

| Thunderstruck a răspuns:

Faptul ca doar 2, 2 miliarde de oameni sunt crestini? Nu cred ca si ceilalti aproximativ 5 miliarde de oameni ar trebui sa faca aceleasi lucruri sau sa indeplineasca aceleasi ritualuri cu ale voastre.

| 4b a răspuns:

Iubirea pentru pacat, asta ne retine...

| RAY a răspuns:

Depinde de care zeu vb de ala din vt sau nt?

| M25M a răspuns:

Fii mai explicit, ori e ora tarzie ori e cam prost formulata intrebarea. happy

| CryChristiAN explică (pentru M25M):

Oi fi eu obosit, dar nu e prost formulata intrebarea. Ori esti obosit ori nu ai dedus ce-am vrut eu sa subliniez.
Ce ne retine in a face voia Domnului, dar si in A SE FACE voia Acestuia in viata noastra?

| M25M a răspuns (pentru CryChristiAN):

Pe oameni nimic, sunt liber sa o faca, insa aleg sa isi faca voile personale in schimb acesta fiind mai clare.

| WR104 a răspuns:

Prostia.

| Zenit313 a răspuns:

Nu facem voia Lui, pentru ca nu exista si vrem sa fim liberi! happy

Ca sa fim buni, nu avem nevoie de Dumnezeu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Natura umana.

| Iulian922 a răspuns:

Pai noi suntem tinuti de diavoli sa nu facem asta.

| dyanakitty a răspuns:

Cel rau ne impiedica sa facem dupa voia lui DUMNEZEU

| ovidiuproca a răspuns:

Intrebarea e putin neclara dar am idee cam ce vrei sa intrebi. raspunsul vine acum:

IGNORANTA este cea mai puternica arma a secolului 21. Este nevoie de mult curaj sa iesim din acest confort iluzoriu si sa ne apucam de treaba.