| AvalohAlyn a întrebat:

Ce obiceiuri a avut omul primitiv? Primul om de pe Terra,adica nu primul,PRIMII! In ce credeau, ce faceau etc? Cand credeti sau cand stiti ca a aparut omul? Acum cand timp?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Specia noastra a aparut acum 100, 200 de mii de ani, sau descoperit morminte cu diverse obiecte=credeau in viata de apoi
vanau, pesuciau =barbati
femeile culgeau fructe
primi homos sapiens erau ateii clar nu credeau in zeii, credinta in zeii sa dezvoltat mai tarziu

| Zenit313 a răspuns:

O intrebare foarte interesanta!

Omul primitiv,pentru ca nu a avea cunostinte stiintifice despre natura,a incercat sa o explice prin antropomorfizarea ei.
Cele mai vechi credinte,sunt PANTEISTE!
Primii oameni erau vanatori-culegatori,si inainte sa mearga la vanatoare, se rugau Zeitei Mame, a naturii pentru o vanatoare reusita, ii cereau voie naturii sa le dea hrana necesara vietii.
Dupa ce vanau un animal, acestia isi cereau scuze si multumiri animalului si aduceau ofrande naturii.
Primii oameni aveau onoare si respect...
Omul modern a aparut acum 100000 de ani, altii spun 300000, 1-2 milioane.
1-2 milioane - urme de picior care s-au prezervat in cenusa unui vulcan (Roccamonfina )

Sunt multe multe teorii...

| AvalohAlyn explică (pentru Zenit313):

Si care e corecta? Adica cea mai plauzibila teorie, ma refer la varsta omenirii?

| Zenit313 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu stiu exact sad