| anonim_4396 a întrebat:

Ce opinii aveti despre filozofia budista?!? m-am certat cu iubita pe tema asta, mai nou. nu-mi vorbeste...sunt ortodox. helpppppppppp. sa ma ajute cineva sa o inteleg, sa inteleg si punctul ei de vedere.

Răspuns Câştigător
| sitărescu a răspuns:

Salut, sunt de acord cu tine că nu poți să faci o tocăniță de credințe din care să nu mai înțelegi nimic.

Ori ești creștin-ortodox ori ești folclorist religios.

Budhismul pe care îl vedem noi pe net este doar o propagandă comercială de tip New Age.

Budhismul de la o Mănăstire de Budhisti nu va SEMĂNA niciodată cu cel comercial.

Printre riscurile iminente ale trecerii la alte religii se află nebunia și crizele de exaltare.

Ești sigur că în perioada petrecută la kathmandu, nu s-au aruncat pe voi cu anumite spurcăciuni- uleiuri și alte lucruri ritualice, incantații pe care voi nu le înțelegeați?

Ca sfat încearcă să ții postul, să te Spovedești și să întrebi duhovnicul și dă un pomelnic la altar cu numele ei.

S-ar putea să fie nevoie de molifte dacă cineva a făcut ceva incantații.

Vezi să nu cazi în cealaltă extremă să încerci să o dezlegi la vrăjitoare, shamani sau tot felul de înșelați.

Doar Dumnezeu poate aduce binecuvântare casei tale!

Încearcă să cauți cartea asta

Marii iniţiati ai Indiei şi Părintele Paisie
Autor: Dionysios Farasiotis

http://carti.itarea.org/......siotis.pdf

| anonim_4396 explică (pentru sitărescu):

Multumesc de sfat, s-au facut destule incantatii ca orbu faci ce ti se spune apoi vezi ca eti intr-un kkat mai mare decat tine. parca esti orb si surd.iar cand te mai dezmeticesti nu stii ce dracu te-a lovit. care e treaba cu pomelnicul, ma intereseaza dezlegarea de mirate-ai ce au facut nemernicii.

| sitărescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Îți dai seama că de cum a intrat în sectă deja, femeia devine bunul comun al tuturor, probabil că ar practica și pe ascuns te miri ce lucruri.

Dacă au pus ăia ochii pe ea e clar.

Prin pomenirea la altar, s-ar putea crea o sclipire în conștiința ei care să topească solzii de pe ochii ei, care o impiedică să vadă unde se află.

Dar Moliftele Sfântului Vasile cel Mare sunt cele mai puternice.

ATENȚIE NU LE CITI TU, singurul care le poate citi e un preot ortodox după o pregătire prealabilă de post și rugăciune pentru că demonii unuia îl atacă pe cel care citește înainte să iasă.

Cred că și familia ei trebuie să postească sau ar fi bine.

Familia ei știe ce are de gând?

Pt citire cred că trebuie să fie și ea de acord și să fie de față, nu știu sigur.

Cel mai bine e să faci după sfat de la un preot sau de la un monah, la Mănăstire sunt mai puternice rugăciunile.

Nu mai fă lucrurile doar, după capul tău că te trezești că dai de o belea și mai mare.

Cât despre tine, încearcă să te apropii de Biserică și să te ții departe de astfel de lucruri pe viitor pentru că nu te vor putea atinge lucrăturile lor dacă, devii un credincios activ și mergi Duminica la Liturghie.

| anonim_4396 explică (pentru sitărescu):

Zi-mi te rog un preot calugar, ceva orice. promit sa devin un bun crestin.

| anonim_4396 explică (pentru sitărescu):

Nu stiu de unde stii aceste aspecte, dar asta asa este.

58 răspunsuri:
| William a răspuns:

Crede-ma iti face o favoare ca nu vorbeste cu tine. Mai asteapta cateva minute, o femeie nu poate sa stea mai mult de o ora fara sa vorbeasca.

| anonim_4396 explică (pentru William):

Merci.apreciez.

| mihaibrasov a răspuns:

Eu sunt destul de sigur ca n-o vei putea opri. Poate ca nu sunteti facuti sa fiti impreuna si asta e. Fiecare cu calea si ideologia lui.

| anonim_4396 explică (pentru mihaibrasov):

Deja ne-am despartit si sunt mai usurat ca mi am luat pe aia di spate, ea face ce vrea dar l mine nu se mai intoarce. dupa ce se cordesc in grup, si o ia fiecare drept femeia lui, sa se intoarca la mandea. n-ai sa vezi!

| OOOLEOOO a răspuns:

E cel mai frumos lucru pe care ti sa-r putut fi inampla daca ai intalnit o partenera care sustine filozofia Buddista, ai mai multe de invatat despre echilibru si inteligenta emotionala de la ea decat de la un preot Ortodox.

Nu te plange caci ai gasit o comoara pentru linistea ta.

| anonim_4396 explică (pentru OOOLEOOO):

Sigur ca fu--re in grup. iar cacanari. de unde dracu apareti? a, da. lipsa de informatie. mai uitate si tu pe net ce reprezinta esenta budismului, abureli iftine gen mediatie, echilibru este gargara.voi astia nestiutorii va imbatati cu apa rece. mai vezi si tu, pune mana pe o carte despre tantra sexuala, practica sexuala, (mithuna), sau tu crezi ca faci tummo asa razand la soare si energia vietii te loveste instantaneu?!?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu practic meditatie Buddista in fiecare seara, si este un lucru superb iar daca tie iti e frica sa incerci necunoscutul vei sta toata viata pe loc precum apa ce stangeste.
Da, sunt prost ca-mi umplu viata cu ''cacanari'' si mai ales nestiutor daca am destula vointa sa-mi provoc cunostintele si ideile cu noi teori straine care nu se bazeaza doar pe sex mici si bere big grin...Se vede dupa modul tau de a vorbi care este valoarea ta psihica si spirituala.

| anonim_4396 explică (pentru OOOLEOOO):

Nu-ti face tu griji pentru sufletul meu, are cine -o faca. maestrul curului care mi-a distrus viata. a. si inca ceva. daca samanismul iti spune ceva, poate nu mai mai pupa in mersi dos. si daca dnle draga nu rebuie sa practici sexualitatea ca sa fii budist. nu am ceva cu budismul ci doar cu "omul" maestrul curului care mi-a distrus viata.nu-i nimic o sa incep campania anti fuckeri ca tot se zbate sa nu se afle despre calea lui acest minor aspect. repet eu cu budismul nu am ceva anume. ba mai mult ii respect pentru flozofia lor de viata, respectul pentru toate religiile. dar totl pana cand incepi sa ma tarasti sa-ti ajung pe calea ta, in cercul tau sa fiu un sclav cu acte in propria viata. eu stiu ca un maestru trebuie sa-ti fie ghid, invatator, profesor-specific nu in viata sexuala si nici sa te tranformi in calau personal ca nu-ti intru in sanga. ca daca tot faci mediatii atunci cunosti si termeni si alte aspecte pe tema carora nu discut, lung subiectul.

| anonim_4396 explică (pentru OOOLEOOO):

E simplu sa judeci o pers neinteleasa si haituita de un nebun care nu intlege ca orice ar face nu ii voi lua drumul( dupa aparente, trairi, exprimari). ce vezi aici e furia din drinta de a face cunoscut ca budimul nu e doar apa plata. acu depinde si karma fiecaruia....ma rog nu intru in detlii.

| anonim_4396 explică (pentru OOOLEOOO):

De un singur lucru sa tii cont in existenta ta: aparentele sunt inselatoare, indiferent despre cine/ce est vorba. euu trag catr samanism, el trage in alta directie in ce ma priveste. nu e cazul sa-ti spun cum te lucreaza energetic. respect budsmul dar nu e calea mea, pana va intelege asta ne vom parui mental si energetic. toate cele bune.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru anonim_4396):

Samanism? Superb! Povesteste-mi daca ai destula energie si chef

| Zenicide a răspuns:

Ce anume te intereseaza?
Filozofia traditionala budista este foarte felxibila, budismul te poate ajuta in a-ti gasi religia care ti se potriveste. Budismul e mai mult o unealta pentru descoperire sinelui decat o religie, chiar daca in ultimul timp au aparut numeroase secte care sunt religioase si venereaza anumiti zei, in budismul traditional nu exista un zeu care e venerat.

| RAY a răspuns:

Budismul este o filozofie buna, buddha un ateu acum 2500 de ani bogat era print,dar nu a gasit fericirea asa ca a ales pustietatea unde a meditat multa vreme, el nu credea in reincarnare, zeii, viata e o suferinta asta e prima regula a doua e sa nu isi doresti mereu ceva, isi recomand un documentar despre buddha sa stii ca e o filozofie care m-a ajutat mult in viata
http://istoria-lumii.ucoz.com/......46-1-0-141

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Lasa-ma cu gargara ieftina, vino cu ceva nou! ceva ce nu stiu. sau sa vin eu cu ceva ce tu nu stii. desi sunt convins ca ai inteles perfect unde este problema. doctrina in sine este ok, ce se intampla dincolo de cortina-nu este de mine.aici este problema nu o mai arde cu abureli ieftine.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ce vezi tu e doar o mica istorisire, deliciul est ein spatele a tot ce crezi ca stii.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma dane ce se ascunde sub acea cortina poti dovedi?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

De ce sa le stric eu apele?! e ciorba lor. dar nu in ce ma priveste pe mine! sunt ortodox si asa va ramane! nu pot doevedi personal(mi-e suficienta prezenta la mizeria surpriza), dar altcineva poate. scopul meu nu este sa spal rufelel in public doar ma scarpina unii in dos cu sustinerea lor tare si mare, doar pentru ca o ard in fericire.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce limbaj de crestin ai

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Cine a zis ca sunt crestin? doar ca am o denumire numita ortodox...nu inseamna ca sunt si crestin.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Meriti funda pentru acest raspuns, ai dreptate mare, ai fost sincer, apreciez oameni sinceri

| MMihai a răspuns (pentru anonim_4396):

Religia creștină este o înșiruire de minciuni.
Budismul cu Buddha care mânca zilnic, n zile numai câte un singur bob de orez, nu îmi sună bine.

| Esperança a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cine a zis ca sunt crestin? doar ca am o denumire numita ortodox...nu inseamna ca sunt si crestin."
Adevăr grăit-ai.

| anonim_4396 explică (pentru Esperança):

:d

| anonim_4396 explică (pentru Esperança):

Draga esperanta, dumnezeu nu este o religie anume, asta nu vad oamenii doctrinei. dumnezeu este gandul, vorba si fapta buna. restul...nu ma intereseaza.

| reihiuke a răspuns:

Nu ai intrebat-o care-i punctul ei de vedere? Ce ti-a zis si nu poti intelege?

| anonim_4396 explică (pentru reihiuke):

E mai ampla treaba vrea sa se converteasca la aceasta religie.

| M25M a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca vrea sa se converteasca las-o sa o faca, este o filosofie si o religie mai "crestina" decat crestinismul.

| reihiuke a răspuns (pentru anonim_4396):

Si nu vad unde ar fi problema. big grin S-ar putea sa nu mai pape carne si sa papi mici de unul singur. Fiecare ar trebui sa vada cum e mai bine pentru el. Daca ei ii este bine asa si nu te obliga sa fii ca ea si nici tu pe ea, cred ca e ok. Ati putea sa analizati amandoi cum ar fi mai bine. Poate va convertiti impreuna happy

| anonim_4396 explică (pentru reihiuke):

Ai citit vreodata un text budist? stii ce presupune calea lor?

| anonim_4396 explică (pentru M25M):

Banuiesc ca si sexul in grup prevede crestinismul, nu-i asa? sunt mici aspecte care scapa din vedere celor care nu sunt acolo. budismul un fel de calea bivolaru. acu, daca tu ti a lasa prietena, sotia sa si-o traga cu tot alaiul...no comment.

| reihiuke a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de "cale". Deia ti-am cerut sa-mi spui ce ti-a explicat ea. Si budismul are si el "bisericutele" lui. Asa ca te rog sa-mi spui tu.

| M25M a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeule sfinte ce comparatie? Omule budismul nu are nici o treaba nici o tangenta nici o legatura cu gruparile gen MISA.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Budism
http://www.interculturel.org/documente/Curs_IR_pentru_master_UNESCO.pdf

| anonim_4396 explică (pentru M25M):

Am fost, am vazut, nu mi-a placut -si ca sa vina unul ca tine sa dezminta asa cum fac toti care traiesc "frumos"...ma cam lasa rece.

| anonim_4396 explică (pentru M25M):

Vorbesc din experienta unuia care a vizita katmandu si care a fost invitat personal de staretul/maestru in acest cerc. nu dau nume, nu vreau sa lovesc in nimeni-doar ca aceasta modalitate de evolutie nu e ptu mine. de aceea-repet- daca nu stii mai bine nu comentezi ptu ca sunt aspecte tinute departe de ochiul muritorului de rand.

| anonim_4396 explică (pentru M25M):

Si da, nu are treaba cu misa, dar modul de "exprimare" fizica este acelasi-dupa cum am spus doar cercul restrans are acces la unul din "secretele" budismului si aici nu includ calea ascetului budist.

| anonim_4396 explică (pentru M25M):

Vad ca la teorie stai bine, cu practica de la mijloc in jos cum stai?
lovii un punct sensibil de ai sarit asa ca ars?

| M25M a răspuns (pentru anonim_4396):

Cercul restrans are acces la unul din "secretele" budismului -- Ok No comment! Stii secrete pe care altii nu le cunosc,
insa fie si asa, daca femeia te iubeste este imposibil sa nu ajungeti la un consens ea sa se converteasca la budism dar sa nu practice "orgiile budiste". Nu vad ce este atat de greu de rezolvat intre voi aceasta problema.

| anonim_4396 explică (pentru M25M):

Interesant mersi mihai est eca nu am folosit termenul orgiile budiste. deci stiii desore ce vb. in cazul tau clar ca nu este nici o problema daca a ta, sa fie-una dintre-nu vreau sa creez valuri, printre mintii de sus...dar prea mi s-a luat de umbra lor constanta in existenta noastra.

| M25M a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prietene nu ai lovit nimic, doar ca acea comparatie a fost cam exagerata.

| anonim_4396 explică (pentru M25M):

Ma refer la un simplu "dans" din buric-aici e comparatia... teoria e fff buna, dar ce e acolo clar ca nu se compara cu budismul. ce am vrut sa scot in evidenta este acel mic aspect pe care il au in comun cele 2 drumuri.

| M25M a răspuns (pentru anonim_4396):

Am folosit niste ghilimele care indica ceva...
Referitor totusi la problema ta, ea daca se converteste va adera probabil la acea filosofie care tine mai mult de gasirea sinelui in raport cu natura si universul nu cred ca, avand o relatie cu tine, va implementa acel comportament (chipurile budist).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E alegerea ei omule. Este foarte flexibila, nu e nimic de speriat.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

laughing asa m-am gandit si eu

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Acu zi si mie secretul. Vii si ne arunci ca stii un secret si apoi te dai la fund?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Intreaba-l pe mihai25mihai ca tot este un fan infocat al budismului.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Lasa mai fata in pace. Tu crezi ca daca fata are tendinte de astea doar faptul ca nu s-a convertit o va opri? Sunt convinsa ca ar fi oripilata numai la gandul. Ea se regaseste in conceptele emise de budism, nici pe departe in faptul ca sunt o mana de budisti la care le place "grupa mare". Mare secret na, ca pleaca in vacanta pe undeva si tot face ce-i tuna daca asa vrea ea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cum puneti voi astia restransi botu...vedete-as in locul meu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunt restransa din parti. In primul rand ca locuiesc in partea asta de lume unde colcaie de budisti si chiar nu practica secretul ala de ziceai tu mai devreme. In al doilea rand ca am prieteni budisti care sunt casatoriti cu cataloci, muslim, hindu si alte religii (sau necasatoriti, dar in relatii de genul), ei nu practica porcaria aia, iar relatia lor nu sufera innicnici un fel din cauza asta. Daca o iubesti, iubesti-o si fii fericit si nu te mai victimiza pe la sectiunea Religie si mai ales NU jigni pe altii care doar vor sa ajute.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si mai e un lucru, nu toate sectele budiste practa ce te-a oripilat pe tine, depinde ce ramura urmeaza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand o pers spune ca e implicata direct, cum de mai vin comentarii stupide?! Doar ptu caam bunul simt si nu le soal rufele in public, asta nu le scuza faptele.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ok, hai sa revenim. La ce templu ai fost in Kathmandu? Monkey Temple cumva?
Esti sigur ca nu te-a fraierit careva pe-acolo si te-a dus in alt loc (se pactica la greu acolo)? Esti sigur ca calugarii (staret cum ii zici tu, seful calugarilor etc) erau calugari adevarati si nu falsi? Si asta se practica pentru a scoate ceva bani de la turisti.
Spun astea pentru ca stiu ca acei calugari nu prea se amesteca cu turistii, sunt foarte rezervati, cu atat mai putin sa-ti spuna sau sa-ti arate ''secretele'' lor. E ciudata tare povestea asta a ta si, nu e problema mea deloc, dar sa-ti distrugi relatia din cauza asta? Chiar crezi ca merita? Asigura-te ca nu ai fost un pic dus de nas cand ai fost in Kathmandu inainte de-ati face singur rau.
Este o poveste de-a dreptul SF dupa parerea mea si crede-ma ca am fost pe acolo de multe ori...dar asta fara sa te acuz pe tine ca ai minti. Nu-mi permit sa fac asta. Doar gandeste-te bine. Bafta multa!

| a3e6u9 a răspuns:

Buddhismul e net superior oricărei alte religii. Eu nici nu aș numi buddhismul o religie, e mai degrabă o filosofie.

Trebuie să-i dau cuvântul lui Einstein:
"Religia viitorului va fi o religie cosmică. Ea ar trebui să treacă dincolo de un Dumnezeu personificat și să evite dogmele și teologia. Acoperind și naturalul și spiritualul, ea ar trebui să se bazeze pe un sentiment religios născut din experiența tuturor lucrurilor, naturale și spirituale, într-o unitate armonioasă. Buddhismul corespunde acestei descrieri. Dacă există vreo religie care ar putea face față nevoilor științifice moderne, atunci buddhismul ar fi această religie."

| anonim_4396 explică (pentru a3e6u9):

Mda...opinia ta. sunt sute si si mii de modalitati de a face ceea ce spui tu. dar cum dta esti deja pe un drum doar pe acela il lauzi, ca:ortodoxul, catolicul, pocaitul si lista e lunga. budismul nu este singura cale/modalitate dlne nr.care sa acopere naturalul, spiritualul.....si lista e lunga. nu e singura religie sau oi numi o tu.

| marinelpop a răspuns:

Să nu ne gândim că persoana respectivă crede aceleaşi lucruri ca şi ceilalţi budişti. Învăţăturile budiste sunt confuze, iar interpretarea lor diferă de la o persoană la alta. Budismul japonez se deosebeşte foarte mult de cel din sud-estul Asiei. În plus, fiecare persoană are punctul ei de vedere. Totuşi, în general, poate fi util să se ţină seama de următoarele lucruri: 1) Budismul nu recunoaşte existenţa unui Dumnezeu invizibil, a unei Fiinţe care a creat totul. Însă mulţi budişti se închină unor chipuri sau relicve ale lui Buddha. 2) Siddhartha Gautama, căruia i s-a dat titlul de Buddha, a ajuns pentru discipolii săi idealul religios demn de imitat. El îi îndemna să caute iluminarea prin studierea omului din punct de vedere omenesc şi să înlăture rădăcinile suferinţei ţinând mintea sub control, pentru a suprima orice dorinţă pământească. Învăţătura sa arăta că în felul acesta se poate atinge starea Nirvana, scăpând de ciclul metempsihozei (lung şir de reîncarnări succesive prin transmigraţia sufletului). 3) Budiştii practică cultul strămoşilor, pe care-i consideră izvorul vieţii lor.