| ExprimareLibera a întrebat:

Ce părere aveți de Black Jesus? Există numeroase teorii, dar eu tind sa cred ca a fost negru.

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Avand in vedere ca a fost evreu galileean, este foarte improbabil sa fi fost alb sau negru, in rest putea avea orice nuanta. Nimeni nu a consemnat infatisarea lui Isus. Isaia si autorul Apocalipsei nu l-au vazut la fata pe Isus, ci sustin ca ar fi avut vedenii. Iar schimbarea la fata nu poate fi dovedita drept eveniment istoric real.

24 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Isus a fost evreu, deci nu avea cum sa fie negru, dar sigur a fost brunet ca și evreii

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

Toti palestinienii sunt blonzi cu ochii albastri si au parul lung.

http://vignette4.wikia.nocookie.net/......ion/latest

| 6684464 a răspuns:

Matei 17:2

| ExprimareLibera explică (pentru 6684464):

Nu are nicio legătură cu ce am întrebat eu.

| 6684464 a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Eu ti-am dat versetul care spune infatisarea(culoarea) lui Isus, nu stiu la ce altceva te-ai referit. laughing

| ExprimareLibera explică (pentru 6684464):

Şi S-a schimbat la faţă, înaintea lor, şi a strălucit faţa Lui ca soarele, iar veşmintele Lui s-au făcut albe ca lumina.
În primul rând, comparația "fața lui ca soarele" nu exprimă faptul că ar fi alb sau negru. Spune că "s-a schimbat la față"
În al 2-lea rând, cer argumente din punct de vedere istoric, nu biblic, cred că era evident.
Acum îmi poți da un răspuns relevant?

| 6684464 a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Bafta la gasit un astfel de argument din punct de vedere istoric, al unor istorici renumiti.
Negrul nu emana lumina, o absoarbe. laughing

| Dandanache a răspuns (pentru 6684464):

laughing Rad si eu cand vad ce scrii.

| 6684464 a răspuns (pentru Dandanache):

Da nu stiam la ce se referea. Ca Isus arata asa cu l-a descris in Matei 17:2 si te mai duci pe trimiteri, de unde sa stiu eu ca se referea la a fi bronzat sau nu. laughing

| doctorandus a răspuns (pentru 6684464):

Avand in vedere ca a fost evreu galileean, este foarte improbabil sa fi fost alb sau negru, in rest putea avea orice nuanta. Nimeni nu a consemnat infatisarea lui Isus. Isaia si autorul Apocalipsei nu l-au vazut la fata pe Isus, ci sustin ca ar fi avut vedenii. Iar schimbarea la fata nu poate fi dovedita drept eveniment istoric real.

| Idris a răspuns:

Profetul Isus(aleyhi sallam) a fost descris in cel mai frumos mod de Profetul Muhammed(salallahu alayhi wasallam) care a spus: „Nu există (alt) Profet între mine şi Isus, fiul Mariei, şi cu adevărat va coborî el. Aşadar, dacă îl veţi vedea, recunoaşteţi-l – este el un bărbat potrivit de statură, nici prea înalt, şi nici prea scund, nici prea gras şi nici prea slab, (tenul lui este) mai mult spre roşiatic şi alb, pare că din (parul) său ar picura apa fără a fi însă ud..."

| Chasles a răspuns:

Eu cred ca e o intrebare nefolositoare care face doar valva degeaba; @Bencherif, macar ai bunul simt ca intr-o tara Crestina sa nu dai argumente islamice(argumente contextual, ideea e generala); ai libertate de credinta, ce sa-ti fac

| ExprimareLibera explică (pentru Chasles):

Sper ca glumești. Cati oameni au murit în '89 ca să ai tu libertate de exprimare?

| Chasles a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Recunosc ca e greu sa privesc din alta perspectiva (pentru ca sunt roman, Crestin si este singura credinta adevarata); eu nu vreau libertate de exprimare, asa au aparut o multime de prostii, trebuie libertate de exprimare ingradita de moralitate; CATI AU MURIT IN LUPTELE CU TURCII? Nu cred ca vrei sa-ti amintesc domnitorii si luptele lor...

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Chasles):

Singura credinta adevarata este religia Pastafariana.
Zeul nostru FSM este mult mai ok decat YHWH al evreilor la care aspira degeaba crestinii si musulmanii.

| ExprimareLibera explică (pentru TrăieşteClipa):

M-as converti la pastafarianism. Pare cea mai relevantă religie.

| Chasles a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Cand spui un neadevar poti sa precizezi "Opinia mea este ca..." ca aia nu poate fi contrazisa; nu poti sa faci din perspectiva ta gresita una generala; pacat ca FSM are doar 10 ani, Dumnezeu e atemporal

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Chasles):

Sper ca nu te referi la dumnezeul biblic.
Crestinismul si-a insusit in mod fraudulos elohimul evreilor YHWH si are doar 2000 de ani.
Evreii nu l-au recunoscut pe Iisus ca Mesia pentru ca nu au avut niciun motiv.
Pavel a inventat Noul Testament in totalitate.
Iisus a fost circumscris in a 8-a zi, pentru ca era evreu.
Daca ar fi avut de gand sa-si schimbe religia, nu crezi ca ar fi facut-o pana la 33 de ani?
El a zis ca nu a venit sa schimbe legea. Pavel in schimb a schimbat totul.

| TheHiddenNinja a răspuns:

Iisus este posibil sa fii fost practic orice rasa, poate chiar o combinatie din toate devreme ce el este intruchiparea perfectului, insa datorita oamenilor de stiinta, a tehnologiei actuale si a cercetariilor, ar fi mai sigur sa spunem ca Iisus era mai degraba negru decat alb.