| xname23 a întrebat:

ce parere aveti despre codul bibliei? exista sau sunt fantezii? eu tind sa cred ca e real. voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| Raducu1 a răspuns:

Si eu la fel.Desi am vazut weekendul trecut pe Discovery World Secrete Biblice Explicate si spuneau ca se poate ca evangheliile dupa Matei,Luca,Ioan si Marcu sa nu fi fost scrise de catre ei,ceea ce mi-a inclinat putin parerea(au facut o incadrare in timp, cele mai vechi evanghelii gasite erau facute cu unu doua secole dupa ce au trait cei patru).Asa ca, fiecare cu parerea lui.Acum tot ma inclin spre da, desi putin ma inclin si spre nu.

4 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Demonstrația ăstuia cică a fost făcută pentru V.T. și ebraica.
În ce limbă au fost făcute analizele pentru N.T?

Cred că este un fals, și încă unul f grosolan făcut.
Nu am cum demonstra, că este fals.

Biblia poate conține eventual, niște mesaje aparent ascunse, dar cred că sunt scrise în limbaj natural. Și nu au legătură cu limba, în care este redactat textul, îți voi explica ulterior.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sf