| iryna_4737 a întrebat:

Ce parere aveti despre fenomenele paranormale? eu din cate am vazut(pe discovery channel)si din cate stiu, tind sa cred ca exista, doar ca nu prea imi vine sa cred in fantome.nu stiu de ce. voi ce credeti despre asta?

Răspuns Câştigător
| bluesky a răspuns:

Imi plac si urmaresc documentarul! Si eu tind sa cred ca exista dar nu inteleg de ce la noi nu prea sunt si la americani sunt! Adica si la noi sunt cateva dar nu asa de infricosatoare...la americani vad si demoni si draci! La noi nu am auzit de asa ceva...straight faceMa pasioneaza asa ceva, doar sa stiu despre, nu as vrea sa am parte de astfel de evenimente, nu e de gluma cu paranormalul!

22 răspunsuri:
| dulc3'maria a răspuns:

Verisoara mea a patit ceva ciudat.de aceea am pus si eu o intrebare asemanatoareconfusedEra in baie in cada isi facea un dus si a zis sa mai stea in cada asa.sa se mai relaxeze.Deasupra sus are un geam care mi-a zis ea ca s-a uitat spre el si a vazut o mana de om asa in varsta...sau mortstraight facecare dupa ce a tipat ea a disparutstraight facede atunci cand face baie face numai cu mama ei sta langa ealaughingnaspa...eu merg noaptea prin cimitir uneori cu prieteni asa la misto si la fel si acolo s-a intamplat odata un lucru ciudat am auzit toti un tipat de copil asa infundat...cand deodata un prieten se misca spre iesirea din cimitir de frica si cineva le-a luat de mana si il tragea in jos spre o groapa abia facutastraight facesi nu glumea ca toti ne-am speriat de moartestraight faceel nu mai zic era traumatizat nu mai intra in cimitir de 1 an nici singur nici cu cinevalaughingMai am auzit de la un vecin de la tara o intamplare ciudata...Noaptea se intorcea de la disco pe bicicleta si trece pe langa un cimitir cand deodata vede un om cu niste oi care il opreste si il intreaba cat este ceasul... el i-a raspuns...cand sa plece omul acela i-a spus:-I-a stai, nu iti este frica sa umbli noaptea asa pe langa un cimitir? El i-a raspunsnerda da... Iar el ziceworriedi mi-e imi era atunci cand eram viu...straight faceAtunci vecinul meu a urcat pe bicicleta si a plecat de frica dar uitandu-se inapoi nu le-a mai vazut pe omul cu oilestraight facedisparuse...de totstraight faceciudatstraight faceera in jur de 2:30:-[

| JustMe a răspuns:

Eu nu cred. dar e amuzant cand se intampla ceva mai ciudat.de exemplu, azi eram singura acasa si ma uitam pe mtv.eu stateam pe pat si telecomanda pe masa.m-am dus sa imi pun un pahar cu apa si cand ma intorc in camera, televizorul era pe otv, cu vreo 50 dupa mtvlaughingnu stiu cum s-a mutat, dar a fost amuzantlaughing

| viatadecacatt a răspuns:

Poate ca exista.

| Artemiss a răspuns:

Nu cred in fantome dar in fenomene paranormale da...
Odata a pornit reportofonul fara baterii...si facea asa urat...pff
In fantome am sa cred atunci cand am sa vadtongue

| deejayra a răspuns:

Nu am avut nici o experienta de genul asta, deci...nu cred.

| deejayra a răspuns:

Sunt doar niste creatii Hollywoodiene care "au prins viata in mintea noastra". Adica, nu inteleg cum de toate povestirile despre fantome pe care le-am auzit parca ar fi rupte din filmele de groaza(gen:palpaie becul, se intrerupe curentul, etc).

| deejayra a răspuns:

Cristina cred ca prietenii tai erau pusi pe glume...adica in legatura cu "cand deodata un prieten se misca spre iesirea din cimitir de frica si cineva le-a luat de mana si il tragea in jos spre o groapa abia facuta"...nu imi explic cum poate un corp decedat in care functiile creierului nu mai exista sa prinda viata

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Eu sunt convinsa ca fenomene paranormale exista. Am avut si eu doua experiente in acest sens. In fantome nu cred, dar am citit despre teoria existentei unei lumi paralele, si cred in aceasta teorie. Cei care au plecat din aceasta viata, sunt sigur undeva printre noi. Este si benefic sa gandim asa ceva, mai ales daca vorbim despre pierderi foarte apropiate noua. Gandul ca undeva ei exista, ne da puterea sa supravietuim...

| Mamamare a răspuns:

Eu sincer cred in de astea...Si stiu cazuri reale care li s-au intamplat la niste prieteni:*

| ScLiFoSeL a răspuns:

Da.stiu.la ora 10 noaptea pe discovery chanel.pare real dar. eu nu cred.

| loveyousomuch92 a răspuns:

Eu sincer nu prea cred! o fata mi-a zis odata ca a foat pana la bucatarie si a lasat tv-ul aprins si cand s-a intor era stins! nu cred in povesti de genu asta

| trifsandu a răspuns:

Nici eu nu cred in fantome. Dar zic ca fenomene paranormale sint. Eu am auzit batind ceasul in perete de citeva ori(de obicei il auzi cind e liniste deplina si cind sint facute ceva vraji pe casa respectiva).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci jur. azi la mine eu cu parintii mei eram in hol trebuie sa plecam pana la ziua cuiva sid deodata s-a aprins tv-ul din buc!
Si doar etlecomanda era pe patstraight face
;-s

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred.laughing Daca vi se pare bla bla bla sunt doar inchipuiri.
Eu cred in Dumnezeu si nu am patit asa ceva.
O fi fost programat tv-ul sa se deschida sau a cazut pe o parte in pat si s-a atins din gres o tastahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sti cum se zice nu crezi pana nu vezi...nici eu nu prea cred, dar in schimb ador emisiunea aia, Fenomene stranii( A haunting), la asta te referi, nu?big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna... poate ca o sa par ciudata... dar eu l-am vazut pe bunicul si strabunicul meu dupa ce au murit...eu fiind singura nepoata a lor pe atunci deci si favorita... aveam intr-adevar mai putini ani dar cred ca se pune...eu cred ca exista dar nu ca sa faca rau...sau acum depinde de fiecare persoana in parte...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer si eu m-am uitat acolo si chiar t fac sa crezi dar spre exemplu eu daca ma gandesc la ceva chiar se intampla. jucam fotbal si un coleg se ducea sa ia apa si eu cum nu il suportam i-am spus sa se impiedice pe drum si a luat o căzătura slava domnului ca nu si-a rupt nimic altfel il aveam pe constiinta dar n a fost ceva paranormal sau ceva de genu a fost puterea autosugestiei la fel si cu energiile bio din oameni care vindeca e totul de puterea autosugestiei.de fantome nu stiu in casa in care stau eu au murit mai multe persoane si... iar eu stau singura acasa.noaptea se mai aud batai de ciocan in gresie usi trantindu-se fosnete de lanturi sunete de drujbe urme de pasi toate mamele noroc ca am un caine mai ales avand in vedere varsta mea... dar alea de pe discovery. prea le dramatizeaza si ii fac pe aia cine stie ce victime.insa am vazut o emisiune in care un tip era zgariat pana la sange in direct in fata camerelor despre aceea nu stiu ce sa cred mai ales ca expertii au zis ca nu e facatura. pe kanal d e o emisiune, un concurs cu dinastia paranormali si ii pun sa ghiceasca unu aproape n a gresit la nimic. oricum succes cu raspunsurile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu stiu c sa mai cred. Am avut parte de cateva intamplari foarte ciudate. Mi s-a apris aragazul singur o data fara flacara si o data cu. La fel am patit si cu tv, de doua ori, insa ceea ce ma pune pe ganduri cel mai mult este ceea ce mi se intampla seara cand ma asez in pat si astept sa adorm. Atunci ma gandesc si eu la diverse lucruri. Ei bine, gandurile mele sunt intrerupte d tot felul de propozitii, de cuvinte care nu au legatura cu ceea ce gandesc eu in momentul respectiv. E ca si cum as aculta ce vb altcineva, ca si cum ar fi un dialog undeva, iar eu fiind la departare as auzi doar unele fraze, cele care sunt rostite mai tare, sa zicem. E foarte ciudat. Nu stiu cine m-ar putea ajuta sa inteleg ce se intampla. Sper sa aveti raspunsuri si pentru o asemenea problema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista:dar niste studii la baza carora arata ca aceste fenomene stranii, sint de fapt spiritele celor morti sau ''demonii'' care apar pe timpul noptii, care crezi ca mortii ar fi vii, dar nu este deloc asa.primul lucru la aceste fenomene stranii sint:1.frica princare tu fizic simti acel fenomen prin tine, dar nu-l poti vedea dar care te inspaimanta.2.demonii asa cum mai sint aceste fenomene stranii, ei ''demonii'' celor morti care bintuie casa isi izoleaza fiecare ''victima'' din casa respectiva ca acesti demoni sa distruga sau sa omoare pe fiecare membru din casa respectiva. 3. ei demonii detin controlul total pe casa respectiva si pe fiecare membru din casa, i-ar dupa aceasta ''demonul'' isi alege urmatoarea victima din respectiva casa, deci de aici rezulta ca exista umbre sau fantome ale celor dusi/sau morti dar un singur lucru trebui de retinut:daca aceastea isi fac cum s-ar spune de cap eu nu cred ca noptile tu vei mai inchide vreun ochi.4.demonii ca si aparitiile celor morti in viata nu de dincolo din lumea nostra te face sa dai de gindit ca ele chiar exista, si umbla prin viata celor vii, ca sa le faca rau cu din mai rau, dar daca ti se intampla asa ceva trebui neaparat chemat un preot pentru sfintirea casei respective si alt preot pentru exorcizare in caz ca ''casa respectiva, bintuita''de acesti ''demoni care detin controlul pe stiritele negative ale noastre.5.demoni in final provoc moartea celor din ''casa respectiva.asta numai in caz nu ii reuseste preotului respectiv care a fost chemat sa sfinteasca casa, si atentie:si daca nu-i reuseste ''exorcizarea'' alta cale de intoarcere nu exista si acesti indivizi care din lumea de dincolo umbla printre noi vii asta este o alta problema care ar trebui rezolvata de [DEMONOLOGISTI]acei oameni care se ocupa cu ''fenomenele paranormale'' pe acest subiect!>>>.vali.sibiceanu!>>>

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu chiar cred. adica. tot ce spun astia cred. chatterbox... Mie nu mi s`a intamplat nimic... dar mereu cand sunt singur si ma gandesc la fenomene din astea, cred ca e cineva langa mine sh cand ma uit nu e nimieni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt adevarate, dar uneori it este frica, dar sa nu crezi in ele.AI INCREDERE IN MINE

| DeathMetal a răspuns:

Si eu cred ca exista