| Țoglă a întrebat:

Ce părere aveți de religia zamolxiană? religia străbunilor noștri daci.
Religia se baza mai mult înspre instruirea credicioșilor în medicină,tradiția populară și nemurire (asta făcându-i cei mai de temuți neam din europa după romani),fiind o religie mai degrabă henoteistă decât monoteistă,dar asta încă se discută.

Sincer să fiu,eu nu sunt împotriva lui Dumnezeu,dar nu cunosc religia și nici nu mă atrage (eu fiind dintr-o familie ortodoxă dar nereligioși)

Sunt mai atras de doctrina zamolxiană decât de creștinătate.
Această religie a străbunilor noștri, i-au făcut acum 2000 de ani să fie cel mai organizat neam din cel al tracilor.Religia asta nu are la bază doctrina absolutistă precum islamul sau creștinismul pe"alocuri.Și nu favorizează un anume popor precum musulmanii sau evreii,ci se bazează spre nemurire,respectarea tradițiilor,starea sufletească,cea fizică și unitate.

Ce i-a făcut pe străbunii noștri să fie un popor atât de brav,plin de noblețe și nebuni după libertate, de a uimit lumea antică, impunând tribut celui mai mare imperiu al lumii?

Credeți că această religie ar umple golul spiritual al românilor de descindere/lașitate/supunere?

Răspuns Câştigător
| answer a răspuns:

In mare, bravura strabunilor nostri izvora din sufletele lor. Religia zamolxiana era destul de asemanatoare cu religia crestina, in sensul ca decalogul lasat de Deceneu era aproximativ acelasi cu cel crestin.

Dacii isi respectau traditiile, iar pentru ei, familia era baza societatii. Cel mai mare centru de energie pozitiva din Europa se afla la Szarmizegetusa Regia, si este recunoscut la nivel mondial. Aproape oricine merge cu inima deschisa prin acele locuri, simte acea energie. Sunt oameni care fac "cure" cu acea energie, mergand acolo regulat. Acest lucru spune ceva despre acest popor brav. Acum noi suntem un popor de ingamfati, mandrii, dar in sens negativ, de ucigasi ce-si ucid copiii inca dinainte de a se naste (avorturi). In loc sa ne cautam izvoarele, lasam lenea sa ne guverneze vietile si ne facem trei mari principii de baza: sa am bani, sa am ce manca si ce bea, sa fac sex.
Iti recomand Cararea Imparatiei, de Arsenie Boca. Citeste-o si apoi vezi ce orizonturi ti se mai deschid in minte.

20 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ha, ha, ha, despre Zalmoxis tot ce se stie, dupa cum a demonstrat Dan Dana, provine de la Herodot, iar Herodot stia prost multe din lucrurile pe care le-a debitat despre sciti. Asa ca despre Zalmoxis se cunoaste putin si prost, daca vrei o religie zalmoxiana trebuie inventata una, ca din izvoare istorice nu se mai poate recupera.

| danay72 a răspuns:

Aplicarea Bibliei ii poate ajuta pe oameni sa fie mai buni.

| AvalohAlyn a răspuns:

Este o religie pagana.Si cu asta am zis totul.

| drutzix a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Crestinismul este o adunatura de religii si obiceiuri pagane. Si cu asta am zis totul.

| sublime89 a răspuns:

Eu nu sunt un fan al niciunei religii, dar presupun ca ar fi fost mult mai normal pentru romani sa creada macar intr-o religie a unor stramosi de-ai lor, care au trait pe teritoriul Romaniei de azi, decat sa fii crezut in zeul evreilor, un popor cu care n-avem nicio legatura. Dar oamenii sunt capabili de prostii si mai mari, asta e clar.

| Dorugar a răspuns:

Cine te-a mintit ca tu ai strabuni daci?
Faptul ca tu esti atras de religia lui Zamolxe nu inseamna ca tu ai stramosi daci! Dacii nu au urmasi pentru ca au fost decimati de romani, peste cei care au ramas au navalit Hunii, iar cei care au rezistat si hunilor au fost asimilati de avari iar ceilati au coborat la sud de Dunare cu protobulgarii ...asa c a tu ca roman nu esti urmas de dac, ci daca esti oltean sau muntean adica Valah, esti un urmas al romanilor care au locuit la sud de Dunare in peninsula balcanica. Iar daca esti ardelean, inseamna ca esti ungur, cu diferenta ca populatia Panoniei au stat cu cca 400 de ani mai mult sub Roma decat au stat romanii din Transilvania, in rest ai exact aceeasi istorie ca oricare ungur!

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Dorugar):

Si daca sunt moldovean ce sunt?laughing

| Dorugar a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Plecand de la faptul ca Dragos a plecat din Maramures, iar marmamuresenii sunt vlahi care au obtinut dreptul de a se aseza in Maramures de la Regii Ungariei, inseamna ca esti un vlah slavizat exact ca moldovenii din Rep. Moldova!

| drutzix a răspuns (pentru Dorugar):

Are logica ce spui tu. Romanii dupa ce cucereau o regiune, ucideau toti locuitorii acelei regiuni pentru ca nu aveau altceva mai bun de facut si trebuiau si ei sa se distreze putin. Asa au facut si in Anglia, Germania, Franta, Ierusalim etc. /sarcasm

| Dorugar a răspuns (pentru drutzix):

O fi sau nu o fi sarcasm, dar ai cam nimerit-o, si asta din cauza ca Imperiul Roman dupa ce a infrant si ocupat teritoriul numit de ei Germania, a luat o asemenea infrangere jalnica la Teutoburg de la neamurile germanice rasculate conduse de cheruscul Arminius = Herman (in germana), incat i-au fost ucise toate legiunile romane de elita aflate sub comanda lui Varus, si astfel Imparatul Augustus s-a trezit fara aparare. In urma acestei batalii toate triburile invinse dar care apoi s-au rasculat din nou au fost rase s-au luate in sclavie, si asta s-a intamplat MAI ALES cu dacii lui Decebal. Asa ca mai invata si ceva adevar istoric ca vad ca ti s-a bagat in cap prea multa minciuna nationalista rupta de realitate si departe de adevar!

| drutzix a răspuns (pentru Dorugar):

Sigur sigur. Ceva dovezi ai? sau doar vorbe?

| Theo94 a răspuns (pentru drutzix):

El e atotstiutoru', si are voie sa se bage peste istoria altcuiva, a fost si la fata locului.

| drutzix a răspuns:

Eu zic sa facem ca Islanda si sa readucem in societate valorile stramosilor nostri si sa nu ne mai rugam zeilor importati de la evrei http://www.vice.com/......ejoice-271

| Theo94 a răspuns:

La atatia utilizatori pe TPU ma asteptam la b0zg0ri sau pupatorii lor in dos, dispari in mongolia ca la cat e de mare are prea putini locuitori (nu m-am referit la tine dasldidbsw)

| doctorandus a răspuns (pentru Theo94):

Ce sa spun, mai degraba tracomanii dau apa la moara propagandei maghiare pentru ca sustin teze hilare si absurde (numite protocronism), care nu conving decat pe semi-analfabeti.

| Dorugar a răspuns (pentru Theo94):

Daca ar fi ca fiecare sa dispara undeva, zici tu ca eu in Mongolia (desi ca german ar trebui sa dispar in tara arienilor numita Iran) ma intreb unde ar trebui sa dispari tu tinand cont de faptul ca Romania nu a existat ca tara pina in1878 (sau eventual 1859)?
Nu cumva ar trebui sa dispari in nefiinta?

| Theo94 a răspuns (pentru Dorugar):

Dece sa dispar, eu de aici sunt, si stramosii mei care au fost aici de mii de ani, chiar daca nu se numeau romani, daca nu-ti place Romania, esti antiroman de ce nu dispari tu?

| Dorugar a răspuns (pentru Theo94):

1 Eu doar am repetat ceea ce ai spus tu! Asa ca nu inteleg de ce te superi?
Sau crezi ca afirmatiile tale nu te privesc si pe tine?
2 In plus de asta tu nici macar bunicii si strabunicii nu ti-i cinstesti asa ca nu mai vorbi despre stramosi ca nu numai tu ai stramosi. toti avem stramosi.
3 Ce ar fi ca tu sa faci un exercitiu de imaginatie si sa te intorci cu 200 de ani in urma, si apoi sa-mi spui in ce tara te-ai intors, ca acum 200 de ani nu exista nicio Romanie.
4 Si daca exista una acum asta se datoreaza tarii mele adica Germaniei care a hotarat sa faca o tara noua in" No Mans Landul" ramas liber intre cele 3 Imperii dupa razboiul din Crimeea, No mans land special pentru fratele Imparatului Germaniei (care era si el un Hohenzollern). Asa ca mai incet cu pianu, ca vad ca la istorie esti bata dar ai ciocu cam mare.

| Țoglă explică:

Văd că deja Dorugar bate apa-n piuă.Nu ma ajuți deloc, părăsește pagina.

| Dorugar a răspuns (pentru Țoglă):

Pai nu te pot ajuta pentru ca tu esti unul din aceia pe care nu-i ajuta cand le spui adevarul, pentru ca tie iti place minciuna, si asta nu este de mirare pentru ca tu esti crestin, adica adeptul religiei lui Lucifer si a Tatalui Minciunii. asa ca pentru tine minciuna este normalitate.