| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce parere aveti ca Moise e de fapt Sargon cel Mare? Iata si dovada. "Tinerețe
Aproape nimic nu este cunoscut din viața timpurie a lui Sargon. Nu există nici o dată de naștere; datele domniei sale sunt aproximative; și sfârșitul domniei sale, 2279, este doar probabil anul morții sale. Numele lui la naștere este de asemenea necunoscut; el a adoptat Sargon mai târziu.

Cu toate că numele lui a fost printre cele mai renumite din antichitate, lumea modernă nu știa nimic despre el până în 1870 d.Hr., când Sir Henry Rawlinson, un ofiter al armatei britanice și cărturar al Orient, a publicat Legenda lui Sargon, pe care el a găsit în bibliotecă regelui Assurbanipal Asiriei în timp ce excavarea orașul antic mesopotamian Ninive în 1867.

Legenda lui Sargon, gravate în cuneiforme pe o tăbliță de lut, reprezentată presupune biografia sa, desi este adesea descris ca folclor. Se citește, în parte:

Mama mea a fost un schimbător, tatăl meu nu am știut … mama mea ma conceput în secret, ea a dat naștere la mine în ascundere. Ea mi-a stabilit într-un coș de papură, ea a sigilat capacul cu gudron. Ea mi-a aruncat în râu … Apa m-a dus la Akki, sertarul de apă. El ma ridicat ca el muiat borcan său în râu, El mi-a luat ca pe fiul său, el mi-a ridicat, El mi-a făcut grădinarului său.
Mama lui Sargon, spune că a fost o preoteasă într - un oraș de pe râul Eufrat și, probabil, unul dintre un ordin de prostituate sacre, nu a putut ține copilul. Ea a lovit pe o opțiune izbitor de asemănătoare cu una care implică Moise, deși copilul ei se presupune că a plutit în jos Eufratului în loc de Nil. Viitorul fondator al Imperiului akkadiană a fost descoperit de un grădinar care a servit Ur-Zababa, regele lui Chis, un oraș subteran masiv pe insula Kish în largul coastei Iranului.".Cam plagiatori evreii.

4 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Se aseamănă și cu legenda întemeierii Romei. Cei doi gemeni au fost abandonați într-un coș de papură lăsat să plutească pe Tibru.
Cele trei legende seamănă între ele. Cumva fac parte din memoria colectivă a umanității. O legendă asemănătoare există și în China și posibil să existe și la civilizațiile precolumbiene. Așa cum legenda potopului există în memoria colectivă a popoarelor de pe întreg globul - nu doar în spațiul "Semilunii Fertile"!

Răspuns utilizator avertizat
| armiaso a răspuns:

Ai uitat sa pui si asta, aici:
Sargon I s-a născut în jurul anului 2390 î.H. El era fiul unei preotese și făcea parte dintr-o familie modestă. O legendă spune că mama sa l-a abandonat în apele fluviului Eufrat, unde a fost găsit și crescut de un grădinar. Zeița Inanna/ Iștar l-a îndrăgit și el a ajuns paharnicul regelui Ur-Zababa din Kiș la curtea căruia, mai târziu, a organizat o răscoală și pe care l-a detronat.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Sargon_I

Răspuns utilizator avertizat