| navarre a întrebat:

Ce parere aveti cand popii si pastorii afirma ca biserica este casa lui Dumnezeu? cand de fapt chiar biblia,, spune"altceva :http://www.youtube.com/watch?v=CRnyCEEpLy8

35 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu locuieste in inima fiecarui credincios.,, Căci aşa vorbeşte Cel Preaînalt, a cărui locuinţă este veşnică şi al cărui Nume este sfânt: „Eu locuiesc în locuri înalte şi în sfinţenie; dar sunt cu omul zdrobit şi smerit, ca să înviorez duhurile smerite şi să îmbărbătez inimile zdrobite.,,
,, Am fost răstignit împreună cu Hristos, şi trăiesc… dar nu mai trăiesc eu, ci Hristos trăieşte în mine. Şi viaţa, pe care o trăiesc acum în trup, o trăiesc în credinţa în Fiul lui Dumnezeu care m-a iubit şi S-a dat pe Sine însuşi pentru mine.,,
Biserica este formata din pietre vii.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Evrei 10:25 ne indeamna:,, Să nu părăsim adunarea noastră, cum au unii obicei; ci să ne îndemnăm unii pe alţii şi cu atât mai mult, cu cât vedeţi că ziua se apropie.,,
Noi suntem madulare unii altora.Iar Hristos este Capul.Un trup nu poate sa functioneze in armonie daca ii lipseste un madular.De aceea trebuie sa avem partasie frateasca si sa ii aducem slava lui Dumnezeu.In asa fel ne vom cunoaste mai bine problemele si nevoile unii altora si vom putea sa venim in ajutorul lor.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Eu cred numai ce este scris in Cuvantl lui Dumnezeu.happy

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Dragul meu promisiunile lui Dumnezeu pentru mine sunt minunate.,, Iată, vin zile, zice Domnul, când voi face cu casa lui Israel şi cu casa lui Iuda un legământ nou.

32 Nu ca legământul pe care l-am încheiat cu părinţii lor, în ziua când i-am apucat de mână să-i scot din ţara Egiptului, legământ pe care l-au călcat, măcar că aveam drepturi de soţ asupra lor, zice Domnul.

33 Ci iată legământul pe care-l voi face cu casa lui Israel după zilele acelea, zice Domnul: Voi pune Legea Mea înăuntrul lor, o voi scrie în inima lor; şi Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu.

34 Niciunul nu va mai învăţa pe aproapele sau pe fratele său zicând: „Cunoaşte pe Domnul!", ci toţi Mă vor cunoaşte, de la cel mai mic până la cel mai mare, zice Domnul; căci le voi ierta nelegiuirea şi nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatul lor."

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Nu cred, poate ca atunci era suparat!laughing
,, Nu vă mai numesc robi, pentru că robul nu ştie ce face stăpânul său; ci v-am numit prieteni, pentru că v-am făcut cunoscut tot ce am auzit de la Tatăl Meu.,,

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Bineinteles ca nu, glumeam. Oricum, Noi suntem mantuiti prin har, prin credinta in Domnul Isus. Suntem fii si fiice de Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Poate ca vorbeste la modul figurativ.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Haide sa recunoastem ca si Dumnezeu are dreptul sa fie suparat.El a creat omul, le-a purtat de grija, dar ei in loc sa asculte de Dumnezeu, s-au indepartat de El si s-au inchinat la Dumnezei straini. Avea dreptate sa fie suparat.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Eu nu cred ca Dumnezeu chiar se coboara pe pamant ca sa arunce cu...Acum sunt foarte obosita si nu pot sa caut sa vad in ce context este scris, dar promit ca maine o sa caut.OK?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Acolo Dumnezeu ii face constienti de oameni de binecuvantarile sau blestemurile care se pot abate peste ei in urma alegerilor lor. Exact cum un parinte isi sfatuieste copilul si ii spune vezi ca daca faci cutare lucru o sa te pedepsesc.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Cat despre textul din Maleahi, Dumnezeu le vorbeste asa deoarece vezi ca toti au pacatuit.Si acestea sunt consecintele pacatelor.Asa cum noi disciplinam pe copiii nostri, ca sa nu mai repete greseala.,, Veţi şti atunci că Eu v-am dat porunca aceasta pentru ca legământul Meu cu Levi să rămână în picioare, zice Domnul oştirilor.
5 Legământul Meu cu el era un legământ de viaţă şi de pace. I l-am dat ca să se teamă de Mine; şi el s-a temut de Mine, a tremurat de Numele Meu.

6 Legea adevărului era în gura lui şi nu s-a găsit nimic nelegiuit pe buzele lui; a umblat cu Mine în pace şi în neprihănire, şi pe mulţi i-a abătut de la rău.

7 Căci buzele preotului trebuie să păzească ştiinţa şi din gura lui se aşteaptă învăţătură, pentru că el este un sol al Domnului oştirilor.

8 Dar voi v-aţi abătut din cale, aţi făcut din Lege un prilej de cădere pentru mulţi şi aţi călcat legământul lui Levi, zice Domnul oştirilor.

9 De aceea şi Eu vă voi face să fiţi dispreţuiţi şi înjosiţi înaintea întregului popor, pentru că n-aţi păzit căile Mele, ci căutaţi la faţa oamenilor, când tălmăciţi Legea."

| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Am scris ''blestemuri''pentru ca asa este scris in Biblie.
Dumnezeu este sfant si drept.In sfintenia si in dreptatea Lui pedepseste pacatul.Stim ca plata pacatului este moartea.
Cand copii mei se comporta necorespunzator, ii pedepsesc dar nu in acest mod.Nu uita ca nu mai este valabila Legea Talionului.Acum trebuie sa raspundem la rau cu bine asa cum ne-a invatat Domnul Isus.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Eu sunt un simplu om. Nu pot sa imi permit sa Il judec pe Dumnezeu. Sa nu uitam ca El este plin de bunatate si indurare, dar este si un foc mistuitor. Prefer sa traiesc in ascultare sa primesc binecuvantarile Lui si sa am viata vesnica in locul pe care mi l-a pregatit. Eu sunt vasul El este Olarul.Nu sunt in pozitia de a-L lua la intrebari pe Creatorul meu.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Tocmai,pentru ca avem ratiune putem sa distingem binele de rau! Binecuvântările.
1 Dacă vei asculta de glasul Domnului Dumnezeului tău păzind şi împlinind toate poruncile Lui pe care ţi le dau astăzi, Domnul Dumnezeul tău îţi va da întâietate asupra tuturor neamurilor de pe pământ.

2 Iată toate binecuvântările care vor veni peste tine şi de care vei avea parte, dacă vei asculta de glasul Domnului Dumnezeului tău:

3 Vei fi binecuvântat în cetate şi vei fi binecuvântat la câmp.

4 Rodul pântecelui tău, rodul pământului tău, rodul turmelor tale, fătul vacilor şi oilor tale, toate acestea vor fi binecuvântate.

5 Coşniţa şi postava ta vor fi binecuvântate.
6 Vei fi binecuvântat la venirea ta şi vei fi binecuvântat la plecarea ta.

7 Domnul îţi va da biruinţă asupra vrăjmaşilor tăi care se vor ridica împotriva ta; pe un drum vor ieşi împotriva ta, dar pe şapte drumuri vor fugi dinaintea ta.

8 Domnul va face ca binecuvântarea să fie cu tine în grânarele tale şi în toate lucrurile pe care vei pune mâna. Te va binecuvânta în ţara pe care ţi-o dă Domnul Dumnezeul tău.

9 Vei fi pentru Domnul un popor sfânt, cum ţi-a jurat El, dacă vei păzi poruncile Domnului Dumnezeului tău şi vei umbla pe căile Lui.

10 Toate popoarele vor vedea că tu porţi Numele Domnului şi se vor teme de tine.

11 Domnul te va copleşi cu bunătăţi, înmulţind rodul trupului tău, rodul turmelor tale şi rodul pământului tău, în ţara pe care Domnul a jurat părinţilor tăi că ţi-o va da.

12 Domnul îţi va deschide comoara Lui cea bună, cerul, ca să trimită ţării tale ploaie la vreme şi ca să binecuvânteze tot lucrul mâinilor tale: vei da cu împrumut multor neamuri, dar tu nu vei lua cu împrumut.

13 Domnul te va face să fii cap, nu coadă; întotdeauna vei fi sus, şi niciodată nu vei fi jos, dacă vei asculta de poruncile Domnului Dumnezeului tău pe care ţi le dau astăzi, dacă le vei păzi şi le vei împlini

14 şi nu te vei abate nici la dreapta, nici la stânga de la toate poruncile pe care vi le dau astăzi, ca să vă duceţi după alţi dumnezei şi să le slujiţi.

Blestemurile.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Te contrazic. Este irelevant pentru a primi mantuirea sa cunosti care este forma pamantului. Nu sunt impotriva stiintei, din contra, dar cunostintele acestea nu ne ajuta cu nimic in vederea mantuirii sufletului. Ce crezi ca l-a salvat pe Noe: intelepciunea sau credinta?
Adevarata intelepciune vine de la Dumnezeu.Intelepciunea nu se poate obtine fara Dumnezeu, pentru ca ea este trasatura lui Dumnezeu.In Hristos, Fiul Sau, sunt ascunse toate comorile intelepciunii şi ale stiintei (Col. 2:3), El Insusi a fost facut intelepciune pentru noi. Dumnezeu este sursa intelepciunii, o primim de la El prin citirea si cunoasterea Scripturilor (2 Tim.3:15), prin recunoasterea lucrarilor dumnezeiesti (Ps. 19:7), prin intermediul rugaciunii. Apostolul Iacov sfătuieste pe cei carora le lipseste intelepciunea să o ceara cu credinta de la Dumnezeu si ea le va fi data (Iacov 1:5).

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Am toata consideratia fata de oamenii care au cunostinte profunde si vaste. Si pentru tine, pentru ca desi avem convingeri si opinii diferite, nu m-ai jignit niciodata. Prin aceasta mi-ai demonstrat ca ai un nivel de cultura.happy

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Biblia spune ca,, Dumnezeu nu poate sta in temple omenesti'', dar acelea sunt doar niste locuri in care oamenii se inchina. Fapte17:24,25

| umbrax a răspuns:

Sunt niste mincinosi

| DAVID_6313 a răspuns:

Si Osho era la fel.

Răspuns utilizator avertizat